SAVE THE DATE – NAJBLIŻSZY WTOREK – 28.03 Kongres Innowatorów podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie

 • Logo konferencji stanowi K-Dron – jedenastościenna bryła geometryczna odkryta przez Janusza Kapustę w 1985 roku. Stanowi ona jego wyobrażenie nieskończoności. O zastosowaniu bryły Polaka w gospodarce czytaj tu.
 • W kongresie innowatorów weźmie udział 4 premierów Grupy Wyszehradzkiej oraz prawie 1000 twórców start-upów.
 • Premierzy będą rozmawiać o wspieraniu innowacji – mówi min. Paweł Szefernaker z KPRM. Panel premierów poprowadzi Jacek Karnowski.
 • Gwiazdami kongresu będą: Susan Wojcicki, prezeska YouTube oraz prof. Mariana Mazzucato z Uniwersytetu Sussex, autorka książki Przedsiębiorcze państwo.
 • Program kongresu – dostępny tutaj: http://ceeinnovatorssummit.pl/. Transmisja online.

Za i przeciw dla megalotniska

 • Centralny Port Lotniczy powstanie zbyt późno i kosztem rzezi lotnisk regionalnych. Analiza Konrada Majszyka w DGP.
 • Morawiecki: Centralny Port Lotniczy uczyni z Polski węzeł komunikacyjny na drodze Jedwabnego Szlaku – mówi wicepremier.
 • „Rząd PiS chce budować centralny port lotniczy między stolicą a Łodzią. Docelowo ma odprawiać więcej pasażerów niż gigantyczne huby w Atlancie i Londynie. Czy to tylko niegroźna megalomania polityków? Na wszelki wypadek bijmy na alarm w obronie lotnisk Chopina i w Modlinie”. – analiza GW.
 • „Czy lokowanie nowego portu 50–60 km od stolicy nie jest pomysłem zbyt ekstrawaganckim? Ileż problemów było z przekonaniem pasażerów do mediolańskiej Malpensy, uruchomionej w 2000 r., a leżącej 48 km od miasta. Gigantyczny port w Monachium dzieli od centrum 28 km, paryski Charles de Gaulle – 25 km, frankfurcki – 12 km, a największe w Europie londyńskie Heathrow – 24 km”analiza RZ.

MON wydłuża czas na złożenie ofert na śmigłowce. Kownacki sceptycznie o wojskowym high-tech.

 • MON wydłuża czas na złożenie ofert do 27 marca.
 • Zwalnia polski wyścig zbrojeń – analizuje Lentowicz w RZ: „Hamują zakupy uzbrojenia, choć w tym roku pieniędzy wcale nie będzie mniej niż w ubiegłym, gdy na inwestycje w armii wydaliśmy ponad 9 mld złotych”.
 • W negocjacjach offsetowych z Airbus Helicopters nie było mowy o utworzeniu kilku tysięcy miejsc pracy, lecz o kilkuset; inwestycje oferowane przez producenta miały wynieść nie 13 mld zł, lecz realnie ok. 3 mld zł – mówił wiceszef MON Bartosz Kownacki. Relacja z KON.
 • Poseł Artur Soboń (PiS) z komisji obrony: „Tomasz Siemoniak, były szef MON, czy Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, doskonale wiedzieli, że to o czym mówił Airbus, to nieprawda (…) Przecież bez problemu mogli w okresie od czerwca do października przeprowadzić negocjacje offsetowe. Skoro oferta była tak dobra, nie powinni zwlekać. Nie zrobili tego, ponieważ doskonale wiedzieli, że jest to „kukułcze jajo”. Wywiad z Soboniem na wMeritum.
 • WAŻNA OPINIA WICEMINISTRA OD UZBROJENIA: Broń lepsza technicznie o 5% jest o 50% droższa – Kownacki sceptycznie o wojskowym high tech. Wywiad w tygodniku bydgoskim.

Kim jest nowy prezes PKP

 • Nowy prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński był działaczem kolejowej „Solidarności”, a w zarządzie PKP zasiadał już za rządów AWS. Odpowiadał za sprawy pracownicze
 • Jego żona Barbara, pracowniczka Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zginęła w katastrofie smoleńskiej.
 • Był prezesem Przewozów Regionalnych. Informował, że Przewozy Regionalne zmodernizują i zakupią nowy tabor, dzięki przyznanemu przez konsorcjum banków kredytowi o wartości 629 mln zł.
 • Sylwetka w DGP
 • Koncyliacyjny, kolejarz do szpiku kości, pali jak smok – Money.pl
 • Rynek Kolejowy o naturze zarzutów karnych dla odwołanego zarządu PKP
 • PKP zamieniły się w kolej dużych prędkości. Niestety, na razie pod względem tempa zmian kadrowych – Konrad Majszyk w DGP.
 • Nowy prezes PKP zapowiada wspólny bilet trzech kolei – analiza GW.

Kontrowersje wokół odwołania Michała Krupińskiego z PZU.

 • „Za mało chaosu wokół rządu? Dla niektórych chyba tak. Rada Nadzorcza PZU postanowiła dołożyć kolejny kryzys” – Michał Karnowski na wpolityce.pl.
 • „Wicepremier Mateusz Morawiecki akcję odwołania Michała Krupińskiego zaplanował bardzo precyzyjnie. Ulokował w radzie nadzorczej PZU swoich ludzi. Godzina wczorajszego posiedzenia rady została wybrana nieprzypadkowo: 16.30. O tej godzinie Jarosław Kaczyński miał rozpoczynać spotkanie z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. Chodziło o zaskoczenie oponentów i o to, by… nie mogli się szybko skontaktować z Kaczyńskim”. – Dominika Wielowieyska w GW.
 • „Spory z radą nadzorczą i w zarządzie, kontrowersyjne podwyżki OC i cięcia w wynagrodzeniu w tle odwołania Michała Krupińskiego ze stanowiska prezesa PZU”. – Łukasz Wilkowicz w DGP.
 • „Tajemnicą nie jest, że w rządzie PiS trwa brutalna walka o wpływy. Prezes Krupiński padł ofiarą przepychanek” – dyskusja u Macieja Głogowskiego w TOK FM – podcast.
 • Wojna Morawieckiego z Ziobro? – analiza next.gazeta.pl: „Nieoficjalnie mówi się, że to pochodna rywalizacji o spółkę, jaką toczą ze sobą frakcje obecnego rządu – kojarzone głównie ze Zbigniewem Ziobro (z którym wiązany jest Michał Krupiński), Mateuszem Morawieckim oraz starymi działaczami PiS wywodzącymi się jeszcze z Porozumienia Centrum. (…) Zmiana na stanowisku szefa PZU wpisuje się w dużo dłuższą listę zmian w zarządach państwowych spółek, do których ostatnio doszło – np. prezesem GPW przestała być Małgorzata Zaleska, również wiązana ze środowiskiem Zbigniewa Ziobry”.
 • Zbigniew Jagiełło – z prezesa PKO BP na prezesa PZU, Rafał Antczak do zarządu PZU, Jakub Papierski z PKO BP do GPW, Filip Paszke, także z PKO BP na prezesa Pekao S.A. – analiza RZ.

Początek debaty o euro

 • Kaczyński o euro: „Stracilibyśmy jakiekolwiek instrumenty polityki gospodarczej. Jeśli ktoś wierzy, że na Zachodzie mamy samych dobrych wujków, którzy będą prowadzić politykę gospodarczą w naszym interesie, to mu gratuluję, ale radziłbym, by nie zajmował się życiem ekonomicznym, politycznym czy społecznym. Tam będą realizowane interesy wielkich krajów, które będą po prostu sprzeczne z naszymi. Wejście do strefy euro będzie oznaczać trwałą peryferyzację Polski. Możemy przyjąć wspólną walutę, jak będziemy mieli 85 proc. PKB Niemiec per capita” – mówił prezes PiS w rozmowie z RZ.
 • Morawiecki o euro: „Jak będziemy za 10-20 lat bardziej podobni co do wielu parametrów makro- i mikroekonomicznych, to oczywiście można to rozważyć”. Relacja w DGP.
 • Schetyna w Radiu Zet: „To jest kwestia wprowadzenia tej drogi, czasu, żeby zbudować przekonanie, bo nie wystarcza poparcie trzydziestu kilku procent. Euro tak, ale tak, jak skutecznie zostanie przeprowadzony proces przez konstytucyjną większość”. Link do rozmowy Konrada Piaseckiego – od 14’40
 • Petru wyraźnie za szybkim wejściem do strefy euro: „Ten temat trzeba odczarować, nie tylko w aspekcie gospodarczym, ale w politycznym. Wkrótce może okazać się, że prawdziwa Unia jest strefą euro, a my będziemy mogli tylko bez paszportów przejechać przez granice”mówił na konferencji gospodarczej Nowoczesnej.
 • Także Trzaskowski za szybkim wejściem do strefy euro: „Trzeba być w pierwszym kręgu i najszybciej przyjąć euro. Żeby wejść do pierwszej ligi warto podejmować ryzyko”mówił w Radiu Koszalin.

INTRYGUJĄCE: Jaka jest Angela Merkel w polityce

Angela Merkel najbardziej nie lubi niespodzianek. Do wszystkiego przygotowuje się jak naukowiec, uczy się liczb, danych. Odwrotnie prezydent Trump, który ze swojego nieprzygotowania robi cnotę i mówi, że jest „open minded”.

Jak zaczarować kanclerz Merkel – porównanie osobowości najpotężniejszego mężczyzny i najpotężniejszej kobiety świata – w Politico EUROPE.


„Zaraz potem klamra się domyka, łącząc nas z czasami współczesnymi, kiedy to Niemcy (a zwłaszcza Wolfgang Schaeuble) stały się głównym adwersarzem Warufakisa i Syrizy w sporze o rozwiązanie kryzysu zadłużeniowego. Klamra łącząca trzeszczące radyjko spod koca z fiskalnym waterboardingiem roku 2015 stanowi punkt wyjścia do pokazania, że w pewnym momencie eurointegracja zaczęła skręcać (ześlizgiwać się?) w bardzo złym kierunku. A Unia ze wspólnoty politycznej opartej na postępowych ideach solidarności stała się neoliberalną maszynką do maksymalizacji zysku silnych i uprzywilejowanych”. – pisze Rafał Woś o książce Warufakisa w DGP.

Książkę można nabyć w księgarni Krytyki Politycznej.

TREND: Gospodarka się podnosi, ale nie ma to nic wspólnego z dochodzącymi do władzy populistami – pisze The Economist

„Cykle ekonomiczny i polityczny nie nakładają się na siebie. Wyborcy ukarali George’a Busha seniora za odchodzącą recesję. Albo kanclerza Schroedera, wyborcy wyrzucili w 2005 za wprowadzenie bolesnych reform a nagroda wpadła w ręce Angeli Merkel”. Pełen tekst The Economist.