STAN GRY: Bielan: Kongres programowy PO łatwo przekształcić w wyborczy, DGP: 61 mln na obniżenie wieku, RZ: Wyborcy metropolii za powtórzeniem głosowania

— DZIŚ POGRZEB LONGINA KOMOŁOWSKIEGO.

— PO PIS NIE BĘDZIE POWROTU DO PRZESZŁOŚCI – JERZY SAWKA O POWROCIE TUSKA – na Wyborcza.pl: “ Tusk jest wytrawnym politykiem i zdaje sobie sprawę, że pod tym Grunwaldem prawdopodobna jest też jego klęska. Druga rzecz – myślenie w kategoriach pojedynku Tusk-Kaczyński jest właściwe dla generacji 50 plus, czyli maszerujących z KOD. A ten elektorat będzie wprawdzie wpływać na wynik wyborów, bo jest bardzo aktywny i obywatelski, ale nie on wykreuje nowych liderów. Jego projekt na Polskę był już zrealizowany. Kaczyński zburzył go i wciela w życie swój. Po PiS nie będzie powrotu do przeszłości. Przyszłości nie zbudują weterani. To nowa epoka”. http://wyborcza.pl/7,75968,21218652,a-po-co-nam-tusk.html

— 25 MLN, WYSOKA CENA ZA OBNIŻENIE WIEKU EMERYTALNEGO – jedynka DGP: “O taką kwotę może się powiększyć dziura w FUS. I to tylko w ciągu najbliższych 3 lat”.

— SŁONY RACHUNEK ZA OBNIŻENIE WIEKU EMERYTALNEGO – dalej DGP (Osiecki, Chądzyński): “Pod koniec kadencji trzeba będzie dołożyć 61 mln. do systemu ubezpieczeń społecznych”.

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kaczyński: Będziemy mówili o pewnych niebezpieczeństwach dla UE, które byłyby związane z przedłużeniem kadencji Tuska
Schetyna: Zjednoczona opozycja to nie są relacje liderów. To jest współpraca na poziomie parlamentu
Kaczyński: Osobiście w ogóle nie przekonywałem prezydenta w sprawie reformy edukacji
Schetyna do Mazurka: Mówię to panu po raz trzeci, może jest za wcześnie rano: Chcę rozmawiać z Kuchcińskim
Kaczyński: Możemy nawet rozważyć przyjęcie niektórych poprawek opozycji do budżetu
Kaczyński: Nie jestem Schetynologiem, ani nawet specjalistą od Platformy
Magierowski: Jest zasadnicza różnica między ustawą dezubekizacyjną a budżetową
Kaczyński: Marszałek ma nie tylko prawo, ale obowiązek doprowadzić do tego, żeby Sejm funkcjonował normalnie
Kaczyński: Życzyłbym sobie Schetyny na spotkaniu, bo wtedy można byłoby ostatecznie się porozumieć
Magierowski: PAD jest orędownikiem zmian w szkolnictwie. Zobaczymy jak będzie przebiegało zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum
Magierowski: Był poważny dylemat ws. reformy edukacji
Karczewski: Będziemy zawierać kompromis z tymi, którzy przyjdą. Nieobecni nie mają racji
Karczewski: Na miejscu Kuchcińskiego zrobiłbym to samo. Wykluczyłbym posła, który zachowywał się w sposób arogancki
Karczewski: Chciałem rozmawiać ze Schetyną. Wczoraj wieczorem dzwoniłem, ale nie odbierał telefonu
Nycz nakłonił Petru do rozmów, Słabnie pozycja prezes radia, Mobilizacja BOR przed posiedzeniem Sejmu – TEMATY DNIA
Polityczny plan wtorku: zarząd PO, spotkanie liderów partii, konferencja ws. reformy edukacji, Amber Gold
http://300polityka.pl/live/2017/01/10/

— PETRU I KUKIZ OBIECUJĄ SPOKÓJ. PO GO ZABLOKUJE? – tytuł w DGP.

— ZARZĄDZIĆ ODWRÓT – LUDWIK DORN O STRATEGII SCHETYNY mówi w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “We wszystkich akademiach wojskowych studiowany jest starożytny manuskrypt chiński: „36 strategii”. Ostatnia mówi, że jeśli 35 zawiodło, należy zarządzić odwrót. To jest obecnie jedyna rozsądna strategia Schetyny”.

— MAREK BOROWSKI O ALTERNATYWNYM ROZWIĄZANIU DLA OPOZYCJI – mówi w RZ: “Nie rozmawia się na temat ewentualnych poprawek, protest się kończy, wydaje się oświadczenie mówiące, że budżet został przyjęty z pominięciem zasadniczych punktów regulaminu, w związku z czym opozycja uważa budżet za niemający podstaw prawnych. Być może zechce go zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego, choć to jest gest symboliczny. W oświadczeniu powinna być informacja, że osoby bezpośrednio odpowiedzialne za taki tryb działania poniosą w przyszłości konsekwencje. Nie wiadomo kiedy, ale poniosą. Kończy się w ten sposób protest i kończy się sprawa”.

— TO JUŻ PYTANIE DO RYSZARDA PETRU – BORYS BUDKA w rozmowie z SE: “To już pytanie do Ryszarda Petru, ja jestem daleki od krytykowania innych formacji. Grzegorz Schetyna był wczoraj pod Opolem, z głodującymi mieszkańcami. Dziś miejsce lidera opozycji jest z tymi, z którymi premier Beata Szydło po prostu boi się spotkać. Trudno, żeby przewodniczący PO dla spotkania z liderami PiS zawiódł tych ludzi, wbrew swoim zobowiązaniom”.

— KONGRES PROGRAMOWY PO ŁATWO PRZEKSZTAŁCIĆ W WYBORCZY – ADAM BIELAN w SE: “Grzegorz Schetyna ma trudniejszą sytuację niż Ryszard Petru. Ma kongres programowy PO, który stosunkowo łatwo jego przeciwnicy mogą przekształcić w kongres wyborczy.
– Aż tak łatwo?
– Joanna Mucha niedawno powiedziała wprost, że Platforma powinna odmłodzić kierownictwo i Schetynę powinien zastąpić ktoś z pokolenia 40-latków. Cały parlament stał się niestety zakładnikiem wewnętrznej gry o władzę w PO. Wciąż jednak liczę na to, że Grzegorz Schetyna okaże się politykiem propaństwowym. Jest doświadczonym politykiem i wie, co oznaczają te sceny dla polskiej demokracji parlamentarnej”.

— SCHETYNA SAM PROPONOWAŁ SPOTKANIE Z KACZYŃSKIM – Katarzyna Lubnauer w SE: “Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie PO apelowała o zorganizowanie takiego spotkania, całkowicie nie rozumiem decyzji Grzegorza Schetyny. Politycy tej partii mówili, że jeżeli tylko odbędzie się spotkanie z udziałem Jarosława Kaczyńskiego i pozostałych liderów partii, to PO weźmie w nim udział. Dlatego nie rozumiem, dlaczego tego nie zrobili. Uważam, że to błąd, ponieważ należy rozmawiać”.

— WG SONDAŻU RZ MIASTA CHCĄ PONOWNEGO GŁOSOWANIA BUDŻETU: “Spośród mieszkańców wsi tylko 41 proc. chciałoby ponownego przegłosowania budżetu, natomiast osoby, które żyją w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców w zdecydowanej większości – 86 proc. – uważają, że powtórzenie głosowania jest konieczne. Innym zaskakującym wnioskiem jest fakt, że 76 proc. wyborców z grupy wiekowej 18–24 lata odpowiedziało, że chciałoby powtórki głosowania”.

— GW O PRZEKAZACH DNIA PIS – jak piszą Agata Kondzińska i Agnieszka Kublik: “W rozesłanych w poniedziałek przekazach dnia PiS instruował swoich posłów, jak komentować kolejny dzień kryzysu. Według PiS „to szopka”, dlatego należy przypominać, że Schetyna w czasie protestu pojechał na narty do Austrii, a Petru do Portugalii. Są też wytyczne dotyczące zaplanowanego na środę posiedzenia Sejmu. Biuro partii informuje, że „parlament będzie obradował tam, gdzie to możliwe”. Sala Kolumnowa jest przygotowana pod obrady, a każdy z 460 posłów będzie miał w niej zapewnione miejsce oraz dostanie urządzenie do głosowania. PiS pisze o „nielegalnym proteście opozycji”.

— JEŚLI ZWYCIĘŻY RACJA STANU, PO BĘDZIE NA MARGINESIE – pisze Bogusław Chrabota, naczelny RZ: “Podziały są naturą demokracji, ale Polska jest jedna, z jedną racją stanu. Tak właśnie rozumiem spotkanie u marszałka Stanisława Karczewskiego. Nie jako sprytne oszustwo. Cwaniacką próbę ogrania przeciwnika. Chcę wierzyć, że Jarosław Kaczyński, któremu historia oddała lejce polskiej polityki, pragnie szukać elementarnego sensu narodowej racji stanu. I jest gotowy do kompromisu. Jeśli to prawda, to wczorajsze spotkanie nie było żadną zdradą. Natomiast może być ze strony opozycji błędem. Fundamentalnym błędem, jeśli opozycja ustąpi w kwestiach pryncypialnych. Poczuje się usatysfakcjonowana przywróceniem w Sejmie status quo dla dziennikarzy. Wygrać można i należy więcej. Czy Kukiza, PSL, Nowoczesną na to stać? Nie wiem. Jeśli zwycięży racja stanu, Platforma Obywatelska będzie na marginesie. Jeśli przegra, politycy PO będą jedynymi sprawiedliwymi. Za słabymi jednak, by skutecznie próbować przejąć władzę”.

— GAZPROM BIERZE POLSKĘ W DWA OGNIE – Andrzej Kublik w GW: “Nie zważając na wyroki trybunałów Unii i Niemiec, Gazprom zwiększa dostawy bałtyckim gazociągiem Nord Stream i wykorzystuje je do promocji kolejnego gazociągu Nord Stream 2”. http://wyborcza.biz/biznes/1,147745,21221277,gazprom-chce-sila-podlaczyc-polske-do-baltyckiej-rury-nord-stream.html

— GW O MILIONACH NA PROMOCJĘ POLSKI I POLSKIEJ FUNDACJI NARODOWEJ: “Prezesem Polskiej Fundacji Narodowej ze 100 mln zł rocznie na promocję Polski za granicą został warszawski radny PiS Cezary Jurkiewicz. To szef jednego z klubów „Gazety Polskiej”, kieruje też strażą porządkową PiS. Będzie mu pomagał Maciej Świrski – założyciel Reduty Dobrego Imienia, który protestował przeciw filmowi „Ida” i chciał odebrania państwowego odznaczenia Janowi Tomaszowi Grossowi”.

— REFORMA EDUKACJI SKOŃCZY SIĘ DLA PIS KATASTROFĄ – ADRIAN ZANDBERG W SE: “–- Prezydent Duda powinien był zawetować te ustawy. Gdyby to zrobił, nie tylko przysłużyłby się polskiej oœświacie, ale wyœwiadczyłby też uprzejmośœć PiS. Ta reforma jest kompletnie nieprzygotowana. Pani Zalewska chce ją wprowadzać po trupach, głównie ze względów ambicjonalnych. Dla rządzących skończy się to katastrofą”.

— RZĄD CHCE PRZENIESIENIA WAŻNYCH AGENCJI UNIJNYCH Z LONDYNU DO WARSZAWY – Jędrzej Bielecki w RZ: “Ekipa Beaty Szydło rozważa wystąpienie o przeniesienie z Londynu do Polski dwóch kluczowych agencji Unii Europejskiej – ustaliła „Rzeczpospolita Chodzi o Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) i Europejską Agencję Leków (EMA). Będą musiały opuścić brytyjską stolicę po wyjściu kraju z Unii, zapewne w 2019 r. – Roboczy zespół ds. skutków Brexitu podjął analizę zysków z lokalizacji na terenie naszego kraju siedziby tych obu instytucji – powiedział naszej gazecie minister ds. europejskich Konrad Szymański”.

— DUSIMY SIĘ. TO NIE SĄ ŻARTY – GW.

— TUSK UCIEKA PRZED SMOGIEM – SE: “W weekend Tusk dbał o formę w rodzinnym Sopocie. Było mroźnie, więc ubrał się w ciepły dres, a na głowę założył kominiarkę. Było mu ciepło i dodatkowo zabezpieczył się przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza”. http://se.pl/wiadomosci/polityka/tusk-ucieka-przed-smogiem_933530.html

— URODZINY: Michał Owczarczak, Jan Ordyński, Janina Kraus, Jan Polkowski.

Pozostałe z : Stan gry

OBRAZ DNIA: Fakty o niezdolności opozycji do współpracy, Wiadomości o Hadaczu i PO

— POLITYCZNA ZAPOWIEDŹ TYGODNIA 300POLITYKI: Senat o komisji weryfikacyjnej, rozprawa TK w pełnym składzie. http://300polityka.pl/news/2017/02/26/polityczna-zapowiedz-tygodnia-senat-o-komisji-weryfikacyjnej-rozprawa-tk-w-pelnym-skladzie/ — LIVEBLOG 300POLITYKI: Bielan o Hadaczu: Możemy mieć do czynienia z gigantyczną aferą na styku dawnych służb i polityków PO Petru: Nowoczesna to jedyna partia, która nie musi udowadniać, że wszystko co było poprzednio było Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Fakty: PiS obiecywał referenda, a dziś ich nie chce, TVP: KOD ma dostarczyć argumentów Timmermansowi

— LIVEBLOG 300POLITYKI: “Hańba Gronkiewicz-Waltz” na okładce wSieci Petru zbierał podpisy pod wnioskiem o referendum szkolne Schetyna o kandydacie PO we Wrocławiu: Najpóźniej w kwietniu Rada Powiatu przygotuje nazwisko Schetyna: Rozpoczynamy marsz po zwycięstwo w samorządzie. Jedna wspólna lista musi być odpowiedzią na państwo PiS Bielan: Jeśli dziś posłowie PO Czytaj więcej →

STAN GRY: SE na jedynce o arogancji PiS, Marcinkiewicz: Petru ma pewną świeżość, Fakt: Liroy knuje przeciw Kukizowi

— LIROY CHCE ZROBIĆ KUKIZOWI PUCZ? – Radosław Gruca w Fakcie: “Założenie przez trzy posłanki, wybrane z list Kukiz’15, nowego koła w Sejmie, może wywołać efekt domina. Cios w Pawła Kukiza (54 l.) szykuje poseł Piotr Liroy Marzec (46 l.). W ruchu narasta zniechęcenie do stylu sprawowania przez niego polityki. Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Ociepa: Opozycji bez wspólnej listy nie uda się pokonać PiS, TVP: Szpitalom w sieci może zabraknąć pieniędzy

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Biernat: To nie krasnoludki spowodowały chaos konstytucyjny Biernat: Najgorsze jest to, że TK nie funkcjonuje tak, jak powinien funkcjonować Biernat: Sędzia Muszyński ma status dosyć szczególny Biernat: Zgłosiłem Przyłębskiej, że będę brał udział w przyszłotygodniowej, pełnoskładowej rozprawie Biernat: Od ponad dwóch miesięcy w TK nie było narady Czytaj więcej →