OBRAZ DNIA: TVP: Schetyna wybrał drogę radykała, Wydarzenia: Pytania o polityczny błąd Schetyny, Fakty: Duda i PiS jednym głosem

— KUKIZ JAK MILICJANT W JAROCINIE – RELACJA Z KOLEJNEGO SPOTKANIA OTWARTEGO MŁODYCH POSŁÓW PO. http://300polityka.pl/news/2017/01/09/nitras-kukiz-zachowuje-sie-jak-milicjant-ktory-na-festiwalu-w-jarocinie-wlepial-mandaty-pijacym-piwo-na-chodniku/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kuchciński o mediach w Sejmie: Chodzi o to, by nie było samowoli i pewnego targowiska
Kuchciński: Prokuratura z urzędu powinna przeanalizować zachowania posłów i rozpocząć kroki
Kuchciński o użyciu Straży Marszałkowskiej 16 grudnia: Miałem taką możliwość w głowie
Kuchciński: W środę rozpoczniemy następne, 34. posiedzenie Sejmu
Zalewska: Ja chcę zgody przy wdrażaniu reformy
Kaczyński jutro rano w TVP
Zalewska: Prezydent potrzebował trochę czasu, by przeanalizować i skonsultować reformę
Petru: Frasyniuk rozmawiał z komunistami. Nie rozumiem, jak może mi zarzucić, że rozmawiam z Kaczyńskim
Petru: Kaczyński poinformował nas na spotkaniu, że niedawno spotkał się ze Schetyną
Nitras: Jeżeli we Francji kandydata na prezydenta wybierają miliony, to dlaczego w Polsce nie może się to zdarzyć? [z wyborem np. lidera opozycji]
Petru: Sugestia, że nie będziemy protestować na sali, jest nadużyciem
Frasyniuk: Zdumiewające, że ilekroć Petru widzi Kaczyńskiego, to włącza mu się światełko w tunelu
Schetyna: W ostatnich dniach nie rozmawiałem z Kaczyńskim
Schetyna: Nie mam przekonania, że Kaczyński chce rozwiązać problem. On chce zdominować opozycję
http://300polityka.pl/live/2017/01/09/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— DZIŚ WSZYSCY PATRZĄ NA SEJM I PRÓBY ZAKOŃCZENIA SEJMOWEGO KRYZYSU.

— WCIĄŻ DALEKO KOŃCA SEJMOWEGO KRYZYSU – Dariusz Ociepa z Sejmu: Trochę bliżej, ale wciąż bardzo daleko [do końca sejmowego kryzysu]. Po pierwsze na dzisiejszym spotkaniu nie rozstrzygnięto najważniejszych kwestii, czyli sprawy powtórnego głosowania nad budżetem czy też wniesienia do budżetu poprawek w Senacie. Po drugie, trudno za przełomowe uznać spotkanie, w którym nie brał udział lider największej partii opozycyjnej.

— SCHETYNA ZIGNOROWAŁ ZAPROSZENIE MARSZAŁKA SENATU I PYTANIE, CZY TO NIE BYŁ POLITYCZNY BŁĄD – Ociepa dalej z Sejmu.

— BRAK PRZEDSTAWICIELA PLATFORMY BYŁ POWODEM ZAWIESZENIA ROZMÓW – Ociepa.

— PLATFORMA KONSEKWENTNIE DOMAGA SIĘ POWTÓRZENIA GŁOSOWANIA NAD BUDŻETEM I DYMISJI MARSZAŁKA SEJMU – Ociepa dalej.

— MARCIN KIERWIŃSKI: Mam takie wrażenie, że Ryszard Petru sprzed sylwestra to nie ten sam Petru, co po sylwestrze.

— PIS OGŁOSIŁ KROK W TYŁ WS. OBECNOŚCI MEDIÓW W SEJMIE I POWRÓT DO TEGO, CO BYŁO.

— KONFLIKT MEDIALNY RZECZYWIŚCIE SIĘ KOŃCZY – Grzegorz Kępka sprzed Sejmu: Rzeczywiście część ograniczeń zniknęła. To, co pozostało, to zakaz wstępu dziennikarzy na galerię sejmową. To ma się zmienić w ciągu 2 dni. Wygląda na to, że konflikt medialny rzeczywiście się kończy. Po nim pozostanie chociażby to centrum medialne, dzisiaj zamknięte, które zebrało sporo krytyki. Ale na pewno to centrum nie zagraża wolnościom dziennikarskim w Sejmie.

— INNYCH ZMIAN NIE BĘDZIE, WŁADZE PARLAMENTU ZE WSZYSTKICH PROPOZYCJI SIĘ WYCOFAŁY – Kępka.

— ANDRZEJ GRZEGRZÓŁKA: W nowym roku po staremu. Poza centrum medialnym wszystko będzie odbywało się normalnie, na dotychczasowych zasadach.

— PREZYDENT DUDA PODPISAŁ USTAWY O REFORMIE OŚWIATY.

— SMOGOWY ALERT NIE USTAJE.

— NIE ŻYJE PRZEMYSŁAW WAŁĘSA.

*****

FAKTY TVN

— GIMNAZJA DO LIKWIDACJI – zapowiedź: Jednak gimnazja do likwidacji – prezydent podpisał wszystko, co PiS w ramach reformy przygotował. Widział znaki zapytania, słyszał rodzicielskie i nauczycielskie protesty – sam podobno miał szereg wątpliwości. Ale, jak mówił – reforma jest niezbędna i ma wejść w życie jak najszybciej.

— PREZYDENCKIE PRZEMÓWIENIE TRWAŁO PRAWIE 10 MINUT, NIM PREZYDENT POWIEDZIAŁ TO [ŻE PODPISUJE] – Jakub Sobieniowski.

— ZNP NIE TYLKO PRZYGOTOWUJE STRAJK NAUCZYCIELI, CHCE REFERENDUM WS. ZMIAN W SZKOLNICTWIE – Sobieniowski.

— DZISIAJ PREZYDENT O ZMIANACH W OŚWIACIE MÓWIŁ JEDNYM GŁOSEM Z PIS-EM I RZĄDEM, NIEMAL DOSŁOWNIE – Sobieniowski.

— ALERT SMOGOWY W POLSCE.

— BĘDZIE DOGRYWKA – KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Tym razem nie ustalenia okazały się kluczowe. Kluczowe okazało się puste krzesło. Jak widać pierwsze z brzegu krzesło, które czekało na szefa Platformy Obywatelskiej. Bez Grzegorza Schetyny, który nie pojawił się na spotkaniu PiSu z opozycją nie podpisano żadnego porozumienia. Będzie dogrywka.

— NOWOCZESNA JEST GOTOWA ZAKOŃCZYĆ PROTEST – Skórzyński:Na razie Nowoczesna i tylko Nowoczesna zdecydowała, że pojutrze, gdy startuje posiedzenie sejmu, jej posłowie kończą protest w sali sejmowej. Rozważone ma być także ponowne zgłoszenie opozycyjnych poprawek do budżetu w senacie co ma być krokiem wstecz ze strony PiSu. I to tyle. Bo pod tymi ustaleniami nie podpisał się nieobecny. A Platforma też tu protestuje.

— SCHETYNA BYŁ NA OPOLSZCZYŹNIE – dalej Skórzyński: Słowa PO to bardzo wyraźna aluzja do zachowania Ryszarda Petru, który podjął rozmowy z PiSem bez przedstawiciela Platformy czym wyłamał się ze zjednoczonego frontu opozycji. W czasie gdy w sejmie PiS rozmawiało z opozycją bez Grzegorza Schetyny, Grzegorz Schetyna rozmawiał z mieszkańcami na opolszczyźnie. A ten rozjazd poprzedziła, taka korespondencyjna rozmowa szefa PO, z formalnym organizatorem spotkania w Warszawie.

— PLATFORMA POZOSTANIE JEDYNĄ PARTIĄ OKUPUJĄCĄ SALĘ PLENARNĄ – dalej Skórzyński: Jeśli Platforma nie zdecyduje się na przerwanie protestu w środę, pozostanie jedyną partią która będzie okupować salę plenarną. Do tej pory w tej sprawie – jak widać – opozycja była zjednoczona. Klimat dziś między dwoma partiami lepiej oddają internetowe wymiany zdań między posłami od Schetyny i posłami od Petru. Pierwsi zarzucają drugim, że „idą na układ z Kaczyńskim”. Drudzy tym pierwszym „dziecinadę”. A ten internetowy spór toczą siedząc jeszcze obok siebie w sali sejmowej. O to też z resztą mają do siebie pretensje.

— PIS WYKLUCZYŁO PONOWNE GŁOSOWANIE, PIS ZAPOWIEDZIAŁO MOŻLIWOŚĆ PONOWNEGO PRZENIESIENIA OBRAD DO KOLUMNOWEJ – Skórzyński: Platforma i Nowoczesna do dziś jednym głosem podważały legalność głosowania nad budżetem, które odbyło się w takich warunkach. Obie domagały się ponownego głosowania. PiS tę opcję wykluczyło, w obecności Ryszarda Petru. Jeśli Platforma dalej będzie protestować w sali sejmowej, obrady zostaną przeniesione tu, do sali kolumnowej. PiS tę opcję zapowiedziało.

— OPOZYCJA NA ZAKRĘCIE – zapowiedź: We wtorek rano ma się odbyć posiedzenie zarządu Platformy, ale już w poniedziałek pojawiło się pytanie o jedność i konsekwencje w działaniach opozycji. Zablokowana mównica miała być symbolem braku zgody na siłowe rozwiązania władzy. Czy opozycja ma pomysł i siłę do tego, by tę batalię wygrać?

— Przypomnienie kalendarium kryzysu sejmowego.

— PIS ROBI KROK W TYŁ – bez materiału: Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyznał w poniedziałek, że sytuacja w parlamencie jest nienormalna. Oraz, że PiS zrobi krok w tył – by Sejm i Senat znów były otwarte dla mediów.

— NIE ŻYJE PRZEMYSŁAW WAŁĘSA.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— PIS SPEŁNIA KOLEJNĄ OBIETNICĘ: To już pewne – gimnazja zostaną zlikwidowane. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy wprowadzające reformę edukacji. Czasu na realizację programu nauczania będzie więcej, szkoły mają być bezpieczniejsze, a kontakt nauczyciela z uczniem – lepszy. Wprowadzając reformę oświaty Prawo i Sprawiedliwość, spełniło też kolejną obietnicę wyborczą – zapowiedź.

— SCHETYNA WYBRAŁ DROGĘ RADYKAŁA: W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział liderzy wszystkich partii poza Grzegorzem Schetyną. Lider Platformy mówi – twarde „nie” i bojkotuje rozmowy zmierzające do kompromisu. PiS daje mu jeszcze jedną szansę – kolejne spotkanie odbędzie się jutro. Z szeregów opozycji radykalnej wypisał się dziś natomiast Ryszard Petru, choć jego posłowie – na wszelki wypadek – do jutra, będą towarzyszyć politykom PO, w rotacyjnej okupacji Sejmu – zapowiedź.

— UDAŁO SIĘ, PO SPOTKANIU JEST WSTĘPNA WERSJA KOMPROMISU. I ręka wyciagnietą do zgody do PO, która dziś pozostaje jedyną partią radykalnej opozycji – Karol Jałtuszewski. Wszystkie partie poza PO zadeklarowały chęć zakończenia paraliżu Sejmu – Jałtuszewski.

— WYPOWIEDZI KACZYŃSKIEGO, PETRU I KARCZEWSKIEGO.

— BY OSIĄGNĄĆ PEŁEN KOMPROMIS POTRZEBNA JEST OBECNOŚĆ WSZYSTKICH LIDERÓW OPOZYCJI – Jałtuszewski.

— SCHETYNA OBRAZIŁ SIĘ NA KARCZEWSKIEGO ZA SPOSÓB ZAPROSZENIA NA SPOTKANIE. To trudno zrozumieć, bo jeszcze w grudniu Schetyna mówił tak – Jałtuszewski.

— SCHETYNA Z RMF: Jestem w stanie spotkać się z Kaczyńskim i mu wytłumaczyć.

— KOMENTATORZY SĄ ZDZIWIENI STRATEGIĄ PLATFORMY – Jałtuszewski.

— KOLEJNE KŁOPOTY KOD: Poważne kłopoty KOD-u. Działacze ruchu zapowiadają ujawnienie kolejnych faktur dotyczących nieprawidłowości finansowych. Koordynator KOD-u we Francji informuje, że Mateusz Kijowski i jego żona, za pieniądze z publicznych zbiórek, kupowali sobie markowe perfumy i ubrania – zapowiedź.

Pozostałe z : Stan gry

STAN GRY: Niezależna: JK dziękował PBS, Szymon Majewski o smsach: Dlaczego nie jesteś z nami? Sroczyński: PiS ma pasztet z sądami, SE: PMM używa emotek

— ANDRZEJ WIELOWIEYSKI KOŃCZY DZIŚ 90 LAT. — Dworczyk szefem gabinetu Morawieckiego? – tak podaje Fakt: „Kto zajmie ich miejsce? Jedno nazwisko nie jest tajemnicą od piątku. To Marek Suski, jeden z najbardziej niedocenianych przez lata posłów PiS. Suski – dotychczas szef sejmowej komisji skarbu oraz członek komisji śledczej ds. Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Wiadomości: PMM wrócił na spotkanie z szefem AW i koordynatorem, PMM: O sądach z Macronem minutę, Fakty: Niejasne tłumaczenie Morawieckiego

— LIVEBLOG 300POLITYKI: W poniedziałek senackie komisje zajmą się ordynacją Hermeliński potwierdza: Spotkanie z PAD we wtorek Jutro Rada Krajowa Nowoczesnej. Petru proponuje projekt uchwały ws. zjednoczonej opozycji Mucha: Być może dojdzie do spotkania PAD-Hermeliński Tusk: Morawiecki musiał mieć jakieś bardzo ważne powody Merkel i Macron zapewniają o poparciu dla Czytaj więcej →

RAMÓWKA PIĄTKOWEGO WIECZORU: Hermeliński, Kopacz, Miller, Biedroń, Schreiber, Zandberg i Szynkowski vel Sęk

18:00 Adrian Zandberg – POLSAT NEWS Popołudniowe Graffiti 18:02 Szymon Szynkowski vel Sęk – RMF FM Popołudniowa rozmowa 19:15 Robert Biedroń – POLSAT NEWS Gość Wydarzeń 19:26 Wojciech Hermeliński – TVN24 FpF 20:00 Janusz Nosek – TVN24 Piaskiem po oczach 20:12 Łukasz Schreiber, Ireneusz Zyska, Marzena Okła-Drewnowicz, Mieczysław Kasprzak, Agnieszka Czytaj więcej →

STAN GRY: Matyja: Polacy wcale nie porywają się z szablą, Trudnowski i Mazur: Determinacja PMM, Majmurek o zawieszonej deadrianizacji, RZ: PiS odzyskuje zachodnią Polskę

— JADWIGA MORAWIECKA W FAKCIE O PRZYWIĄZANIU SYNA DO POMOCNICZOŚCI: “Ponieważ od wczesnych lat wychowywał się z dorosłymi ludźmi, którzy potem tworzyli trzon środowiska Solidarności Walczącej, zdaniem pani Jadwigi „przesiąkł czymś co można nazwać zasadą pomocniczości”. – Tam wszyscy sobie we wszystkim nawzajem pomagali. I ta natura pomocnika jest w Czytaj więcej →