OBRAZ DNIA: TVP: Schetyna wybrał drogę radykała, Wydarzenia: Pytania o polityczny błąd Schetyny, Fakty: Duda i PiS jednym głosem

— KUKIZ JAK MILICJANT W JAROCINIE – RELACJA Z KOLEJNEGO SPOTKANIA OTWARTEGO MŁODYCH POSŁÓW PO. http://300polityka.pl/news/2017/01/09/nitras-kukiz-zachowuje-sie-jak-milicjant-ktory-na-festiwalu-w-jarocinie-wlepial-mandaty-pijacym-piwo-na-chodniku/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kuchciński o mediach w Sejmie: Chodzi o to, by nie było samowoli i pewnego targowiska
Kuchciński: Prokuratura z urzędu powinna przeanalizować zachowania posłów i rozpocząć kroki
Kuchciński o użyciu Straży Marszałkowskiej 16 grudnia: Miałem taką możliwość w głowie
Kuchciński: W środę rozpoczniemy następne, 34. posiedzenie Sejmu
Zalewska: Ja chcę zgody przy wdrażaniu reformy
Kaczyński jutro rano w TVP
Zalewska: Prezydent potrzebował trochę czasu, by przeanalizować i skonsultować reformę
Petru: Frasyniuk rozmawiał z komunistami. Nie rozumiem, jak może mi zarzucić, że rozmawiam z Kaczyńskim
Petru: Kaczyński poinformował nas na spotkaniu, że niedawno spotkał się ze Schetyną
Nitras: Jeżeli we Francji kandydata na prezydenta wybierają miliony, to dlaczego w Polsce nie może się to zdarzyć? [z wyborem np. lidera opozycji]
Petru: Sugestia, że nie będziemy protestować na sali, jest nadużyciem
Frasyniuk: Zdumiewające, że ilekroć Petru widzi Kaczyńskiego, to włącza mu się światełko w tunelu
Schetyna: W ostatnich dniach nie rozmawiałem z Kaczyńskim
Schetyna: Nie mam przekonania, że Kaczyński chce rozwiązać problem. On chce zdominować opozycję
http://300polityka.pl/live/2017/01/09/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— DZIŚ WSZYSCY PATRZĄ NA SEJM I PRÓBY ZAKOŃCZENIA SEJMOWEGO KRYZYSU.

— WCIĄŻ DALEKO KOŃCA SEJMOWEGO KRYZYSU – Dariusz Ociepa z Sejmu: Trochę bliżej, ale wciąż bardzo daleko [do końca sejmowego kryzysu]. Po pierwsze na dzisiejszym spotkaniu nie rozstrzygnięto najważniejszych kwestii, czyli sprawy powtórnego głosowania nad budżetem czy też wniesienia do budżetu poprawek w Senacie. Po drugie, trudno za przełomowe uznać spotkanie, w którym nie brał udział lider największej partii opozycyjnej.

— SCHETYNA ZIGNOROWAŁ ZAPROSZENIE MARSZAŁKA SENATU I PYTANIE, CZY TO NIE BYŁ POLITYCZNY BŁĄD – Ociepa dalej z Sejmu.

— BRAK PRZEDSTAWICIELA PLATFORMY BYŁ POWODEM ZAWIESZENIA ROZMÓW – Ociepa.

— PLATFORMA KONSEKWENTNIE DOMAGA SIĘ POWTÓRZENIA GŁOSOWANIA NAD BUDŻETEM I DYMISJI MARSZAŁKA SEJMU – Ociepa dalej.

— MARCIN KIERWIŃSKI: Mam takie wrażenie, że Ryszard Petru sprzed sylwestra to nie ten sam Petru, co po sylwestrze.

— PIS OGŁOSIŁ KROK W TYŁ WS. OBECNOŚCI MEDIÓW W SEJMIE I POWRÓT DO TEGO, CO BYŁO.

— KONFLIKT MEDIALNY RZECZYWIŚCIE SIĘ KOŃCZY – Grzegorz Kępka sprzed Sejmu: Rzeczywiście część ograniczeń zniknęła. To, co pozostało, to zakaz wstępu dziennikarzy na galerię sejmową. To ma się zmienić w ciągu 2 dni. Wygląda na to, że konflikt medialny rzeczywiście się kończy. Po nim pozostanie chociażby to centrum medialne, dzisiaj zamknięte, które zebrało sporo krytyki. Ale na pewno to centrum nie zagraża wolnościom dziennikarskim w Sejmie.

— INNYCH ZMIAN NIE BĘDZIE, WŁADZE PARLAMENTU ZE WSZYSTKICH PROPOZYCJI SIĘ WYCOFAŁY – Kępka.

— ANDRZEJ GRZEGRZÓŁKA: W nowym roku po staremu. Poza centrum medialnym wszystko będzie odbywało się normalnie, na dotychczasowych zasadach.

— PREZYDENT DUDA PODPISAŁ USTAWY O REFORMIE OŚWIATY.

— SMOGOWY ALERT NIE USTAJE.

— NIE ŻYJE PRZEMYSŁAW WAŁĘSA.

*****

FAKTY TVN

— GIMNAZJA DO LIKWIDACJI – zapowiedź: Jednak gimnazja do likwidacji – prezydent podpisał wszystko, co PiS w ramach reformy przygotował. Widział znaki zapytania, słyszał rodzicielskie i nauczycielskie protesty – sam podobno miał szereg wątpliwości. Ale, jak mówił – reforma jest niezbędna i ma wejść w życie jak najszybciej.

— PREZYDENCKIE PRZEMÓWIENIE TRWAŁO PRAWIE 10 MINUT, NIM PREZYDENT POWIEDZIAŁ TO [ŻE PODPISUJE] – Jakub Sobieniowski.

— ZNP NIE TYLKO PRZYGOTOWUJE STRAJK NAUCZYCIELI, CHCE REFERENDUM WS. ZMIAN W SZKOLNICTWIE – Sobieniowski.

— DZISIAJ PREZYDENT O ZMIANACH W OŚWIACIE MÓWIŁ JEDNYM GŁOSEM Z PIS-EM I RZĄDEM, NIEMAL DOSŁOWNIE – Sobieniowski.

— ALERT SMOGOWY W POLSCE.

— BĘDZIE DOGRYWKA – KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Tym razem nie ustalenia okazały się kluczowe. Kluczowe okazało się puste krzesło. Jak widać pierwsze z brzegu krzesło, które czekało na szefa Platformy Obywatelskiej. Bez Grzegorza Schetyny, który nie pojawił się na spotkaniu PiSu z opozycją nie podpisano żadnego porozumienia. Będzie dogrywka.

— NOWOCZESNA JEST GOTOWA ZAKOŃCZYĆ PROTEST – Skórzyński:Na razie Nowoczesna i tylko Nowoczesna zdecydowała, że pojutrze, gdy startuje posiedzenie sejmu, jej posłowie kończą protest w sali sejmowej. Rozważone ma być także ponowne zgłoszenie opozycyjnych poprawek do budżetu w senacie co ma być krokiem wstecz ze strony PiSu. I to tyle. Bo pod tymi ustaleniami nie podpisał się nieobecny. A Platforma też tu protestuje.

— SCHETYNA BYŁ NA OPOLSZCZYŹNIE – dalej Skórzyński: Słowa PO to bardzo wyraźna aluzja do zachowania Ryszarda Petru, który podjął rozmowy z PiSem bez przedstawiciela Platformy czym wyłamał się ze zjednoczonego frontu opozycji. W czasie gdy w sejmie PiS rozmawiało z opozycją bez Grzegorza Schetyny, Grzegorz Schetyna rozmawiał z mieszkańcami na opolszczyźnie. A ten rozjazd poprzedziła, taka korespondencyjna rozmowa szefa PO, z formalnym organizatorem spotkania w Warszawie.

— PLATFORMA POZOSTANIE JEDYNĄ PARTIĄ OKUPUJĄCĄ SALĘ PLENARNĄ – dalej Skórzyński: Jeśli Platforma nie zdecyduje się na przerwanie protestu w środę, pozostanie jedyną partią która będzie okupować salę plenarną. Do tej pory w tej sprawie – jak widać – opozycja była zjednoczona. Klimat dziś między dwoma partiami lepiej oddają internetowe wymiany zdań między posłami od Schetyny i posłami od Petru. Pierwsi zarzucają drugim, że „idą na układ z Kaczyńskim”. Drudzy tym pierwszym „dziecinadę”. A ten internetowy spór toczą siedząc jeszcze obok siebie w sali sejmowej. O to też z resztą mają do siebie pretensje.

— PIS WYKLUCZYŁO PONOWNE GŁOSOWANIE, PIS ZAPOWIEDZIAŁO MOŻLIWOŚĆ PONOWNEGO PRZENIESIENIA OBRAD DO KOLUMNOWEJ – Skórzyński: Platforma i Nowoczesna do dziś jednym głosem podważały legalność głosowania nad budżetem, które odbyło się w takich warunkach. Obie domagały się ponownego głosowania. PiS tę opcję wykluczyło, w obecności Ryszarda Petru. Jeśli Platforma dalej będzie protestować w sali sejmowej, obrady zostaną przeniesione tu, do sali kolumnowej. PiS tę opcję zapowiedziało.

— OPOZYCJA NA ZAKRĘCIE – zapowiedź: We wtorek rano ma się odbyć posiedzenie zarządu Platformy, ale już w poniedziałek pojawiło się pytanie o jedność i konsekwencje w działaniach opozycji. Zablokowana mównica miała być symbolem braku zgody na siłowe rozwiązania władzy. Czy opozycja ma pomysł i siłę do tego, by tę batalię wygrać?

— Przypomnienie kalendarium kryzysu sejmowego.

— PIS ROBI KROK W TYŁ – bez materiału: Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyznał w poniedziałek, że sytuacja w parlamencie jest nienormalna. Oraz, że PiS zrobi krok w tył – by Sejm i Senat znów były otwarte dla mediów.

— NIE ŻYJE PRZEMYSŁAW WAŁĘSA.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— PIS SPEŁNIA KOLEJNĄ OBIETNICĘ: To już pewne – gimnazja zostaną zlikwidowane. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy wprowadzające reformę edukacji. Czasu na realizację programu nauczania będzie więcej, szkoły mają być bezpieczniejsze, a kontakt nauczyciela z uczniem – lepszy. Wprowadzając reformę oświaty Prawo i Sprawiedliwość, spełniło też kolejną obietnicę wyborczą – zapowiedź.

— SCHETYNA WYBRAŁ DROGĘ RADYKAŁA: W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział liderzy wszystkich partii poza Grzegorzem Schetyną. Lider Platformy mówi – twarde „nie” i bojkotuje rozmowy zmierzające do kompromisu. PiS daje mu jeszcze jedną szansę – kolejne spotkanie odbędzie się jutro. Z szeregów opozycji radykalnej wypisał się dziś natomiast Ryszard Petru, choć jego posłowie – na wszelki wypadek – do jutra, będą towarzyszyć politykom PO, w rotacyjnej okupacji Sejmu – zapowiedź.

— UDAŁO SIĘ, PO SPOTKANIU JEST WSTĘPNA WERSJA KOMPROMISU. I ręka wyciagnietą do zgody do PO, która dziś pozostaje jedyną partią radykalnej opozycji – Karol Jałtuszewski. Wszystkie partie poza PO zadeklarowały chęć zakończenia paraliżu Sejmu – Jałtuszewski.

— WYPOWIEDZI KACZYŃSKIEGO, PETRU I KARCZEWSKIEGO.

— BY OSIĄGNĄĆ PEŁEN KOMPROMIS POTRZEBNA JEST OBECNOŚĆ WSZYSTKICH LIDERÓW OPOZYCJI – Jałtuszewski.

— SCHETYNA OBRAZIŁ SIĘ NA KARCZEWSKIEGO ZA SPOSÓB ZAPROSZENIA NA SPOTKANIE. To trudno zrozumieć, bo jeszcze w grudniu Schetyna mówił tak – Jałtuszewski.

— SCHETYNA Z RMF: Jestem w stanie spotkać się z Kaczyńskim i mu wytłumaczyć.

— KOMENTATORZY SĄ ZDZIWIENI STRATEGIĄ PLATFORMY – Jałtuszewski.

— KOLEJNE KŁOPOTY KOD: Poważne kłopoty KOD-u. Działacze ruchu zapowiadają ujawnienie kolejnych faktur dotyczących nieprawidłowości finansowych. Koordynator KOD-u we Francji informuje, że Mateusz Kijowski i jego żona, za pieniądze z publicznych zbiórek, kupowali sobie markowe perfumy i ubrania – zapowiedź.

Pozostałe z : Stan gry

Polityczna ramówka piątkowego poranka: Romaszewska, Karczewski, Błaszczak, Krasnodębski, Napieralski, Kukiz i Frasyniuk

7:15 Mariusz Błaszczak – Sygnały dnia PR1 7:17 Ryszard Czarnecki – PR24 7:33 Katarzyna Lubnauer – 24 pytania w PR24 7:40 Władysław Frasyniuk – Poranek TOK FM 8:02 Zofia Romaszewska – Gość Radia Zet 8:02 Grzegorz Napieralski – Poranna rozmowa RMF FM 8:10 Maciej Małecki, Małgorzata Gosiewska, Paweł Pudłowski, Piotr Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Fakty: Rezydenci widzą, że ich akcja ma ograniczony zasięg, Burza po publikacji Faktu o MON, który oszukał PAD

— PUSTKI NA SENACKIEJ KOMISJI ZDROWIA Z RADZIWIŁŁEM: https://twitter.com/piekarski_m/status/920892837880913920 — MACIEREWICZ OSZUKAŁ PREZYDENTA – FAKT: Marek Sokołowski (51 l.) to jeden z generałów, którzy zostali awansowani 15 sierpnia 2016 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę (45 l.). Jak ustalił Fakt, szef MON zataił jednak przed zwierzchnikiem sił zbrojnych istotny fakt: Sokołowski Czytaj więcej →

RAMÓWKA CZWARTKOWEGO WIECZORU: Błaszczak, Frasyniuk, Mucha, Baczek, Olechowski, Sasin, Kosiniak-Kamysz i Thun

18:00 Justyna Samolińska – POLSAT NEWS Popołudniowe Graffiti 18:00 Wojciech Martynowicz, Kornel Morawiecki, Paweł Mucha – TVN24 Tak jest 18:02 Jacek Sasin – RMF FM Popołudniowa rozmowa 19:15 Władysław Kosiniak-Kamysz – POLSAT NEWS Gość Wydarzeń 19:26 Andrzej Olechowski, Roman Polko, Mieczysław Bieniek – TVN24 FpF 19:57 Mariusz Błaszczak – TVP INFO Gość Czytaj więcej →

STAN GRY: Kolejny rekord Orlenu, GW: PO czyści teren, Czabański mocno krytykuje Wiadomości, Fakt: Córka ministra u Tuska przejęła kamienicę

— 300LIVE: Karczewski o starcie na prezydenta Warszawy: Jeśli będzie taka propozycja, to nie odmówię Karczewski: Czy Duda i Kaczyński już jutro osiągną porozumienie – tego nie wiem Gowin: Gdyby prezydent nie miał zastrzeżeń do poprawek PiS, to do spotkania Duda-Kaczyński doszłoby szybciej Gliński o TVN: Teflonowy, obłudny cynizm. Szkło Czytaj więcej →