STAN GRY: GW: Przyłębska nielegalnie, Fakt: Prezydentowa zablokuje Zalewską, Romaszewska: Na działaniach MSZ zyskuje Moskwa

— NA DZIAŁANIACH MSZ ZYSKUJE MOSKWA – AGNIESZKA ROMASZEWSKA W SE: “ – To rzeczywiście zaskakujące, że wspierają go ludzie tacy jak Robert Winnicki, który w czerwcu mówił, że w zamian za wycofanie Polski z działań na rzecz demokratyzacji Białorusi można uzyskać wsparcie władz w Mińsku dla polskiej mniejszości w tym kraju. Cóż, można oczywiście bawić się jeszcze w polonizację Białorusi, można, zresztą przy wsparciu Kremla, odzyskiwać Lwów. A przecież takie koncepcje sprzyjają wyłącznie awanturze. Dlatego działania ministra Waszczykowskiego tak mnie zadziwiają. Przecież jedyną stroną, która na tym wszystkim zyskuje, jest Moskwa”.
http://se.pl/wiadomosci/opinie/dziaania-polskiego-msz-to-zysk-moskwy_931930.html

— GW O NIELEGALNEJ PRZYŁĘBSKIEJ – jak pisze Ewa Siedlecka: “Przedstawiając kandydatury na prezesa Trybunału Konstytucyjnego prezydentowi, p.o. prezesa Julia Przyłębska naruszyła przepisy uchwalone przez PiS. Skoro złamano przepisy, jej mianowanie przez prezydenta jest bezprawne. Andrzej Duda mógł o złamaniu procedury nie wiedzieć”.

— GW DALEJ O NIEDOPEŁNIENIU PROCEDURY: “Później już nie dopełniono procedury. Art. 21 ust. 7 ustawy “wprowadzającej” mówi, że kandydatów prezydentowi “Zgromadzenie Ogólne przedstawia w formie uchwały”. Ale takiej uchwały Zgromadzenie nie przyjęło. Wprawdzie wśród dokumentów, które dostaliśmy z Trybunału, jest dokument zatytułowany “Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK z 20 grudnia w sprawie przedstawienia kandydatów na prezesa TK Prezydentowi RP”, ale podpisana jest pod nim tylko Julia Przyłębska. Z naszych informacji wynika, że jedyne głosowanie, które się odbyło, to głosowanie nad samymi kandydaturami. Wiceprezes TK Stanisław Biernat potwierdził nam, że nad uchwałą o przedstawieniu kandydatów prezydentowi nie głosowano”.

— PSZCZÓŁKOWSKI SIĘ ZBUNTOWAŁ – pisze dalej GW: “Jak swój bunt tłumaczy sędzia Pszczółkowski? W piśmie, które złożył do protokołu ze Zgromadzenia (dostaliśmy je z Trybunału), argumentuje, że wybory kandydatów mogą się odbyć po wejściu w życie ustawy o trybie działania TK, która wejdzie w życie dopiero 3 stycznia. Bo ustawa “wprowadzająca” wyłącza stosowanie do wyboru kandydatów przepisów o obowiązku kworum podczas Zgromadzenia „wyborczego”, ale nie wprost, tylko przez odwołanie się do przepisu ustawy o trybie działania TK. A na ten przepis można się będzie powołać dopiero wtedy, kiedy ustawa wejdzie w życie. Jeśli Zgromadzenie odbywa się przed tym, to należy zastosować inny przepis ustawy “wprowadzającej” (art. 21 ust. 2). Mówi on, że w Zgromadzeniu „uczestniczą sędziowie Trybunału, którzy złożyli ślubowanie wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Tych jest piętnastu. Zatem Zgromadzenie zwołane 20 grudnia bez wszystkich sędziów – nie było przebywającego na urlopie sędziego Stanisława Rymara – jest nieważne”.

— MORAWIECKI WSPIERA BUDŻET PIENIĘDZMI NA DROGI – GW: “Nawet parę miliardów złotych unijnych dotacji na drogi na koniec zeszłego roku pozostało w budżecie państwa, zamiast zasilić konto Krajowego Funduszu Drogowego”.

— DUDA NA NARTACH PODCZAS PUCZU – Michał Kamiński w SE: “ – Wszyscy wiemy, że ten protest odbywa się rotacyjne, posłowie różnych partii przebywają w Sejmie. Chwała Bogu Polska jeszcze nie jest na wojnie i każdy ma prawo do spędzania wolnego czasu. Ostatecznie prezydent Andrzej Duda – mimo że jego formalny zwierzchnik, czyli Jarosław Kaczyński, mówi o puczu – jedzie sobie na narty. Więc tak samo można by było o tym dyskutować”.

— WŁADZA STAWIA NA TĘPĄ SIŁĘ – Rafał Zakrzewski w GW: “Budowanie muru na Wiejskiej to kolejny wyraźny znak, że obecna władza, która wygrała wybory, deklarując bliskość z obywatelami, postępuje wprost przeciwnie. Stawia na tępą siłę”.

— KRASULSKI SIĘ POGRĄŻA – FAKT: “Poseł Leonard Krasulski (67 l.) mógł w środę rozwiać wątpliwości co do swojej przeszłości. Zwołał konferencję. Jednak zamiast wytłumaczyć się, czemu kłamał przez lata i co robił w grudniu 1970 r., zaatakował dziennikarzy. Najpierw oświadczeniem, a potem… drzwiami!”.

— GPC O KRASULSKIM I FAKCIE: “Portal Niezależna.pl dotarł do wojskowych akt posła Prawa i Sprawiedliwości Leonarda Krasulskiego. Gazeta „Fakt” sugerowała, że polityk
w latach 70., służąc w Ludowym Wojsku Polskim, mógł strzelać do protestujących robotników. Z dokumentów wynika, że Krasulski służył jedynie w oddziałach medycznych i został przeniesiony do rezerwy za negatywny stosunek do przełożonych”.

— AGATA DUDA ZABLOKUJE REFORMĘ EDUKACJI? – jedynka Faktu.

— FAKT CYTUJE 300POLITYKĘ: “Swój dystans i brak entuzjazmu do budzącej duże emocje społeczne reformy prezydent Andrzej Duda (45 l.) wyrażał już kilka razy. Ostatnio w wywiadzie dla portalu 300polityka podkreślał, że zmiany w oświacie muszą być dobrze przygotowane. Czyżby w ten sposób szykował sobie grunt pod swoje pierwsze weto? To możliwe, bo prezydent przyznaje także, że na temat zmian w oświacie dużo rozmawia z żoną. I tu na zwolenników reformy pada blady strach”.

— CIŚNIE MĘŻA – Fakt: “ – Prezydentowa jest przeciwniczką ustawy w takim kształcie i mocno naciska na męża, żeby ją zawetował – mówi nam jeden z polityków PiS. Problem w tym, że partyjne centrum dowodzenia przy ul. Nowogrodzkiej ma twarde oczekiwania co do reformy – ona po prostu musi być wprowadzona. I taki komunikat został wysłany do Pałacu Prezydenckiego”.

— FAKT O KONFLIKCIE MORAWIECKIEGO Z RAFALSKĄ: “Próbowano wprowadzić to w życie przy uchwalaniu reformy obniżającej wiek emerytalny. Nie udało się. Teraz resort Morawieckiego próbuje jeszcze raz – stąd taki zapis w dokumencie.Tymczasem minister Rafalska mówi: – Nie zamierzamy wprowadzać żadnych ograniczeń dotyczących zarobkowania i dorabiania na emeryturze – zapewniała we wtorek w RMF FM. Kto wygra tę wojnę?”

— KUCHCIŃSKI 19 DNI POZA SEJMEM, DUDA NA NARTACH – CEZARY TOMCZYK W RZ: “Mnie bardziej od jego wyjazdu interesuje, gdzie na 19 dni zaginął marszałek Kuchciński, który jest gospodarzem Sejmu. Chciałbym zapytać, dlaczego dopiero po 19 dniach ujawniane są nagrania straży marszałkowskiej z Sali Kolumnowej? Interesuje mnie, dlaczego prezydent Andrzej Duda robi pokazowe konsultacje, a potem jedzie na narty?”.

— PIS POZOSTAJE SAM WS LIKWIDACJI GIMNAZJÓW – REFERENDUM TO POTĘŻNY KŁOPOT DLA WŁADZY – Justyna Suchecka na jedynce GW: “Jeśli prezydent Andrzej Duda nie zorganizuje referendum w sprawie gimnazjów, wniosek o nie złoży Związek Nauczycielstwa Polskiego wraz z partiami opozycyjnymi i organizacjami pozarządowymi. To potężny kłopot dla rządu PiS”.

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kijowski: Nie sądzę, że to koniec Mateusza Kijowskiego. Nie zamierzam odejść z funkcji lidera
Oświadczenie Kijowskiego: Atak na mnie traktuję jako kolejną prowokację
Schetyna: W Sejmie złamano prawo. Dlatego nie ustąpimy
Kijowski, Krasulski, Tomczyk: A gdzie zaginął Kuchciński na 19 dni? GW o nielegalnej Przyłębskiej, Górski u Rigamonti zapowiedzią sukcesu w internecie – TEMATY DNIA
Dzisiaj zarząd PO. O 11:30 konferencja Schetyny
http://300polityka.pl/live/2017/01/05/

— KLUCZ DO ROZWIĄZANIA KRYZYSU W RĘKACH PIS – Dominika Wielowieyska w GW: “Rozwiązanie kryzysu jest proste, a klucz jest w ręku PiS – reasumpcja głosowania i uchwalenie budżetu w sposób, który nie budzi żadnych zastrzeżeń”.

— NA GIEŁDĘ OD MORAWIECKIEGO – GW o Antczaku.

— ZBIGNIEW KRASNODĘBSKI W RZ: “Społeczeństwo polskie woli realną politykę socjalną i prorodzinną PiS niż książkowy, wydumany na sofie, konserwatyzm Aleksandra Halla”.

— RZ O ZNIKNIĘCIU SZEFA BOR: “Według informacji „Rzeczpospolitej” resort szykuje dymisję szefa BOR i jego pierwszego zastępcy płk. Jacka Lipskiego. Teraz Biurem kieruje nie Lipski, lecz drugi z zastępców płk Jacek Kędzierski, który dotąd nigdy nie występował w tej roli. To właśnie jego, byłego kierowcę Jadwigi Kaczyńskiej oraz członka ochrony prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nasze źródła wskazują jako przyszłego szefa BOR. Domagać się ma tego prezes PiS”.

— 67 LAT obchodziłby dziś Jan Wejchert.

— URODZINY: Mania Bnińska, Dominik Zdort, Michał Lorenc Jr, Krzysztof Luft.

Pozostałe z : Stan gry

STAN GRY: Niezależna: JK dziękował PBS, Szymon Majewski o smsach: Dlaczego nie jesteś z nami? Sroczyński: PiS ma pasztet z sądami, SE: PMM używa emotek

— ANDRZEJ WIELOWIEYSKI KOŃCZY DZIŚ 90 LAT. — Dworczyk szefem gabinetu Morawieckiego? – tak podaje Fakt: „Kto zajmie ich miejsce? Jedno nazwisko nie jest tajemnicą od piątku. To Marek Suski, jeden z najbardziej niedocenianych przez lata posłów PiS. Suski – dotychczas szef sejmowej komisji skarbu oraz członek komisji śledczej ds. Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Wiadomości: PMM wrócił na spotkanie z szefem AW i koordynatorem, PMM: O sądach z Macronem minutę, Fakty: Niejasne tłumaczenie Morawieckiego

— LIVEBLOG 300POLITYKI: W poniedziałek senackie komisje zajmą się ordynacją Hermeliński potwierdza: Spotkanie z PAD we wtorek Jutro Rada Krajowa Nowoczesnej. Petru proponuje projekt uchwały ws. zjednoczonej opozycji Mucha: Być może dojdzie do spotkania PAD-Hermeliński Tusk: Morawiecki musiał mieć jakieś bardzo ważne powody Merkel i Macron zapewniają o poparciu dla Czytaj więcej →

RAMÓWKA PIĄTKOWEGO WIECZORU: Hermeliński, Kopacz, Miller, Biedroń, Schreiber, Zandberg i Szynkowski vel Sęk

18:00 Adrian Zandberg – POLSAT NEWS Popołudniowe Graffiti 18:02 Szymon Szynkowski vel Sęk – RMF FM Popołudniowa rozmowa 19:15 Robert Biedroń – POLSAT NEWS Gość Wydarzeń 19:26 Wojciech Hermeliński – TVN24 FpF 20:00 Janusz Nosek – TVN24 Piaskiem po oczach 20:12 Łukasz Schreiber, Ireneusz Zyska, Marzena Okła-Drewnowicz, Mieczysław Kasprzak, Agnieszka Czytaj więcej →

STAN GRY: Matyja: Polacy wcale nie porywają się z szablą, Trudnowski i Mazur: Determinacja PMM, Majmurek o zawieszonej deadrianizacji, RZ: PiS odzyskuje zachodnią Polskę

— JADWIGA MORAWIECKA W FAKCIE O PRZYWIĄZANIU SYNA DO POMOCNICZOŚCI: “Ponieważ od wczesnych lat wychowywał się z dorosłymi ludźmi, którzy potem tworzyli trzon środowiska Solidarności Walczącej, zdaniem pani Jadwigi „przesiąkł czymś co można nazwać zasadą pomocniczości”. – Tam wszyscy sobie we wszystkim nawzajem pomagali. I ta natura pomocnika jest w Czytaj więcej →

Polityczna ramówka piątkowego poranka: Gowin, Bielan, Łapiński, Biedroń, Lubnauer, Kosiniak-Kamysz, Czarnecki i Pawlak

7:15 Ryszard Czarnecki – Sygnały dnia PR1 7:20 Marcin Skubiszewski – Poranek TOK FM 7:33 Agnieszka Ścigaj – 24 pytania w PR24 7:40 Robert Biedroń – Poranek TOK FM 8:00 Janusz Piechociński – Onet Rano 8:02 Adam Bielan – Gość Radia Zet 8:02 Władysław Kosiniak-Kamysz – Poranna rozmowa RMF FM Czytaj więcej →