STAN GRY: GW: Przyłębska nielegalnie, Fakt: Prezydentowa zablokuje Zalewską, Romaszewska: Na działaniach MSZ zyskuje Moskwa

— NA DZIAŁANIACH MSZ ZYSKUJE MOSKWA – AGNIESZKA ROMASZEWSKA W SE: “ – To rzeczywiście zaskakujące, że wspierają go ludzie tacy jak Robert Winnicki, który w czerwcu mówił, że w zamian za wycofanie Polski z działań na rzecz demokratyzacji Białorusi można uzyskać wsparcie władz w Mińsku dla polskiej mniejszości w tym kraju. Cóż, można oczywiście bawić się jeszcze w polonizację Białorusi, można, zresztą przy wsparciu Kremla, odzyskiwać Lwów. A przecież takie koncepcje sprzyjają wyłącznie awanturze. Dlatego działania ministra Waszczykowskiego tak mnie zadziwiają. Przecież jedyną stroną, która na tym wszystkim zyskuje, jest Moskwa”.
http://se.pl/wiadomosci/opinie/dziaania-polskiego-msz-to-zysk-moskwy_931930.html

— GW O NIELEGALNEJ PRZYŁĘBSKIEJ – jak pisze Ewa Siedlecka: “Przedstawiając kandydatury na prezesa Trybunału Konstytucyjnego prezydentowi, p.o. prezesa Julia Przyłębska naruszyła przepisy uchwalone przez PiS. Skoro złamano przepisy, jej mianowanie przez prezydenta jest bezprawne. Andrzej Duda mógł o złamaniu procedury nie wiedzieć”.

— GW DALEJ O NIEDOPEŁNIENIU PROCEDURY: “Później już nie dopełniono procedury. Art. 21 ust. 7 ustawy “wprowadzającej” mówi, że kandydatów prezydentowi “Zgromadzenie Ogólne przedstawia w formie uchwały”. Ale takiej uchwały Zgromadzenie nie przyjęło. Wprawdzie wśród dokumentów, które dostaliśmy z Trybunału, jest dokument zatytułowany “Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK z 20 grudnia w sprawie przedstawienia kandydatów na prezesa TK Prezydentowi RP”, ale podpisana jest pod nim tylko Julia Przyłębska. Z naszych informacji wynika, że jedyne głosowanie, które się odbyło, to głosowanie nad samymi kandydaturami. Wiceprezes TK Stanisław Biernat potwierdził nam, że nad uchwałą o przedstawieniu kandydatów prezydentowi nie głosowano”.

— PSZCZÓŁKOWSKI SIĘ ZBUNTOWAŁ – pisze dalej GW: “Jak swój bunt tłumaczy sędzia Pszczółkowski? W piśmie, które złożył do protokołu ze Zgromadzenia (dostaliśmy je z Trybunału), argumentuje, że wybory kandydatów mogą się odbyć po wejściu w życie ustawy o trybie działania TK, która wejdzie w życie dopiero 3 stycznia. Bo ustawa “wprowadzająca” wyłącza stosowanie do wyboru kandydatów przepisów o obowiązku kworum podczas Zgromadzenia „wyborczego”, ale nie wprost, tylko przez odwołanie się do przepisu ustawy o trybie działania TK. A na ten przepis można się będzie powołać dopiero wtedy, kiedy ustawa wejdzie w życie. Jeśli Zgromadzenie odbywa się przed tym, to należy zastosować inny przepis ustawy “wprowadzającej” (art. 21 ust. 2). Mówi on, że w Zgromadzeniu „uczestniczą sędziowie Trybunału, którzy złożyli ślubowanie wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Tych jest piętnastu. Zatem Zgromadzenie zwołane 20 grudnia bez wszystkich sędziów – nie było przebywającego na urlopie sędziego Stanisława Rymara – jest nieważne”.

— MORAWIECKI WSPIERA BUDŻET PIENIĘDZMI NA DROGI – GW: “Nawet parę miliardów złotych unijnych dotacji na drogi na koniec zeszłego roku pozostało w budżecie państwa, zamiast zasilić konto Krajowego Funduszu Drogowego”.

— DUDA NA NARTACH PODCZAS PUCZU – Michał Kamiński w SE: “ – Wszyscy wiemy, że ten protest odbywa się rotacyjne, posłowie różnych partii przebywają w Sejmie. Chwała Bogu Polska jeszcze nie jest na wojnie i każdy ma prawo do spędzania wolnego czasu. Ostatecznie prezydent Andrzej Duda – mimo że jego formalny zwierzchnik, czyli Jarosław Kaczyński, mówi o puczu – jedzie sobie na narty. Więc tak samo można by było o tym dyskutować”.

— WŁADZA STAWIA NA TĘPĄ SIŁĘ – Rafał Zakrzewski w GW: “Budowanie muru na Wiejskiej to kolejny wyraźny znak, że obecna władza, która wygrała wybory, deklarując bliskość z obywatelami, postępuje wprost przeciwnie. Stawia na tępą siłę”.

— KRASULSKI SIĘ POGRĄŻA – FAKT: “Poseł Leonard Krasulski (67 l.) mógł w środę rozwiać wątpliwości co do swojej przeszłości. Zwołał konferencję. Jednak zamiast wytłumaczyć się, czemu kłamał przez lata i co robił w grudniu 1970 r., zaatakował dziennikarzy. Najpierw oświadczeniem, a potem… drzwiami!”.

— GPC O KRASULSKIM I FAKCIE: “Portal Niezależna.pl dotarł do wojskowych akt posła Prawa i Sprawiedliwości Leonarda Krasulskiego. Gazeta „Fakt” sugerowała, że polityk
w latach 70., służąc w Ludowym Wojsku Polskim, mógł strzelać do protestujących robotników. Z dokumentów wynika, że Krasulski służył jedynie w oddziałach medycznych i został przeniesiony do rezerwy za negatywny stosunek do przełożonych”.

— AGATA DUDA ZABLOKUJE REFORMĘ EDUKACJI? – jedynka Faktu.

— FAKT CYTUJE 300POLITYKĘ: “Swój dystans i brak entuzjazmu do budzącej duże emocje społeczne reformy prezydent Andrzej Duda (45 l.) wyrażał już kilka razy. Ostatnio w wywiadzie dla portalu 300polityka podkreślał, że zmiany w oświacie muszą być dobrze przygotowane. Czyżby w ten sposób szykował sobie grunt pod swoje pierwsze weto? To możliwe, bo prezydent przyznaje także, że na temat zmian w oświacie dużo rozmawia z żoną. I tu na zwolenników reformy pada blady strach”.

— CIŚNIE MĘŻA – Fakt: “ – Prezydentowa jest przeciwniczką ustawy w takim kształcie i mocno naciska na męża, żeby ją zawetował – mówi nam jeden z polityków PiS. Problem w tym, że partyjne centrum dowodzenia przy ul. Nowogrodzkiej ma twarde oczekiwania co do reformy – ona po prostu musi być wprowadzona. I taki komunikat został wysłany do Pałacu Prezydenckiego”.

— FAKT O KONFLIKCIE MORAWIECKIEGO Z RAFALSKĄ: “Próbowano wprowadzić to w życie przy uchwalaniu reformy obniżającej wiek emerytalny. Nie udało się. Teraz resort Morawieckiego próbuje jeszcze raz – stąd taki zapis w dokumencie.Tymczasem minister Rafalska mówi: – Nie zamierzamy wprowadzać żadnych ograniczeń dotyczących zarobkowania i dorabiania na emeryturze – zapewniała we wtorek w RMF FM. Kto wygra tę wojnę?”

— KUCHCIŃSKI 19 DNI POZA SEJMEM, DUDA NA NARTACH – CEZARY TOMCZYK W RZ: “Mnie bardziej od jego wyjazdu interesuje, gdzie na 19 dni zaginął marszałek Kuchciński, który jest gospodarzem Sejmu. Chciałbym zapytać, dlaczego dopiero po 19 dniach ujawniane są nagrania straży marszałkowskiej z Sali Kolumnowej? Interesuje mnie, dlaczego prezydent Andrzej Duda robi pokazowe konsultacje, a potem jedzie na narty?”.

— PIS POZOSTAJE SAM WS LIKWIDACJI GIMNAZJÓW – REFERENDUM TO POTĘŻNY KŁOPOT DLA WŁADZY – Justyna Suchecka na jedynce GW: “Jeśli prezydent Andrzej Duda nie zorganizuje referendum w sprawie gimnazjów, wniosek o nie złoży Związek Nauczycielstwa Polskiego wraz z partiami opozycyjnymi i organizacjami pozarządowymi. To potężny kłopot dla rządu PiS”.

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kijowski: Nie sądzę, że to koniec Mateusza Kijowskiego. Nie zamierzam odejść z funkcji lidera
Oświadczenie Kijowskiego: Atak na mnie traktuję jako kolejną prowokację
Schetyna: W Sejmie złamano prawo. Dlatego nie ustąpimy
Kijowski, Krasulski, Tomczyk: A gdzie zaginął Kuchciński na 19 dni? GW o nielegalnej Przyłębskiej, Górski u Rigamonti zapowiedzią sukcesu w internecie – TEMATY DNIA
Dzisiaj zarząd PO. O 11:30 konferencja Schetyny
http://300polityka.pl/live/2017/01/05/

— KLUCZ DO ROZWIĄZANIA KRYZYSU W RĘKACH PIS – Dominika Wielowieyska w GW: “Rozwiązanie kryzysu jest proste, a klucz jest w ręku PiS – reasumpcja głosowania i uchwalenie budżetu w sposób, który nie budzi żadnych zastrzeżeń”.

— NA GIEŁDĘ OD MORAWIECKIEGO – GW o Antczaku.

— ZBIGNIEW KRASNODĘBSKI W RZ: “Społeczeństwo polskie woli realną politykę socjalną i prorodzinną PiS niż książkowy, wydumany na sofie, konserwatyzm Aleksandra Halla”.

— RZ O ZNIKNIĘCIU SZEFA BOR: “Według informacji „Rzeczpospolitej” resort szykuje dymisję szefa BOR i jego pierwszego zastępcy płk. Jacka Lipskiego. Teraz Biurem kieruje nie Lipski, lecz drugi z zastępców płk Jacek Kędzierski, który dotąd nigdy nie występował w tej roli. To właśnie jego, byłego kierowcę Jadwigi Kaczyńskiej oraz członka ochrony prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nasze źródła wskazują jako przyszłego szefa BOR. Domagać się ma tego prezes PiS”.

— 67 LAT obchodziłby dziś Jan Wejchert.

— URODZINY: Mania Bnińska, Dominik Zdort, Michał Lorenc Jr, Krzysztof Luft.

Pozostałe z : Stan gry

OBRAZ DNIA: TVP o tekście Newsweeka: Nawet sprzyjający opozycji widzą słabość PO, Lis atakuje TVN, Serwisy o nieobecności HGW

— TOMASZ LIS NA TWITTERZE O MATERIALE FAKTÓW NA TEMAT PO: Zdaje się w TVN przestawiono wajchę. Coraz więcej materiałów jak pod przekazy z Nowogrodzkiej. Wygląda to smutno i coraz żałośniej. https://twitter.com/lis_tomasz/status/921791004142981120 — Były rzecznik MSZ za rządów PO o materiale Faktów TVN: To nie symetryzm, to tvpisizm http://300polityka.pl/live/2017/10/21/byly-rzecznik-sikorskiego-o-materiale-faktow-to-nie-symetryzm-to-tvpisizm/ — Czytaj więcej →

STAN GRY: Wroński: Kamiński z PAD przeciw MON, Prezydent Rzeszowa: Mam się obrażać jak dają pieniądze? Zaremba pyta Glińskiego o jątrzącą propagandę TVP

— PREZYDENT I PREMIER NA MSZY Z NAŁOŻENIEM PALIUSZA ARCYBISKUPOWI JĘDRASZEWSKIEMU: “W niedzielę 22 października odbędzie się w katedrze na Wawelu Msza św. z uroczystym nałożeniem paliusza abp. Markowi Jędraszewskiemu. Udział w uroczystościach zapowiedzieli, m.in. prezydent RP Andrzej Duda z małżonką oraz premier Beata Szydło”. https://ekai.pl/krakow-prezydent-i-premier-na-mszy-sw-z-nalozeniem-paliusza-abp-markowi-jedraszewskiemu/ — 10 lat temu Platforma Obywatelska Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Skórzyński: Wystąpienie Romaszewskiej sygnałem, Wiadomości: Coraz bliżej kompromisu

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Karczewski o Komisji Jakiego: Idzie szybko, bo nie ma czasu, jest sprawna Karczewski o słowach Romaszewskiej: Dziwię się pani Zofii, że wygłasza takie sądy Karczewski o kandydowaniu: Warszawa zasługuje na odspawanie się od PO Karczewski o Szydło: Ma świetne oceny, jestem przekonany, że będzie premierem Karczewski: Jeśli Czytaj więcej →

RAMÓWKA PIĄTKOWEGO WIECZORU: Karczewski, Tyszka, Kamiński, Gasiuk-Pihowicz, Lubnauer, Pitera, Bugaj, Horała i Miller

18:00 Katarzyna Lubnauer – POLSAT NEWS Popołudniowe Graffiti 18:00 Ireneusz Zyska, Kamila Gasiuk-PihowiczA, Andrzej Dera – TVN24 Tak jest 18:02 Julia Pitera – RMF FM Popołudniowa rozmowa 19:15 Jadwiga Staniszkis – POLSAT NEWS Gość Wydarzeń 19:26 Katarzyna Lubnauer, Stanisław Tyszka, Michał Kamiński – TVN24 FpF 20:00 Stanisław Karczewski – TVN24 Czytaj więcej →