STAN GRY: GW: PiS nieodpowiedzialny ws emerytur, RZ: ABW tropiła Wojtunika, SE: Kuchciński zabierze protestującym po 15 tys. zł?

— MARIUSZ WALTER KOŃCZY 80 LAT.

— SIECI REZYGNUJĄ Z JAJ OD KUR Z KLATEK – tytuł w GW o obawie przed bankructwem nieetycznych hodowli kur.

— PIS ZDAJE SOBIE SPRAWĘ Z KOSZTÓW NIEODPOWIEDZIALNEJ DECYZJI I JUŻ KOMBINUJE JAK ZMUSIĆ DO DŁUŻSZEJ PRACY – Leszek Kostrzewski w GW: “Osoby, które skorzystają z dobrodziejstwa PiS i odejdą wcześniej z pracy, będą pobierać niewielkie świadczenia bez możliwości ich podwyższenia. Początkowo będą dorabiać w szarej strefie, ale gdy nie starczy sił, zostaną z gołą emeryturą. Przyjdzie im ustawić się w kolejce do pomocy społecznej albo – co bardziej prawdopodobne – organizować protesty i żądać podwyżki emerytur. Czym to może się skończyć, przekonali się w Grecji, gdzie wieloletnie zaniedbania rządzących, rozdawnictwo pieniędzy i odwlekanie reform doprowadziły do gigantycznego zadłużenia i niezdolności regulowania przez państwo jakichkolwiek zobowiązań”.

— NAJBARDZIEJ DOTKLIWIE ROŚNIE ZUS DLA DROBNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW – tytuł w GW.

— JEDYNKOWY TEMAT FAKTU O EMERYTURACH: “Jeśli uzbieramy za mało składek albo za krótko będziemy pracować, ZUS wypłaci nam wszystkie oszczędności jednorazowo. O comiesięcznej emeryturze do końca życia, co roku podwyższanej, trzeba będzie zapomnieć!”

— FAKT O PIS – tytuły: “”Szokujące plany rządu, nie każdy dostanie emeryturę”, “IPN też wybielał posła PiS”, “Kuchciński oszukuje ludzi”, “Ujazdowski znowu odchodzi z PiS”.

— FAKT O POŚLE KRASULSKIM Z PIS: “Nadal więc nie wiemy, czemu IPN firmował sfałszowany życiorys posła. W Instytucie jest jeden dokument – wyrok sądu z 1982 r. – który potwierdza, że Krasulski w tym czasie służył w wojsku! Media sprzyjające PiS albo temat pomijają, albo twierdzą, że jest nieważny, bo dotyczy… mało znaczącego posła. Tyle że Krasulski jest jednym z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego (68 l.)!”.

— TAJEMNICA POSŁA ZZA PLECÓW PREZESA PIS – tytuł w GW.

— MIKOŁAJ WÓJCIK W FAKCIE – TO POWINIEN BYĆ KONIEC KARIERY POSŁA KRASULSKIEGO: “Panie pośle – pańscy wyborcy nie wiedzieli. I obyśmy już nie mieli okazji zweryfikować przy urnie wyborczej, co o tym sądzą. Ta historia powinna być końcem politycznej kariery posła. Tyle że pewnie nie będzie…”.

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Błaszczak: Odejście Ujazdowskiego to była taka ręka wyciągnięta do Petru
Nitras: Nie widzę dla Tuska jakiejś szczególnej roli w polskiej polityce
Błaszczak: Dopiero kompromitacja Petru spowodowała, że słychać coraz więcej głosów , że protest nie ma sensu
Nitras: Trzaskowski lepszym szefem niż Schetyna? Liderem jest ten, kto władzę sobie weźmie
Nitras: Sprawa Petru to ewidentny błąd, ja Petru wspieram
Nitras: Nic złego nie zrobiłem
Schetyna o scenariuszach opozycji: 10 stycznia będziemy o tym rozmawiać, w gronie tych którzy protestują
Schetyna: Rozmowy mają sens, jeśli będzie konkretna propozycja
Ujazdowski: Deklarację ws. startu w wyborach złożę na początku 2018 roku
Ujazdowski: Nigdy nie szukałem żadnej posady w UE
Ujazdowski: Marszałek Terlecki nie będzie nauczycielem honoru, przynajmniej dla mnie
Ujazdowski: O zdradzie może myśleć wyłącznie ten, kto nie potrafi rozmawiać i odnosić się do argumentów
Poprawianie statystyk budżetu, Quorum i taśmy, Gdzie jest Duda /a gimnazja, IPN wybielał posła PiS oraz wróżka ws Petru – TEMATY ŚRODY
Polityczny plan środy: nagranie z sali kolumnowej i oświadczenia posłów, wybór nowego prezesa GPW, senackie komisje o budżecie
http://300polityka.pl/live/2017/01/04/

— JAK ABW TROPIŁA WOJTUNIKA – pisze w RZ Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka: “Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego po trwającym rok postępowaniu cofnęła Pawłowi Wojtunikowi, byłemu szefowi CBA, certyfikat bezpieczeństwa. Dlatego że – jak twierdzi – “nie daje on rękojmi zachowania tajemnicy”. – Traktuję to nie tylko jako polityczną, ale również i osobistą zemstę osób związanych z obecnym koordynatorem służb – mówi “Rzeczpospolitej” Paweł Wojtunik. Dodaje, że argumentacja jaka, która stoi za zabraniem mu certyfikatu bezpieczeństwa, jest “żenująca i żałosna””.

— PIS POŚWIADCZY NA PIŚMIE, ŻE BYŁO KWORUM – GW.

— FAKT O KUCHCIŃSKIM: “Przywrócenie starych zasad pracy dla dziennikarzy to fikcja! Na prace komisji nie są wpuszczani ci, którzy nie mają stałych wejściówek. A jednorazowe przepustki nie są wydawane w ogóle… Kto jest winny tej sytuacji? Nawet posłowie PiS wiedzą: marszałek Marek Kuchciński (62 l.)”.

— UJAZDOWSKI TYTUŁY: Ujazdowski znowu odchodzi z PiS (Fakt), Drugie odejście Ujazdowskiego (GW), Ujazdowski znów rzucił PIS! (SE).

— ANDRZEJ DUDA? NIEOBECNY – Justyna Suchecka o Dudzie i reformie Zalewskiej: “W przypadku gimnazjów prezydent waha się już od dwóch tygodni. Czas na złożenie podpisu ma do 9 stycznia. Czy to tylko gra, czy jednak Duda ma wątpliwości? Jest co najmniej kilka powodów, dla których rozterki prezydenta mogą być autentyczne i mogą zaważyć na sztandarowym projekcie PiS”.

— SUCHECKA O JEDNEJ Z KLUCZOWYCH WĄTPLIWOŚCI WS REFORMY ZALEWSKIEJ – PRACA NAUCZYCIELI: “Reforma w kształcie proponowanym przez Zalewską może pociągnąć za sobą największe w historii zwolnienia w szkołach. ZNP szacuje, że zagrożonych jest nawet 37 tys. osób, a wielu – szczególnie ci od przedmiotów przyrodniczych – będzie po likwidacji gimnazjów pracowało w niepełnym wymiarze godzin, za to czasem zbierając je w kilku szkołach”.

— MSZ ZMIENIA LISTĘ REKOMENDOWANYCH DO ZAPRASZANIA ZA GRANICĘ – JAN PIETRZAK, TARGALSKI, GMYZ – GW NA JEDYNCE: “Listę z nazwiskami ok. 150 ludzi kultury i historyków, których Ministerstwo Spraw Zagranicznych sugeruje angażować w wydarzenia organizowane przez Instytuty Polskie, dyrektorzy 24 placówek otrzymali podczas listopadowej narady w Warszawie. Obok nazwisk znajdują się dane kontaktowe i informacja, kim są dane osoby oraz z jaką instytucją są związane. Listę podzielono na kilka działów. Najliczniejszy (ok. 50 nazwisk) to “ludzie pióra, publicyści”. Większość z nich reprezentuje media sprzyjające rządowi: tygodnik “Do Rzeczy” (taką afiliację na liście MSZ mają m.in. Waldemar Łysiak, Andrzej Horubała, Sławomir Koper, Krzysztof Masłoń), portal wPolityce.pl (m.in. Krystyna Grzybowska), Polskie Radio (prezes Barbara Stanisławczyk). Ministerstwo rekomenduje, by zapraszać za granicę także Jana Pietrzaka, Piotra Semkę, Tomasza Terlikowskiego, Jana Pospieszalskiego, Krzysztofa Wyszkowskiego i Sławomira Cenckiewicza”.

— NIE BĘDĘ PRZEPRASZAŁ ZA PIS – mówi Kazimierz Michał Ujazdowski w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “ – Dobrze, że PiS doszedł do władzy?
– To nie program PiS był zły, lecz strategia przyjęta po wyborach.
– Zamierza pan przeprosić za współprowadzenie PiS do władzy?
– Nie, ponieważ działałem z dobrą intencją i z przekonaniem, że program głębokich reform realizowany będzie z poszanowaniem prawa i niezależnych instytucji. Gdy kierownictwo PiS zmieniło linię postępowania, protestowałem”.

— JEŻELI KTOŚ MIAŁBY SKŁADAĆ MANDAT, TO POLITYCY, KTÓRZY WZNIECAJĄ KONFLIKTY – mówi dalej Ujazdowski: “Nie sprzeniewierzyłem się zobowiązaniom programowym złożonym wyborcom. Rzetelnie wypełniam swoje obowiązki, reprezentując interesy obywateli w Parlamencie Europejskim. W poniedziałek we Wrocławiu przedstawiłem wyczerpujące sprawozdanie z mojej pracy w pierwszej połowie kadencji. Jeżeli ktoś miałby składać mandat, to politycy, którzy wzniecają konflikty. Jestem przekonany, że dobrze służę Polsce i mam obowiązek dalej sprawować mandat powierzony mi przez Polaków, a nie partię”.

— CIESZĘ SIĘ, ŻE NIE JESTEM RZECZNIKIEM NOWOCZESNEJ – Jan Grabiec w SE: “ – Jest pan rzecznikiem prasowym PO. Ma pan szczęście, bo dziś najgorszą fuchą w Polsce jest bycie rzecznikiem Nowoczesnej.
– Tak, mam szczęście. Nie tylko z tego powodu.
– Gdyby miał pan dokończyć zdanie: Ryszard Petru poleciał na Maderę i.
– I cieszę się, że nie jestem rzecznikiem Nowoczesnej. Koleżanki i koledzy, a przede wszystkim sam przewodniczący Petru będą wyjaśniać, co się tam zdarzyło”.

— KUCHCIŃSKI ZABIERZE PROTESTUJĄCYM PO 15000 ZŁ? – pisze SE: “Kara dla posłów, którzy od 3 tygodni okupują salę plenarną, może być dolegliwa – obniżenie nawet do połowy uposażenia poselskiego przez trzy miesiące lub odebranie diety, również przez trzy miesiące. Dziś uposażenie poselskie to 9,9 tys. zł brutto, a dieta – 2,5 tys. zł. Protestujący posłowie mogą stracić maksymalnie nawet po 15 tys. zł! „Jak Kancelaria Sejmu zacznie potrącać sejmowej bojówce diety i uposażenia za kolejne tygodnie blokowania sali obrad, to i madery, i inne strajkowe atrakcje się skończą”, napisała na swoim Facebooku posłanka PiS Krystyna Pawłowicz (65 l.)”.

— PREZES WYBACZYŁ SEKSPOSŁOWI – tytuł w SE.

— MORAWIECKI NIECHCĄCY ZAROBIŁ PÓŁ MILIONA – tytuł w SE.

— RYNEK ŁAPIE ODDECH – tytuł na jedynce RZ: “Przełom roku przyniósł poprawę w przemyśle przetwórczym i wzrost na giełdzie”.

— SMOG ODBIERA ROZUM – GW O RADZIWILLE: “Problem jednak w tym, że w Polsce palą wszyscy. Ja, Konstanty Radziwiłł, jego dzieci. I wszystkie dzieci. Bo w polskim powietrzu znajduje się ten sam rakotwórczy benzopiren co w papierosach. Powstał nawet kalkulator, który przelicza ilość zawartego w powietrzu benzopirenu na liczbę “wypalonych” papierosów. Może czas na kalkulator, który pokaże, jak bardzo smog odbiera rozum polskim politykom”.

— 26 LAT TEMU Jan Krzysztof Bielecki został powołany na premiera.

— URODZINY: Mariusz Walter, Marek Borowski, Bartosz Węglarczyk.

Pozostałe z : Stan gry

STAN GRY: Niezależna: JK dziękował PBS, Szymon Majewski o smsach: Dlaczego nie jesteś z nami? Sroczyński: PiS ma pasztet z sądami, SE: PMM używa emotek

— ANDRZEJ WIELOWIEYSKI KOŃCZY DZIŚ 90 LAT. — Dworczyk szefem gabinetu Morawieckiego? – tak podaje Fakt: „Kto zajmie ich miejsce? Jedno nazwisko nie jest tajemnicą od piątku. To Marek Suski, jeden z najbardziej niedocenianych przez lata posłów PiS. Suski – dotychczas szef sejmowej komisji skarbu oraz członek komisji śledczej ds. Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Wiadomości: PMM wrócił na spotkanie z szefem AW i koordynatorem, PMM: O sądach z Macronem minutę, Fakty: Niejasne tłumaczenie Morawieckiego

— LIVEBLOG 300POLITYKI: W poniedziałek senackie komisje zajmą się ordynacją Hermeliński potwierdza: Spotkanie z PAD we wtorek Jutro Rada Krajowa Nowoczesnej. Petru proponuje projekt uchwały ws. zjednoczonej opozycji Mucha: Być może dojdzie do spotkania PAD-Hermeliński Tusk: Morawiecki musiał mieć jakieś bardzo ważne powody Merkel i Macron zapewniają o poparciu dla Czytaj więcej →

RAMÓWKA PIĄTKOWEGO WIECZORU: Hermeliński, Kopacz, Miller, Biedroń, Schreiber, Zandberg i Szynkowski vel Sęk

18:00 Adrian Zandberg – POLSAT NEWS Popołudniowe Graffiti 18:02 Szymon Szynkowski vel Sęk – RMF FM Popołudniowa rozmowa 19:15 Robert Biedroń – POLSAT NEWS Gość Wydarzeń 19:26 Wojciech Hermeliński – TVN24 FpF 20:00 Janusz Nosek – TVN24 Piaskiem po oczach 20:12 Łukasz Schreiber, Ireneusz Zyska, Marzena Okła-Drewnowicz, Mieczysław Kasprzak, Agnieszka Czytaj więcej →

STAN GRY: Matyja: Polacy wcale nie porywają się z szablą, Trudnowski i Mazur: Determinacja PMM, Majmurek o zawieszonej deadrianizacji, RZ: PiS odzyskuje zachodnią Polskę

— JADWIGA MORAWIECKA W FAKCIE O PRZYWIĄZANIU SYNA DO POMOCNICZOŚCI: “Ponieważ od wczesnych lat wychowywał się z dorosłymi ludźmi, którzy potem tworzyli trzon środowiska Solidarności Walczącej, zdaniem pani Jadwigi „przesiąkł czymś co można nazwać zasadą pomocniczości”. – Tam wszyscy sobie we wszystkim nawzajem pomagali. I ta natura pomocnika jest w Czytaj więcej →