— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Gliński: Jeżeli padnie propozycja objęcia funkcji wiceprezesa PiS, to poważnie ją rozpatrzę
Gliński: Żadnych powiewów personalnych zmian w rządzie nie ma, ja, Morawiecki, cały rząd, wspieramy panią premier
HGW: Powinniśmy wspierać KOD, dlatego że KOD nas wspiera
Bondaryk: Ks. Małkowski nie był inwigilowany w żaden sposób, obrońcy krzyża też nie, zostali jedynie rozpoznani
HGW: Streżyńska jest jedynym jasnym światłem na tle tego rządu
Petru z apelem do PSL: Flirt z głodnym krokodylem źle się skończy
O 11:00 posiedzenie rządu
Nowoczesna zaprezentuje “Czarną księgę” na 180 dni rządów PiS
O 11:00 posiedzenie NRR z udziałem PAD
Sejm o ustawie antyterrorystycznej. Rano głosowanie nad punktem spornym
http://300polityka.pl/live/2016/05/19/

— 40 MEP-ÓW KTÓRZY SIĘ LICZĄ – RYSZARD CZARNECKI – 17 WYŻEJ NIŻ JERZY BUZEK- 22. LISTA POLITICO #EP40 LIST. http://politico.eu/list/the-40-meps-who-actually-matter-european-parliament-mep/

— RAPORT TUSKA: Rada Europejska: grudzień 2014 r. – kwiecień 2016 r.
http://consilium.europa.eu/pl/documents-publications/publications/2016/european-council-2015/

— DONALD TUSK NA GRENLANDII KOMENTUJE ZMIANY KLIMATU i obserwuje topnienie lodowca. https://facebook.com/europeancouncilpresident/

— GRZEGORZ SROCZYŃSKI W GW: STRASZENIEM KACZYŃSKIM SIĘ NIE WYGRYWA WYBORÓW: “Ciekaw jestem, co jeszcze musi się wydarzyć, żeby do nas dotarło, że straszeniem Kaczyńskim nie wygrywa się w Polsce wyborów. I że każda krytyka tej władzy abstrahująca od rzeczywistych podstaw jej wyborczych sukcesów de facto tę władzę utrwala”.

— PIS JAKO JEDYNY WIDZI PROBLEMY, O KTÓRYCH ROZMAWIA PROWINCJA – DALEJ SROCZYŃSKI: “PiS wygrał wybory dzięki obietnicy większej troski i programu socjalnego (do tego dodał trik z łagodnymi twarzami Szydło i Dudy). Teraz PiS próbuje przekonać obywateli (na razie skutecznie), że jako jedyny widzi problemy, o których na co dzień rozmawia polska prowincja i klasy niższe”.

— SROCZYŃSKI DALEJ: “Gdybyśmy przez ostatnich osiem lat chociaż połowę energii zainwestowanej w straszenie Kaczyńskim poświęcili na alarmowanie w powyższych sprawach, gdybyśmy codziennie ciosali Platformie kołki na głowie, nie musielibyśmy teraz toczyć ze Smolarem tej polemiki, bo PiS by nie rządził”.

— SROCZYŃSKI DO LISA: “Tekst Aleksandra Smolara miał jeszcze jeden efekt – bardzo ucieszył Tomasza Lisa, który na Twitterze nazwał mnie „pomagierem PiS”. Jest to brzydka insynuacja, zwykle nie schodzę na tak niski poziom polemik, ale tym razem odpowiem. Tomku, nie znam nikogo, kto zacząłby popierać PiS po moich tekstach. Natomiast znam ludzi, których od naszego obozu odrzuca uporczywa jednostronność. Od ośmiu lat codziennie piszemy, jak niebezpieczny jest Kaczyński, używając przy tym coraz mocniejszych słów. Działa? Nie działa. Wyciągnijmy wreszcie wnioski”.

— 500+ ZAPISZE SIĘ NA LATA – KONRAD PIASECKI W SE: “ Z punktu widzenia przeciętnego obywatela jest to rzecz, która chyba najbardziej poruszyła wyobraźnię. Jest to bez wątpienia rząd, który w swoich planach, pomysłach i programach zakłada dosyć intensywną zmianę polskiej rzeczywistości. Jednak za wcześnie na podsumowania dotyczącego tego, na ile tę zmianę udało się realizować przez minione pół roku”.

— PAWEŁ LISICKI: SĄ PYTANIA O STAN BUDŻETU – jak mówi SE: “Pojawia się też pytanie, skąd PiS weźmie pieniądze na swoje kolejne prospołeczne propozycje, które przedstawiono we wtorek. Jest jakiś mgławicowy plan Mateusza Morawieckiego, który bardzo dobrze brzmi, ale też wybiega znacząco w przyszłość. Na razie jednak nie ma wskazania innych źródeł finansowania. Jeżeli bowiem propozycje będą finansowane poprzez zadłużanie się państwa, będzie to bardzo niebezpieczną polityką”.

— WCZEŚNIEJ NA EMERYTURĘ DOPIERO ZA ROK – JEDYNKA FAKTU: “Tak oszczędza rząd. Wcześniej na emeryturę dopiero za rok? Kolejny poślizg w przygotowaniu ważnej reformy! Premier Beata Szydło (53 l.) chce, by projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny uchwalono do końca roku. Ale to oznacza, że wcześniej na emerytury będziemy mogli przechodzić dopiero za rok”.

— TO NIE ZDRADA, ALE PROWOKACJA FSB – pisze w GW Wojciech Czuchnowski: “Wynik analizy: jest związany z FSB, a jego misja to akcja dezinformująca, która ma wprowadzić zamieszanie w polskich służbach. – Dlatego o jego wizycie poinformowaliśmy oficjalnym kanałem kontaktowym Rosjan. W świecie służb to znak: „wiemy, co kombinujecie, nie udało się” – wyjaśnia nasz rozmówca. Dodaje, że ze strony FSB nie było już żadnej informacji zwrotnej. Cytowany oficer twierdzi, że nie wierzy, by AW popełniła tutaj błąd: – Jeżeli pod decyzją są podpisy Juszczaka i Stępnia, to znaczy, że wszystko bardzo dokładnie zbadano. Obaj zastępcy rzadko się zgadzali i walczyli ze sobą. Jeśli to była ich wspólna decyzja, to znaczy, że wiedzieliśmy, co robimy”.

— ULTIMATUM UNII DLA RZĄDU PIS – JEDYNKA GW.

— ULTIMATUM DLA POLSKI – JEDYNKA RZ.

— KOMISARZ MIAŁ NARZEKAĆ NA BRAK KONTAKTU – pisze na jedynce RZ Anna Słojewska: “Według nieoficjalnych informacji Holender miał narzekać na brak kontaktów w ostatnich dniach i okazywać brak wiary w polskie deklaracje. We wtorek doszło co prawda do rozmowy telefonicznej z Beatą Szydło, z jej inicjatywy, ale znów komisarz usłyszał tylko ogólniki. Nie skłoniło go to do zakończenia procedury ochrony praworządności, która została rozpoczęta 13 stycznia. Wręcz przeciwnie, uznał, że jeśli do poniedziałku, a więc zaledwie w ciągu czterech dni (w tym weekend), rząd polski nie udowodni znaczącego postępu w sprawie Trybunału, to Komisja Europejska powinna przyjąć krytyczną opinię o sytuacji w Polsce, co jest kolejnym etapem procedury”.

— BRUKSELA MÓWI “SPRAWDZAM”. I RYZYKUJE – pisze w RZ Michał Szułdrzyński: “Wyobraźmy sobie, że polski rząd nie zastosuje się do zalecenia, które KE mu przedstawi. Jeśli Komisja przejdzie do trzeciego etapu i będzie próbowała np. odebrać Polsce prawo głosu, postawi na szali swój autorytet. Jeśli Węgry dotrzymają słowa i w czasie głosowania w Radzie Europejskiej obronią Polskę, będzie to jasny znak, że Bruksela jest bezradna wobec państw, które – jej zdaniem – łamią unijne standardy. A to byłaby doskonała wiadomość dla wszystkich przeciwników UE, nie tylko w Polsce”.

— POLSKA PIS WSTAŁA Z KOLAN I SCHAMIAŁA – pisze w GW Bartosz T. Wieliński: “Choć porównanie do Rosji jest przesadzone, to słowa wpływowego polityka, który za pół roku może być najbliższym doradcą prezydent USA, powinny brzmieć jak alarm. Kaczyński postanowił jednak kontratakować, by kolejny raz pokazać wyborcom, że Polska wstała z kolan i nawet Amerykanie nie będą jej podskakiwać. Tego, że na tej wymianie ciosów traci Polska, a nie Ameryka, nie chce dostrzec”.

— PSL NIGDY NIE BYŁ OPOZYCJĄ TOTALNĄ – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “ – Dajemy rządowi czas, by wycofał się z tego konfliktu.
– Opozycja przestaje być opozycją totalną względem PiS?
– PSL nigdy nie był opozycją totalną i do tego samego wszystkich zachęcam.
– Widzi pan światełko w tunelu po wtorkowym spotkaniu ws. TK?
– Nie widzę ani światełka, ani światła pociągu pancernego, pochodni czy latarni. PSL chce zakończenia sporu wokół TK”.

— POSZEDŁEM POWIEDZIEĆ PIS-OWI: SPRAWDZAM – mówi dalej Kosiniak-Kamysz: “Nie mówię, że ufam PiS. Poszedłem powiedzieć: sprawdzam. Poszedłem zobaczyć, czy jest chęć do zawarcia kompromisu i dalszych prac. PSL chce uchronić Polskę przed wojną domową i anarchią w państwie”.

— W OPOZYCJI NIE MA KOALICJI – mówi Kosiniak-Kamysz: “ – W opozycji nie ma koalicji. Są sprawy, które nas łączą, znacznie więcej jest jednak tych, które dzielą.
– Nie ma pan wrażenia, że biorąc udział w spotkaniu z PiS, łamie pan jedność opozycji?
– Nie idąc na spotkanie, wpisałbym się w scenariusz PiS. Łatwo byłoby im powiedzieć: opozycja nie chce rozmawiać, nie zależy jej na znalezieniu konsensusu. A to nieprawda. PSL nie dało się zaszachować PiS.
– W przeciwieństwie do PO, Nowoczesnej, Kukiz,15, SLD i partii Razem?
– Opozycja zagrała w scenariuszu napisanym przez PiS. Powinni być na spotkaniu. Trzeba było mieć odwagę, żeby tam pójść. Racja stanu i chęć zażegnania konfliktu powinna brać górę nad partykularnymi partyjnymi interesami”.

— KOMUNIKAT KE WYBAWIŁ OPOZYCJĘ Z KŁOPOTU – pisze w RZ Andrzej Gajcy: “ – Nie mogliśmy tego prezentu nie wykorzystać. PiS musi w końcu usiąść z nami do rozmów, gdyż rząd nie może zlekceważyć ultimatum płynącego z Brukseli – mówi nam jeden z liderów partii opozycyjnych. Oficjalne liderzy PO, Nowoczesnej i PSL byli tego dnia wyjątkowo zgodni”.

— PIS WPROWADZA KOLEJNY PODATEK – SE o podatku Religi oraz abonamencie RTV, opłacie za wodę, podatku bankowym i od marketów.

— GW O POMYSŁACH NA USTAWĘ FRANKOWĄ – jak pisze Maciej Samcik: “Eksperci prezydenta szukają możliwości rozbicia na raty kosztów przewalutowania. Własny pomysł pokaże w najbliższych dniach Związek Banków Polskich”.

— FITCH OBNIŻA PROGNOZĘ DLA POLSKI, ALE RYNEK PRACY KWITNIE – tytuł w GW.

— GW O PRZYMUSIE UBEZPIECZANIA SIĘ SPÓŁEK SP W PZU: “Dla grupy PZU wejście do PZUW spółek kontrolowanych przez państwo może być gigantycznym interesem. Grupa może przejąć z rąk innych ubezpieczycieli, na ogół zagranicznych, co najmniej 1 mld zł składek ubezpieczeniowych rocznie, a jeśli do programu wejdą samorządy, jeszcze 1,5-2 mld zł składek rocznie.

— DLA UBEZPIECZEŃ TO TRZĘSIENIE ZIEMI – dalej GW: “Dla rynku będzie to trzęsienie ziemi. W ubiegłym roku firmy ubezpieczeniowe zebrały od przedsiębiorstw niefinansowych 10 mld zł z tytułu składki od ubezpieczeń majątkowych. Przejęcie przez PZUW segmentu spółek SP spowoduje zatem skurczenie tego rynku o 10 proc. Eksperci oceniają, że najbardziej stracą: Warta, należąca do niemieckiego koncernu ubezpieczeniowego Talanx, Allianz, Gothaer, Vienna Insurance Group (właściciel Compensy i InterRisku), Uniqa oraz w mniejszym stopniu Generali i Axa”.

— MINISTER SPRZEDAŁ PAŁAC W TYDZIEŃ – FAKT KOLEJNY DZIEŃ O KONSTANTYM RADZIWILLE: “Jak ustalił Fakt, odzyskany po latach pałac w Jadwisinie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (58 l.) z rodziną sprzedał w tydzień! Zanim weszła w życie nowa ustawa o ziemi. – Cała rodzina miała świadomość, że jeśli coś się opóźni, pałacu może się już nie uda sprzedać – mówi nam przyjaciel rodziny. A wszystko przez PiS i ustawę, która weszła w w życie 1 maja i praktycznie zakazała sprzedaży ziemi i terenów leśnych. A posiadłość w Jadwisinie to nie tylko zabytkowy pałacyk, ale też blisko 3 hektary parku”.

— ZIOBRO NIE WYPUŚCIŁ MĘŻA KACZYŃSKIEJ – tytuł w SE.

— RYDZYK ZBUDOWAŁ KOŚCIÓŁ ZA 100 MLN, PREZES, PREMIER I RZĄD NA UROCZYSTOŚCIACH – tytuł w SE.

— URODZINY: Marcin Król, Krzysztof Tchórzewski, Krzysztof Mieszkowski, Robert Tekieli.