— 300BREXIT – NOWY SERWIS 300 RELACJONUJĄCY KAMPANIĘ REFERENDALNĄ W UK: Po najważniejszym dotąd dniu kampanii dwa sondaże pokazują rosnącą przewagę zwolenników pozostania w Unii: http://300polityka.pl/brexit/2016/04/20/po-wielkim-starciu-zwolennikow-i-przeciwnikow-sondaze-pokazuja-wzrost-poparcia-dla-pozostania-wielkiej-brytanii-w-ue/

— 300USA – SERWIS O KAMPANII W USA: CRUZ BEZ SZANS NA NOMINACJĘ PRZED KONWENCJĄ, TRUMP PRAWIE PEWNIAKIEM http://300polityka.pl/usa2016/2016/04/20/po-porazce-w-stanie-nowy-jork-cruz-nie-ma-juz-matematycznych-szans-na-zdobycie-nominacji-przed-konwencja/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Nowacka: Spór o TK jest sporem stricte politycznym, nie ma miejsca na dzielenie się na polityków i nie-polityków. Musimy pokazać jedność
Zieliński o rekonstrukcji rządu: Opozycja i nieprzyjazne ośrodki medialne nie będą pisać scenariuszy politycznych i rządowych dla PiS
Schetyna: Nie mam problemów z premier Szydło, bo to nie ona podejmuje najważniejsze decyzje w państwie
Siemoniak: Polska przez działania rządu PiS traci szanse na bycie liderem bezpieczeństwa w regionie
Zieliński: Polska nie ma zamiaru wycofać się z organizacji ŚDM. Nie chciałbym się jednoznacznie wypowiadać co do lokalizacji
Magierowski: Przełom maja i czerwca – wtedy zakończą się prace w Kancelarii Prezydenta nad poprawą projektu ustawy frankowej
Magierowski: Prezydent nie zbojkotował Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK, wysłał uprzejmy list
Petru 2 dni w Berlinie. W planie m.in. przemówienie lidera Nowoczesnej i spotkanie z doradcą Merkel
Szydło 3 dni w USA. Podpisanie porozumienia klimatycznego, lunch z sekretarzem generalnym ONZ i spotkanie z Polonią
http://300polityka.pl/live/2016/04/21/

— ANDRZEJ MIETKOWSKI kończy 60 lat.

— KOD: PO ZGŁOSIŁA MARSZ, ALE ZDAŁA SOBIE SPRAWĘ, ŻE TEGO NIE UDŹWIGNIE – jak piszą Renata Grochal i Sebastian Klauziński w GW: “Chociaż opozycja i KOD podkreślają, że to jest wspólny marsz, na zapleczu trwa cicha rywalizacja o tytuł organizatora. Formalnie marsz zarejestrowała w urzędzie miasta PO. Ale, jak mówią ważni działacze KOD-u, plan jest taki, że za kilka dni jej miejsce zajmie KOD. – PO trochę wyszła przed szereg. Zgłosiła marsz, ale zdała sobie sprawę, że nie będzie w stanie tego udźwignąć – mówią działacze KOD-u. Argumentują, że KOD chce zaprosić wiele środowisk, które niekoniecznie przyszłyby na marsz organizowany przez PO. Jednak od bliskiego współpracownika Schetyny usłyszeliśmy, że nie ma mowy o wycofaniu się Platformy z roli organizatora marszu”.

— DALEJ GW O NAPIĘCIACH MIĘDZY PO A KOD-EM: “KOD założył wczoraj na Facebooku stronę majowego marszu: „Jesteśmy i będziemy w Europie”. Komitet figuruje na niej jako organizator. „KOD łączy, a nie dzieli, wraz z nami w Marszu wezmą udział PSL, PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Partia Zielonych, przedstawiciele samorządów i inne organizacje” – czytamy na Facebooku. Z kolei Platforma utworzyła swoje wydarzenie o nazwie: „Błękitny Marsz 7 maja. Jesteśmy i będziemy w Europie!”. „Jesteśmy z różnych ugrupowań parlamentarnych i pozaparlamentarnych, ale jesteśmy razem. Jesteśmy i będziemy w Europie” – piszą organizatorzy, czyli w tym przypadku Platforma Obywatelska i Klub Obywatelski – nowa inicjatywa PO”.

— OPOZYCJA RAZEM NA PIS, PIS NIE PLANUJE KONTRWYDARZENIA – pisze w RZ Marcin Dobski: “Z informacji “Rzeczpospolitej” wynika, że PiS nie planuje żadnego kontrwydarzenia w dniu marszu. Kilka dni przed nim, 3 maja, odbędą się obchody z okazji uchwalenia konstytucji z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. – Nie będzie nic nietypowego, powiedziałbym: klasyka, jak w latach ubiegłych – mówi źródło “Rzeczpospolitej” z Kancelarii Prezydenta”.

— KACZYŃSKI JUŻ UKŁADA NOWY RZĄD? – pisze SE” W biurze prezesa PiS szykują polityczne roszady”.

— SE O ODEJŚCIU TRZECH MINISTRÓW: “Szef MSZ Witold Waszczykowski (59 l.), minister nauki Jarosław Gowin (55 l.) oraz szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel (63 l.) – oni mają stracić stanowiska w ramach jesiennej rekonstrukcji rządu! Jak dowiedział się „Super Express”, ta trójka ministrów jest na czarnej liście prezesa PiS, który już układa nową ekipę! We wtorek najbardziej zaufani ludzie prezesa radzili ponad 4 godziny!”
http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/kaczynski-juz-ukada-nowy-rzad_819271.html

— RYSUNEK W SE: Kot do Kaczyńskiego: Wstaw mnie za tego Waszczykowskiego. Ocieplisz wizerunek Polski na świecie.

— TOPIENIE PREMIERA MORAWIECKIEGO – pisze w RZ Michał Szułdrzyński: “W polityce najłatwiej spalić czyjąś kandydaturę, zbyt wcześnie ją ogłaszając. Warto o tym pamiętać, gdy mnożą się spekulacje o awansie ministra rozwoju”.

— STRONNICY MORAWIECKIEGO PROPONUJĄ POWRÓT DO DAWNEGO PLANU Z PREMIEROSTWEM DLA GLIŃSKIEGO – pisze dalej Szułdrzyński: “Dlatego – jak wynika z naszych informacji – stronnicy Morawieckiego suflują na razie inne rozwiązanie i proponują powrót do dawnego planu z premierostwem dla Piotra Glińskiego (choć sam profesor przez pół roku rządów narobił sobie w środowisku PiS dużo wrogów). Logika jest jasna: jeśli już potrzeba kolejnego zderzaka, lepiej poświęcić Glińskiego, niż topić od razu kandydaturę Morawieckiego”.

— MORAWIECKIEMU NIE OPŁACA SIĘ DZIŚ ZOSTAWAĆ SZEFEM RZĄDU – pisze w RZ Szułdrzyński: “Kalkulacja polityczna wskazuje, że lepiej jest poczekać i objąć to stanowisko w spokojniejszej sytuacji, gdy PiS uda się zamknąć kilka z licznych frontów walki, jakie otworzył”.

— JURGIEL KRĘCI BAT NA SKLEPY – piszą na gospodarczej jedynce GW Piotr Mączyński i Leszek Kostrzewski: “Resort chce zakazać narzucania opłat. Jego zdaniem należy też wprowadzić „bardziej restrykcyjne normy prawno-administracyjne w handlu, w tym bezwzględną kontrolę powstawania nowych, średnich i dużych obiektów handlowych”. To z kolei powrót do rozwiązań z czasów koalicji PiS-Samoobrona-LPR. Uchwalono wtedy ustawę, która miała ograniczyć powstawanie sklepów o powierzchni powyżej 400 m kw. W 2008 roku za niezgodną z konstytucją uznał ją Trybunał Konstytucyjny. Dostawcy i przetwórcy suflują zaś kolejne postulaty, choćby skrócenia okresu rozliczeń z sieciami – dziś wynosi on często ponad 90 dni”.

— PIS OBIECUJE EKSTRADODATEK – EMERYCI DOSTANĄ NAWET PO 400 ZŁ – jedynka Faktu.

— RZĄD OPODATKUJE PLASTIKOWE BUTELKI? – tytuł w Fakcie.

— PREMIER ODBIERA GÓRNIKOM DODATKI, A ONI NIE ZAMIERZAJĄ PROTESTOWAĆ. CUD! – tytuł w Fakcie.

— BEYLIN: PIS KORZYSTA Z MROCZNEGO SPADKU EUROPY – jak pisze w GW Marek Beylin: “Wszystko po to, byśmy nie zauważyli, że PiS korzysta z mrocznego spadku Europy, z którego zrodziły się faszyzmy, w tym nazizm. Nieobce są bowiem partii rządzącej nacjonalizm i ksenofobia. A właśnie z tego pnia wyrosły niemieckie zbrodnie przeciw Żydom, Polakom i w ogóle całej ludzkości”.

— KORNEL MORAWIECKI OPUŚCIŁ AŻ ⅓ WSZYSTKICH GŁOSOWAŃ – pisze SE: “Okazuje się, że nieobecność marszałka seniora Kornela Morawieckiego (75 l.) podczas wyboru przez Sejm sędziego Trybunału Konstytucyjnego była nieprzypadkowa. Jak wynika z sejmowych statystyk, od początku kadencji polityk nie uczestniczył prawie w co trzecim głosowaniu! Liczby nie kłamią. Kornel Morawiecki wziął udział jedynie w 766 głosowaniach na 1089, które odbyły się w tej kadencji Sejmu. Tym samym jest na piątym miejscu od końca wśród posłów biorących udział w głosowaniach. Gorsi są od niego jedynie Waldy Dzikowski (PO, 57 l.), Marzena Okła-Drewnowicz (PO, 44 l.), Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna, 58 l.) i Jacek Wilk (42 l., Kukiz’15)”.

— PIS PRZYSIĘGA: METROPOLIA STARTUJE OD 2017 – jedynka Dziennika Zachodniego: http://jedynki.press.pl/2016-04-21/dzach.jpg

— WALKA O WIEK EMERYTALNY – tytuł RZ na jedynce: “Związkowcy i pracodawcy nie mogą się dogadać co do nowego wieku emerytalnego. Nie godzą się na 61 i 66 lat”.

— SCHUDŁEM 20 KG BO PRZESTAŁEM PIĆ – jedynka SE o Michale Kamińskim: “Jeszcze do niedawna ważył prawie 120 kg i bardzo lubił piwo. Ale to już przeszłość! Poseł PO Michał Kamiński (44 l.), doradca byłej szefowej rządu Ewy Kopacz (60 l.), w ogóle nie rusza trunków i chudnie w oczach! – Schudłem już jakieś 20 kg. Piwa nie piję już wcale – zdradza nam Kamiński”.

— URODZINY: Andrzej Mietkowski, Artur Gierada.