— 300LIVE:
Szydło weźmie udział w podpisaniu listu o współpracy banków w programie 500+
Kowalczyk: Minimalna stawka 12 zł za godzinę może wejść w życie nawet od 1 lipca
Kowalczyk: Jesteśmy gotowi na proste obniżenie wieku emerytalnego. Staż pracy nie jest dobrym pomysłem
Kowalczyk: Obniżenie podatków jest dobrym pomysłem, ale nie w tej chwili. Musimy sprawdzić, jak wyjdzie uszczelnianie VAT
Kowalczyk o podatku handlowym: KE żąda od nas wyjaśnień. Cały czas są dwa warianty
Rząd zajmie się klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania i małą nowelą Prawa zamówień publicznych
Kidawa: Politycy nie wychodzą na ulicę, wychodzą ludzie. To sygnał dla prezesa: opamiętaj się człowieku
W MSWiA odsłonięcie tablicy pamiątkowej śp. Władysława Stasiaka z udziałem Jarosława Kaczyńskiego
PAD w Czechach. Spotka się z premierem i prezydentem
http://300polityka.pl/live/2016/03/15/

— KRASOWSKI W KSIĄŻCE O KACZYŃSKIM: Masy padały na kolana przed sutanną, elity przed togą [FRAGMENT]. http://300polityka.pl/news/2016/03/14/krasowski-w-ksiazce-o-kaczynskim-masy-padaly-na-kolana-przed-sutanna-elity-przed-toga-fragment/

— WYBORCZA O SPOTKANIU KACZYŃSKIEGO Z AMBASADOREM USA – jak pisze B.T. Wieliński i A. Kondzińska: “Ambasador USA w Warszawie Paul W. Jones w rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim stanowczo domagał się odblokowania Trybunału Konstytucyjnego – dowiedziała się „Wyborcza”. Po tym spotkaniu politycy PiS zaczęli atakować USA. Według naszych źródeł do rozmowy doszło na początku marca najprawdopodobniej w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej. Oprócz Kaczyńskiego i Jonesa uczestniczył w niej jedynie tłumacz. Atmosfera spotkania zdaniem naszych rozmówców była lodowata, Kaczyński wyszedł mocno poirytowany”.

— GW O ZAOSTRZENIU JĘZYKA PIS WOBEC USA PO SPOTKANIU: “Co ciekawsze, tuż po spotkaniu Kaczyńskiego z Jonesem język, którego używali politycy PiS w publicznych wystąpieniach, znacznie się zaostrzył. Na wiecu w Łomży 7 marca sam Kaczyński mówił o siłach, „które chcą utrzymać Polskę jak najniżej, by służyła innym, by Polacy na nich pracowali, żeby Polska była pewnego rodzaju kolonią”. – Nie będziemy kolonią – zapowiadał”.

— ZACHÓD BYŁ ZA MAŁO KRYTYCZNY WOBEC PO – Edward Lucas w SE: “Przede wszystkim, aby być fair wobec nowego rządu, trzeba zauważyć, że Zachód nie był wystarczająco krytyczny wobec rządu PO. Patrząc na to z perspektywy czasu, widać, że w erze po Tusku, kiedy Platforma wchodziła w ostatni rok swoich rządów, powinniśmy być bardziej krytyczni. Rozumiem więc odczucia polityków PiS, że dziś Zachód zachowuje się wobec niego niezbyt fair. Uważam jednak, że PiS, jeśli chce być lepszy niż poprzednicy, nie może się usprawiedliwiać, że robi tylko to samo, co PO. Dlatego mam problem z tym, co dziś się w Polsce dzieje. Chciałbym, żeby w waszym kraju istniały silne, niezależne instytucje, które nie podlegają zasadzie „zwycięzca bierze wszystko” i wynikającej z tego kulturze upolityczniania każdego elementu państwa”.

— BRAK DOŚWIADCZENIA FUNDAMENTALNYM PROBLEMEM TEJ EKIPY – mówi SE Lucas: “Przecież Zachodowi zależy, żeby Polska miała konkurencyjną gospodarkę, potencjał obronny, silne instytucje państwa. By była przywiązana do państwa prawa. Chcemy, żeby Polska była silnie zintegrowana z Zachodem i była jego ważnym członkiem. Zależy nam, by standard życia w Polsce dogonił ten u nas. To wszystko PiS musi zrozumieć. Mam wrażenie, że fundamentalnym problemem tej ekipy jest po prostu brak doświadczenia”.
http://se.pl/wiadomosci/opinie/lucas-zachod-byl-za-malo-krytyczny-wobec-po_792528.html

— CHUCHAJMY NA MERKEL – pisze w GW Bartosz T. Wieliński: “W naszym interesie jest jednak to, by Angela Merkel pozostała u władzy jak najdłużej. W niemieckiej historii nie było jeszcze przywódcy uprawiającego tak propolską politykę jak ona. I raczej nie będzie”.

— ŚWIAT REALNY/ŚWIAT WEDŁUG PIS – zestawienia w Fakcie.

— PIS ROZDAJE STOŁKI SWOIM – jedynka Faktu.

— PREZES KACZYŃSKI ROZWIEWA ZŁUDZENIA – KOMPROMISU NIE BĘDZIE – pisze w GW Dominika Wielowieyska: “Jarosław Kaczyński w rozmowie z TVP Info nie pozostawia żadnych złudzeń. PiS nie zamierza się wycofać z żadnych swoich decyzji, nie zamierza wykonywać wyroków Trybunału Konstytucyjnego ani nie zamierza wydrukować jego ostatniego orzeczenia z 9 marca”.

— KKZ: ZOSTAJEMY SAMI – jak pisze w GW Katarzyna Kolenda-Zaleska: “A skutek będzie taki, że Europa i świat nas po prostu zostawią. Może Parlament Europejski czy Komisja Europejska wyda opinię (wiadomo, co o tym myślą panowie rządzący), może nawet jakieś sankcje będą. Ale tak naprawdę świat nas opuści. Europa zacznie budować coraz śmielej swoje twarde jądro bez kłopotliwych krajów ze Wschodu. Ameryka, która od czasów prezydentury Baracka Obamy kłania się w stronę Pacyfiku, uzna, że jej wschodnioeuropejski sojusznik nie jest już wiarygodny, a więc – pożądany. Zostaniemy sami, jak to bywało w przeszłości. Sami i coraz bardziej bezbronni. Siła prawa nas nie obroni, bo sami to prawo podeptaliśmy”.

— DUDA PRÓBUJE PRZELICYTOWAĆ PATRONA – pisze Kolenda: “Oburzająca była parafraza religijnego hymnu polskiej wolności. Prezydent tak bardzo chce pokazać, że nie jest tylko bezrefleksyjnym notariuszem decyzji Jarosława Kaczyńskiego, że próbuje przelicytować patrona. Ale to się nie uda. Nikt nie jest w stanie przelicytować prezesa PiS”.

— O TRZECH Z PIS ZA DUŻO – EWA SIEDLECKA O KOMISJI WENECKIEJ: “Zastosowanie się do opinii Komisji Weneckiej mogłoby być dla rządu okazją do wyjścia z całej awantury z twarzą. Szczególnie że 27 kwietnia kadencję kończy sędzia TK Mirosław Granat. PiS już powinien zgłosić kandydaturę jego następcy. Propozycja prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, by w miejsce prof. Granata wprowadzić któregoś z sędziów wybranych przez poprzedni Sejm, których nie chce zaprzysiąc prezydent, byłaby rozwiązaniem do przyjęcia pod warunkiem, że najpierw Sejm uznałby za nieważny ich poprzedni wybór. Tak w myśl zaleceń Komisji Weneckiej powinien zrobić”.

— PIS ZNÓW MA PROBLEM Z WENECJĄ – tytuł na jedynce RZ: “Komisja Wenecka zbada, czy władza nie ma zbyt dużych możliwości inwigilowania Polaków”.

— UJAZDOWSKI MOŻE ZOSTAĆ WYRZUCONY Z PIS – piszą na jedynce RZ Andrzej Stankiewicz i Andrzej Gajcy: “Do jego publikacji [orzeczenia TK] namawiał też europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski – miałoby to być elementem kompromisu wokół TK. Z otoczenia prezesa PiS dochodzą głosy, że eurodeputowany może za to zapłacić nawet wyrzuceniem z partii.

— SZEFOSTWO KLUBU PIS NIE WIE, CO ZROBIĆ Z OPINIĄ KOMISJI WENECKIEJ – Stankiewicz w RZ.

— WARTO POMYŚLEĆ O KOMPROMISIE POLITYCZNYM – pisze w RZ Michał Szułdrzyński: “należy wzywać wszystkie strony tego konfliktu do kompromisu – w interesie Polski. Być może konieczna będzie zmiana konstytucji, co zresztą zasugerowała Komisja Wenecka. Skoro trudno znaleźć porozumienie na gruncie obecnego prawa, to warto pomyśleć o kompromisie politycznym”.

— CZY DUDA WYKORZYSTA SZANSĘ – pisze dalej Szułdrzyński: “Dużą rolę mógłby przy tej okazji odegrać prezydent Andrzej Duda. Ma niezwykłą szansę, aby pokazać, że jest politykiem samodzielnym i mężem stanu. Czy ją wykorzysta?”.

— NIE MA DEMOKRACJI, MAMY RZĄDY AUTORYTARNE – Hanna Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z RZ.

— NIE MAM TAKIEGO WRAŻENIA – HGW na pytanie RZ, czy Grzegorz Schetyna czyści Platformę.

— WSCHODNI BASTION KACZYŃSKIEGO SŁABNIE – jak analizuje GW: “Kandydat PSL, popierany również przez PO i Nowoczesną, zebrał niewiele mniej, bo 26 tys. 618 głosów (41,03 proc.). I to on wygrał w głównych miastach okręgu nr 59 – w Suwałkach miał prawie 38 proc., w Łomży 50 proc. poparcia. To zaskakujące. Wcześniej elektorat w tych miastach głosował zawsze na PiS. W jesiennych wyborach do Senatu Paszkowski pokonał Bagińskiego przewagą 34 tys. głosów. Oprócz Suwałk i Łomży kandydat PSL wygrał z Anders również w mniejszych Sejnach (44 proc.) i Grajewie (47 proc.). Anders miała przewagę w Augustowie (44 proc.), Mońkach (52 proc.), Kolnie (49 proc.) i Zambrowie (52 proc.)”.

— MIROSŁAW CZECH W GW O NOWOCZESNEJ BRONIĄCEJ WARTOŚCI: “Przejrzenie na oczy społeczeństwa trwałoby dłużej, gdyby nie Nowoczesna i jej początkowo samotna batalia sejmowa o Trybunał. Wielu zobaczyło, że w polityce może chodzić o wartości i obronę dobra wspólnego, a nie wyłącznie o teatr i zajmowanie stołków. I gdyby jedynie na tym miała polegać zasługa Ryszarda Petru, Kamili Gasiuk-Pihowicz oraz ich koleżanek i kolegów, to głos oddany na nich w wyborach nie był stracony”.

— POLAK KSIĄŻEK NIE KOCHA – na jedynce GW: “Pełny nowy raport Biblioteki Narodowej ukaże się w najbliższych dniach. Wynika z niego, że zaledwie 37 proc. Polaków w 2015 r. miało w ręku przynajmniej jedną książkę. Czyli ponad 20 mln naszych rodaków nie miało żadnej. Pełna wersja tegorocznego raportu Biblioteki Narodowej (BN) ukaże się w najbliższych dniach. Kluczowy wynik to 37 proc. – tylu Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. To najmniej od przełomu w 1989 r. W 2014 r. było to prawie 42 proc. (osób powyżej 15. roku życia, bo takie obejmuje badanie)”.

— POLSKA GUBI PRZYBYSZÓW – pisze Grażyna Zawadka na jedynce RZ: “Większość cudzoziemców traktuje Polskę jako przystanek w drodze na Zachód. Gdyby jednak doszło do masowego napływu nielegalnych przybyszów, sytuacja mogłaby być dramatyczna – wynika z raportu NIK, który poznała “Rzeczpospolita””.

— SCHUDŁ I WRACA DO PRACY – jedynka SE o Durczoku.

— URODZINY: Aleksandra Jakubowska, Janusz Piechociński, Katarzyna Hall, Jerzy Wilk, Joanna Wieczorek, Piotr Gruszczyński.