— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kempa do Schetyny i posłów opozycji: Opamiętajcie się w donoszeniu na Polskę. Jesteście jak małe dzieci
Cimoszewicz: Dziś polski Sejm nie różni się niczym od rosyjskiej Dumy
Cimoszewicz: Debata KE 13 stycznia sama z siebie do niczego nie doprowadzi
Schetyna: Zbuduję nową Platformę, która stanie naprzeciw armii Kaczyńskiego
Gliński: Wyższy VAT może zostać
https://300polityka.pl/live/2016/01/05/

— STANISŁAW KLUZA NOWYM SZEFEM GPW. https://300polityka.pl/news/2016/01/05/stanislaw-kluza-nowym-szefem-gieldy-papierow-wartosciowych/

— WIRALNYM HITEM WE WTOREK FRAGMENTY ROZMOWY DZIENNIKARKI TVP INFO Z ANNĄ KOMOROWSKĄ. https://300polityka.pl/news/2016/01/05/z-tvp-info-wyplywa-niepublikowany-fragment-rozmowy-dziennikarki-z-anna-komorowska-mam-twoja-akceptacje/

*****

WIADOMOŚCI TVP

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ O MILCZENIU BEATY SZYDŁO: Trudno przypuszczać, aby milczenie premier rozładowało polityczne napięcie Bruksela-Warszawa. Jak dotąd premier Szydło nie skomentowała obaw unijnych komisarzy. Na spotkanie z przedstawiciela Unii zaprasza szef MSZ.

— WASZCZYKOWSKI W TRÓJCE O MEGAFONOWEJ DYPLOMACJI KOMISARZY

— DOBROSZ-ORACZ: RZĄD NIE POSYPUJE GŁOWY POPIOŁEM: To spotkanie nie oznacza, że rząd posypuje głowy popiołem. Niewykluczone, że weźmie w nim udział Konrad Szymański, nie szef dyplomacji. Jak na razie ani Ziobro, ani Waszczykowski nie odpowiedzieli na list Timmermansa. Co nie oznacza, że resort nie odpowie – szykuje pismo. Brak formalnej odpowiedzi zastopował działania UE.

— DOBROSZ-ORACZ O SPOTKANIU KE 13 STYCZNIA: Nie ma czerwonej kartki. Nie rozpocznie się procedura ochrony praworządności.

— DOBROSZ-ORACZ: Polska ma coraz gorszą prasę, PiS wini PO.

— BEATA MAZUREK: [PO] wprowadza narrację, która tak naprawdę dobry wizerunek Polski szkaluje, to jest nie do przyjęcia, to jest tak naprawdę zdrada stanu.

— EWA KOPACZ: Nie byłoby o czym debatować, gdyby język dyplomacji był odpowiedzialny.

— ZAPOWIEDŹ PODRÓŻY PAD DO BRUKSELI – bez materiału.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— PAD WCIĄŻ NIE PODPISAŁ ZMIAN W USTAWIE MEDIALNEJ – zapowiedź: Prezydent Andrzej Duda wciąż nie podpisał zmian w ustawie medialnej, umożliwiającej rządowi PiS przejęcie kontroli nad TVP i Polskim Radiem. Ustawa była uchwalana w ekspresowym tempie i wymieniana jako jeden z priorytetów rządzących. Brak podpisu prezydenta uniemożliwia dokonanie zmian personalnych na kierowniczych stanowiskach w mediach publicznych.

— ANDRZEJ JAWORSKI: Prezydent wrócił z urlopu wczoraj wieczorem czy dzisiaj rano i mam nadzieję, że w miarę szybko tę ustawę podpisze.

— ZWŁOKA DZIWI – GRZEGORZ KĘPKA: Zwłoka dziwi, bo nowe przepisy uchwalano w ekspresowym tempie. Parlamentarnej większości zajęło to niespełna 3 dni. Niektórzy senatorowie nie zdążyli wrócić do domu na sylwestra.

— TOMASZ SIEMONIAK: Wydaje mi się, że po prostu nie ma decyzji w PiS-ie, kto ma być prezesem telewizji i radia.

— KRZYSZTOF CZABAŃSKI: O tym zdecyduje minister skarbu państwa w momencie, kiedy pan prezydent podpisze ustawę.

— KOMISARZ PRAW CZŁOWIEKA RADY EUROPY APELUJE DO PAD O NIEPODPISYWANIE USTAWY.

— ZAŁOŻENIA NOWEJ USTAWY MEDIALNEJ.

— USTAWA NIE ROZWIĄZUJE PROBLEMU FINANSOWANIA MEDIÓW PUBLICZNYCH – KONKLUZJA KĘPKI: W założeniach [nowej ustawy medialnej] nie ma rozwiązania najważniejszego problemu – jak finansować media publiczne.

— ORLEN PODPISAŁ 3-LETNI KONTRAKT NA ZAKUP ROSYJSKIEJ ROPY – zapowiedź: Orlen podpisał 3-letni kontrakt na zakup rosyjskiej ropy. Rząd tłumaczy, że umowa jest bardzo korzystna, bo Rosjanie znacząco zeszli z ceny. Jednak ta decyzja jest niezgodna z deklaracjami polityków PiS, którzy – będąc w opozycji – krytykowali utrzymywanie paliwowego uzależnienia od Rosji.

— JAWORSKI: Kupujemy od tego, kto zapewni bezpieczeństwo dostawy i kto zapewni najlepszą cenę.

— WŁODZIMIERZ KARPIŃSKI: Chciałoby się wielkiej rzeczy, a tu rzeczywistość skrzeczy. Pewna pragmatyka obowiązuje, w tym wypadku mamy – w moim odczuciu – taki dowód na to, że te działania spółki Orlen były racjonalne i pragmatyczne.

— KIERUNEK NA WSCHÓD WARTO KONTYNUOWAĆ – AGNIESZKA MOSÓR: Jeszcze raz potwierdziła się zasada, że nic tak nie sprzyja interesom, jak konkurencja. To ona skłoniła Rosjan do ustępstw i niższych cen, co pokazuje, że kierunek na Wschód – ale i Bliski Wschód – warto kontynuować.

*****

FAKTY TVN

— WZRASTA NAPIĘCIE NA LINII UE-POLSKA – zapowiedź: Komisarz Praw Człowieka Rady Europy wzywa prezydenta Andrzeja Dudę, by nie podpisywał ustawy medialnej i apeluje, aby bronił niezależności polskich mediów publicznych. W sytuacji, w której wyjaśnień w sprawie planów rządu co do Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych domaga się już i Rada Europy, i Unia Europejska, minister Witold Waszczykowski zaprasza do MSZ przedstawiciela Komisji Europejskiej.

— PROCEDURA KONTROLI NIGDY JESZCZE NIE ZOSTAŁA URUCHOMIONA – KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Pewność ministra spraw zagranicznych być może wynika z tego, że procedura kontroli, której wprowadzenie rozważał ten unijny komisarz, jeszcze nigdy nie została uruchomiona. Że na piątkowym spotkaniu w MSZ pojawi się jedynie dyrektor polskiego przedstawicielstwa komisji, który może co najwyżej przedstawić komisarzom stanowisko rządu. Nie będzie to rozmowa polityczna, i wiążąca.

— MARCIN KIERWIŃSKI: Polska jest bardzo obserwowana za granicą. I tak naprawdę leczyć przyczyny złych notowań Polski za granicą, a nie tylko skutki.

— ROBERT TYSZKIEWICZ: Doprowadzili wizerunek Polski z poziomu europejskiego lidera do poziomu kraju, który staje się problemem, przedmiotem troski.

— SZYDŁO NIE CHCIAŁA ODPOWIEDZIEĆ NA TE OSKARŻENIA – SKÓRZYŃSKI: Dziś po posiedzeniu rządu – na którym szef MSZ przedstawiał założenia polskiej polityki zagranicznej – premier nie chciała odpowiedzieć na te oskarżenia. Nie zorganizowała po krytyce unijnych komisarzy konferencji prasowej.

— ZAGRANICZNE MEDIA CORAZ OSTRZEJ O POLSKIM RZĄDZIE – zapowiedź: Dawno już Polska nie miała tak złej prasy na Zachodzie – w kolejnych zagranicznych mediach padają oskarżenia, że nowy rząd odchodzi od demokratycznych standardów i prowadzi Polskę już nie na Zachód, lecz na Wschód. Że z jednej strony boi się Rosji Putina, a z drugiej strony zachowuje się tak, jakby brał z niej przykład.

— STANISŁAW PIĘTA: Panie redaktorze, śmieje się z tego.

— JERZY ŻYŻYŃSKI: Żyję w Polsce i wiem lepiej, niż ci tam za granicą. Uważam, że nie ma żadnych powodów do niepokoju.

— CYTATY O POLSCE Z ZACHODNICH MEDIÓW.

— JACEK SASIN: To histeria, która jest inspirowana.

— MACIEJ KNAPIK: Jako inspiratorów wskazuje się polityków PO.

— TADEUSZ CYMAŃSKI: Platforma Obywatelska czy Histeria Obywatelska? Odróżniajmy. To histeria.

— AGNIESZKA POMASKA: Świadczyłoby o tym, że PO ma ogromne wpływy na całym świecie. Do tej pory PiS uważał, że nie mamy na nic wpływu w Europie.

— PRZYWILEJE MYŚLIWYCH DOBRYM PONADPARTYJNYM? PIS CHCE JE POSZERZYĆ – zapowiedź: Dostęp nie tylko do broni długiej, ale i rewolwerów, chcą zapewnić myśliwym posłowie przygotowujący nowe prawo łowieckie. A do tego krótszy staż i mniejsza niż dotąd odległość od zabudowań, w jakiej wolno im strzelać – zaledwie sto metrów. Projekt zgłosili posłowie PiS, ale mają wsparcie w różnych partiach. Ekolodzy mówią o ponadpartyjnym lobby myśliwskim. A myśliwi na to, że mają dość ekologów.