— PREMIER BEATA SZYDŁO O WYBORZE SĘDZIÓW TK W UBIEGŁEJ KADENCJI mówi w rozmowie z Pawłem Majewskim i Marcinem Pieńkowskim w RZ: “Myśmy wtedy apelowali, by tego nie robić, apelował pan prezydent. PO za wszelką cenę dociskała kolanem te zmiany i przeprowadziła wybory sędziów Trybunału. Te działania naruszały prawo, dlatego trzeba było to naprawić”.

— BEATA SZYDŁO O SWOJEJ ROZMOWIE Z TUSKIEM: “Mam wrażenie, że pan przewodniczący szuka teraz jakichś rozwiązań. W jego ocenie jednak rewizja może być trudna, bo główne kraje unijne będą trzymały się swoich wcześniejszych stanowisk. (…) Nasza rozmowa dotyczyła wyłącznie kwestii unijnych i myślę, że była dobra. Co ciekawe pogratulował mi, także sprawności w powołaniu rządu i przeprowadzaniu zmian i myślę, że powiedział to szczerze”.

— KWOTA WOLNA I WIEK EMERYTALNY OD 2016 – MÓWI PBSZ RZ; “Jestem po rozmowie z prezydentem i wiem, że ma przygotowane już dwa projekty ustaw: wiek emerytalny i kwotę wolną od podatku. Kiedy trafią do Sejmu, będziemy nad nimi pracować i wprowadzimy w życie. Będą obowiązywały od 2016 r.

— PBSZ O CIT 15 I PAKIECIE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW: “W tej chwili pracuje nad nim wicepremier Morawiecki, a w przyszłym tygodniu powołam grono doradcze złożone ze wszystkich ministrów z resortów gospodarczych”.

— PBSZ O PODATKU OD MARKETÓW: “Wiemy, że budzą one emocje, spotkamy się z tymi środowiskami, które mają do nich uwagi. W przyszłym tygodniu minister Henryk Kowalczyk zaprosił przedstawiciela środowisk handlowych”.

— PBSZ NA PYTANIE RZ O SYMBOLE UNIJNE: “Jesteśmy w gabinecie premiera – widzą panowie, że unijna flaga nie została nigdzie schowana. Unijna flaga wisi również na budynku Kancelarii Premiera, w sali posiedzeń rządu. Ja cała tę sprawę traktuję jako skrajną złą wolę osób, które robią problem tam gdzie go nie ma”.

— PBSZ O REALIZACJI INTERESÓW W UE: “W taki sam sposób realizują swoją misję rządy najsilniejszych krajów Wspólnoty”.

— PBSZ O UCHODŹCACH: “To nie my budujemy dziś płoty na granicach”.

— PO OBLAŁA EGZAMIN Z OPOZYCJI – pisze w GW Renata Grochal: “I to był powiew świeżości w coraz cięższej politycznej atmosferze tworzonej przez PiS. 28-osobowy, nowy w parlamencie klub Nowoczesnej dał w środę odpór sejmowemu walcowi Kaczyńskiego. Platforma, która ma 138 posłów, pochłonięta wewnętrznymi walkami o przywództwo, oblała pierwszy egzamin z opozycji”.

— PLATFORMA ODDAJE POLE NOWOCZESNEJ – pisze Grochal: “Inny polityk tłumaczy chaos w PO wewnętrzną walką o przywództwo: – W Platformie są dzisiaj cztery głowy: pełniąca obowiązki szefa partii Ewa Kopacz, szef klubu Sławomir Neumann oraz Grzegorz Schetyna z Tomaszem Siemoniakiem jako kandydaci na szefa partii. Każdy mówi co innego. Jeśli taki chaos potrwa jeszcze dwa miesiące, to nie będzie co zbierać. Pod nieobecność klubu PO pytania zadawali posłowie Nowoczesnej i PSL”.

— MONIKA OLEJNIK CHWALI NOWOCZESNĄ – jak pisze w GW Monika Olejnik: “Platforma nabroiła w poprzednim Sejmie, a teraz nawet nie potrafi się zachować – zamiast wejść na mównicę i walczyć, to panie posłanki i panowie posłowie obrażają się i wychodzą. Ta demonstracja ma świadczyć o tym, że nie popierają tego, co robi PiS z Kukizem’15. Może niech lepiej wezmą przykład z Nowoczesnej – z 28 posłów 23 przemawiało z mównicy. Panie posłanki dawały radę pomimo kpin partii rządzącej. Nowoczesna dała lekcję parlamentaryzmu i odebrała taką, której nie było przez 26 lat w polskim Sejmie”.

— FRAGMENT ROZMOWY SE Z GRZEGORZEM SCHETYNĄ: “- Obiecywałem, że przywództwo będzie zespołowe.
– Ale jak? Z Siemoniakiem by pan chciał? Przecież mówił pan, że w czasie, kiedy budował pan struktury, on odpisywał na e-maile.
– Usłyszałem mocne słowa i mocno na nie odpowiedziałem. Ta sprawa jest już zamknięta. W każdym razie uważam, że w PO musi być zbiorowe przywództwo.
– Co to znaczy?
– Jest kilku wiceprzewodniczących. Jest zarząd krajowy. Tam się wszyscy musimy pomieścić. Tomasz Siemoniak też jest taką osobą”.

— SCHETYNA W SE O TUSKU: “- Dla Tuska jest jeszcze miejsce w PO?
– Jeżeli będzie chciał wrócić do polityki partyjnej. Jest bowiem pytanie, kiedy zakończy misję w Radzie Europejskiej.
– Mógłby być pana zastępcą?
– Ani on, ani ja takiej sytuacji sobie nie wyobrażamy. Jest pytanie, kiedy wróci i jakie będzie miał plany na swoją tu obecność”.

— SCHENGEN BEZ POLSKI – pisze RZ na jedynce: Polska może zostać ukarana za brak solidarności w przyjmowaniu uchodźców.

— BARTOSZ WĘGLARCZYK O MINI-SCHENGEN: “Byliśmy besztani i uczeni, jak wygląda nowoczesna europejskość. Teraz się okazuje, że owa solidarność polega na tym, by odgradzać się od tych, którzy się z nami nie zgadzają”.

— MACIEREWICZ WZYWA NOCĄ – pisze GW: “- Nowy minister sprowadził sobie grupę ok. 14 bliskich współpracowników. Wzywają na rozmowy w godzinach nocnych, wcześniej każąc szybko przygotować materiały – opowiada rozmówca z MON. Według relacji, które zebraliśmy, rozmowy często prowadzi sam Macierewicz. Bywają krótkie – jak ta z szefami kontrwywiadu i wywiadu wojskowego, którym powiedział, że nie ma do nich zaufania i nie wyobraża sobie dalszej współpracy. Po takiej rozmowie musieli złożyć dymisje”.

— PIS W STANIE WYJĄTKOWYM – pisze na jedynce GW Ewa Siedlecka: “Nowa władza działa w trybie stanu wyjątkowego, więc w każdej chwili może zwołać kolejne posiedzenie Sejmu i wybrać sędziów do Trybunału Konstytucyjnego w sposób pozaprawny”.

— SKOŃCZY SIĘ WYWOŻENIEM SĘDZIÓW NA TACZKACH – pisze w RZ Ewa Usowicz: “Awantura wokół Trybunału zaczyna przypominać wojnę na sztachety. Jak tak dalej pójdzie, obawiam się – mówię poważnie – że skończy się wywożeniem sędziów na taczkach. Obie strony wykonały prawną jazdę po bandzie”.

— OBRAŻALSKI SĘDZIA – FAKT O RZEPLIŃSIM.

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ O ROLI PAD: “To głowa państwa jest w naszym ustroju strażnikiem konstytucji. Od niego zależeć będzie, czy PiS będzie ostre w retoryce, lecz nie wyjdzie poza ramy przyjęte w zachodnich demokracjach, czy też pozwoli na takie naginanie prawa, by nie zmieniając konstytucji, mogło de facto zmieniać ustrój”.

300LIVE:
Petru: Nie chcemy odwołania marszałka Kuchcińskiego, to byłby pusty gest. Nie podpiszemy się pod wnioskiem PO
Petru: Kukiza nie zapraszamy. Kukiz siedzi na kolankach u prezesa Kaczyńskiego
Neumann: PO walczyła o niezależność TK wcześniej, niż to stało się modne
Petru apeluje do Kornela Morawieckiego o rozsądek: Jego wystąpienie było niebezpieczne, PiS go wykorzystuje
Budka o Nowoczesnej i postawie PO: Albo robimy show, albo staramy się skutecznie walczyć
http://300polityka.pl/live/2015/11/27/

— GW O KUCHCIŃSKIM: MARSZAŁEK NA TELEFON: “Jedyny polityk w regionie, z którym dziennikarze nie mają praktycznie żadnego kontaktu. Na wysłane mu pytania o bałagan w zarządzaniu Sejmem, niekonsultowanie projektów i obcesowe traktowanie opozycji nie chciał odpowiedzieć. Telefonu nie odbiera z definicji. Ale nie tylko media tak traktuje. Także swoich partyjnych kolegów. – Tylko czasem oddzwania – skarży się rzeszowski działacz PiS. Bo – jak tłumaczą złośliwi – zawsze i do ostatniej chwili czeka na telefon z Nowogrodzkiej (siedziby PiS w Warszawie). Stąd ten chaos w Sejmie”.

— TYTUŁ W GW O PIOTROWICZU – PRL-OWSKI PROKURATOR.

— MARNY BILANS MODERNIZACJI ARMII – pisze w RZ Marcin Piasecki: “Chwilowego zastopowania wielkiego programu modernizacji armii czy początku jego powolnej śmierci? Bilans na koniec 2015 roku wydaje się marny. Dwa postępowania, których koniec wydawał się względnie bliski, na pewno się przedłużą. I nie wiadomo, co z kolejnymi”.

— RZ O BERLIŃSKIM DEBIUCIE WASZCZYKOWSKIEGO: Relacje polsko-niemieckie wymagają pewnych przewartościowań, ale nie trzęsienia ziemi.

— GW O KULISACH WIZYTY WASZCZYKOWSKIEGO W BERLINIE: “Tymczasem w czwartek rano gdy szef polskiego MSZ szykował się do wyjazdu do Berlina jego współpracownicy poinformowali Niemców, że o obchodach rocznicy traktatu nie chce podczas wizyty rozmawiać. – Minister Waszczykowski chce najpierw przeanalizować stan stosunków, a potem świętować – mówi „Wyborczej” dyplomata znający kulisy rozmów. Podczas spotkania Waszczykowskiego ze Steinmeierem ministrowie mieli ostatecznie zatwierdzić logo jubileuszu i pokazać je dziennikarzom. Tak się nie stało”.

— GW O SŁOWACH STEINMEIERA: “- Po zmianie władzy w Polsce relacje niemiecko-polskie nie stały się łatwiejsze – mówił Steinmeier w środę wieczorem na spotkaniu ze studentami w Rostocku. Dotąd nie składał takich oświadczeń przed spotkaniem z polskimi politykami. W języku dyplomacji to sygnał, że minister boi się, czy znajdzie z polskim kolegą wspólny język”.

— POSEŁ BOGACZ KPI Z EMERYTÓW – Fakt o Święcickim.

— POMASKA I SZEFERNAKER NA LIŚCIE 100 NAJCIEKAWSZYCH LIDERÓW NOWEJ EUROPY: http://300polityka.pl/live/2015/11/26/szerefnaker-i-pomaska-wsrod-100-najciekawszych-liderow-europy-srodkowej/

— ZAPŁACĄ POLSKIE SKLEPY – piszą w GW Piotr Mączyński i Leszek Kostrzewski: “Polskie firmy nie rozumieją, że tu nie chodzi o żadną ideologię, tylko o pieniądze. A nałożenie podatków na sieci handlowe specjalnych protestów społecznych nie wywoła. Bo kto je lubi? Nieważne, polskie czy zagraniczne. A że PiS przy okazji przetrzebi polskie firmy? To ryzyko, które rząd jest gotów ponieść. Liczą się pieniądze potrzebne na projekt 500 zł na dziecko”.

— WICEMINISTER ZDROWIA O PAKIECIE ONKOLOGICZNYM – jak mówi Jarosław Pinkas w rozmowie z Piotrem Nisztorem w GPC: “Dlatego planujemy zwiększenie liczby świadczeń onkologicznych i zmianę sposobu ich finansowania, być może z budżetu państwa. Rozważamy uruchomienie funduszu onkologicznego”.

— PINKAS O AUDYCIE W MZ: “Na pewno znajdzie się w nim obszerny fragment dotyczący projektów informatycznych w służbie zdrowia. To, co zastaliśmy w tym obszarze, nie mie- 8 ści się w głowie. Wszystko wskazuje na to, że zaprzepaszczono ogromne pieniądze liczone w setkach milionów złotych”.

— JAROSŁAW SELLIN ZAPOWIADA ODDANIE TWÓRCOM 50% KOSZTÓW UZYSKANIA PRZYCHODU: “Pokażemy, że państwo stoi za twórcami i ludźmi propagującymi kulturę i wreszcie zacznie ich mocno wspierać. Na przykład oddamy twórcom kultury zabrane im odliczenia 50 proc. kosztów uzyskania przychodu”.

— SELLIN W GPC ZAPOWIADA FILMY O KARSKIM I SENDLEROWEJ: “Teraz chcemy, by powstały filmy o rotmistrzu Pileckim, o Janie Karskim, o Irenie Sendlerowej, o „Żegocie”. Musimy światu pokazać prawdziwą historię II wojny światowej”.

— SELLIN NA PYTANIE O ŁĄCZENIE MANDATU POSŁA Z FUNKCJĄ DYREKTORA TEATRU: “Zaskoczył mnie pan. Takie- go pytania nikt mi dotychczas nie zadawał. Poprosimy prawników, aby to sprawdzili”.

— RZĄDOWĄ LIMUZYNĄ Z CÓRKĄ NA ZAKUPY – FAKT O PEK.

— SE O ELBANOWSKICH: ŚWIETNY BIZNES NA 6-LATKACH, ich fundacja dostaje coraz więcej pieniędzy. “U Elbanowskich zarabia się nawet 7700 miesięcznie”.

— URODZINY: Stanisław Gawłowski, Anna Kamińska.