— LIVEBLOG 300POLITYKI:
List Kaczyńskiego do posłów PiS: Nie szliśmy po władzę dla samej władzy. Chcemy dobrej zmiany
Schetyna: Kampania była oparta na PEK i jej charyzmie. Skończyło się, jak się skończyło
Karczewski: Kibicuję Schetynie. Budka też startuje? A, to nie wiedziałem
Karczewski żartuje z dziennikarzami: “Nowy rząd na Mikołajki”. Ale nazwiska poznamy w przyszłym tygodniu
Rzecznik PiS: Nazwiska ministrów w przyszłym tygodniu
Petru zapowiada zgłoszenie serii ustaw i przekonuje: zmienimy język opozycji na konkretny i sympatyczny
Petru: Będę przewodniczącym klubu parlamentarnego Nowoczesnej
https://300polityka.pl/live/2015/10/30/

— WINIARSKI: KOMOROWSKI CHCIAŁ KUPIĆ ANEKS, BAŁ SIĘ WIEDZY O PRO CIVILI: “Jak sam utrzymuje, Winiarski był również skłaniany do fałszywych zeznań ws. Wojciecha Sumlińskiego, „znany dziennikarz” mówił mu, że Sumliński nie może zostać uniewinniony. – Znany dziennikarz namawiał mnie, abym zeznawał tak, aby Wojciech Sumliński został skazany – mówił Winiarski”.
http://telewizjarepublika.pl/winiarski-zeznawal-w-aferze-marszalkowej-quotkomorowski-bal-sie-mojej-wiedzy-o-pro-civiliquot,25509.html

— INNA RELACJA Z ZEZNAŃ: “Podczas rozprawy 30 października Krzysztof Winiarski zeznał, że w 2007 roku Bronisław Komorowski nalegał, aby ten dostarczył mu „jakieś kwity na Prawo i Sprawiedliwość” w zamian za korzyści materialne. Były prezydent miał być szczególnie zainteresowany tego typu materiałami w kontekście Kaczyńskiego, Macierewicza i Ziobry. Miały również paść pytania o znajomość z Wojciechem Sumlińskim, aneks do raportu z likwidacji WSI oraz o Fundację PRO CIVIL. Podczas procesu Winiarski zadeklarował, że jest w stanie dostarczyć nagrania z zapisem tej rozmowy”. http://wprost.pl/ar/524016/Afera-Marszalkowa-Komorowski-chcial-zaplacic-za-aneks-do-raportu-o-likwidacji-WSI/

— RADIO ZET: PIS ZMIENIA ZDANIE WS. ZAKUPU ŚMIGŁOWCÓW CARACAL: “Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą, żeby do polskiej armii trafiło 30 a nie 50 Caracali, jak chciał rząd. Przedstawiciele Airbus Helicopters mówią, że aby tak się stało, cała procedura wyboru śmigłowców i próby techniczne musiałyby się rozpocząć od nowa, tymczasem negocjacje dotyczące dotychczasowej umowy mają się skończyć lada dzień”. http://wiadomosci.radiozet.pl/Wiadomosci/Kraj/PiS-ws.-smiglowca-Caracal-00013663

— MICHAŁ KOLANKO DLA NYT O PROCESIE ROMANA POLAŃSKIEGO. http://mobile.nytimes.com/2015/10/31/world/europe/roman-polanski-poland-extradiction.html

*****

#PAŃSTWO TO MY – POLSAT NEWS:

— BRONISŁAW KOMOROWSKI O WYBORACH: To nie kryzys demokracji, tylko jednak efekt demokracji, która ma to prawo, że od czasu do czasu kieruje się czysto emocjami, a nie racjonalną oceną tego, co zmiana emocjonalnie pożądana przyniesie Polsce. Jest czas, aby mimo wszystko – mimo bólu, bo czuję ból – życzyć nowej władzy, aby potrafiła skutecznie i mądrze zarządzać Polską. Ale trzeba też powiedzieć, że ta władza będzie rozliczana z wszystkich obietnic, także krytyk, które kierowała pod adresem poprzedniego prezydenta i rządu.

— KOMOROWSKI O OSZUSTWACH W KAMPANII: Źle się dzieje, jeżeli się rozpoczyna od oszustwa, bo niewątpliwie w czasie kampanii padło bardzo wiele oszustw politycznych, np. dot. systemu emerytalnego. Dzisiaj ta ekipa już się wycofuje z obietnic. Można powiedzieć: dobrze, że się wycofuje z niemądrych zapowiedzi, ale z drugiej strony zostaną w ludzkiej pamięć słowa o tym, że można iść wcześniej na emeryturę i mieć jeszcze dobrą emeryturę.

— O OBAWIE MONOLITU WŁADZY: Obawiam się monolitu władzy skupionej w środowisku politycznym, bo dotyczy to i prezydenta, i rządu. Sądzę, że przeniesie się to na politykę, która nie będzie uwzględniała tego, że w Polsce jest ogromna ilość różnych środowisk, które mają inne oczekiwania pod adresem państwa.

— KOMOROWSKIEGO NIEPOKOI, ŻE DUDA MÓWI MY: Niepokoi mnie dzisiejsza wypowiedź PAD, który mówił w liczbie mnogiej: my. Że my zdobyliśmy władzę, że my zastaliśmy Polskę w takim kształcie. Czas, aby prezydent nie utożsamiał się z własną partią, bo wtedy nie będzie reprezentował interesów całej Polski. Życzyłbym prezydentowi Dudzie, aby znalazł w sobie wolę wystąpienia w roli czynnika, który będzie równoważył swoje własne środowisk, czyli PiS. Bo taka jest rola ustrojowa prezydenta. Ma kontrolować, czy rząd zachowuje się racjonalnie. Oczekiwałbym, że prezydent będzie elementem równoważącym jedynowładztwo PiS.

— KOMOROWSKI ZACHĘCA DO WSPÓŁPRACY PO/PETRU: Dekompozycja to byłby najgorszy scenariusz. PO powinna rozwiązać wszystkie swoje wewnętrzne sprawy, pamiętając o tym, że najgorszą rzeczą może być ujawniony konflikt wewnętrzny, ale także potrzeba załagodzenia efektów w postaci podziału wyborców pomiędzy PO a partię Ryszarda Petru. Jakikolwiek konflikt między tymi środowiskami może być także groźny.

— DALEJ O WSPÓŁPRACY PO Z NOWOCZESNĄ: Można warto pomyśleć o jakiejś formule, nawet porozumienia programowego, bo zadaniem obu tych środowisk będzie misja obrony dorobku 25-lecia polskiej wolności. Jest potrzeba obrony, skoro niektórzy twierdzą, że mamy kraj w ruinie.

*****

#PIASKIEM:

— JAROSŁAW GOWIN: Wszystkie decyzje i ich ogłoszenie należy do Beaty Szydło (…) Są resorty, na których się nie znam. Nie mam nadziei na wejście do rządu, na tekę ministra obrony narodowej, czekam na decyzję pani prezes Szydło.

— O SWOICH KWALIFIKACJACH: Mam kwalifikacje by kierować resortem nauki i szkolnictwa wyższego.

— KONRAD PIASECKI KOMENTUJE SZEROKIE KOMPETENCJE GOWINA: Leonardo Da Vinci polskiej polityki.

— O RZĄDZIE: Żaden polityk nie ma prawa czuć się pewniakiem. Rząd musi być drużyną, puzzle muszą być poukładane. Nikt nie może być przywiązany do tego, na co liczy. Prezes Szydło chciała uciąć spekulacje, że szefem MON będzie Antoni Macierewicz (…) Nie chcę odbierać show pani Szydło. Nie wyobrażam sobie, żeby premier rządu nie miał decydować o tym, kto będzie w jego rządzie. Ale też nie wyobrażam sobie, żeby premier nie konsultował swoich decyzji ze swoim zapleczem parlamentarnym.

— JESZCZE O RZĄDZIE: Rząd jest ułożony, co do zasadniczego trzonu, od kilku dni. Puzzle do siebie pasują.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— WIZJA PLATFORMY – zapowiedź: Zupełnie inne wyzwania stoją teraz przed nową opozycją. Musi po pierwsze zdefiniować się na nowo, a po drugie wybrać lidera. Chętnych do walki o fotel szefa Platformy jest już oficjalnie troje.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Trudno zakwalifikować Borysa Budkę do młodych gniewnych. Ale swoją kampanię w wyborach na przewodniczącego mógłby prowadzić pod hasłem zmiany pokoleniowej.

— BORYS BUDKA: Gdy trzecia opcja będzie potrzebna, zdecyduję się na start na szefa partii. Na chwilę obecną musimy pokazać nową wizję PO.

— ANDRZEJ HALICKI: Konkurencja jest tylko czymś dobrym.

— DOBROSZ-ORACZ O WEJŚCIU BUDKI: 37-letni minister nie ma w partii mocnej pozycji. Ale jego wejście do gry mogłoby osłabić podział na dwa obozy – Grzegorza Schetyny i Ewy Kopacz. Głowni rywale próbują uspokoić sytuację w partii. Próbują zatrzeć wrażenie, że PO grzęźnie w wewnętrznych sporach. Premier nie drze szat, że Schetyna rzucił jej wyzwanie. To PEK wyciągnęła Schetynę z politycznego półbytu.

— STANISŁAW KARCZEWSKI: Kibicuję Grzegorzowi Schetynie.

— DOBROSZ-ORACZ: PO CHCE STANĄĆ NA CZELE ANTYPISOWSKIEJ KOALICJI: Najbliższe tygodnie będą kluczowe. PO chce stanąć na czele antypisowskiej opozycji. Rozliczać i kontrolować.

— MICHAŁ KLEIBER: RETORYKA ANTYPISOWSKA NIESKUTECZNA: PO przede wszystkim musi sobie uświadomić, że wybory się skończyły. Retoryka antypisowska jest nieskuteczna i nie przysparza PO wiarygodności. Dzisiaj konstruktywna opozycja musi myśleć programowo. Co poprzeć, a czemu się przeciwstawić.

— PETRU BĘDZIE SIĘ ROZPYCHAĆ – DOBROSZ-ORACZ: W PO panuje przekonanie, że musi na nowo zdefiniować cele. Zaproponować nową formułę. Zwłaszcza, że Nowoczesna Ryszarda Petru będzie się rozpychać. W Sejmie ma czystą kartę.

— RAFAŁ GRUPIŃSKI: Żadna wizja centrolewu dla PO nie jest korzystna. Nie powinna być w ogóle rozważana.

— DOBROSZ-ORACZ O PRÓBIE ODZYSKANIA CENTRUM: PO będzie chciała odzyskać część straconego centrum, ale na razie nikt na to patentu nie przedstawił. Do przegrupowań w szeregach może dojść już wkrótce. Według nieoficjalnych informacji część regionalnych liderów szuka większości dla innego kandydata na szefa klubu PO, Sławomira Neumanna.

— SŁAWOMIR NEUMANN: Nastaje czas kolegialnych kierownictw.

— DOBROSZ-ORACZ O STANIE PODGORĄCZKOWYM W PO: W przyszłym tygodniu PO zdecyduje, czy stan podgorączkowy będzie trwał tygodnie, czy miesiące.

— OPOZYCJA NOWOCZESNA – zapowiedź: Klub .Nowoczesnej chce być opozycją konstruktywną, ale nie totalną – zapowiada lider ugrupowania. Ryszard Petru, który ma też zostać przewodniczącym klubu, obiecuje, że jego posłowie .Nowoczesnej mogą popierać propozycje rządowe, ale pod warunkiem, że będą one zgodne z ich programem. Jakie miejsce zatem partia zajmie w nowym parlamencie? I czy dotrzyma zobowiązań wobec własnego elektoratu?

— JACEK TACIK O NOWOCZESNEJ RYSZARDA PETRU: 5 miesięcy wcześniej jeszcze nikt o nich nie wiedział. Sami chyba nie zdawali sobie sprawy, jak zmieni się parlament i być może – oni sami. Ryszard Petru, lider Nowoczesnej, wprowadził do Sejmu 28 osób, które nie zajmowały się wcześniej ogólnokrajową polityką. Przede wszystkim – ekonomistów, prawników, przedsiębiorców i nauczycieli. Na Nowoczesną głosowali przede wszystkim zawiedzeni wyborcy PO i Ruchu Palikota. Odpowiednio 14 i 12,5%. Ryszardowi Petru udało się też przekonać sympatyków Polskiej Partii Pracy, PJN, PSL i SLD. I tych, którzy 4 lata temu nie wzięli udziału w wyborach.

— NOWOCZESNA TO KŁOPOT DLA PO – TACIK DALEJ: Nowoczesna dostała kredyt zaufania. O partii pozytywnie piszą zagraniczne dzienniki, dzisiaj brytyjski Economist. Dla Platformy, która przegrała wybory z PiS, obecność Nowoczesnej na scenie politycznej, to kłopot. Część biznesu, który głosował na PO, zaufało Petru. Nowoczesna to dziś opozycja i recenzent rządu. Ale by przejąć władzę, jak kiedyś PO, być może będzie musiała zrezygnować z niektórych liberalnych haseł.

— PETRU MIERZY W 30%L: Ponad 7% dla Nowoczesnej to dobry wynik. Chociaż lider mierzy w co najmniej 30%.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— RZĄD W BUDOWIE – zapowiedź Macieja Stroińskiego: Bez przecieków i z najwyższym stopniem dyskrecji. Tak powstaje nowy rząd. Nie wiadomo nawet, kto jest głównym architektem gabinetu Beaty Szydło, bo według wypowiadających się anonimowo polityków obsadę stanowisk przygotowuje sam Jarosław Kaczyński. Oficjalnie decyzję o kandydatach ministrów podejmie Komitet Polityczny PiS, po tym gdy prezydent poda termin pierwszego posiedzenia nowego Sejmu.

— DARIUSZ OCIEPA O NIEFORMALNYM SPOTKANIU U PREZYDENTA: Plan zajęć czołowych polityków PiS od kilku dni wygląda tak samo. Przed południem zbiórka w siedzibie partii przy Nowogrodzkiej. Potem wielogodzinna narada. Do nieformalnego spotkania u prezydenta doszło wczoraj. Jak usłyszeliśmy od jednego z uczestników, kolejne spotkania w miarę potrzeb. PiS reprezentują Jarosław Kaczyński, Joachim Brudziński, Mariusz Błaszczak i Adam Lipiński. Na spotkaniu w Pałacu nie było Beaty Szydło, ale według polityków PiS to nic nie znaczy. Szydło nadal jest kandydatką na premiera.

— TRWAJĄ USTALENIA, CO ZROBIĆ Z MARIUSZEM KAMIŃSKIM – OCIEPA DALEJ: Trwa ustalania, co zrobić z Mariuszem Kamińskim. Jarosław Kaczyński widzi w nim idealnego kandydata na koordynatora ds. służb. Ale nominacja dla człowieka, na którym ciąży nieprawomocny wyrok 3 lat więzienia, jest kłopotliwa.

— GOWIN Z INNĄ PROPOZYCJĄ – DALEJ OCIEPA: Jarosław Gowin nadal jest kandydatem na szefa MON, ale dostał ponoć inną propozycję i nie podjął ostatecznej decyzji. A to otwieranie pole do spekulacji nt. obecności w resorcie obrony Antoniego Macierewicza. Jeśli nie tam, to Macierewicz będzie w sejmowej komisji obrony narodowej przewodniczącym.

— KARCZEWSKI MARSZAŁKIEM – OCIEPA DALEJ: Wiele wskazuje na to, że ministrem zdrowia zostanie Konstanty Radziwiłł. Wtedy Stanisław Karczewski obejmie fotel marszałka Senatu – tak, jak chciał.

— SCHETYNA CHCE SZYBKICH WYBORÓW – OCIEPA O PO: W Platformie też trwają przymiarki. Po Ewie Kopacz i Grzegorzu Schetynie, chęć objęcia fotela szefa PO sygnalizuje Borys Budka. Schetyna chce, by wybory w Platformie odbyły się jak najszybciej. W PO zresztą tak, jak w ekipie PiS – najbliższe tygodnie będą kluczowe.

*****

FAKTY TVN

— JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RZĄD SZYDŁO – zapowiedź: Trwają polityczne pielgrzymki do prezesa PiS-u do warszawskiej siedziby partii. W budynku przy ul. Nowogrodzkiej powstaje nowy rząd. Niełatwa układanka. Nikt nie jest niczego pewien. Pewne jest tylko to, kto decyduje. I tak, zamiast do MON, Jarosław Gowin może trafić do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Antoni Macierewicz wcale nie musi być na pozycji przegranej. Szanse na powrót do rządu ma też Zbigniew Ziobro.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: KARCZEWSKI BĘDZIE MARSZAŁKIEM SENATU: Według naszych informacji – ta decyzja zapadła właśnie dziś. Stanisław Karczewski dostał potwierdzenie, że będzie marszałkiem Senatu. Dostał tę gwarancje od bardzo wąskiego sztabu decyzyjnego.

— WG. SKÓRZYŃSKIEGO DECYDUJE PREZES I KWARTET: To ten kwartet – bez kandydatki na premiera Beaty Szydło – od kilkudziesięciu godzin w siedzibie partii podejmuje wszystkie decyzje personalne. Oprócz Jarosława Kaczyńskiego wpływ na obsadę stanowisk mają Joachim Brudziński, wiceprezes Adam Lipiński i Mariusz Błaszczak. Również na decyzję o stanowisku dla Jarosława Gowina.

— GOWIN WICEPREMIEREM I MINISTREM SZKOLNICTWA, MON DLA MACIEREWICZA: Według naszych informacji potwierdzonych u polityków PiS-u, na stole leży dziś ta propozycja dla Gowina. Miałby zostać ministrem nauki i szkolnictwa wyższego i – to bardzo ważne – otrzymałby w tej układance fotel wicepremiera. Przypomnijmy, w kampanii Gowin był przedstawiony jako kandydat na szefa MON. Potwierdzają się jednak spekulacje, że na krótkiej liście z nazwiskami kandydatów na ministra obrony jest to – Antoniego Macierewicza.

— ZIOBRO MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI? – DALEJ W MATERIALE SKÓRZYŃSKIEGO: Solidarna Polska zaś walczy o resort sprawiedliwości. Tu w grę wchodzą jak widać dwie kandydatury. Jeżeli ziobryści wywalczą drugi resort, będzie to sport, dla Patryka Jakiego.

— SZYDŁO ZGODZIŁA SIĘ, ŻE NIE ONA PODEJMUJE DECYZJE: Beata Szydło – po tym jak uzyskała potwierdzenie, że będzie kandydatem na premiera, wtedy, po starciu z Jarosławem Kaczyńskim, miała przyjąć układ w którym to on podejmuje kluczowe decyzje.

— WASZCZYKOWSKI ALBO LEGUTKO DO MSZ: Niemal pewniakiem na ministra spraw wewnętrznych i administracji jest Mariusz Błaszczak. Zdrowiem ma się zająć Konstanty Radziwiłł, a dyplomacją Witold Waszczykowski lub Ryszard Legutko. Drugi jest faworytem prezesa.

— STREŻYŃSKA DO INFORMATYZACJI: W planie są też dwa nowe resorty – energetyki – dla Piotra Naimskiego i Cyfryzacji i Informatyzacji – dla Anny Streżyńskiej.

— CZY PIS-OWI UDA SIĘ SPROWADZIĆ WRAK – zapowiedź: Tuż przed powołaniem nowego rządu Polska słyszy z Moskwy ponownie twardy sprzeciw w sprawie zwrotu wraku prezydenckiego tupolewa. Rosyjskie MSZ powtarza, że samolot do Polski nie wróci przed zakończeniem tamtejszego śledztwa, a ono znowu zostało przedłużone. Do tej pory Prawo i Sprawiedliwość oskarżało rząd Platformy Obywatelskiej, że nie potrafi tej sprawy załatwić. Teraz to partia Jarosława Kaczyńskiego stanie przed tym zadaniem.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: To się Rosji udaje od 5 klat, po każdym takim oświadczeniu wybucha podobna dyskusja w Polsce. 3 lata temu jako minister sprawiedliwości zabiegał o to Jarosław Gowin jako minister sprawiedliwości. Wszyscy chwalili zaangażowanie europosła Dudy, jako prezydent nie podjął jeszcze działania w tej sprawie.

— ZEMBALA PRZEDŁUŻA FINANSOWANIE IN VITRO: Po wyborach wraca sprawa in vitro. Minister zdrowia zapowiada przedłużenie rządowego projektu finansowania in vitro na kolejne lata. I od razu wywołuje tym protest Prawa i Sprawiedliwości. Nowy rząd może się z tej decyzji wycofać.

— STANISŁAW KARCZEWSKI W MATERIALE MAGDY ŁUCYAN: Przedwczesna, niepotrzebna i zła decyzja.

— JAROSŁAW GOWIN: Finansowanie z budżetu powinno być zlikwidowane. Powinniśmy zakazać niszczenia zarodków i tworzenia nadliczbowych.