— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Zaprzysiężenie Sejmu nowej kadencji dopiero po Święcie Niepodległości. W grę wchodzą dwa terminy
Kancelaria Sejmu zaproponowała klubom nowy rozkład miejsc na sali plenarnej. Jak wygląda?
PAD w Paryżu: Porozumienia mińskie muszą zostać wykonane w całości
PAD w Paryżu: Nasza kandydatura na status niestałego członka w RB ONZ cieszy się przychylnością Francji
PAD w Paryżu: Liczę na to, że nowy rząd z premier Szydło będzie czynił wszystko, aby ułatwić działalność przedsiębiorcom
Grupiński: Kopacz jest tylko osobą pełniącą obowiązki szefa, z tą tymczasowością musimy skończyć
Jeden GIF, który pokazuje jak PiS zdobywało władzę w Polsce
Błaszczak odcina się od informacji o Glińskim: “Plotki były i będą, decyzja o Szydło jest jednogłośna”
Sikorski odpowiada Tomczykowi: Mój mandat do zasiadania w zarządzie PO wynika z demokratycznego wyboruz
https://300polityka.pl/live/2015/10/28/

*****

#FPF:

— PIOTR GLIŃSKI O WCZORAJSZYCH INFORMACJACH WPOLITYCE: To wrzutka. Nikt z dziennikarzy ze mną tego nie konsultował, co zostało wczoraj podane [na portalu wPolityce]. Z żadnym [z polityków PiS] takich poważnych rozmów nie prowadziłem [o tym, że Gliński mógłby być kandydatem na premiera – red.]. Komunikat jest jasny i powinien uciąć wszelkie spekulacje, Beata Szydło jest kandydatem na premiera. Czy będzie cztery lata? Ja tak myślę i jej tego życzę, choć wszystko zależy od okoliczności i jakości rządów.

— O PRZYSZŁYM RZĄDZIE: Przede wszystkim będą państwowcy i ludzie uczciwi, fachowcy i ludzie pracowici.

— O KOMPLETOWANIU RZĄDU: Decydujące słowo ma premier, ale premier dyskutuje ze swoim zapleczem i środowiskiem, to jest absolutnie normalne (…) Jest sporo kandydatów na każde środowisko.

— BARTOSZ ARŁUKOWICZ NA PYTANIE, CZY EWA KOPACZ MA JEGO GŁOS: Zobaczymy, kto w tych wyborach wystartuje. Najważniejsze jest to, żebyśmy nie zajmowali się sobą, tylko przeszli do opozycji. Oczywiście, że trzeba rozliczyć kampanię. I nie powinno to trwać zbyt długo. Trzeba podjąć szybkie decyzje i ustawić się w nowej pozycji. Nie można zajmować się sobą, tylko polityką. Na pewno musi prowadzić Platformę ktoś, kto potrafi zespołowo kierować drużyną. Nasza kampania nie była zwycięska i o tym będziemy rozmawiać na Radzie Krajowej i ja też o tym będę bardzo jasno mówił. Nie będę o tym mówił w telewizji (…) Wyborcy czekają na wyciągnięcie wniosków z kampanii, a nie na zajmowanie się sobą.

— O RADOSŁAWIE SIKORSKIM: Nie sądzę, żeby w tej chwili aspirował do przywództwa w Platformie.

— O LEWICY: Pewnie, że mi szkoda lewicy. Bardzo mi szkoda lewicy. Ale zaklinanie rzeczywistości i nie wyciąganie wniosków z kampanii skończy się upadkiem SLD – i mówiłem o tym wielokrotnie i Grzegorzowi Napieralskiemu, i Leszkowi Millerowi.

*****

#KROPKA:

— BARBARA NOWACKA O SYTUACJI W SLD: Proces emancypowania trwa długo, jestem przekonana, że koleżanki i koledzy z SLD są przy momencie podejmowania decyzji, które nie są łatwe. Złożyło się na to wiele powodów, że lewicy nie ma w Sejmie.

— NOWACKA NA STWIERDZENIE MONIKI OLEJNIK, ŻE ADRIAN ZANDBERG ZDEKOMUNIZOWAŁ LEWICĘ: Elektorat, który przeszedł do Razem, to był elektorat raczej Pawła Kukiza [niż Zjednoczonej Lewicy] (…) Będziemy musieli wszyscy ze sobą współpracować. Będzie nas po prostu więcej. Razem będziemy stać pod Sejmem.

— O WERYFIKACJI W TWOIM RUCHU: Mam wewnętrzną potrzebę poddać się weryfikacji mojej partii, żeby koleżanki i koledzy uznali, czy nadal powinnam pełnić funkcję współprzewodniczącej partii.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— RZĄDOWE PRZYMIARKI – zapowiedź Krzysztofa Ziemca: Prawo i sprawiedliwość przymierza się do tworzenia rządu. A przegrani wyciągają wnioski i planują zmiany. Jakie? Janusz Wojciechowski jako nowy minister sprawiedliwości? Czy może jednak Małgorzata Wassermann? Na giełdzie nazwisk pojawia się też m.in: Konstanty Radziwiłł – jako minister zdrowia, Jarosław Sellin – minister kultury i Elżbieta Witek – jako minister edukacji. Spekulacji jest wiele. Ale pewnikiem jest tylko nazwisko premiera.

— JAROSŁAW GOWIN: Spędziłem parę godzin na rozmowach z Jarosławem Kaczyńskim, głównie o programie. Jedyną osobą, którą wskazał jako kandydata na premiera, była Beata Szydło.

— KAMIL DZIUBKA: Dziś nikt z obozu Zjednoczonej Prawicy nie potwierdza, by pozycja Szydło była zagrożona. W Paryżu PAD też nie pozostawił wątpliwości.

— DZIUBKA DALEJ: Coraz częściej mówi się o tych, którzy mieliby wejść do rządu Beata Szydło. Ministrem obrony ma być Jarosław Gowin. Ministrem infrastruktury – Andrzej Adamczyk, gospodarki morskiej – Marek Gróbarczyk. Energetyki – Piotr Naimski. Służby specjalne przypadłyby Mariuszowi Kamińskiemu. Tekę w MSZ otrzymałby Kazimierz Ujazdowski albo Ryszard Legutko. Także o dwóch kandydatach mówi się w kontekście resortu administracji i cyfryzacji – to Jarosław Zieliński i Mariusz Błaszczak. Resort sprawiedliwości to również zagadka: mówi się o Małgorzacie Wassermann i Januszu Wojciechowskim. Nowym ministrem edukacji może być Elżbieta Witek. Paweł Szałamacha miałby objąć super resort gospodarki i rozwoju, a Jarosław Sellin – ministerstwo kultury.

— WNIOSKI Z (PO)RAŻKI – zapowiedź Ziemca: O świętowaniu nie myślą liderzy PO. Wczoraj Hanna Gronkiewicz-Waltz, dziś Cezary Tomczyk głośno krytykuje Radosława Sikorskiego za jego niedzielne wypowiedzi bijące w Ewę Kopacz. Obwinia partyjnego kolegę za wyborczy wynik i dodaje – Radosław Sikorski nie ma legitymacji, by zasiadać w zarządzie krajowym PO. Jak widać w Platformie jedni murem stoją za swoją liderką – inni domagają się natychmiastowych wyborów szefa partii. Czym może się zakończyć to szukanie winnych?

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Na razie PEK nikt nie rzucił rękawicy, ale trwa wyraźna próba sił wokół tego, jak szybko doprowadzić do wyborów szefa partii i jak głęboka ma być odnowa.

— SŁAWOMIR NEUMANN: To nie jest chyba najlepszy pomysł dzisiaj, bo to byłoby kompletne rozedrganie partii. Mamy na to zbyt mało czasu.

— STANISŁAW GAWŁOWSKI: Wybory przewodniczących kół tak naprawdę nie mają większego sensu i znaczenia. Więc nie rozumiem, dlaczego taki pomysł jest lansowany.

— DOBROSZ-ORACZ: Powyborczą ofensywę byłego ministra spraw zagranicznych [Radosława Sikorskiego] uznano za próbę powrotu z politycznej banicji.

— BOGDAN BORUSEWICZ: Pociągnął Platformę w dół, więc dziwię się, że akurat z tej strony jest krytyka.

— WIELKA NIEWIADOMA – zapowiedź Ziemca: Wskazywanie winnych i szukanie przyczyn słabych wyborczych wyników trwa też w innych partiach. Szczególnie widoczne jest to na lewicy, gdzie politycy muszą znaleźć odpowiedź na pytanie o polityczną formułę – czyli o przyszłość Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wiadomo, że Leszek Miller, nie zamierza ponownie ubiegać się o fotel przewodniczącego. Ale reszta jest wielką niewiadomą.

— PREZYDENT W PARYŻU – zapowiedź Ziemca: Były gratulacje, podziękowania i obietnice dotyczące przyszłej współpracy. Prezydent Andrzej Duda z jednodniową wizytą w Paryżu. W Pałacu Elizejskim rozmawiał w cztery oczy ze swoim francuskim odpowiednikiem. Wcześniej spotkał się z przewodniczącymi Zgromadzenia Narodowego i Senatu. W tej chwili powinno trwać spotkanie z Polonią.

— MAGDALENA SOBKOWIAK: Wybory w Polsce nie zmienią dobrych, polsko-francuskich relacji – deklarował dziś podczas wizyty Andrzeja Dudy w Paryżu francuski prezydent Francois Hollande. Hollande zapowiedział też spotkanie premierów Polski i Francji, które miałoby odbyć się na początku przyszłego roku w Warszawie. Prezydenci rozmawiali też o kryzysie migracyjnym i sytuacji na Ukrainie. Zaapelowali o pełną implementację porozumień z Mińska. Polski prezydent wyjeżdża z Paryża z zapewnieniem, że Francja będzie wspierała starania Polski do uzyskania statusu niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— KWOTA WOLNA OD PODATKU ZA NISKA – zapowiedź Doroty Gawryluk: Niegodziwie, niesprawiedliwie i niezgodnie z Konstytucją. Tak według Trybunału Konstytucyjnego działa nasz system podatkowy, bo kwota wolna od podatku jest dużo za niska. Trybunał podkreślił, że podatek powinien być pobierany, ale od kwoty powyżej minimum egzystencji.

— PAWEŁ GADOMSKI: Decyzja TK oznacza, że przez wiele lat fiskus zbyt głęboko sięgał do naszych kieszeni. Ale nie trzeba było dzisiejszego wyroku, żeby o sprawie kwoty wolnej od podatku znów zrobiło się głośno, bo przecież z hasłem jej podniesienia do wyborów szedł PiS.

— WITOLD MODZELEWSKI: W niedługim czasie zobaczymy projekt. Prawdopodobnie będzie to projekt prezydencki.

— CEZARY TOMCZYK: Na to wszystko potrzeba miliardów złotych, a Polacy ich bardzo szybko z tych obietnic rozliczą.

— CZEKANIE NA NOWY RZĄD – JAN MIKRUTA Z NOWOGRODZKIEJ: Na razie składu nowego rządu nie znają nawet sami zainteresowani. Ustalenia trwają. Beata Szydło próbuje pogodzić swoje pomysły z tymi Jarosława Kaczyńskiego i jego otoczenia, a do tego są jeszcze ustalenia miedzy prezesem Kaczyńskim a SPZZ i PRJG. Obaj politycy indywidualnie, długo rozmawiali dziś z prezesem.

— JAROSŁAW GOWIN: Nie wyobrażam sobie, żeby nie konsultowała decyzji ze swoim zapleczem parlamentarnym, czyli przede wszystkim z posłami PiS, a także z mniejszymi partiami koalicyjnymi.

— MIKRUTA: Wszystkie decyzje Szydło ogłosili najprawdopodobniej dopiero po tym, gdy prezydent Duda zwoła pierwsze posiedzenie nowego Sejmu, zdymisjonuje rząd i powierzy jej misje tworzenia nowego. To teoretycznie może wydarzyć się już w przyszłym tygodniu, ale najprawdopodobniej dopiero po 11 listopada.

— PO/RACHUNKI PO/WYBORCZE – zapowiedź Gawryluk: PEK chce utrzymać stanowisko szefowej PO, ale już usłyszała od kolegów, że są potrzebne zmiany.

— GRZEGORZ KĘPKA: Szybko okazało się, że zdaniem wielu uczestników wczorajszego spotkania [zarządu PO], Ewa Kopacz zaprezentowała inny scenariusz niż ten, który ustalono.

— SŁAWOMIR NEUMANN: Wszyscy na końcu, mimo tej trudnej i długiej dyskusji, w konsensusie uznaliśmy, że trzeba przyspieszyć wybory przewodniczącego partii.

— KĘPKA: Pomysł, by najpierw wybrać władze partii, w gminach, powiatach i województwach jest o tyle dziwny, że mają one jeszcze dwa lata kadencji. A w Platformie zawsze najpierw wybierano przewodniczącego. Dopiero potem władze w regionach.

— KĘPKA DALEJ: Przegrane wybory to oczywisty powód do zmiany lidera i najlepsza okazja dla tych, którzy o władzy w partii marzą od lat.

— NIERÓWNA SIŁA GŁOSÓW – zapowiedź Gawryluk: 1000 głosów wystarczyło niektórym kandydatom, by weszli do Sejmu. Inni, choć zdobyli grubo ponad 100 tys., posłami nie zostali. To wszystko za sprawą systemu wyborczego, ale też szczęścia. Bo i ono przydaje się w polityce.

— PREZYDENT W PARYŻU – zapowiedź Gawryluk: Pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta po wyborach. Andrzej Duda spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Francois Hollandem.

— AGNIESZKA MOSÓR Z PARYŻA: Ponieważ to pierwsza podróż zagraniczna Andrzeja Dudy po wygranych przez PiS wyborach, głównym tematem były stosunki polsko-francuskie po zmianie politycznej. Ta budzi we Francji obawy. Francuska prasa pisze o tym, że w Polsce wygrała eurosceptyczna, katolicka prawica. Ta wizyta miała więc przede wszystkim przełamać lody. Obaj prezydenci zapewniali, że Polska i Francja mają wspólne interesy i liczą, że zmiana władzy im nie przeszkodzi.

*****

FAKTY TVN

— KANDYDATURA NA PREMIERA JAK SZACHY Z MISTRZEM – zapowiedź: Komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości wydał ostateczny komunikat – Beata Szydło jest kandydatką na premiera. Niby od dawna było to jasne, ale politycznie stało się pewne dopiero teraz. Partyjne plotki, że w fotelu premiera zasiądzie Piotr Gliński, okazały się nieprawdą.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Dopiero późnym wieczorem – Beata Szydło mogła być czegokolwiek pewna. To właśnie jej rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim, która opóźniła o ponad półtorej godziny posiedzenie komitetu politycznego była decydująca. Zanim zapadła ta decyzja – zatwierdzającą Beatę Szydło, Prezes PiS-u, przez pół dnia był namawiany przez działaczy, by to on stanął na czele rządu. Po południu pojawił się nawet ten scenariusz – że Jarosław Kaczyński zamierza przedstawić jako kandydata na premiera – Piotra Glińskiego. A spekulacje wzmocniła publikacja prawicowego portalu wPolityce.pl. Według naszych ustaleń – w tej grze chodziło o mocne osłabienie Beaty Szydło przed rozmowami z prezesem – o składzie rządu. Odtworzyliśmy ten scenariusz na podstawie rozmów z wieloma politykami PiS-u.

— SKÓRZYŃSKI DALEJ: Pomysł miał się zrodzić bezpośrednio w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego. Jego emisariusze zaś mieli zadbać o to, by informacja o tym, że to profesor Gliński będzie kandydatem na premiera, rozeszła się wśród działaczy PiSu, a tym samym dotarła do… Beaty Szydło. Według naszych informacji hasło „Gliński premierem” usłyszeli też koalicjanci PiS-u, czyli Zbigniew Ziobro z Jarosławem Gowinem. W otoczeniu Beaty Szydło czuć było nerwowość i poczucie, że koalicjanci mogą się zachować wobec niej nielojalnie. Że nie wsparli jej kandydatury. Podkreślmy – to wszystko działo się zanim Komitet Polityczny PiS-u podjął ostateczną decyzję o tym kto będzie kandydatem.

— ZBIGNIEW ZIOBRO NA PYTANIE, CZY PADŁA JAKAŚ INNA KANDYDATURA: Nie mam w zwyczaju informować o moich rozmowach w gabinetach.

— DALEJ SKÓRZYŃSKI: Ta deklaracja pełnej lojalności wobec Beaty Szydło, złożona przez Jarosława Gowina przybliża go do nominacji na ministra obrony. Dyskusja trwa na temat resortu zdrowia – Polska Razem chciałaby tu Konstantego Radziwiłła. Niemal pewne są nominacje dla Mariusza Błaszczaka – na ministra spraw wewnętrznych i Dawida Jackiewicza – na ministra skarbu. Jest prawdopodobne, że sam Zbigniew Ziobro zasiądzie w fotelu wicemarszałka Sejmu.

— KIM JEST BEATA SZYDŁO – zapowiedź: Beata Szydło jest znana z dwóch zwycięskich kampanii. Członkiem Prawa i Sprawiedliwości jest od 10 lat, jednak dopiero niedawno wypłynęła na szerokie polityczne wody. Niewiele mówi się jednak o życiu i osiągnięciach Szydło przed karierą w PiS.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Wszyscy, ona też, czekali na decyzję Jarosława Kaczyńskiego, czy będzie premierem. W jej przypadku zawsze przywoływany będzie przykład Kazimierza Marcinkiewicza.

— W MATERIALE SOBIENIOWSKIEGO: O pomyłce Szydło z datą wejścia do UE, mężu, synach i piłce ręcznej, jako hobby, próbie wstąpienia do PO, lepszych wynikach niż te Pawła Grasia.

— TRZEJ MUSZKIETEROWIE MIĘKNĄ, GDY POJAWIA SIĘ MILLER: Trzech muszkieterów z SLD i Leszek Miller jako bohater drugiego planu. Młodzi politycy chętnie dzielą skórę na niedźwiedziu, ale milkną, gdy niedźwiedź wyrasta tuż obok nich. A kiedy Leszek Miller pyta: „idziecie?”, pokornie odpowiadają chórem: „idziemy”.

— NIKT NIE BĘDZIE WYPROWADZAŁ SZTANDARU SLD – Leszek Miller po wyjściu z gabinetu, przed którym Joński, Gawkowski i Balt krytykują szefa SLD i sugerują rozwiązanie Sojuszu.

— IDZIECIE? – Miller do młodych polityków SLD. – Idziemy! – młodzi chórem, biegnąć za Millerem. http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/miller-przywoluje-mlodszych-kolegow-do-porzadku,589914.html

— LIKWIDACJA GIMNAZJÓW MOŻE DOPROWADZIĆ DO ZWOLNIEŃ NAUCZYCIELI – zapowiedź materiału Magdy Łucyan: Kilkanaście tysięcy nauczycieli może stracić pracę – ostrzega prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Taki może być jego zdaniem skutek zapowiadanej przez PiS likwidacji gimnazjów. Na gimnazja narzekało wielu i to od wielu lat. Czy 1 września skończy się narzekanie, skończą gimnazja i wróci ośmioletnia podstawówka?

— SZEF ZNP: Likwidacja gimnazjów, to nie likwidacja warzywniaka.

— ELŻBIETA WITEK: To straszenie powinno mieć pewne granice.

— JOANNA KLUZIK-ROSTKOWSKA: To nic nie zmieni, to będą te same dzieci, w tym samym wieku.

— BURZA W ONKOLOGII – zapowiedź: Minister Marian Zembala zwalnia szefa warszawskiego Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Szef gliwickiego Centrum Onkologii zwalnia się sam. Do premier Ewy Kopacz trafia protestacyjny list. Na ostatnim posiedzeniu rząd ma podjąć w tej sprawie ważne decyzje. Pytanie, czemu na ostatnim, skoro były tak ważne.

— PLATFORMA W MACKACH OŚMIORNICZEK – zapowiedź: “Nie sztuka wystrzelić Apollo 13 w kosmos, sztuka go sprowadzić na Ziemię” – mówi Hanna Gronkiewicz Waltz, otwierając nowy Most Łazienkowski. Jak ten cytat ma się do sytuacji Platformy Obywatelskiej, której wiceszefową jest prezydent Warszawy? Kto po klęsce sprowadzi Platformę Obywatelską na ziemię? Kto wyrwie ją z macek wiecznie żywych ośmiorniczek?

— MACIEJ KNAPIK: Pani premier ma sprzymierzeńca w osobie pani prezydent, która wskazuje krytykom, gdzie ich miejsce (wypowiedź o ośmiorniczkach). Głowy Kopacz najgłośniej domaga się tandem nagrany przy ośmiorniczkach. W PO walka: ośmiorniczki kontra prowizorka, kto wygra? Możliwe, że Grzegorz Schetyna.

— PAD W PARYŻU: Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Francois Hollande’em w Paryżu, dokąd udał się z oficjalną wizytą. Tematem spotkania prezydentów były wzajemne stosunki i sprawy gospodarcze, a także kwestia ochrony środowiska, w kontekście zbliżającego się szczytu klimatycznego.