— 300LIVE:
Tomczyk: Po naradzie komunikat PEK
W poniedziałek PiS przedstawi hasło na główny etap kampanii
Szczurek: Nie ma mowy o 10% liniowym podatku
Gawkowski o Szydło: To pacynka sterowana z Nowogrodzkiej przez Kaczyńskiego i Macierewicza
Szczerski: PEK znalazła się na spalonym ws. imigrantów. Nie ma formalnego stanowiska rządu
https://300polityka.pl/live/2015/09/14/

— PREZYDENT BĘDZIE HOJNY DLA FRANKOWICZÓW – na jedynce DGP Grzegorz Osiecki zapowiada projekt PAD w tym tygodniu: http://jedynki.press.pl/2015-09-14/dziennik.jpg

— PIOTR ZAREMBA WSIECI PODAJE MOŻLIWY SKŁAD RZĄDU PIS: “Beata Szydło – premier, Piotr Gliński – wicepremier, Kazimierz Ujazdowski – sprawy zagraniczne, Konrad Szymański – sprawy europejskie, Antoni Macierewicz – obrona narodowa, Jacek Sasin lub Jarosław Zieliński – sprawy wewnętrzne i administracja, Małgorzata Wassermann – sprawiedliwość, Mateusz Morawiecki – finanse, Paweł Szałamacha – gospodarka i skarb, Elżbieta Witek lub Andrzej Waśko – edukacja, Piotr Naimski – energetyka, Marek Gróbarczyk – Gospodarka morska, Andrzej Adamczyk – infrastruktura, Włodzimierz Bernacki – nauka i szkolnictwo wyższe, Jarosław Sellin – kultura, Stanisław Karczewski – zdrowie”

— NIEMCY ŻAŁUJĄ, ŻE PRZYJĘLI ARABÓW – na jedynce SE.

— MILI GOŚCIE CZY ISLAMSKA DZICZ? – tytuł w Fakcie.

— EWA KOPACZ PRZELICYTUJE SZYDŁO? PO RZUCIŁA KIELBASĘ WYBORCZĄ – na jedynce Faktu.

— TO DOPIERO KOSMOS – dalej na jedynce Faktu: “Czy ludzie w to uwierzą”.

— WYŚCIG NA OBIETNICE – dalej w Fakcie Mikołaj Wójcik.

— Z DUŻEJ CHMURY MAŁY DESZCZ – Witold Gadomski w GW o programie PO: “Nie wiadomo tylko, czemu miały służyć zapowiedzi zmian rewolucyjnych, których w wystąpieniu Lewandowskiego nie było. I czy po ośmiu latach rządów Platforma nie powinna przedstawić programu nastawionego bardziej na wzrost gospodarczy niż dzielenie tego, co już wypracowaliśmy?”

— CZY TO CIĄG DALSZY DEMONTAŻU SYSTEMU EMERYTALNEGO? – pyta dalej Gadomski: “A co w takiej sytuacji z naliczaniem emerytur? Tu może tkwić największa słabość propozycji PO. (…) Czy chodzi o dalszy demontaż reformy z 1998 roku czy tylko o formalne zmiany, których przyszli emeryci nie zauważą?”

— GADOMSKI O SYSTEMIE INFORMATYCZNYM I SZCZEGÓŁACH PROPOZYCJI PO: “Pamiętamy, z jakim trudem rodził się system informatyczny pozwalający identyfikować płatników składek i rozdzielać je na indywidualne konta przyszłych emerytów. Czy warto to teraz zmieniać, i w jakim celu?”.

— PAWEŁ JABŁOŃSKI NA JEDYNCE RZ: “Zamiast licytować się na hojne obietnice na koszt podatników, Ewa Kopacz zaproponowała poważną reformę polegającą na redukcji biurokracji bez jednoczesnego ograniczania jej zadań”.

— NA JEDYNCE RZ dalej Paweł Jabłoński o PiS: “optymizm budzi też to, że w obietnicach PiS po raz pierwszy od dawna nie ma zapowiedzi prostego obniżenia wieku emerytalnego”.

— JESZCZE RZ O PROGRAMACH – jak pisze Anna Cieślak-Wróblewska: “Program PO jest tak niekonkretny, że aż trudno go ocenić. Program PiS – niezwykle kosztowny”.

— RATUNKOWY PLAN PO – pisze w na jedynce GW Renata Grochal: “propozycje PO przedstawiono w niezrozumiały sposób. Sami działacze mieli problem z rozszyfrowaniem, o co chodzi. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że PO ma rewolucyjny plan likwidacji składek na ZUS i NFZ oraz wprowadzi jednolitą stawkę podatku dochodowego na poziomie 10 proc. Kilka godzin później prostował to minister finansów Mateusz Szczurek”.

— MGLISTE ZAPOWIEDZI – pisze Renata Grochal w komentarzu GW: “PO ogłosiła w sobotę program, z którym pójdzie do wyborów. Jednak wykonanie było fatalne. Po kilku miesiącach przygotowań – prace nad programem trwały od czerwca – można było oczekiwać, że jasno przedstawi swoje pomysły i terminy realizacji. Zamiast tego mieliśmy mgliste zapowiedzi zmian w podatkach i ogólne deklaracje premier Ewy Kopacz, że obywatele muszą wreszcie odczuć polski sukces we własnych kieszeniach”.

— GROCHAL O BRAKU OFERTY PO DLA KLASY ŚREDNIEJ: “największą korzyść odczują najubożsi i najmniej zarabiający. Tyle że to w dużej mierze elektorat PiS. Wątpliwe, by przerzucił teraz głosy na PO. Tymczasem nie wiadomo, ile – zapewne niewiele – zyska klasa średnia, czyli wyborcy Platformy”.

— NA PLUS ROZSĄDEK – pisze Grochal: “Jednak na plus trzeba zaliczyć Platformie to, że w panice przed wyborczą porażką nie weszła w licytację z PiS na kosztowne obietnice. Na tle pozostałych ugrupowań, które coraz bardziej brną w populizm, partia Kopacz zachowała rozsądek”.

— SPÓŹNIONE ZAPOWIEDZI PO – pisze w RZ Michał Szułdrzyński: “Po ośmiu latach podnoszenia obciążeń i podatków, po ośmiu latach niedotrzymywania obietnic wiarygodność PO jest zbyt niska, by jeden – nawet ciekawy – pomysł miał odwrócić dynamikę społecznych sympatii”.

— SZUŁDRZYŃSKI ZGADZA SIĘ Z JEDNĄ Z OCEN 300POLITYKI: “Choć paradoksalnie propozycja Platformy może samemu Petru wyjść na dobre. Jak zauważył Łukasz Mężyk w serwisie 300polityka.pl, wejście na pole podatków i przedsiębiorczości po latach zaniedbań jest wodą na młyn właśnie takich jak Petru liberałów, którzy mają Platformie za złe odejście od wolnorynkowych ideałów”.

— JANUSZ LEWANDOWSKI W ROZMOWIE Z GW:
“Od kiedy PO zamierza wprowadzić te zmiany?
– To może wejść w życie nie wcześniej niż w 2017 r. Tylko wtedy, kiedy będziemy mieli realne szanse upowszechnienia jednolitych kontraktów pracy, ten system się zbilansuje i będzie wymagał dopłaty ok. 10 mld zł z budżetu. Nie obejmiemy nim gospodarstw rolnych.
– Dlaczego?
– To pozostawiamy naszym koalicjantom z PSL.
– Dziś składki ZUS są odprowadzane na indywidualne konta emerytalne. Jak Ministerstwo Finansów będzie je odprowadzać?
– Tu się nic nie zmieni”.

— PROF. STANISŁAW GOMUŁKA O PROPOZYCJACH PO mówi SE: “W wystąpieniach polityków PO zabrakło dokładnej informacji – kluczowej w tej sprawie – jak ma wyglądać progresja podatkowa, jakie będą progi podatkowe. Bez tego trudno wyliczyć, jakie mogłyby być wpływy do budżetu z tytułu tych podatków, i sprawdzić, w jakim stopniu pokryją one likwidację składek emerytalnych i zdrowotnych. Nie wiadomo też, czy poczynione założenia dotyczące wspomnianego zmniejszenia się szarej strefy są realistyczne, czy nie. Nie wiemy, o ile ma się ona zmniejszyć, jakie będą z tego tytułu wpływy do budżetu. Jest wiele znaków zapytania. Pewnie gdybyśmy te wszystkie niewiadome znali, można by na ten temat dyskutować”.

— GOMUŁKA O ZMIANIE TONU PIS WS WIEKU EMERYTALNEGO: “Proszę zwrócić uwagę, że w wystąpieniu pani Szydło zabrakło dwóch sztandarowych do tej pory postulatów PiS, wyrażanych głównie przez pana prezydenta – zmniejszenia wieku emerytalnego i zwiększenia kwoty wolnej od podatku. (…) Przemilczenie tych dwóch spraw oznacza znaczną korektę w tych populistycznych propozycjach środowiska PiS z kampanii prezydenckiej i częściowo w kampanii parlamentarnej”.

— O MODZIE NA KRYTYKOWANIE PO JOANNA MUCHA W SE: “Wiem, że panuje moda na krytykowanie Platformy Obywatelskiej za wszystko, co zdarzyło się w ciągu ostatnich lat, jednak przypomnę, że cztery lata temu obiecywaliśmy 300 miliardów złotych z Unii Europejskiej, zdobyliśmy 400 miliardów. A więc jeśli chodzi o naszą wiarygodność, nie jest chyba tak źle”.

— RZ O NOWYCH FORMACH ZATRUDNIENIA: NIE MA WIĘKSZYCH RÓŻNIC: “Zanosi się na zmianę koncepcji zatrudniania i podatków. Dwie główne partie mają podobne poglądy w tych sprawach”.

— O KONWENCJI PIS pisze w GW Agata Kondzińska: “Politycznie konwencja PiS się udała, była relacjonowana tuż obok konwencji PO. Słabiej wypadła merytorycznie. Powtarzanie obietnic nie jest błędem, ale czemu nie towarzyszą temu konkretne wyliczenia? Niejasne jest też, co dalej z deklaracją PiS o spójnym programie zjednoczonej prawicy. Czas, by PiS na papierze pokazał, jak chce urządzić kraj”.

— O KONWENCJI PSL w GW Krystyna Naszkowska: “Do tej pory ludowcy zachowywali godny podziwu umiar w szafowaniu obietnicami przedwyborczymi. Nie brali udziału w licytowaniu się, kto da więcej elektoratowi z budżetu państwa. Tama pękła nagle w sobotę na konwencji wyborczej”.

— NASZKOWSKA PORÓWNUJE OBIETNICE PIS I PSL: “Obietnice Prawa i Sprawiedliwości dla wsi i rolników wyglądają wręcz mizernie. Ale i tak PSL nie przebije partii Kaczyńskiego na wsi”.