OBRAZ DNIA: PEK: PAD jak Tsipras, Dobrosz-Oracz: PO w trudnym położeniu, Ociepa: kampanijną grę w referendum rozpoczął PBK

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Szydło jutro w Pcimiu
PEK: Chciałabym, żeby Rada Krajowa odbyła się w przyszłym tygodniu. Zarząd w poniedziałek lub wtorek
PEK jutro w Radomiu na Air Show 2015
Borusewicz: Zwrócę się do PAD o uzasadnienie treści pytań, są ogólne i nieprecyzyjne
Wniosek PAD o referendum ma już swój numer druku
Szydło w Kraśniku: Dziś próbuje się wmówić, że to jest referendum polityczne
Bosak o akcji PO: “Kocham Polskę” to nazwa kampanii społecznej Młodzieży Wszechpolskiej
PEK: Biało-czerwony sztandar nie może być dzierżony przez ręce trzęsące się z nienawiści
Szydło: Mówię do tych, którzy się zawiedli: chodźcie z nami
PAD na Twitterze: Referendum jest dla wszystkich
MKB na Lubelszczyźnie. Namalowała mural oraz spotkała się z księgarzami
Szydło w Świdniku: Środowiskiem politycznym PAD są obywatele. To oni złożyli 6 mln podpisów
PEK: Oczekuję rozszerzenia referendum. Polska nie jest państwem jednej partii
Szydło na spotkaniu w kopalni “Bogdanka”
PEK: Życzyłam PAD, by udało mu się spełnić obietnicę bycia prezydentem wszystkich Polaków. Dziś czuję się oszukana
Wipler: Duda zachował się jak Komorowski
Szydło o referendum: Cieszę się, że PAD stanął po stronie obywateli
Szydło w Świdniku: Nie chciałabym, aby przetarg na śmigłowce był wykorzystywany w kampanii
Szydło w zakładach PZL Świdnik
http://300polityka.pl/live/2015/08/21/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— PRZYJĘTE ROZWIĄZANIE UMOŻLIWI POZNANIE WOLI POLAKÓW – wypowiedź Ewy Kopacz na czołówce.

— GDYBYM BYŁA OSTRYM POLITYKIEM, POWIEDZIAŁABYM: CZUJĘ SIĘ OSZUKANA – wypowiedź Ewy Kopacz na czołówce.

— WOJNA NA GÓRZE – zapowiedź Joanny Wrześniewskiej-Sieger: To już wojna. PEK uderza w prezydenta. Mówi, że czuje się oszukana jego propozycją referendum uwzględniającego tylko pytania PiS. Dlatego Ewa Kopacz oczekuje dopisania kolejnych pytań zaproponowanych przez inne środowiska. To obłuda PEK – odpowiada PiS. Skoro chciała kolejnych pytań, mogła zwrócić się do PBK.

— DARIUSZ OCIEPA: Do tej pory między prezydentem i premier co najwyżej iskrzyło, ale po wczorajszym wystąpieniu PAD dziś to już otwarty konflikt. Decyzja o referendum w kształcie zaproponowanym przez prezydenta – zdaniem premier – faworyzuje PiS. Politycy PO uważają, że PiS z prezydentem zastawili na nich pułapkę. Gdyby senatorowie PO zgodzili się na referendum w dniu wyborów, kampania skoncentrowałaby się na temacie obniżenia wieku emerytalnego. To dla PO – która jest przeciw – temat b. niewygodny. Ale gdyby senatorowie opowiedzieli się przeciwko referendum, politycy prawicy zakwestionowaliby element ich nazwy – “obywatelska”. Zresztą – już to robią.

— JAROSŁAW GOWIN: Ten przymiotnik “obywatelska” w nazwie dzisiaj brzmi niemal jak szyderstwo.

— OCIEPA: Dlatego PO postanowiła użyć broni przeciwnika. PEK zaapelowała do prezydenta o dopisanie kolejnych pytań do październikowego referendum. Chodzi o pytania, które mogłyby być kłopotliwe dla PiS, w tym finansowanie Kościołów, przywileje związków zawodowych i regulacja in vitro. Kiedy PiS apelowało do PBK o dopisanie do referendum pytań, był prezydent odpowiedział tak [wypowiedź PBK o dopisaniu się do wycieczki szkolnej]. Odpowiedź PAD nie jest tak dosadna [wpis z Twittera].

— OCIEPA DALEJ: PO może przeforsować w Sejmie swoje referendum. Nie potrzebuje do tego zgody prezydenta. Wystarczy większość na sali. W sprawie referendum 25 października Senat ma 14 dni na zajęcie stanowiska. Najbliższe posiedzenie Senatu odbędzie się 2-3 września. Marszałek Senatu ma wątpliwości, jak przeprowadzić referendum razem z wyborami.

— OCIEPA: Z wyliczeń KBW wynika, że referendum połączone z wyborami będzie kosztować o 30 mln zł mniej, niż to 6 września.

— OCIEPA DALEJ: Chyba nie ma wątpliwości, że w tej politycznej rozgrywce nie chodzi o konkretne pytania w referendum. Chodzi o kampanię. A tę kampanijną grę w referendum rozpoczął 3 miesiące temu Bronisław Komorowski.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: PO w trudnym położeniu, szuka wyjścia z referendalnej pułapki. Nie chce, by padło: szach i mat. To pierwszy poważny ruch prezydenta Dudy. Można podejrzewać, że referendum z wyborami jest na rękę PiS, bo ułatwi prowadzenie kampanii. 2 z 3 pytań to obietnice wyborcze PAD i PiS. Z hasłem obniżenia wieku emerytalnego idzie do wyborów Beata Szydło. Lewica jest przekonana, że puszkę Pandory otworzył Bronisław Komorowski, ale nie oznacza to, że klaszcze Andrzejowi Dudzie. W stosunku do referendum PAD, PiS nie ma zastrzeżeń, które miał w stosunku do propozycji PBK.

— KAMIL DZIUBKA: To na prezydencie kieruje się większość uwagi. To w jego kierunku płyną słowa pochwały ale i krytyki. Gorzkich słów nie kryje prof. Zoll. Inny problem z referendum, to nawet, gdyby okazałyby się wiążące to nie wiadomo jak miałyby zostać zastosowane w prawie.

— WĄTPLIWOŚCI PRAWNE, JAK POŁĄCZYĆ REFERENDUM Z WYBORAMI 25.10.

*****

#FPF:

— EWA KOPACZ: Chciałabym, żeby prezydent uwzględnił także pytania tych, którzy nie głosowali na niego w ostatnich wyborach. To równoprawni obywatele, oni też mają prawo rozwiewać swoje wątpliwości i zadawać pytania. Niestety pan prezydent zdecydował inaczej.

— PEK PORÓWNUJE DUDĘ DO CIPRASA: PAD oferuje Polakom referendum PiS. Jednocześnie mówi: moje zaplecze polityczne nie chce brać odpowiedzialności za pewne rozwiązania. Przypomina mi to sytuację grecką. Cipras jest dziś zdziwiony, że musi podać się do dymisji, a podejmował takie a nie inne populistyczne decyzje. A w sytuacji, gdy okazało się, że Grecja jest bankrutem, wyszedł i powiedział: “to ludzie tak zdecydowali”. Dziś PiS nie chce wziąć odpowiedzialności za decyzje, która mają określone skutki finansowe. Oni wiedzą, że te rozwiązania mogliby wprowadzić większością głosów na sali. A nie chcą tego zrobić, bo nie chcą wziąć odpowiedzialności.

— O PROJEKTACH OBYWATELSKICH W CZASACH RZĄDÓW PIS: Pamiętam różne projekty obywatelskie, które były składane w czasach rządów PiS. Poza jednym żaden z nich nie został rozpatrzony, one były mrożone na poziomie komisji. Dzisiaj każdemu obywatelowi, niezależnie od tego, na kogo głosował, przysługuje takie samo prawo obywatelskie.

— O SPOTKANIU W PAŁACU PREZYDENCKIM: Pamiętam ten moment, kiedy decydowano, że następnego dnia prezydent ogłosi, co postanowił ws. referendum. I ze zdziwieniem przyjęłam tam obecność polityków PiS. Pani Beata Szydło była tam dopilnować, żeby broń Boże Andrzej Duda nie słuchał innych głosów niż tych, którzy popierają PiS (…) To jest skandal, żeby szef związku zawodowego wychodził i mówił, że to on zdecydował, że referendum ma być 25.10 (…) Politycy PiS stali się rzecznikami prezydenta. Ogłosili jego decyzję przed tym, jak zrobił to prezydent Duda. Obecność pani Beaty Szydło na tym spotkaniu nie była przypadkowa.

— O DUDZIE: Zbyt szybko uwierzyłam, że to kandydat młody, energiczny, ten, który potrafi dotrzymywać słowa.

— O PYTANIU O EMERYTURY: Tak mało precyzyjnego pytania w wydaniu prawnika dawno nie słyszałam.

— O WOLI ROZMOWY ZE STRONY PAD: Nie ma woli rozmowy z tymi, którzy nie są zadeklarowanymi zwolennikami pana prezydenta.

— JESZCZE O PYTANIACH: Pytania referendalne prowadzą do drugiej Grecji. Nie będę popierać państwa jednej partii. Nie będę popierać referendum PiS.

— O RADZIE KRAJOWEJ: Zbiorę Zarząd Krajowy i ustalę termin. Bardzo bym chciała, by wydarzyło się to w przyszłym tygodniu. Jeśli uda się zwołać zarząd w poniedziałek, to pod koniec tygodnia będzie można zorganizować Radę Krajową. Mam plany wyjazdowe na poniedziałek, więc może to się przesunąć na wtorek. Wtedy Rada odbyłaby się po niedzieli.

— O LISTACH PO: Na pewno będą jeszcze weryfikacje, uzupełnienia. Zmiany mogą jedynie nastąpić takie, że ktoś zrezygnuje i ktoś tego kogoś zastąpi.

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: Jest początek czy środek kampanii. 20 min rozmawiamy już o tym, co właściwie zrobił PiS, jak odpowiedzieć na argumenty PiS. Czy nie ma pani poczucia, że PO i pani, która jeździ po Polsce, spotyka się z ludźmi – i to trzeba docenić – nie narzuca swoich tematów, tylko odpowiada na narrację PiS? Że ta kampania z waszego punktu widzenia już została przegrana:

— KOPACZ DO KOLENDY-ZALESKIEJ: Pewnie jest pani w gronie tych, którzy niekoniecznie dobrze życzą Platformie, skoro pani tak twierdzi.

*****

FAKTY TVN

— SZYDŁO DUMNA Z PAD, KOPACZ ZAWIEDZIONA – zapowiedź: Prezydent Andrzej Duda proponuje drugie referendum, które miałoby być przeprowadzone razem z wyborami do parlamentu 25 października. Chce zapytać Polaków o wiek emerytalny, sześciolatki w szkole i ochronę Lasów Państwowych, czyli właśnie o to, o co chciała pytać Beata Szydło. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera mówi, że jest z prezydenta dumna. Premier Ewa Kopacz zaś przeciwnie – że jest zawiedziona.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: 2 minut 39 sekund trwało orędzie PAD o referendum. Nie ma pewności, czy zgodzi się na nie Senat. Prezydent swoją decyzję ogłosił w terminie wskazanym przez Marcina Mastalerka. Czy w razie zaskakującej decyzji Polaków, że chcą dłużej pracować, prezydent i PiS zmienią swoje stanowisko na ten temat? Senat zadecyduje 4 września. Inne partie zwracają się o dodanie innych pytań.

— DEMOKRACJA BEZPOŚREDNIA – zapowiedź: Gdy politycy zgłaszają wciąż nowe tematy do kolejnych referendów, prawnicy się spierają, czy to zgodne z Konstytucją. Czy warto o wszystko pytać, gdy do rozstrzygania tych spraw wybieramy parlament? Czy przypadkiem na naszych oczach toczy się nie tylko doraźna polityczna gra, ale też zasadniczo, choć nieformalnie, nie zmienia się ustrój państwa?

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Bardzo mocne byłego szefa TK odnoszą się do PAD, ale i do poprzednika i do obu decyzji o referendach. Twierdzi, że to zabawa polityczna. Według byłego prezesa TK, tylko pytanie o JOW-y jest zgodne z Konstytucją, nawet jeśli przeciwnicy np. obowiązku szkolnego 6-latków zebrali imponującą liczbę podpisów. Dla wielu środowisk nie musi być wielkim wyzwaniem zebranie pół miliona podpisów.

— ANDRZEJ ZOLL: Referendum 6 września otwarto niestety drzwi do tworzenia prawa poprzez referendum.

— KONKLUZJA SKÓRZYŃSKIEGO: Wiążący wynik referendum zobowiązuje parlament jedynie do zajęcia się sprawą. Politycy jednak o tym nie mówią.

— WYBORY I REFERENDUM JEDNEGO DNIA – zapowiedź: Wybory parlamentarne i referendum jednego dnia – jak to sprawnie przeprowadzić, gdy na przykład godziny głosowania nie do końca się pokrywają? Ma być jeden lokal, jedna urna, jedna komisja i dwie frekwencje, bo ktoś może nie chcieć wziąć udziału w jednym lub w drugim. A to nie wszystko – każdy będzie musiał otwarcie zadeklarować, czy bierze obie karty do głosowania, czy tylko jedną, nawet jeśli ewentualną niechęć do referendum wolałby zachować w tajemnicy. Chyba, że weźmie dwie karty, a wypełni jedną. Wtedy jednak i tak przyczyni się do uznania referendum za ważne.

— MACIEJ KNAPIK: Wątpliwości dotyczą, jak wydawać karty. Szefowa KBW na bieżąco szuka odpowiedzi o najważniejsze pytania.

Pozostałe z : Stan gry

STAN GRY: Zaremba: Prawicy potrzebne jest raczej mniej niż więcej Macierewicza, Sroczyński: Milczarski nie tylko może łamać prawo, ale jeszcze się tym chwali, Jan Klata o sekciarstwie elit

— WYBORCZA.PL PRZYPOMINA ROZMOWĘ TERESY TORAŃSKIEJ Z OLGĄ KRZYŻANOWSKĄ: “Wie pani, ojciec niedługo przed śmiercią przysłał mi gryps. On nie miał rozprawy sądowej, umarł w więzieniu przed procesem. Myślę, że dlatego, iż chciał umrzeć. Miał 50 lat, nie był śmiertelnie chory. Ale wiedział, że dadzą mu karę śmierci i zamordują. Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Petru: PO wystawia kandydatów a Lubnauer po prostu tak główką musi kiwać, Skórzyński: Na przedwakacyjnej odprawie ze służbami zabrakło Zielińskiego, Jaki: Warszawą będzie rządził Giertych, nie Trzaskowski

— NIE ŻYJE MARSZAŁEK OLGA KRZYŻANOWSKA. — LIVEBLOG 300POLITYKI: Jutro prezentacja kandydata KO na prezydenta Gdańska Do Sejmu wpłynęły dwa rządowe projekty, które mają być procedowane w trybie pilnym Jaki o tym, że Warszawą będzie rządził Giertych Jaki, pytany o działania premiera ws. ustawy reprywatyzacyjnej: Ja zrobiłbym to inaczej Jaki: Czytaj więcej →

RAMÓWKA PIĄTKOWEGO WIECZORU: Jaki, Komorowski, Łętowska, Lewandowski, Rzymkowski i Smolar

17:00 Andrzej Halicki – TOK FM Wywiad polityczny 18:02 Bronisław Komorowski – RMF FM Popołudniowa rozmowa 19:26 Ewa Łętowska, Aleksander Smolar – TVN24 FpF 19:45 Dominik Tarczyński, Tomasz Rzymkowski, Paweł Bejda, Paweł Rabiej, Jarosław Porwich, Zbigniew Gryglas – TVP INFO Forum 20:00 Patryk Jaki – TVN24 Piaskiem po oczach 20:20 Czytaj więcej →

STAN GRY: Fijołek: Morawiecki ciągnie drużynę, Antosiewicz: Celiński może być jak Bernie Sanders, Patryk Jaki pisze doktorat, Kurier Poranny: Truskolaski wydał 20 mln zł na nagrody

— WIEDZIELIŚMY Z TATĄ, ŻE TO BYŁA LIPA – rok temu ukazały jedynki gazet z zeznaniami Michała Tuska. — MICHAŁ KAMIŃSKI O TYM, ŻE JAKI JEST LEPSZY NIŻ DUDA – KAMIŃSKI O KAMPANII TRZASKOWSKIEGO: http://300polityka.pl/live/2018/06/22/ — TRUSKOLASKI WYDAŁ 20 MLN ZŁ NA NAGRODY – jedynka Kuriera Porannego: “Do tego dochodzi Czytaj więcej →

Polityczna ramówka piątkowego poranka: Trzaskowski, Celiński, Czaputowicz, Mucha, Wojciechowicz, Górski, Ardanowski, Nitras i Żukowska

7:10 Anna Maria Żukowska – PR24 7:15 Michał Dworczyk – Sygnały dnia PR1 7:20 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Adrian Zandberg – Poranek TOK FM 7:37 Sławomir Nitras – 24 pytania w PR24 7:40 Michał Boni – Poranek TOK FM 8:02 Paweł Mucha – Gość Radia Zet 8:02 Robert Górski – Poranna rozmowa Czytaj więcej →