— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Śledzińska: Listy nie są od godzenia grup i wpływów. Jeśli nie będę na liście, nie pożegnam się z PO
PBK o polowaniu: Czuję się absolutnie wyswobodzony, jeśli chodzi o moje hobby
PBK: Mam nadzieję, że premier dokona głębokiej ingerencji w listy i zdystansuje się od hasającego aparatu
Tomczyk tłumaczy posłów PO i przyznaje: Wczoraj na Pl. Piłsudskiego PEK została wybuczana
Tomczyk pytany, czy zastąpi Biernata na jedynce: Nie mam takiego wrażenia
http://300polityka.pl/live/2015/08/07/

— FAKT O BIERNACIE: KUPIŁ DZIAŁKĘ ZA 14% WARTOŚCI:  “Mnożą się wątpliwości dotyczące majątku Andrzeja Biernata (55 l.). Dla CBA podejrzana była szczególnie kwestia zakupu blisko 1,5 ha działki w Mirosławicach (woj. łódzkie). Pytań jest kilka. Skąd były już minister sportu miał na nią pieniądze? Dlaczego przepisał ją na córkę, by nie musieć wykazywać transakcji w oświadczeniu majątkowym? I jakim cudem za grunty warte co najmniej 700 tys. zł zapłacił siedem razy mniej?”

— ZDJĘCIA PREZYDENTÓW OD JARUZELSKIEGO – na jedynce GW.

— ADAM MICHNIK W GW: “Od wczoraj Rzeczpospolita Polska ma nowego prezydenta: Andrzeja Dudę. Wielu ludzi – wśród nich niżej podpisany – przyjęło ten wybór ze smutkiem i z niepokojem”.

— MICHNIK O DUDZIE, PUTINIE I ORBANIE: “Jakie zmiany konstytucji mają lepiej zabezpieczyć naszą polską suwerenność i lepiej zadbać o zachowanie tożsamości kulturowej? Wiemy, jak zabezpiecza suwerenność Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, a węgierskiego państwa – Viktor Orbán, mamy powody się obawiać, że sformułowania prezydenta Dudy mogą zapowiadać zwrot w stronę rozwiązań antydemokratycznych oraz wybór ideologii narodowej megalomanii i nietolerancji”.

— JESZCZE MICHNIK Z PORÓWNANIAMI DO PUTINA: “W jaki sposób chce prezydent Duda bronić dobrego imienia Polski w świecie? Czy tak jak prezydent Putin, który powołał specjalną komisję ds. obrony dobrego imienia Rosji?”.

— PAWEŁ WROŃSKI W GW O PAD I UKRAINIE: “Zaskakujące jest, że w przemówieniu nie pojawiło się nawet słowo na temat sytuacji na Ukrainie i polskiej polityki wschodniej. To najważniejsze geopolityczne wyzwanie dla Polski. To już kolejne wystąpienie nowego prezydenta, który te sprawy wyraźnie pomija”.

— WROŃSKI O BRAKU ODNIESIEŃ DO SMOLEŃSKA: “Zastanawiający jest także brak jakiegokolwiek odniesienia do katastrofy smoleńskiej i dotyczącego tej sprawy śledztwa. Do tej pory o staraniach o sprowadzenie wraku i czarnych skrzynek Tu-154 rytualnie mówił prezydent, premier i szef MSZ w wystąpieniach dotyczących priorytetów polskiej polityki zagranicznej”

— POKAZAŁ, ŻE NIE JEST MACIEREWICZEM – mówi w rozmowie z SE Jacek Żakowski: “To miało być wystąpienie uspokajające i takie było. Głównym celem prezydenta Andrzeja Dudy było uspokojenie polskiej i światowej opinii publicznej, że nowy prezydent nie jest szaleńcem, że nazywa się Andrzej Duda, a nie Antoni Macierewicz. Wystąpienie było kontynuacją linii Andrzeja Dudy, polegającej na krytycyzmie wobec rzeczywistości, ale miało też pokazać, że za tym krytycyzmem nie idzie linia rewolucyjna. W tym sensie orędzie spełniło swoją rolę”.

— ŻAKOWSKI O BUCZENIU PO: “Prezydent użył dość taniej retoryki, która u części społeczeństwa może budzić odruchy sprzeciwu. Ale buczenie nie było eleganckie. Jeszcze dużo nam brakuje na drodze do kulturalnej polityki, normalnej w krajach o ugruntowanej demokracji i kulturze politycznej”.

— TO POCZĄTEK NOWEGO ROZDANIA – mówi SE Michał Karnowski: “Miałem wrażenie, że było to wystąpienie człowieka, który ma świadomość tego, że jest częścią większego obozu zmiany i że walkę o tę zmianę obóz ten kontynuuje”.

— BĘDĘ NIEZŁOMNY – PAD na jedynce SE.

— ANDRZEJ DUDA: WIERZĘ, ŻE SIĘ UDA – na jedynce Faktu.

— PREZYDENT ANDRZEJ DUDA – tytuł na jedynce RZ: “W Sejmie nie obyło się jednak bez politycznej awantury. Część sali, w której siedzi PO, wyrażała głośne niezadowolenie podczas orędzia prezydenta, gdy mówił o głodujących w Polsce dzieciach”.

— MONIKA OLEJNIK W GW: “Mam nadzieję, że prezydent Duda nie będzie już śpiewał „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”, bo przecież od wczoraj już ją mamy. Parokrotnie pan prezydent podkreślał, że jest niezłomny – dla mnie niezłomny to był Mały Rycerz, a pana prezydenta poznamy po jego czynach. Życzę mu dobrej prezydentury przez najbliższe pięć lat oraz tego, żeby nikt nie obrzucał go błotem, nie wymyślał na ulicy i nie buczał”.

— NOWY PREZYDENT MUSI MIEĆ GRUBĄ SKÓRĘ – pisze w RZ Michał Szułdrzyński: “To najważniejsze zadanie, które stoi dziś przed Dudą: aby odbudować kulturę polityczną w Polsce. Będzie to od niego wymagało dużo życzliwości, o której mówił, ale też wielkoduszności i grubej skóry. Już pierwsze wypowiedzi oponentów nowego prezydenta pokazały, że ataki na niego będą brutalne. Czyli takie same jak ataki PiS na jego poprzednika. Jeśli Duda chce skończyć wojnę polsko-polską, nie powinien sumować rachunków win i krzywd, ale zachować otwartość i dobrą wolę”.

— DUDA CHCE BYĆ NIEZŁOMNY – tytuł na 4. stronie RZ.

— LUDZIE, KTÓRYCH PREZYDENT DOBRZE ZNA – pisze Paweł Majewski w RZ: “Duda zabiera ze sobą do Pałacu Prezydenckiego tylko kilkunastu najbliższych współpracowników. Kolejne osoby mają być powoływane w miarę potrzeb. – Prezydent wie, jak działa kancelaria, bo w niej pracował. Jak będzie potrzebował kogoś od mostów, to go znajdzie – mówi jeden z jego współpracowników”.

— PREZES RUSZA W POLSKĘ – pisze w RZ Izabela Kacprzak: “Po 15 sierpnia objazd po Polsce rozpocznie też prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ma się spotykać z kandydatami partii do Sejmu oraz Senatu i mobilizować struktury do walki w jesiennych wyborach. – Nie będą to jednak tylko zamknięte spotkania z działaczami – mówi nam osoba zaangażowana w kampanię PiS. Informacje te potwierdza “Rzeczpospolitej” Elżbieta Witek, rzeczniczka partii. – Na razie nie wiadomo, od którego miasta prezes Kaczyński rozpocznie objazd po Polsce. Harmonogram nie jest jeszcze ustalony – mówi Witek”.

— SZARADY PANI PREMIER – pisze w RZ Andrzej Stankiewicz: “Na miejsca zdegradowanych liderów list Kopacz proponuje parlamentarzy- stów z drugiego szeregu, a także swych ministrów, w tym Mariana Zembalę (Katowice), Adama Korola (Gdańsk), Cezarego Tomczyka (Sieradz) oraz Rafała Trzaskowskiego (Kraków). – Opierając się na nich, Kopacz próbuje wykreować własną frakcję wewnątrz partii – uważa jeden z członków zarządu PO. Tyle że w ten sposób Kopacz załatwi tylko kilka problemów. Wiele wskazuje na to, że część nagranych polityków nawet z drugich miejsc jest w stanie zdobyć mandaty. Szansę na jedynkę wciąż mają inni politycy przeżywający problemy, choćby Michał Kamiński, który ma taki sam kłopot jak Biernat – jego oświadczenie majątkowe bada CBA”.

— PROTASIEWICZ DWÓJKĄ, HUSKOWSKI DO SENATU? – jak pisze wrocławska GW: “Wiadomo, że szef PO na Dolnym Śląsku nie będzie lokomotywą listy wrocławskiej i spadnie na pozycję numer dwa, którą zajmował wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski. PO rozważa, czy nie przesunąć tego ostatniego na pozycję Alicji Chybickiej, by startował do Senatu. Huskowski już w izbie wyższej parlamentu zasiadał. Ale jako potencjalnego kandydata na senatora wymienia się także 34-letniego posła Michała Jarosa. Ten jednak dementuje: – Wcale się tam nie wybieram”.

— TVP INFO NA CZELE, REPUBLIKA Z NAJWIĘKSZYM SPADKIEM – jak piszą Wirtualnemedia: “Pierwsze miejsce wśród stacji newsowych w lipcu br. należało do nadającej naziemnie stacji TVP Info, której udział wyniósł 3,85 proc. W porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej zwiększył się on o 3,77 proc. – wynika z danych Nielsen Audience Measurement. Drugi był TVN24. Średni miesięczny wynik tej stacji wyniósł 3,44 proc., po spadku o 3,10 proc. Podium uzupełnia TVP Regionalna, która w ubiegłym miesiącu miała 1,17 proc. udziału, po spadku o 4,88 proc. Oczko niżej uplasował się Polsat News z udziałem wynoszącym 1,15 proc., o 6,50 proc. niższym, niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej. W pierwszej piątce (po awansie z miejsca szóstego) znalazł się jeszcze TVN24 Biznes i Świat, który odnotował największy wzrost w zestawieniu. Jego udział zwiększył się bowiem o 7,41 proc. do 0,29 proc.”. http://wirtualnemedia.pl/artykul/tvp-info-na-czele-kanalow-informacyjnych-telewizja-republika-z-najwiekszym-spadkiem