— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Szydło w sobotę w Stalowej Woli z nowym politycznym przekazem
Duda w sobotę odwiedzi woj. lubelskie i Małopolskę. W planie m.in. Janów Lubelski i Dąbrowa Tarnowska
Petru prezentuje kolejne “jedynki”. M.in zastępczyni Dyrektora w Gabinecie prezydenta Komorowskiego
Biernat w oświadczeniu: Podjąłem tę decyzję dla dobra partii. Moja rodzina jest atakowana
Senat wyraził zgodę na powołanie Bodnara na RPO
Olejniczak: Nie zamierzam startować w wyborach parlamentarnych
PAD powołał nowych ministrów. Nadał KPRP nowy statut i utworzył nowe stanowiska
Senat przyjął ustawę o uzgodnieniu płci
PBK: Jest we mnie strach przed IV RP. O wyborcach PiS: Zachowują się wyjątkowo nienawistnie
http://300polityka.pl/live/2015/08/07/

*****

WIADOMOŚCI TVP

— EWA KOPACZ PRZED POSIEDZENIEM ZARZĄDU: Ja mam to w głowie, ale muszę mieć jeszcze zgodę zarządu.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Po czerwcowym trzęsieniu ziemi w rządzie to ma być kolejny twardy ruch odnowy PO. Krok w tył mają zrobić też baronowie.

— DOBROSZ-ORACZ O BIERNACIE: Dziś były minister sportu ogłosił, że nie kandyduje. Ale nieoficjalnie dowiadujemy się, że nie miał wyjścia. Przetasowania to element planu premier na odzyskanie wyborców. Już wczoraj było widać, że premier wygrała próbę sił z baronami. Wg nieoficjalnych informacji liderem w Katowicach jedynka ma być Marian Zembala, w Szczecinie – Norbert Obrycki. Na najtrudniejsze okręgi mają iść liderzy.

— GRZEGORZ SCHETYNA: Zobaczymy.

— DOBROSZ-ORACZ: Rafał Trzaskowski w Krakowie, Tomasz Siemoniak w Wałbrzychu, Cezary Tomczyk w okręgu sieradzkim.

— KAMIL DZIUBKA O NOMINACJACH PREZYDENTA: To była uroczystość w pewnym sensie rodzinna.

— W MATERIALE PODSUMOWANIE NOMINACJI DUDY.

— SCHETYNA O KRZYSZTOFIE SZCZERSKIM: To była dobra współpraca.

— DZIUBKA: Prezydent nie wskazał kto będzie się zajmował kluczowymi projektami jak obniżenie wieku emerytalnego czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku.

— DZIUBKA DALEJ: Kancelaria prezydenta oficjalnie nie skomentowała słów PBK [z TOK FM] o orędziu. Nie wiadomo czy Andrzej Duda zwoła Radę Gabinetową.

— W MATERIALE FRAGMENTY ROZMOWY DUDY NA FACEBOOK LIVE

*****

WYDARZENIA POLSATU

— DZIĘKUJĘ, ŻE BĘDZIECIE PRACOWALI ZE MNĄ – wypowiedź Andrzeja Dudy na czołówce.

— PAN PREZYDENT NIE ZAWIEDZIE SIĘ NA NAS – wypowiedź Małgorzaty Sadurskiej na czołówce.

— KTO WĄTPI W PRZYWÓDZTWO PEK, TEN NA PEWNO WYJDZIE Z TEGO ZARZĄDU ZASKOCZONY – wypowiedź Tomasza Lenza na czołówce.

— JEŻELI SIĘ OKAŻE, ŻE SĄ INNI, RÓWNIE DOBRZY I CIEKAWI KANDYDACI, TO NIE BĘDĘ NA LIŚCIE – wypowiedź Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej.

— WSZYSCY LUDZIE PREZYDENTA – zapowiedź Magdy Sakowskiej: Drużyna prezydenta. Andrzej Duda ogłosił skład swojej Kancelarii. Zaskoczenia nie było. Na jej czele stanęła kobieta – Małgorzata Sadurska. Prezydent powoła także biuro ds. kontaktów z Polakami za granicą. Biurem pokieruje Adam Kwiatkowski, który będzie także szefem gabinetu prezydenta. A polityką zagraniczną zajmie się Krzysztof Szczerski, były wiceszef dyplomacji.

— JAN MIKRUTA: Za m.in. takie wydarzenia, jak wieczorna rozmowa prezydenta z internautami, ma odpowiadać nowy szef biura prasowego Marcin Kędryna.

— MIKRUTA DALEJ: Dziś szefowa Kancelarii wygłosiła tylko oświadczenie. Na pytanie nie odpowiedziała. O wadze tych projektów [cofnięcia reformy 67 i podwyższenia kwoty wolnej] wielokrotnie mówił prezydent. Podobno są już przygotowywane. Przydadzą się w kampanii PiS.

— MIKRUTA: Prezydent dziś wyruszył w pierwszą podróż. Na Wawelu złożył kwiaty na grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Za 2 godziny złoży kwiaty na grobie prezydenta Kaczorowskiego w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. Jutro PAD jedzie na Lubelszczyznę, do Małopolski i Świętokrzyskiego. Kancelaria zapowiada, że będzie na bieżąco relacjonować działania głowy państwa.

— MIKRUTA DALEJ: Zespół, od którym dziś tu, w Pałacu, pracuje prezydent Duda, nie ma czasu do stracenia. Skończył się okres składania obietnic. Zaczął – ich realizacji.

— O MIEJSCA NA LISTACH – zapowiedź Sakowskiej: A Platforma pochylona nad listami. Obraduje zarząd ugrupowania, trwają partyjne przetasowania i walka o numery.

— MIRA SKÓRKA SPRZED CZYTELNIKA: Spotkanie jeszcze trwa, jeszcze się nie skończyło i trwa niespodziewanie długo, bo aż od ponad 5 godzin i być może szybko się nie skończy, bo niedawno dowieziono pizzę, a Jacek Protasiewicz odwołał swój wieczorny wywiad w Polsat News. Wewnątrz tego budynku może być więc bardzo gorąco i to nie z powodu temperatury powietrza, lecz politycznych emocji, które wywołały propozycję złożoną przez PEK. Propozycję zmian na listach wyborczych do Sejmu. Propozycje te naruszają pozycję wielu ważnych polityków Platformy. Może być więc tak, że nie wszystkie spotkają się z akceptacją zarządu PO. A jeszcze 2 dni temu PEK zapewniała, że wszystko jest ustalone.

— SKÓRKA: Listy przygotowane w regionach PEK zmieniła. Przewodnicząca Platformy, używając politycznego slangu, wyzerowała jedynki. Niektórych przenosząc na dalsze miejsca, niektórych do innych okręgów.

— SKÓRKA DALEJ: Ta rewolucja na listach ma pokazać siłę przywództwa PEK w partii. Nieoficjalnie politycy mówią, że premier podjęła ryzykowne decyzje. Oficjalnie – wszyscy je akceptują.

— SKÓRKA: Pierwsze miejsca na listach mają stracić baronowie Platformy. Andrzej Halicki, Cezary Grabarczyk, Jacek Protasiewicz, Sławomir Neumann, Rafał Grupiński, Tomasz Tomczykiewicz. Wszyscy spadną na drugie lub dalsze miejsca. Jedynką pozostanie Grzegorz Schetyna, ale nie na swoim Dolnym Śląsku, a w Kielcach.

— GRZEGORZ SCHETYNA: Zobaczymy. Jesteśmy przed decyzjami.

— SKÓRKA: Andrzej Biernat nie pojawił się na zarządzie partii. Przesłał tylko oświadczenie

*****

FAKTY TVN

— PIERWSZY DZIEŃ W PAŁACU PREZYDENCKIM – zapowiedź Grzegorza Kajdanowicza: Pierwszy dzień w Pałacu Prezydenckim, pierwsze nominacje i pierwsza wizyta prezydenta. Po południu Andrzej Duda pojechał do Krakowa złożyć kwiaty na grobie pary prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich. Wcześniej oficjalnie wręczył nominacje swoim ministrom, urzędnikom i doradcom. Szefem Kancelarii została posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Sadurska.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Andrzej Duda zdecydował się tylko na serię oświadczeń, przedstawiając swoich najbliższych współpracowników. To grono do kilku dni było znane dziennikarzom i widzom Faktów, ale nieoficjalnie.

— SOBIENIOWSKI DALEJ: Objazd PAD potrwa kilka miesięcy i trudno nie łączyć go z parlamentarną kampanią PiS-u, którego kandydatem był Andrzej Duda. Oficjalnie PiS zapewnia, że radzi sobie samo, z byłą szefową sztabu jako kandydatką na premiera.

— SOBIENIOWSKI: Dzień zaprzysiężenia Andrzeja Dudy upłynął pod hasłem odbudowy wspólnoty, zasypywania podziałów, ale już w wywiadzie z internautami widać, że prezydent nie zrezygnował z niektórych kampanijnych wątków, ocen i haseł.

— ZAGRANICZNE KOMENTARZE PO ZAPRZYSIĘŻENIU PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY – zapowiedź Kajdanowicza: “Duda musi udowodnić, że nie jest maskotką Kaczyńskiego”, “dla Niemiec i Unii Europejskiej będzie mniej wygodnym partnerem”, “to harcerz, który chce przekształcić Polskę w obóz wojskowy”. Oprócz oficjalnych gratulacji od władz mamy całe mnóstwo medialnych komentarzy ze świata po inauguracji prezydenta Dudy.

— Relacje Jarosława Kostkowskiego, Andrzeja Zauchy i Marcina Wrony.

— REWOLUCJA NA LISTACH – zapowiedź Kajdanowicza: To nie są zmiany – to rewolucja na listach Platformy Obywatelskiej. Premier Ewa Kopacz i władze partii od kilku godzin ustalają: kto, gdzie i z którego miejsca wystartuje w wyborach do parlamentu. Przygotowane przez władze regionalne listy poszły do kosza, niektórzy rezygnują sami. Andrzej Biernat, były minister sportu, nie będzie kandydował.

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: Tylko ten polityk Platformy [Radosław Sikorski] mógł być dzisiaj spokojny. Już dawno oświadczył, że nie kandyduje. Roszady go nie dotyczą.

— RADOSŁAW SIKORSKI: Wygramy te wybory.

— KOLENDA-ZALESKA: Pozostali już żadnej pewności nie mieli – gdzie i na których miejscach znajdą się na listach. PEK ewidentnie postanowiła udowodnić, że twardą ręką trzyma partię. Nieoficjalnie – mówią niektórzy – to ona doprowadziła do rezygnacji z kandydowania Andrzeja Biernata. Układanie list trwało od kilku tygodni i przypominało publiczne pranie brudów.

— JAKUB RUTNICKI: Trzeba znaleźć zawsze rozwiązania kompromisowe, ale na samym końcu decyzję podejmie PEK.

— KOLENDA-ZALESKA: Regionalni baronowie przysłali przewodniczącej propozycje, które wywołały powszechną krytykę. Na jej czele byli bohaterowie afery podsłuchowej. Kopacz musiała zareagować. Dziś były już prezydent oświadczył, że mocno trzyma za nią kciuki. PEK zmieniła więc listy radykalnie.

— EWA KOPACZ: Chcę pokazać, że PO wyciągnęła wnioski z ostatnich wyborów, że PO ma w swoich szeregach ludzi, na których też chce postawić.

— KOLENDA-ZALESKA: Wszyscy szefowali regionów mają ustąpić miejsca innym. W Łodzi Cezary Grabarczyk ma mieć dwójkę, a jedynką ma być rektor UŁ Włodzimierz Nykiel. W Poznaniu Rafał Grupiński ma ustąpić miejsca Beacie Szydłowskiej. Małgorzata Kidawa-Błońska zamiast Andrzeja Halickiego wystartuje z jedynki pod Warszawą. Za nią będzie Michał Kamiński. Halicki dostanie dwójkę po PEK w Warszawie. Tomasz Siemoniak z jedynki wystartuje z Wałbrzycha. Rafał Trzaskowski dostanie jedynkę w Krakowie i Grzegorz Schetyna w Kielcach.

— KOPACZ: Składam propozycję, a zarząd krajowy będzie musiał to zatwierdzić lub też nie. [A jeśli nie zatwierdzi?] Liczę na to, że zatwierdzi.

— KOLENDA-ZALESKA: W zarządzie miała zwolenników, którzy przekonywali, że trzeba zrezygnować z osobistych ambicji, jeśli PO chce powalczyć o dobry wynik.

— HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ: Bez jej pracy byśmy nie zatrzymali spadku. Byśmy nawet nie mieli w niektórych sondażach umiarkowanego wzrostu.

— KOLENDA-ZALESKA: Determinację PEK, która ruszyła w Polskę, docenił też Lech Wałęsa. Dla PEK te wybory to być albo nie być. Jeśli PO dostanie dobry wynik, zachowa przywództwo w partii. Jeśli nie – zacznie się czas rozliczeń.

— CIĄG DALSZY NASTĄPI – zapowiedź Kajdanowicza: Bankowcy liczą straty, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Prawo i Sprawiedliwość licytują się dalej, a Platforma Obywatelska już myśli, jak zmienić w Senacie przepisy o pomocy dla frankowiczów. Politycznie w kampanii to może być dla partii rządzącej kosztowne. Więc niekoniecznie opłacalne. Po tym, jak Sejm nieoczekiwanie przegłosował wersję posłów SLD, za przewalutowanie kredytów płacić mają głównie banki, ale czy na pewno?

*****

#FPF:

— IWONA ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA NA PYTANIE, CZY BĘDZIE STARTOWAĆ DO SEJMU: Nie mam zielonego pojęcia, myślałem, że pan mi powie, bo dziennikarze zawsze wszystko wiedzą najlepiej i pierwsi. Złożyłam odwołanie. Cieszę się, że ten zarząd trwa tak długo, wszystkie sprawy są omawiane. Krew się nie leje, może keczup, bo zamówili pizzę, z tego, co słyszałam.

— O STARCIE GRZEGORZA SCHETYNY: Rozmawiałam z kolegami ze świętokrzyskiego, oni są zachwyceni, bo nigdy nie mieli takiego mocnego nazwiska.

— ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA NA PYTANIE, CZY SCHETYNA NIE BĘDZIE ODERWANY OD DOLNEGO ŚLĄSKA: A widział pan kiedyś Grzegorza Schetynę od czegoś oderwanego?

— STANISŁAW KARCZEWSKI: Platforma działa w pośpiechu, zupełnie niepotrzebnie (…) Pamiętam takiego spadochroniarza, Michała Kamińskiego, któremu spadochron nie otworzył się w Lublinie, zobaczymy, czy otworzy mu się w Płocku.

— KARCZEWSKI: My nie epatujemy, gdy pracujemy nad listami.

— O PRZYWÓDZTWIE PEK: To, że nagrani znaleźli się na jedynkach, było swoistym wotum nieufności wobec premier Kopacz.

— ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA: Michał Kamiński jest podwójnym spadochroniarzem, bo kiedyś był też w PiS (…) Ma startować z okręgu, który jest mu bliższy [niż Lublin, jak w wyborach do PE].