— PLAN DNIA PAD na liveblogu 300: http://300polityka.pl/live/2015/08/06/

— DZIŚ ZAPRZYSIĘŻENIE PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

— DUDA WEŹMIE UDZIAŁ W FACEBOOK LIVE JAKO JEDEN Z PIERWSZYCH POLITYKÓW NA ŚWIECIE: http://300polityka.pl/news/2015/08/05/duda-wezmie-udzial-w-gigantycznym-wydarzeniu-na-facebook-live-jako-jeden-z-pierwszych-politykow-na-swiecie/

— PEK ZERUJE JEDYNKI, SCHETYNA W KIELCACH, KIDAWA W OBWARZANKU, KIERWIŃSKI W PŁOCKU – piszemy na 300POLITYKA: http://300polityka.pl/news/2015/08/05/pek-zeruje-jedynki-schetyna-w-kielcach-kidawa-w-obwarzanku-korol-w-gdansku/

— RENATA GROCHAL O REZYGNACJI BIERNATA – pisze w GW: “Według naszych rozmówców wymusiła ją sama premier. Kopacz podjęła tę decyzję w związku ze wszczętym przez CBA dochodzeniem, które prześwietla oświadczenia majątkowe Biernata. Na razie nie wiadomo, kto zostanie nowym p.o. sekretarza. W partii mówi się o Marcinie Kierwińskim, szefie gabinetu premier Kopacz, który jest także szefem sztabu wyborczego PO”.

— FAKT O REZYGNACJI BIERNATA: NASZ SUKCES: “Andrzej Biernat, p.o. sekretarza generalnego PO rezygnuje ze stanowiska! Wszystko wskazuje też na to, że baron nie tylko nie będzie jedynką, ale w ogóle nie znajdzie się na listach wyborczych do Sejmu RP!”
http://www.fakt.pl/polityka/po-naszych-publikacjach-baron-po-rezygnuje,artykuly,564155.html

— WYZWANIA DLA PREZYDENTA DUDY – RZ na jedynce: 1. Nowa konstytucja 2. Bezpieczeństwo 3. Pozycja Polski w Unii 4. Polityka wschodnia 5. System emerytalny 6. Rozwój gospodarczy 7. Stosunek do biznesu 8. Służba zdrowia 9. Edukacja 10. Polityka partyjna.

— ANDRZEJ DUDA TO SZCZĘŚCIARZ – pisze w RZ Andrzej Stankiewicz: “Tuż przed objęciem prezydentury Duda podjął starania zrównoważenia wizerunku. Kiedy rozległy się słowa krytyki, że wysłał list powitalny do czytelników związanej z PiS “Gazety Polskiej”, napisał do “Gazety Wyborczej”. Jeśli uda mu się szpagat między tak dalekimi od siebie środowiskami, to okaże się nie tylko szczęściarzem, ale wręcz cudotwórcą. A przy okazji prezydentem wszystkich Polaków”.

— DUDĘ BĘDĄ CZEKAĆ KONKRETNE TESTY – PERSONALNE – pisze dalej Stankiewicz: ‘W pierwszych dniach urzędowania prezydent powoła skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Komorowski zaprosił do niej liderów wszystkich partii sejmowych oraz najważniejszych ministrów. Lech Kaczyński wolał doradców ze środowiska PiS. Na początek kadencji Dudy przypadły terminy zmian kadrowych w kilku kluczowych instytucjach. Duda powoła następcę prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.W maju 2016 r. kończy się kadencja szefa Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysława Gocuła. To Duda będzie miał decydujący wpływ na nominację jego następcy. Prezydent za rok wskaże także prezesa NBP. Wcześniej powoła dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej”.

— PREZYDENTURA KONTYNUACJI CZY PRZEŁOMU – pisze w RZ Bogusław Chrabota: “Wszyscy mamy świadomość konstytucyjnych ograniczeń urzędu prezydenta. Wiemy, że poza polityką zagraniczną i obronnością niewiele może. Ale jest jeszcze inicjatywa ustawodawcza, jest poza tym nadzieja, że urząd prezydencki zostanie wyposażony w mocniejsze kompetencje. Zatem można się silić na budowanie własnych wizji państwa. Nie trzeba być tylko żyrantem politycznych planów lidera ugrupowania, z którego się wyszło. Paradoksalnie to najważniejsze pytanie, jakie pojawia się przy ocenie prezydentur. W jakim stopniu dzierżyciele tego urzędu umieją oderwać się od politycznej wizji układu partyjnego, z którego wyszli? W jakim stopniu umieją się wsłuchać w potrzeby i poglądy najszerszych kręgów wyborców? I jakie wyciągają z tego wnioski? Oby Andrzej Duda to rozumiał”.

— JAROSŁAW KURSKI W GW KOMENTUJE LIST PAD: “”Wyborcza” będzie Pana sprawiedliwym recenzentem. Ale oczekujemy od Pana jako Prezydenta, że będzie Pan strażnikiem wspólnoty Polaków i strażnikiem dobrych obyczajów w życiu publicznym, że jednoznacznie potępi Pan np. wrzaski na cmentarzu pod pomnikiem Gloria Victis”.

— KREDYT ZAUFANIA DLA DUDY – pisze w RZ Paweł Majewski: “Ponad połowa ankietowanych w sondażu IBRiS wyraża przekonanie, że Andrzej Duda będzie dobrym prezydentem. 8 proc. Polaków uważa, że polityk wywodzący się z PiS będzie “zdecydowanie dobrym prezydentem”, 43 proc. zaś uważa, że będzie prezydentem “raczej dobrym”. Zsumowanie tych odpowiedzi daje 51 proc., czyli niemal tyle, ile uzyskał Duda w drugiej turze majowych wyborów prezydenckich. Może on jednak przekonać tych, którzy na niego nie głosowali, bo co czwarty respondent nie ma zdania na temat przyszłej prezydentury. Co czwarty Polak (25 proc.) uważa, że Duda będzie złym prezydentem. Wśród nich 18 proc. jest przekonanych, że „raczej złym”, a tylko 7 proc. mówi, że “zdecydowanie złym””.

— KANCELARIA NOWEGO PREZYDENTA NIE BĘDZIE ODZWIERCIEDLAĆ STRUKTURY ADMINISTRACJI OBECNEGO PREZYDENTA – pisze dalej Majewski: “Z informacji “Rzeczpospolitej” wynika, że kancelaria nowego prezydenta nie będzie odzwierciedlać struktury administracji obecnego prezydenta, który oprócz szefa kancelarii i dwóch jego zastępców ma czterech sekretarzy stanu, dwóch podsekretarzy i szefa gabinetu. Szefową kancelarii ma być posłanka PiS Małgorzata Sadurska. – Nie będzie miała zastępcy. Administracją będzie zarządzał dyrektor generalny – mówi jeden z pracowników przyszłej kancelarii”.

— NIE PRZESADZIĆ Z SYMBOLIKĄ – pisze w RZ Paweł Majewski: “Prezydencka polityka historyczna działa według ustalonych ram. Andrzej Duda ma jednak szansę rozłożyć akcenty według własnej wrażliwości”.

— SADURSKA SZEFOWĄ KANCELARII DUDY – na jedynce Kuriera Lubelskiego.

— BĘDĘ SIĘ MODLIŁ, BY MÓJ SYN DOBRZE SŁUŻYŁ POLSCE – prof. Tadeusz Duda w SE.

— O USTAWIE REPRYWATYZACYJNEJ, KTÓRĄ PBK WYSŁAŁ DO TK mówi Jarosław Jóźwiak w SE: “- Niepodpisanie ustawy przez prezydenta spowoduje, że pewne patologie będą miały miejsce. Chodzi o problem wspomnianych „śpiochów” czy kuratorów dla stukilkudziesięciolatków, czy wreszcie handel roszczeniami za kilkaset złotych, na podstawie raptem jednej kartki papieru. Brak ustawy sprawi, że być może będziemy zmuszeni na podstawie decyzji administracyjnych do zwrotu jakiejś szkoły czy przedszkola. Pozostaje mieć nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny szybko rozpatrzy wątpliwości prezydenta. I uzna ustawę za zgodną z konstytucją”.

— KOMOROWSKI JAKIEGO NIE ZNACIE – w SE http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/bronislaw-komorowski-konczy-prezydenture-zobacz-co-zapamietamy-z-jego-kadencji_657154.html

— W FAKCIE ZDJĘCIA Z POGRZEBU JANA KULCZYKA – m.in Mirosław Drzewiecki i Sławomir Nowak: http://www.fakt.pl/wydarzenia/slawni-na-pogrzebie-kulczyka-kto-byl-na-pogrzebie-kulczyka,galeria,563903.html

— URODZINY: Marek Zagórski, Krzysztof Burnetko