— KLIP ANDRZEJA DUDY Z FACEBOOK LIVE MA JUŻ PONAD 200 TYSIĘCY WYŚWIETLEŃ. https://www.facebook.com/andrzejduda/videos/vb.160906857259563/1164503356899903/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Duda o emigrantach: Już raz zostali oszukani. W 2007 gdy był u nich kandydat na premiera
Duda o internecie: Istotne źródło informacji, kto wie czy nie najważniejsze
Duda o swoich obietnicach: “Nie słuchajcie tego, że się nie da. To bzdury”
Duda pod Pałacem Prezydenckim: “Potrzeba nam odnowy. Tak, abyśmy byli razem nie tylko w kryzysach”
PAD deklaruje pełną współpracę z rządem w zakresie modernizacji wojska: “Polska jest tego warta”
Ogórek: Klasa i skromność Prezydenckiej Pary i Córki
Duda: Nie mam poczucia, żebym zasłużył na Ordery. Ale zrobię wszystko, by być ich godnym
Poroszenko gratuluje Dudzie na Twitterze: “Wspólnie przezwyciężymy wszystkie wyzwania!”
W piątek rano Bronisław Komorowski w TOK FM
Miller orędzie PAD-a ocenia “życzliwie” ale zastrzega: Od jutra czas rozliczeń
Grodzka: Jestem zawiedziona koalicją na lewicy. Nie będę kandydować
Gawkowski chwali przemówienie Dudy: “Dobre wystąpienie”
Krytykowany wpis rzecznika rządu o orędziu PAD znika z jego profilu
PAD: Andrzej Duda obejmuje urząd prezydenta i wierzę, że się uda
PAD: W KPRP powstanie biuro ds. Polonii i Polaków za granicą
PAD: Polityka zagraniczna nie potrzebuje rewolucji, ale korekty
PAD mówi o głodnych dzieciach, sala buczy
PAD: Dotrzymam zobowiązań wyborczych
PAD w orędziu dziękuje Lechowi Kaczyńskiemu
http://300polityka.pl/live/2015/08/06/

*****

#GOŚĆ WYDARZEŃ:

— MARCIN MASTALEREK O ZWYCIĘSTWIE ANDRZEJA DUDY: PAD bardzo ciężko sam zapracował na to zwycięstwo. Ale myślę, że na pewno tego zwycięstwa by nie było, gdyby nie Beata Szydło. To jej należą się największe gratulacje i największy szacunek – oprócz oczywiście Andrzeja.

— NA PYTANIE, CZY ZACZĘŁA SIĘ NOWA POLSKA: Nie, myślę, że zaczęła się nowa prezydentura i to będzie dobra prezydentura. Prezydent RP jest gwarantem ciągłości władzy w Polsce i myślę, że mówienie o tym, że zaczęła się nowa Polska – można tak mówić w sensie politologicznym, publicystycznym – ale mamy tę wielką wartość po 1989 roku Polski suwerennej, niepodległej. Mamy demokrację, duże osiągnięcia. Można by zrobić więcej i my o tym cały czas mówimy, ale dziś zaczęła się lepsza prezydentura.

— O PREZYDENTURZE DUDY: Ona będzie lepsza, bo PAD dotrzyma słowa. PBK wielokrotnie złamał swoje obietnice wyborcze i dlatego został w kampanii wyborczej z tego rozliczony. Nie był prezydentem aktywnym, zachowywał się… Złamał słowo np. w sprawie 67. Mówił w kampanii wyborczej, że nie jest za podwyższaniem wieku emerytalnego. Mówił, że najgorsze, co może być, to podwyższanie podatku VAT, a podpisał ponad 20 podatków, które zostały zwiększone. Wielokrotnie PBK słowa nie dotrzymał i za to był rozliczony.

— MASTALEREK DALEJ: Andrzej Duda został prezydentem, bo obiecał kilka konkretnych spraw. I to te konkretne sprawy dostały bardzo mocny mandat społeczny, a mogą jeszcze być zwiększone, gdyby np. odbyło się w tej sprawie referendum. Jeżeli ktoś wygrywa wybory przy frekwencji prawie 55%, obiecując powrót do starego wieku emerytalnego, to, że zwiększy kwotę wolną, i dostaje tak wielki mandat, to nie wyobrażam sobie, że kiedy wniesie ustawę do Sejmu, to parlamentarzyści powiedzą “nie”. Jestem człowiekiem wiary i wierzę w to, że jeżeli ktoś taki mandat otrzymał i ludzie tego chcieli, to parlament tak zdecyduje. A jeżeli nie, to 25 października są wybory i mam nadzieję, że przyszły parlament będzie to mógł zrealizować.

— O WSPÓŁPRACY Z RZĄDEM: Mam nadzieję, że PEK nie będzie wykorzystywała swojej funkcji do tego, co ostatnio robi, czyli do kampanii wyborczej. Wczorajsze wezwanie do zwołania posiedzenia Rady Gabinetowej, trudno to inaczej odbierać niż jako próbę wykorzystania tego w kampanii (…) Ktoś, kto wozi meble na wyjazdowe posiedzenia rządu, które zaczął organizować w kampanii wyborczej, sam siebie stawia jako kogoś, kto wykorzystuje rząd do kampanii.

— NA PYTANIE, CZY ZAPOWIADANY OBJAZD PAD TO ELEMENT KAMPANII: Oczywiście, że nie. To element poprzedniej kampanii wyborczej, dotrzymania słowa. Jeżeli ktoś powiedział: objadę wszystkie powiaty w kampanii prezydenckiej, tego się nie udało, bo było dużo zajęć, to teraz jeździ.

— O JAROSŁAWIE KACZYŃSKIM: Pozostaje prezesem PiS, i kiedy przyglądam się temu, co się dzieje na lewicy, tym wszystkim kłótniom, które pewnie doprowadzą do tego, że nie będzie koalicji lewicowej, tylko SLD wystartuje samo, Palikot sam, to kiedy przyglądam się temu wszystkiemu, to cieszę się, że jest Jarosław Kaczyński, który potrafił zjednoczyć polską lewicę (…) Na lewicy nie ma takiego człowieka, jak Jarosław Kaczyński.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— Fragmenty Zgromadzenia Narodowego.

— MICHAŁ SIEGIEDA: Po orędziu Andrzej Duda oficjalnie pożegnał swojego poprzednika.

— Fragmenty z mszy św. i przejścia PAD z archikatedry do Zamku Królewskiego.

— SIEGIEDA: Na Placu Zamkowym prezydenta witało co najmniej kilkaset osób. Niektórzy czekali tu od świtu.

— WYPOWIEDZI MIESZKAŃCÓW WARSZAWY.

— SIEGIEDA: Na Zamku były gratulacje od rządu, marszałków i szefów instytucji państwowych. Wcześniej prezydent odebrał ordery i insygnia.

— ANDRZEJ DUDA: Będę czynił wszelkie starania, aby na końcu mojej prezydentury Polacy uważali, że byłem tych orderów godny.

— Fragmenty z Placu Piłsudskiego.

— SIEGIEDA: Padły tu ważne deklaracje o współpracy w ramach bezpieczeństwa i obrony.

— TOMASZ SIEMONIAK Z APELEM DO PAD O WSPARCIE DLA MODERNIZACJI ARMII I POPRAWY WARUNKÓW ŻYCIA ŻOŁNIERZY.

— SIEGIEDA: Przed Pałacem Prezydenckim od rana czekały tłumy ludzi. Prezydent Andrzej Duda do nich właśnie kierował swoje ostatnie przemówienie. Mówił, że tracimy nasz kraj, kiedy likwidowane i zamykane są kolejne instytucje. A sam kolejny raz obiecywał, że spełni wyborcze obietnice.

— ANDRZEJ DUDA: Jeśli nie dam rady, to będę prezydentem 5 lat i odejdę z żalem i wstydem. Tylko że do tej pory zawsze mi się udawało.

— SIEGIEDA: Prezydenta witały okrzyki “Witaj w domu”. Prezydent jednak rusza w podróż. A jutro mamy poznać oficjalny skład nowej Kancelarii.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ O ORĘDZIU PAD: Jest wielki apel o pokój. Prezydent zaczyna urzędowanie od obietnicy zasypywania podziałów. Andrzej Duda wyraźnie chce zastopować zarzuty o próbie budowy państwa wyznaniowego, unikał mocnych politycznych tez.

— PBK: Dziś jest dzień Dudy, byli prezydenci nie powinni niczego komentować.

— CEZARY GRABARCZYK O SŁOWACH DUDY: To już jest kampania.

— W MATERIALE BUCZENIE POLITYKÓW PO SŁOWACH O GŁODNYCH DZIECIACH

— JAN KRZYSZTOF BIELECKI: Zdarza się.

— DOBROSZ-ORACZ: Andrzej Duda nie mówił ani o Ukrainie, ani o Rosji , ani o Smoleńsku, co niektórzy odczytali jako próbę unikania drażliwych tematów.

— DOBROSZ ORACZ O TOMCZYKU: Rzecznik rządu błyskawicznie skasował swoje opinie na Twitterze o małym orędziu. PO nie chce zaczynać od spięcia.

— KAMIL DZIUBKA W MATERIALE “SZTUKA WSPÓŁPRACY”: Fragment, gdy PEK ściska dłoń PAD.

— DZIUBKA: Takich gestów nie brakowało. Nie brakowało też ciepłych słów pod adresem nowo zaprzysiężonego prezydenta.Były też deklaracje współpracy z drugiej strony. Ale to właśnie dziś zaczyna się czas, gdy te deklaracje będzie można przekuć w czyn.

— DZIUBKA DALEJ: Po pięciu latach prezydent i rząd znów są z dwóch różnych obozów, co samo w sobie zwiastuje napięcia. A przecież na to nakłada się jeszcze kampania wyborcza.

— APEL PEK DO PAD O ZWOŁANIE RADY GABINETOWEJ.

— JACEK SASIN: To ma służyć tylko i wyłącznie temu, by wciągnąć prezydenta w konflikt polityczny, związany z kampanią wyborczą.

— DZIUBKA O RELACJACH BYŁYCH PREMIERÓW Z BYŁYMI PREZYDENTAMI.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— Fragmenty Zgromadzenia Narodowego.

— PREZYDENT ZAPRZYSIĘŻONY – zapowiedź: Ta przysięga formalnie rozpoczęła prezydenturę Andrzeja Dudy. Towarzyszyła mu najbliższa rodzina, a na sejmowej galerii zasiedli m.in. prezydenci, generalicja i przedstawiciele duchowieństwa. A na ulicach Warszawy nowego prezydenta witały tłumy.

— DARIUSZ OCIEPA SPRZED SEJMU: To przede wszystkim realizacja obietnic z kampanii wyborczej. W orędziu było zarówno o obniżeniu wieku emerytalnego, jak i podniesieniu kwoty wolnej od podatku. W tych fragmentach prezydent bardzo przypominał premiera, wygłaszającego expose. Wśród celów wymienionych przez PAD, pojawiła się też kwestia bliższej współpracy z Polonią i odbudową wspólnoty. I tutaj pojawiła się sugestia, aby prezydent zaczął od własnego środowiska.

— OCIEPA: Kilka wolnych miejsc było widać w ławach Platformy. Na galerii m.in. byli prezydenci, dyplomaci i dalsza rodzina. Były też bardzo szczególne podziękowania [dla poprzedników, a w szczególności dla Lecha Kaczyńskiego].

— OCIEPA DALEJ: Trwające 20 minut orędzie prezydent wygłosił z głowy. Kartki nawet nie miał, ale też wiele z tego, co powiedział, słyszeliśmy już wcześniej. Do obietnic i doświadczeń z kampanii prezydent odnosił się wielokrotnie. Momentami przypominało to expose, momentami przemówienie wiecowe. Komentarze polityków Platformy szły w jednym kierunku: prezydent mówi jak w kampanii. Pytanie brzmi, w której.

— CEZARY GRABARCZYK: Chyba nie w tej, która się skończyła. A tej, która właśnie trwa.

— OCIEPA: Przed Sejmem orędzia prezydenta słuchało ponad 100 osób. Śledzili przekaz w tabletach. Narzekali, że nikt nie wystawił telebimu. Wielu było po nieprzespanej nocy.

— OCIEPA DALEJ: Orędzie prezydenta 18 razy przerwało brawami. Klaskami przede wszystkim posłowie PiS, ale po tych słowach [o niedojadających dzieciach] w ławach PO słychać było buczenie.

— IWONA ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA: Nie słyszałam żadnego buczenia z ław PO. Naprawdę, nie słyszałam żadnego buczenia.

— HONORY I OBOWIĄZKI – zapowiedź: Intensywny dzień nowego prezydenta jeszcze się nie skończył, ale te najważniejsze wydarzenia już za nim. To przypomnijmy – PAD uczestniczył w mszy za ojczyznę, a przy Grobie Nieznanego Żołnierza przejął zwierzchnictwo nad wojskiem. Ostatnie dzisiaj przemówienie wygłosił przed Pałacem Prezydenckim.

— JAN MIKRUTA SPRZED PAŁACU PREZYDENCKIEGO: Zdecydowanie tak [Duda może uznać pierwszy dzień prezydentury za udany]. To był, to jest – bo przed prezydentem jeszcze jedno wystąpienie do internautów – dzień długi i wyczerpujący, ale Andrzej Duda może być z niego zadowolony, bo wypadał naprawdę dobrze. z każdym kolejnym przemówieniem sprawiał wrażenie bardziej pewnego siebie. W tym ostatnim, wygłoszonym tu, przed Pałacem Prezydenckim, nawet pewnego siebie, bo mówił, że jedna prezydencka kadencja byłaby dla niego porażką. Ale taka też była w Warszawie atmosfera. Prezydentowi na każdym dosłownie kroku towarzyszył gęstniejący tłum zwolenników, a jedyne drobne odstępstwa od napiętego planu uroczystości wynikały właśnie z tego, że PAD długo witał się ze zwolennikami.

— UROCZYŚCIE – zapowiedź: Takich tłumów na ulicach, wiwatujących na cześć polityka, Polska nie widziała już dawno, choć Andrzej Duda mógł się już przyzwyczaić do entuzjastycznych reakcji podczas kampanii wyborczej, to jednak dziś ludzi tak wiwatujących, tak witających nowego prezydenta, było wyjątkowo dużo.

— AGNIESZKA MILCZARZ: Na Wiejskiej była dziś prawdziwa rewia mody, ale to żona Andrzeja Dudy była na celowniku kamer, fotoreporterów, ale i polityków. Zwróciła na siebie uwagę, nie tylko eleganckim strojem.

— MILCZARZ DALEJ: Nie obyło się bez zgrzytów. Kiedy na salę plenarną wchodziła PEK, klaskała Platforma. Na orędzie PAD entuzjastycznie zareagowało PiS. Mniej entuzjastycznie druga strona sali i były już prezydent.

— MARTA KACZYŃSKA: Było to dla mnie wzruszające orędzie, z uwagi na odwołanie do mojego ojca.

— MILCZARZ: Mamę prezydenta uwieczniono, gdy rozmawiała z Leszkiem Millerem. W Sejmie dało się odczuć nie tylko emocje, ale i upał. Naprawdę gorąco było na Placu Zamkowym, gdzie zwolennicy Andrzeja Dudy czekali na prezydencką parę.

— MILCZARZ DALEJ: Zaprzysiężenie prezydenta to szczegółowo zaplanowane uroczystości. Oprócz tych oficjalnych, najważniejsze dla głowy państwa jest spotkanie z narodem. To nieoficjalna część protokołu.

— BIAŁA KARTA – zapowiedź: Andrzej Duda wszedł do politycznej ekstraklasy z fasonem. Jeszcze rok temu niewiele osób wiedziało o istnieniu tego polityka, który – jak do tej pory – stał raczej w drugim szeregu. Czas więc poznać nowego prezydenta.

*****

FAKTY TVN

— JESTEM CZŁOWIEKIEM NIEZŁOMNYM – live i materiał KKZ o PAD.

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: PAD od 3 godzin w Pałacu. Zmieniło się otoczenie, pojawił się krzyż smoleński, obrończyni powiedziała, że będzie się pojawiał codziennie od 21 do 21:30.

— KOLENDA-ZALESKA DALEJ: W taki sposób spełniają się politycznie marzenia. W inauguracji uczestniczyli wszyscy żyjący prezydenci. Donald Tusk uznał, że nie dostał zaproszenia jako szef RE i odmówił udziału. Wśród podziękowań wyróżniona została jedna osoba – Lech Kaczyński.

— MARTA KACZYŃSKA: To było wzruszające.

— KOLENDA-ZALESKA: Orędzie było politycznym przekazem. Zapowiedział dużą polityczną aktywność, zwłaszcza w polityce zagranicznej. Konkurenci odebrali orędzie jako element kampanii wyborczej PiS-u. PAD chce być aktywnym uczestnikiem życia politycznego. Do Pałacu wrócił pieszo, wśród tłumów zwolenników.

— MARZY O ZGODZIE, CZY TYM RAZEM SIĘ UDA – zapowiedź: Do wierzących i niewierzących, do Polaków o różnych poglądach, mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Wierzy we współpracę z Sejmem i z rządem. I – jak pięć lat temu Bronisław Komorowski – marzy o zgodzie. W Polsce od lat to jest “marzenie ściętej głowy” – nawet jeśli to głowa państwa. Czy tym razem się uda?

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Na zdjęciach widać, że bili brawo i posłowie PO i Janusz Palikot.

— W MATERIALE PBK bijący brawo kiedy PAD mówił o szanowaniu innych poglądów.

— JAROSŁAW KACZYŃSKI: Bardzo mi się podobało.

— KONKLUZJA SOBIENIOWSKIEGO: Bez względu na to czym było buczenie posłów PO, dziś nie powinno się zdarzyć.

— JEDYNKI JAK NOWE – zapowiedź: Wyborcze jedynki na listach Platformy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Tym razem za zmiany bierze się pani premier. Andrzej Biernat traci i wymarzona jedynkę, i stanowisko sekretarza partii.

— MACIEJ KNAPIK: PO kolejny dzień układa listy tak, żeby wyborcy zapomnieli o aferze podsłuchowej. Uśmiech Biernata jest trochę na pokaz. Zmian ma być więcej.

— DANUTA PIETRASZEWSKA O SCHETYNIE NA 1 W KIELCACH: Jako wybitny lider może wszędzie wzmacniać.

— DALEJ KNAPIK: Z jedynek mają odejść podsłuchani i niektórzy szefowie regionów, np. Rafał Grupiński.

— ADAM BIELAN: Tusk trzymał partię silniejszą ręką.

— KONKLUZJA KNAPIKA: Wydaje się że Kopacz jest górą w sporze z baronami.

— FRANKI I BANKI, SEJM WYCIĄŁ NIEZŁY NUMER – zapowiedź: Posłowie tak zmienili ustawę dla frankowiczów, że akcje banków nie spadły, a wręcz runęły. Złośliwi mówią, że banki mają czym otrzeć łzy. Pytanie, czy frankowicze długo będą się cieszyć ustawą, która jeszcze nie przeszła przez Senat.

— DARIUSZ PROSIECKI: Tylko PO była przeciw obecnym rozwiązaniom, 90% różnicy kursów ma pokryć bank. Według ekonomistów to potężne uderzenie w banki. Na giełdzie zawieszono notowania dwóch banków.

— DARIUSZ JOŃSKI: Niech banki zapłacą za to, co robiły dotąd.

*****

#FPF:

— BEATA SZYDŁO O SWOICH EMOCJACH DZISIAJ: To były wielkie chwile, podniosłe wydarzenia. Wzruszyłam się i wtedy do mnie doszło, że naprawdę dokonaliśmy rzeczy wielkiej.

— O ORĘDZIU PAD: Powiedział, że razem musimy budować rzeczy ważne, budować wspólnotę i dialog. Andrzej Duda w swoim orędziu to podtrzymał.

— O RZĄDZĄCYCH: Gdyby była chęć rozmowy ze strony rządzących, to była rozmowa z opozycją w Sejmie o ważnych projektach ustaw, które z innymi partiami zgłaszaliśmy. Tego nie było.

— “TRZEBA ZAUFAĆ DUDZIE”: Prezydentura Bronisława Komorowskiego jest już przeszłością. Teraz jest prezydentura Andrzeja Dudy i realizacja wspólnych celów. Trzeba zaufać Andrzejowi Dudzie (…) To będzie zupełnie inna prezydentura. Bliska spraw zwykłych ludzi. To będzie prezydent inicjatyw. Będzie realizował prezydenturę tak, jak zapowiedział [w kampanii].

— O BUCZENIU POLITYKÓW PO: To było zupełnie niepotrzebne. Andrzej Duda powiedział o fakcie. Nie trzeba buczeć. Trzeba zmierzyć się z problemami.

— O PIS I DUDZIE: W wielu punktach programowych mówimy jednym głosem (…) Andrzej Duda buduje swoją pozycję, idzie swoją drogą. Kampania prezydencka jest już przeszłością.

— O BUDOWIE WSPÓLNOTY: Dla nas największą wartością jest, że kandydat z naszego środowiska zapowiedział, że chce budować wspólnotę, i będzie to realizował.