— PEK ZERUJE JEDYNKI: SCHETYNA W KIELCACH, KIDAWA W OBWARZANKU, KOROL W GDAŃSKU – piszemy na 300POLITYCE: “Grzegorz Schetyna będzie jedynką w Kielcach – dowiaduje się 300POLITYKA (…) Jak mówi nam jeden z członków zarządu PO, Małgorzata Kidawa-Błońska będzie najprawdopodobniej jedynką w tzw. obwarzanku warszawskim, Robert Kropiwnicki w Legnicy, Alicja Chybicka we Wrocławiu, Adam Korol w Gdańsku, Rafał Trzaskowski w Krakowie albo Poznaniu, Marcin Kierwiński w Płocku, a Marek Hok w Koszalinie”. http://300polityka.pl/news/2015/08/05/pek-zeruje-jedynki-schetyna-w-kielcach-kidawa-w-obwarzanku-korol-w-gdansku/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:

Sejm przyjął projekt ustawy o frankowiczach

PEK w orędziu: Proszę Dudę o zwołanie Rady Gabinetowej

Schetyna: Ciągle mam nadzieję, że Tusk będzie w Sejmie

PEK: W piątek lista nowych jedynek PO

GW odpowiada Dudzie: Życzymy, by nigdy nie poznał Pan osobiście, co znaczy doświadczyć kampanii dyfamacji

Livestream z zaprzysiężenia Dudy od godziny 10 na YouTube

Współpracownik Dudy: My nie zajmujemy się zaproszeniami. Jesteśmy zdziwieni

Zaprzysiężenie Dudy jednak bez Tuska. Współpracownik szefa RE: Nie dostał zaproszenia od prezydenta-elekta

PBK pod “Niespodzianką”: Czułem się skrzyżowaniem Mazowieckiego z Bartoszewskim

Duda o kampanii parlamentarnej: Wnioski z mojej kampanii wyciągnęli wszyscy

SLD podsumowuje kadencję PBK: “Chciał kompromisu, ale był jak śpiący gajowy”

List PAD do czytelników “Gazety Wyborczej”: “Liczę na Waszą pomoc w osłabianiu podziałów”

http://300polityka.pl/live/2015/08/05/

*****

WIADOMOŚCI TVP

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ O OSTATNIM DNIU PBK: Powyborczy szok minął, najlepiej widać to po takich nieoficjalnych pożegnaniach z przyjaciółmi i mieszkańcami Warszawy. Odchodzący prezydent na pewno nie chce przejść do historii jako przegrany faworyt. To nie była prezydentura skandali, prezydent odchodzi w atmosferze podziałów. Wojny polsko-polskiej nie udało się ugasić.

— ELŻBIETA WITEK: Nie był prezydentem kompromisu, był prezydentem PO.

— DOBROSZ-ORACZ: Najbardziej wymowne było rozstanie z armią. Bezpieczeństwo to był lejtmotiv tej prezydentury jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie. Szczyt NATO w Warszawie to miała być wizytówka drugiej kadencji, której nie będzie.

— MARIUSZ BŁASZCZAK: To było 5 lat straconych dla Polski.

— BEATA SZYDŁO: Nie stawał po stronie obywateli, tylko był prezydentem broniącym pomysłów, jakie PO forsowała.

— LESZEK MILLER O PREZYDENTURZE PBK: Kotylionowa, bardzo zwrócona w przeszłość.

— KAMIL DZIUBKA O 6 SIERPNIA: W sumie na ten dzień Andrzej Duda zaplanował aż 4 wystąpienia.

— ADAM KWIATKOWSKI: Przygotowuje się też do tego, aby przedstawić plan, w którym pokaże wszystkim Polakom jak będzie realizować swoje obietnice.

— DARIUSZ JOŃSKI O DUDZIE: Te ostatnie tygodnie pokazują, że chce mieć do czynienia z jednym środowiskiem – kościelnym. Czy to się zmieni, trudno powiedzieć.

— DZIUBKA: Wbrew wcześniejszym informacjom w Warszawie nie pojawi się Donald Tusk, który został zaproszony jako były premier. Nie został zaproszony jako szef RE. Wg. MSZ nie przewiduje tego protokół.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— W OBSZARZE BEZPIECZEŃSTWA I OBRONY UDAŁO SIĘ UZYSKAĆ BARDZO WIELE – wypowiedź Bronisława Komorowskiego na czołówce.

— KWESTIA OBNIŻENIA WIEKU EMERYTALNEGO I KWESTIA KWOTY WOLNEJ OD PODATKU – wypowiedź Andrzeja Dudy na czołówce.

— PODSUMOWANIA I ŻALE – zapowiedź Jarosława Gugały: W ostatnim dniu swojej kadencji PBK pożegnał się z wojskiem oraz spotkał się z mieszkańcami Warszawy. Prezydent-elekt Andrzej Duda w wywiadzie dla PAP zapowiedział, że jeśli w pierwszym roku urzędowania nie złoży projektów ustaw w sprawie obniżenia wieku emerytalnego oraz podwyższenia kwoty wolnej od podatku, ustąpi z urzędu.

— GRZEGORZ KĘPKA: Ostatnie godziny Bronisława Komorowskiego w roli prezydenta. W południe jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych pożegnał się z wojskiem i dziękował za 5 lat współpracy. Kilkanaście minut później nieoczekiwanie pojawił się na placu Konstytucji i pożegnał się z Warszawiakami.

— KĘPKA DALEJ: Wczoraj wieczorem PBK wygłosił ostatnie telewizyjne orędzie. Nie odmówił sobie małej złośliwości. PiS konsekwentnie bojkotowało posiedzenia RBN-u. Ale to już historia.

— KĘPKA: Za 15 godzin zakończy się kadencja PBK. Tuż po 10:00 rano Andrzej Duda złoży przysięgę przez Zgromadzeniem Narodowym i stanie się 6. prezydentem III RP.

— KĘPKA DALEJ: Pierwszy raz zaprzysiężeniu będzie towarzyszyć ręcznie przepisana Konstytucja. Po zaprzysiężeniu, prezydent będzie uczestniczył w mszy świętej. Potem, na Zamku Królewskim odbierze insygnia prezydenckie. Godzinę później oficjalnie przejmie Pałac Prezydencki. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza obejmie zwierzchnictwo nad armią. Wieczorem będzie rozmawiał z internautami, ale już wcześniej wygłosy 4 przemówienia.

— KĘPKA: Duda już dziś zapowiedział, że daje sobie rok na złożenie projektów ustaw o obniżeniu wieku emerytalnego i podniesieniu kwoty wolnej od podatku.

— KĘPKA DALEJ: Nieoficjalnie wiadomo, kto obejmie najważniejsze stanowiska w Kancelarii nowego prezydenta. Od wczoraj wiadomo też, że szefem BBN-u będzie Paweł Soloch. Oficjalnie skład Kancelarii poznamy pojutrze. W uroczystościach nowemu prezydentowi będzie towarzyszyć żona i córka. Wczoraj panie przyjechały do Warszawy. Plany jego prezydenta i jego żony na następne dni nie są jeszcze znane. Na uroczystości zaprzysiężenia będą byli prezydenci i premierzy. Oprócz Donalda Tuska.

— 20:00 WYSTĄPIENIE EWY KOPACZ – zapowiedź Gugały: W związku ze zmianą na stanowisku prezydenta o godzinie 20:00 specjalne wystąpienie PEK.

*****

#GOŚĆ WYDARZEŃ:

— GRZEGORZ SCHETYNA O ROZMOWIE Z ANDRZEJEM DUDĄ: Takie nieformalne spotkanie, bo krzyżują się plany urlopowe, a kalendarz się włącza jutro koło 10:30 i są wspólne sprawy rządowo-prezydenckie czy prezydenckie-rządowe, które wymagają koordynacji i dlatego prosił o rozmowę pan prezydent, żeby ustalić te najważniejsze, pierwsze kroki, skoordynować je, bo polityka zagraniczna i polityka obrony to jednak wspólna domena tych instytucji – rządu i prezydenta. I stad ta rozmowa i zapisanie tych planów na najbliższe dni i tygodnie.

— O PIERWSZEJ WIZYCIE ZAGRANICZNEJ PAD: Mi nie sposób o tym mówić, bo nie jestem przedstawicielem Kancelarii Prezydenta. Myślę, że jutro – po zaprzysiężeniu – prezydent czy też jego minister przedstawi tę koncepcję. My rozmawialiśmy o wizycie w Nowym Yorku pod koniec września, na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. To ważne i symboliczne, szczególnie, że polski prezydent z reguły, a na pewno także we wrześniu będzie miał spotkanie z prezydentem USA. Jest dużo spotkań, wystąpienie w niedzielne południe, więc to wymaga koordynacji. Jesteśmy zaangażowani jako MSZ przez miesiące i też mówiłem o tym prezydentowi, jak ważne jest to spotkanie i jak potrzebna jest dobra koordynacja.

— O WIZYCIE PDT NA ZAPRZYSIĘŻENIU PAD: Nie wiem, czy doszło do nieporozumienia, bo dzisiaj rano jeszcze było potwierdzenie, że premier, przewodniczący Rady Europejskiej będzie uczestniczył. Ciągle mam nadzieję, że będzie w Sejmie, że uda się jakoś doprowadzić do wyjścia z tej sytuacji. Myślę, że będzie takie spotkanie [PDT z PAD]. To kwestia czasu. Jest dosyć nowa sytuacja, więc być może to efekt jakiegoś niedopatrzenia czy błędu technicznego. Szczególnie, że zaprzysiężenie o 10:00 będzie z udziałem byłych prezydentów, premierów. Wszyscy starali się wprowadzić taką tradycję na stałe.

— O STARCIE DO SEJMU: Jestem wskazany jako lider legnicko-jeleniogórskiej listy. Tam startuję od 10 lat i przekonuję wyborców. Ostatnio blisko 68 tys. udało mi się przekonać mieszkańców Dolnego Śląska, tego subregionu, do tego, żeby glosowali na mnie. To trudny czas. Pisanie list wyborczych w konstrukcji demokratycznej, otwartej debaty, po przejściach, nie jest łatwe. Ale musimy sobie z tym dać radę (…) Trzeba musimy wspierać. Zawsze jest tak, czy Maciej Płażyński, czy później Donald Tusk, czy teraz PEK. To lider, który ma ten długopis i stawia ostatnie znaczki i korekty, tworzy korektę na tych listach, on ma najwięcej do powiedzenia. Liczę, że tak będzie teraz. Te listy muszą być takie, że dobrze reprezentować Platformę. To muszą być ludzie wiarygodni, którzy będą potrafili bić się o każdy głos, a jednocześnie będą zespołem, drużyną. To wszystko trzeba połączyć i jestem przekonany, że nam się to uda. Bez takiego przekonania, że to są ci najlepsi z najlepszych, nie będzie wyborczego sukcesu.

— O KAMPANII: My rzeczywiście narzuciliśmy takie szybkie tempo i może to dobrze. Mamy teraz czas, żeby to skorygować i poszukać najlepszych rozwiązań. Wszędzie się będzie działo, bo te wybory będą ważne, kampania będzie trudna. Też zdajemy sobie z tego sprawę, że po kampanii prezydenckiej widzimy, że ta kampania następna, będzie twarda i trzeba mieć argumenty w ręku, no i twardy charakter do podjęcia tego wyzwania.

— NA PYTANIE, CZY TUSK SPOTKA SIĘ Z POLITYKAMI PLATFORMY: Jeżeli będzie w Warszawie, to na pewno. On ma inne ważne, ważniejsze europejskie, światowe sprawy, problemy, które musi rozwiązywać. Chcielibyśmy wszyscy, żeby mógł przyjechać do Polski, żeby odpocząć i odetchnąć, bo sierpień jest bardzo twardo przestrzegany w tym europejskim kalendarzu jako czas wakacji i odpoczynku. Tego mu życzę, ale nie da się uniknąć rozmowy o bieżącej polityce, więc na pewno będzie tego świadkiem. Ale wszystko zrobimy w taki sposób, żeby tak, jak zawsze, czuł się jak u siebie, między przyjaciółmi.

*****

FAKTY TVN

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: Pożegnanie z prezydenturą musi być trudne. Ale to pożegnanie z wojskiem musiało być naprawdę bardzo trudne. I choć Bronisław Komorowski nie mówił, że kocha wojsko, to wiadomo, że od lat zajmował się armią.

— PBK: Sprawy związane z obronnością kraju należą do kategorii spraw najważniejszych.

— TOMASZ SIEMONIAK DO PBK: Bez pana zaangażowania i współpracy z rządem nie byłoby takiej armii, jaką mamy dzisiaj.

— KKZ: To było ostatnie wystąpienie Bronisława Komorowskiego w Pałacu Prezydenckim (…) O dumie z polskiej wolności prezydent mówił we wczorajszym orędziu, w którym żegnał się z Polakami.

— KKZ dalej: Te dwa wystąpienia symbolizują prezydenturę Bronisława Komorowskiego. Przywiązania do wyborów 4 czerwca i podkreślania sukcesów 25 lat wolności. Dlatego nieprzypadkowo zorganizowano mu spotkanie z warszawiakami pod słynną kawiarnią “Niespodzianka”.

— KKZ o przekazie PBK w kampanii prezydenckiej: Niewykluczone, że skupienie się na podkreślaniu osiągnięć wolności kosztowało Komorowskiego II kadencję.

— JAROSŁAW GOWIN: On nie dostrzegł, że coraz więcej Polaków ma poczucie, że ich aspiracje – nie tylko materialne – i potrzeba dumy z Polski doznają jakiegoś uszczerbku.

— KKZ: Co ciekawe, zwolennicy Komorowskiego, którzy zorganizowali spotkanie pod “Niespodzianką”, też dostrzegają ten błąd.

— JEDNA Z ORGANIZATOREK: Urosło pokolenie, które jakby potrzebuje czegoś innego.

— KKZ: Ale sam prezydent podkreśla, że nie mógł postępować inaczej.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI: Rolą prezydenta jest podtrzymywanie w Polakach dumy z osiągnięć i wiary w to, że to od naszego polskiego wysiłku i odwagi, zależy nasz sukces, który jest faktem.

— KKZ: Dziś w ocenie dorobku kadencji Bronisława Komorowskiego biorą jeszcze górę polityczne emocje.

— BEATA SZYDŁO: Prezydentura, która faktycznie była mało aktywna.

— KKZ: Są też zgodne opinie.

— DARIUSZ JOŃSKI: Prezydentura przewidywalna.

— STANISŁAW ŻELICHOWSKI: Prezydentura, która była przewidywalna.

— RAFAŁ GRUPIŃSKI: Nie niósł żadnych niespodzianek.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI: Nie wybieram się zupełnie na emeryturę polityczną. Tworzę instytut, który ma dawać mi szansę na dobre przygotowanie do rozsądnego komentowania tego, co się dzieje na scenie politycznej.

— KKZ: Zapowiedział też zgłaszanie nowych projektów politycznych.

— ZAPOWIEDŹ GRZEGORZA KAJDANOWICZA: Nie będzie rewolucji, będzie korekta w polityce zagranicznej. In vitro tak, ale na innych zasadach. To pierwsze zapowiedzi prezydenta elekta. Do Sejmu trafią projekty ustaw o obniżeniu wieku emerytalnego i podniesieniu kwoty wolnej od podatku. To już zapowiedzi z kampanii.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Andrzej Duda od poniedziałku przyjmuje gości i prowadzi rozmowy z tymi, z którymi przeniesie się do Pałacu Prezydenckiego.

— SOBIENIOWSKI: Nieoficjalne informacje wydają się na tyle pewne, że można wskazać, że Małgorzata Sadurska będzie szefową kancelarii prezydenta Dudy, a Adam Kwiatkowski – szefem jego gabinetu. Maciej Łopiński zostanie szefem prezydenckich doradców.

— SOBIENIOWSKI O IN VITRO WEDŁUG PREZYDENTA DUDY: Metoda in vitro będzie dozwolona, ale powinny zmienić się przepisy w tej sprawie.

— ANDRZEJ DUDA DLA PAP: Od początku uważałem, że w tej sprawie powinien być kompromis. No, zrobiono to na siłę. A można było taki kompromis w ramach parlamentu wypracować. Liczę, że taki kompromis będzie w przyszłości.

— SOBIENIOWSKI: Już dzisiaj Andrzej Duda mówi o smoleńskim pomniku przy Prezydenckim Pałacu i potrzebie rozmowy na ten temat z prezydent Warszawy.

— DUDA O POLITYCE ZAGRANICZNEJ: Myślę o stworzeniu bloku partnerskiego od Morza Bałtyckiego, kończąc na Morzu Czarnym, na Adriatyku.

— SOBIENIOWSKI: Żaden z pracowników kancelarii Dudy nie spotkał się z tymi odchodzącymi, by porozmawiać o przejęciu obowiązków.

— TOMASZ NAŁĘCZ: Takich kontaktów raczej nie było, byłem zaskoczony brakiem kontaktów w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

— SOBIENIOWSKI: Już w najbliższy weekend Andrzej Duda wyruszy w podróż po Polsce – kilkumiesięczną. Oficjalnie ma to być nawiązanie do podróży z kampanii prezydenckiej i podziękowanie Polakom za wybór. Według współpracowników Dudy, nie powinno się tego wiązać z trwającą kampanią parlamentarną.