— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Raś do Sasina: PEK rozmawia, tak jak na billboardach. Sasin: Tak, zgadzam się. Na billboardach
Szydło na wiecu w Bełchowie: “Trzeba budować wspólnotę. W Polsce jest za dużo podziałów”
JOW Bezpartyjni – nowa inicjatywa Raczyńskiego, Guziała i Hałaczkiewicza. Jutro pierwsza konferencja
Koziej potwierdza: Soloch nowym szefem BBN
Ostatni tydzień “Wakacji z Korwinem”? JKM kontynuuje kampanijną podróż nad morzem
Szydło zwiedziła gospodarstwo mleczne w Złakowie
Szydło o ustawie dot. pomocy frankowiczom: “Nie ma wątpliwości, że PO ją przepchnie”
Petru przedstawia kolejne jedynki: w Lublinie i Gliwicach
Szydło o listach: My się nie kłócimy. Przygotowujemy je w spokoju
Szydło: Rząd powinien przestać tylko dawać dobre rady. Niech stanie po stronie rolników
Następne wyjazdowe posiedzenie rządu w Małopolsce
Rzecznik PiS odpowiada “Dziennikowi Polskiemu”: Dementujemy kłamliwe informacje
PSL zamknie listy 15 sierpnia. Konwencja na początku września
W październiku dodatkowe posiedzenie Sejmu
MKB o Zgromadzeniu Narodowym: Nie mam potwierdzenia od Tuska
MKB o listach: Z przyjemnością spróbuję swojej pracy w innym miejscu
PO podzieliła się w głosowaniu nad związkami partnerskimi
Sejm nie zajmie się związkami partnerskimi
http://300polityka.pl/live/2015/08/04

*****

#FPF:

— GRZEGORZ SCHETYNA O LISTACH: Sprawa przygotowania list to jest polityczna kuchnia (…) Najważniejsze jest zamknąć kwestie list, zamknąć jak najszybciej. To jest kwestia dni.

— GRZEGORZ SCHETYNA: Źle się stało, że w niektórych miejscach doszło do nieporozumień i dosyć spektakularnych rzeczy. Mam nadzieję, że decyzję na poziomie krajowym zamkną w dobrym stylu dyskusję o procesie tworzenia list Platformy.

— SCHETYNA DALEJ: Bardzo szanuję i doceniam parlamentarzystów, ich dorobek z poprzednich lat, kadencji. I jeśli redukuje się z list, eliminuje, degraduje… Witold Pahl jest wybitnym ekspertem, wybitnym prawnikiem. Nie można degradować senatorów, posłów, bez wyraźnej przyczyny. Priorytetowe jest stawianie na ludzi sprawdzonych w pracy legislacyjnej i w regionie. Warto inwestować w ludzi, którzy już dziś są lepsi, niż na początku kadencji. Więc jeśli ktoś odsuwa, i wpisuje to w taki mechanizm gry wyborczej, wewnętrznej, to szkodzi Platformie. Mówią to z przykrością, bo takie działania zaszkodzą wynikowi. Ostatnie dni nam po prostu nie służą.

— O SIKORSKIM I ROSTOWSKIM: Szkoda ich, bo ich polityczna klasa, doświadczenie, będą trudne do zastąpienia, będą niemożliwe do zastąpienia. Mówię to z pełną odpowiedzialnością. To wiemy wszyscy.

— O JEDYNKACH: Szef regionu ma prawo do pierwszego miejsca na liście. To jest możliwe, tylko to musi być weryfikowane. Przez zarząd krajowy i przez radę krajową. Jacek Protasiewicz ma prawo być na pierwszym miejscu na liście [wrocławskiej], bo ma większość z radzie regionalnej, większość w zarządzie.

— DALEJ: Prawo [do startu z jedynki] jest tylko częścią tej historii, bo później musi być kalkulacja, kto pomoże liście Platformy, kto jest wiarygodny, kto odpowiada sobie na pytanie, czy rzeczywiście jestem najlepszą twarzą tu i teraz.

— SCHETYNA O “WIELKIEJ LEKCJI OSTATNICH DNI”: Mówię to śmiertelnie poważnie. Wielka lekcja ostatnich dni, z której musimy wyciągnąć wnioski, bo w takim stanie, jeśli to będzie w ten sposób prowadzone, prowadzona polityka Platformy, partyjna, to przygotowanie i wchodzenie w kampanię wyborczą, to nie będzie dobrze. My musimy być absolutnie zmobilizowani, najlepsi z najlepszych w pierwszym szeregu. Gotowi do bardzo trudnej kampanii, która będzie zaraz. W wyborach prezydenckich nikt nie spodziewał się tak intensywnej i ostrej kampanii. Teraz będzie tylko gorzej.

— O ZAINTERESOWANIU MEDIÓW UKŁADANIEM LIST PO: Wiem, że pani redaktor nie lubi, jak mówię o mediach i ich roli w dzisiejszym życiu publicznym i politycznym. Daliśmy przykład i możliwość używania na Platformie, i analizy tej całej sytuacji wewnętrznej, jeśli chodzi o pisanie list. I wszystkie aktywności Platformy kampanijne poszły kompletnie na margines.

— NA PYTANIE KATARZYNY KOLENDY-ZALESKIEJ, CZY ZARZĄD ZMIENI LISTY: Z tych sygnałów jakie ja odbieram, uważam, że tak. Będą zmiany. One muszą pokazać, że PO wyciąga wnioski z ostatnich dni. I przejmuje inicjatywę.Tutaj rola premier i przewodniczącej partii jest absolutnie kluczowa. Pamięta pani z poprzednich sytuacji… Zawsze przewodniczący Tusk czy wcześniej przewodniczący Płażyński brali inicjatywę, przejmowali dowodzenie i zarządzanie tą kryzysową sytuacją. Taka też sytuacja będzie teraz.

— O STARCIE GIERTYCHA: Nie będzie miał poparcia [ze strony PO]. Nie wiem, czy będzie miał kontrkandydata z PO, to nie jest kwestia zamknięta. Giertych ma inną historię, niż Platforma, powiem delikatnie.

— O SPOTKANIU Z ANDRZEJEM DUDĄ: To było robocze spotkanie, zostałem poproszony o rozmowę. Tak naprawdę tylko dlatego, że plany urlopowe się krzyżują, a zaprzysiężenie jest pojutrze. Przejęcie kontroli nad armią przez pana prezydenta Dud, jest kwestia bardzo ważna dla polskiej polityki zagranicznej, czyli Zgromadzenie Ogólne ONZ. I tego dotyczyła rozmowa. Także odnośnie szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. To są ważne rzeczy, które my już przygotowujemy, chodziło o taką elementarną informację.

— SCHETYNA DALEJ: Widzę, i zresztą rozmawiałem o tym z premierem Siemoniakiem, że wspólnie widzimy taką szansę, żeby te elementarne relacje były takie, jak powinny być w normalnym, dojrzałym kraju, jakim Polska jest [o relacjach z prezydentem Dudą].

— NA PYTANIE, CZY DONALD TUSK BĘDZIE NA ZAPRZYSIĘŻENIU ANDRZEJA DUDY: Tego nie wiem.

*****

#GOŚĆ WYDARZEŃ:

— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA O PLANIE PRACY SEJMU: To wszystko będzie zależało od pacy posłów, bo mamy jeszcze kilkadziesiąt ustaw w komisjach. Niektóre są już na ostatnim etapie pracy. Na pewno w najbliższych dniach będzie ustawa o jakości powietrza w miastach – takie wsparcie dla samorządów, żeby mogły wpływać na to, jakim powietrzem oddychamy. Na pewno ustawa o pomocy dla frankowiczów, na pewno ustawa o pieczy zastępczej. Mam nadzieję, że w tym tygodniu zostaną rozpatrzone poprawki Senatu i będziemy mogli jutro tę ustawę głosować. Jest kilka ustaw dostosowujących nasze prawo do prawa unijnego i te są traktowane w pierwszej kolejności. Każde posiedzenie Sejmu to sprawdzian, co możemy jeszcze z tych ustaw, które są, przyjąć.

— O LISTACH PLATFORMY: Wiem [skąd będę startować] i te osoby, które mają otwierać listy, to wiedzą. Rzeczywiście moi koledzy zbyt optymistycznie ocenili, że można to było zrobić do czwartku. Tym bardziej, że jest i Sejm, i zaprzysiężenie nowego prezydenta, trzeba to o kilka dni odłożyć. Ale tak naprawdę o kilka dni. Najpierw regiony przygotowywały swoje propozycje list, które nie do końca są zbieżne z tym, o czym myślał zarząd partii i PEK. Bo tak naprawdę ważne jest, żeby te listy były skuteczne i żeby każda osoba znajdująca się na tych listach miała potencjał i mogła zebrać dużo głosów. Bo jeżeli poważnie chcemy myśleć o dobrym wyniku, o powtórzeniu wyniku sprzed wielu lat, to każdy kandydat na liście musi mieć ten potencjał do zbierania głosów. Trzeba tych kandydatów bardzo racjonalnie przygotować i rozmieścić.

— KIDAWA-BŁOŃSKA DALEJ O LISTACH: W miejsca, gdzie nie ma mocnych liderów, trzeba tych liderów wskazywać. Ale to żadna nowość, bo przypomnę, że jeżeli ktoś rozejrzy się wstecz, jak wyglądało układanie list 4 lata temu, 8 lat temu, to jest podobnie. Zawsze na początku są emocje, one muszą być. Każdy ma swoje własne ambicje, swoje własne plany, ale potem musi być gra zespołowa i dobre, mocne listy. Mam nadzieję, że to, co zaprezentuje PO za kilka dni, przekona, że warto było trochę poczekać i te listy tak ułożyć.

— O DACIE PREZENTACJI LIST: W najbliższych dniach. Nie chcę obiecywać żadnej daty, ale sądzę, że to będzie bardzo szybko.

— O REFERENDUM: Właściwie na dwa, bo jedno z tych pytań… To pytanie zostało spełnione, bo jest to zawarte w ustawie, którą przyjął Sejm. Tak naprawdę będą aktualne dwa pytania. Pierwsze – czy chcemy finansowania partii z budżetu i czy jesteśmy za JOW-ami.

— DALEJ O REFERENDUM: PO zawsze mówiła, że jesteśmy za zniesieniem finansowania partii. Przypomnę, ze to my wprowadziliśmy JOW-y do Senatu, do wielu szczebli samorządu. Dla nas to nic nowego. Jeżeli taka będzie wskazówka obywateli, i będziemy w parlamencie, na pewno to przeprowadzimy (…) Jest pole do dyskusji. Można zastanowić się, czy nie robić ordynacji mieszanej, żeby nowe osoby czy nowe ugrupowania znaleźć i poszukać akceptacji społecznej. Wynik referendum będzie takim sygnałem, czy podjąć dyskusję i szukania rozwiązania.

*****

FAKTY TVN

— LISTY – PRETENSJE W PO- W PiS UKŁADA PREZES – zapowiedź Justyny Pochanke: Nietrafione jedynki – niezadowolona premier. W Platformie Obywatelskiej listy wyborcze zmieniły się w listy skarg i zażaleń. Lokalne władze partii będą wzywane „na dywanik”. W PiS-ie idzie gładko – jak zwykle, gdy listy układa prezes Jarosław Kaczyński.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Najszybciej zrezygnował Rostowski, później Rostowski, zrezygnowali, czego nie zrobi z pewnością Andrzej Biernat. Arłukowicz też został nagrany i też nie odchodził z rządu opromieniony sukcesami.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Kategorycznym posunięciem byłoby skreślenie Andrzeja Biernata, samo przesunięcie na liście miałoby wagę porównywalną do przesunięcia marszałek Sejmu do innego okręgu.

— DALEJ SOBIENIOWSKI: Politycy PO zwracają uwagę, że to, co się dzieje w Platformie jest i tak bardziej demokratyczne niż w PiS. Politycy PiS chętniej rozmawiają o listach PO niż swoich. Najtrudniej rozmawiać o starcie najbardziej radykalnych członków PiSu. Już dziś wiadomo, że Krystyna Pawłowicz będzie kandydować. Antoni Macierewicz też będzie kandydować, choć jego zespołu nie zwoływano aż od 4 miesięcy, to najdłuższa przerwa w pracach tego zespołu, ale też i najdłuższa kampania wyborcza od lat.

— USTAWA REPRYWATYZACYJNA TRAFIŁA DO TRYBUNAŁU – zapowiedź: Ostatnia akcja prezydenta. Ustawa reprywatyzacyjna, na którą tak liczyła Warszawa, trafia do Trybunału Konstytucyjnego. W mieście panuje wolna amerykanka. Przy odzyskiwaniu nieruchomości zabranych dekretem Bieruta pojawiają się między innymi tajemniczy 140-letni właściciele.

— MACIEJ KNAPIK: Ustawa miała wstrzymać dziką reprywatyzację i tzw. przejmowanie majątku “na kuratora”. Kamienic o niejasnym statusie nikt nie chce remontować.

— HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ: Jestem rozczarowana, a nawet rozgoryczona.

— JAN ŚPIEWAK: Prawnicy zwracali uwagę że ta ustawa to bubel prawny.

— BEATA SZYDŁO WYBIERA RUINY NA TŁO KONFERENCJI – zapowiedź: Beata Szydło na konferencję wybrała ruiny fabryki w Nowej Soli. Mieszkańcy miasta ruiny znają, ale zapraszają na zupełnie inną wycieczkę po mieście. Po nowych drogach, rondach, parkach i zakładach pracy. Mieli 40-procentowe bezrobocie – teraz mają 10 proc. I pytają: czy Polska jest w ruinie, czy to wyłącznie polityka?

— RENATA KIJOWSKA: Ciągle solą w oku nowosolan jest konferencja prasowa kandydatki na premiera zorganizowana na tle nieistniejącej fabryki nici Odra.

— MIESZKANKA: Jako nowoslolanka czuje się oburzona, bo to jedno z najbardziej rozwijających się miast w Polsce.

— DALEJ KIJOWSKA: Nowosolanie sobie poradzili, powstało kilka zakładów, odnowiony port, wycieczki po Odrze, z tym chcą być kojarzeni.

— 4 PREZYDENCCY PANCERNI – zapowiedź: Mocny policzek i głośne żądanie przeprosin. Profesor Piotr Gliński oskarżył generała Stanisława Kozieja o to, że był szkolony przez GRU, czyli sowiecki wywiad. Generał twardo zażądał przeprosin, więc profesor przeprasza.

— TOMASZ NAŁĘCZ: Zaczęło się od próby delegitymatyzacji, odmowy uznania wyniku wyborów.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— GRZEGORZ SCHETYNA NA CZOŁÓWCE: Musimy przechodzić przez ten trudny czas.

— KRZYSZTOF ZIEMIEC W ZAPOWIEDZI MATERIAŁU O LISTACH: Biernat, Gawłowski, Tomczykiewicz – o tych nazwiskach znów jest głośno, ale nie ze względu na nagrania, tylko ze względu na start w wyborach. Tomasz Siemoniak zapewnia, że będą jeszcze zmienione, ale konflikt jest aż nadto widoczny.

— KAMIL DZIUBKA: Tych pytań niektórzy politycy PO wolą unikać. Cezary Grabarczyk ma być jedynką na łódzkiej liście. Właśnie w tym regionie toczy się jeden z ostrzejszych sporów.

— IWONA ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA: Na kilku listach potrzebne są korekty.

— DZIUBKA: Śledzińska-Katarasińska zrezygnowała z kandydowania po tym, jak zaproponowano jej 4 miejsce. Napisała nawet list do premier Kopacz. Jak mówi walczy nie o siebie, a o młodych.

— CEZARY GRABARCZYK: Toczy się faza konsultacji, uzgodnień

— DZIUBKA: Te konsultacje przerodziły się w jeden z głównych tematów politycznych.

— TOMASZ SIEMONIAK: Sadze, ze można się spodziewać dość radykalnej przebudowy kształtów list, zwłaszcza jeśli chodzi o liderów.

— TOMASZ TOMCZYKIEWICZ NA PYTANIE O TYM CZY STRACI JEDYNKĘ: Wszyscy wiemy, że proces list jeszcze się zakończył, czekamy na decyzje Rady Krajowej.

–KAMIL DZIUBKA: O atmosferze w partii mogą świadczyć doniesienia z lubuskiego.

— W MATERIALE CYTAT Z TEKSTU 300POLITYKI O WYPOWIEDZI BUKIEWICZ

— DZIUBKA: Bez przydziałów pozostają najpopularniejsi politycy w PO, w tym marszałek Sejmu, która chciała startować z Warszawy, być być może będzie liderka w Krakowie

— GRZEGORZ SCHETYNA: Ja jestem ciągle optymistą, musimy mieć dobre wiarygodne listy.

— DZIUBKA O INNYCH PARTIACH: Listy PSL tworzą się po cichu, w sobotę listami mają zająć się władze SLD

— ANNA HAŁAS-MICHALSKA W MATERIALE O DUDZIE: Będzie pracował i mieszkał w Pałacu Prezydenckim, inaczej niż Bronisław Komorowski. Ma się wprowadzić możliwie najszybciej po zaprzysiężeniu.

— KRZYSZTOF SZCZERSKI: Niedługo po zaprzysieżeniu Duda ogłosi swoje decyzje personalne.

— W MATERIALE PODSUMOWANIE INFORMACJI O PERSONALIACH DUDY

— SZCZERSKI: Przygotowuje 101 bardzo aktywnych dni prezydenta Dudy w sferze zagranicznej.

— ANNA HAŁAS-MICHALSKA: Prezydent-elekt spotkał się wczoraj wieczorem z szefem dyplomacji. Po oficjalnych uroczystościach ma wziąć udział w spotkaniu w sieci. Andrzej Duda zamierza być aktywny w internecie, tak jak w trakcie kampanii wyborczej.

— PAWEŁ SZEFERNAKER: Będzie to pierwsze wydarzenie tego typu w Polsce, wcześniej nie było takich wydarzeń z udziałem głowy państwa.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— KOŃCZY PEWNYMI DECYZJAMI SWOIMI. MA DO TEGO PRAWO – wypowiedź Ireneusza Rasia na czołówce.

— PBK NIEPOTRZEBNIE TAK SIĘ POSPIESZYŁ – wypowiedź Leszka Millera na czołówce.

— POSEŁ NIE MA OBOWIĄZKU SŁUCHAĆ ZDANIA EPISKOPATU – wypowiedź Stefana Niesiołowskiego na czołówce.

— TO JUŻ JEST KONIEC – zapowiedź Jarosława Gugały: PBK wygłosi swoje pożegnalne orędzie. Transmisja w Polsacie News o 20:00.

— BEATA LUBECKA: To ostatnie chwile urzędowania PBK. Dziś wręczał nagrodę Solidarności im. Lecha Wałęsy tegorocznej laureatce Żannie Niemcowej – córce zamordowanego rosyjskiego opozycjonisty.

— LUBECKA DALEJ: Na uroczystość zaproszono m.in. szefa “Solidarności”, ale nie skorzystał. Termin i miejsce uważa za niefortunne. Lepszą datą byłby 31 sierpnia – rocznica Porozumień Sierpniowych. I takie miały być wstępne ustalenia.

— PIOTR DUDA: PBK za 2 dni już nie będzie prezydentem. No to nagroda jest wręczana dzisiaj. Dla mnie to nie zbieg okoliczności.

— LUBECKA: Regulamin nagrody nie określa daty jej wręczenia.

— JOANNA TRZASKA-WIECZOREK: To nie Kancelaria Prezydenta decydowała o dacie tego wydarzenia.

— LUBECKA: Tylko MSZ. Na ostatniej prostej prezydentury PBK jest bardzo aktywny. Właśnie oficjalnie wyznaczył główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych. W rocznicę Powstania Warszawskiego wręczył nominacje generalskie. Do tej pory wręczano je 15 sierpnia, w Święto Polskiej Armii.

— LESZEK MILLER: To jakiś dziwny pośpiech, na jakąś gonitwę za wydarzeniami, które coś znaczą, coś upamiętniają. PBK niepotrzebnie tak się pospieszył.

— IRENEUSZ RAŚ: Kończy kadencję pewnymi decyzjami swoimi. Ma do tego prawo.

— LUBECKA: Odchodzący prezydent przez ostatnich 5 lat mieszkał z żoną w Belwederze.

— TRZASKA-WIECZOREK: Przed tym zaprzysiężeniem, przed 6 sierpnia, opuści swoją dotychczasową rezydencję.

— JAKUB RUTNICKI: Ma Budę Ruską.

— LUBECKA: Według doniesień prasy, PBK wynajął swoje ponad 150-metrowe mieszkanie w centrum Warszawy na 10 lat.

— RUTNICKI: Prezydent na pewno będzie miał gdzie mieszkać. Ale co do zasady każdą umowę można też zerwać.

— LUBECKA: Tylko to może być kosztowne. Kancelaria Prezydenta nie zdradza, gdzie prezydent się przeprowadzi z Belwederu. Wiadomo, ile wynosi prezydencka emerytura. Ok 9 tys. zł. Na tle innych państw jest niska. Błaszczak: Pamiętajmy o tym, ile zarabiają Kowalscy w Polsce. Zarabiają 4-krotnie mniej niż Schmidtowie w Niemczech.

— LUBECKA: Były prezydent może sobie jeszcze dorobić do emerytury jeżdżąc z wykładami, jeśli zechce.

— LUBECKA DALEJ: Po jutrze prezydentura Bronisława Komorowskiego przejdzie do historii. W ostatnim sondażu połowa Polaków orzekła, że nie jest zadowolona z tej prezydentury. 1/3 orzekła, że jest.

— ŹRÓDŁO ZGORSZENIA – zapowiedź Gugały: Rada Prawna Episkopatu oświadczyła, że in vitro jest dla katolików nie do zaakceptowania, a politycy, którzy głosowali za tą metodą zerwali związek z nauką Kościoła. Poparcie in vitro jest uważane za ciężki grzech i dlatego nie powinni przystępować do komunii, zanim publicznie nie wyrażają skruchy. Jednak głosowanie za in vitro nie powoduje automatycznej ekskomuniki, czyli wyrzucenia z Kościoła.