— LIVEBLOG 300POLITYKI:

Kierwiński krytykuje władze łódzkiej PO i zapowiada, że PEK dokona zmian na listach

Kolejny polityk Platformy krytykuje listy. “To będzie uderzało w całą PO”

Radziszewska: Nagrani politycy PO powinni zachować się jak Sikorski czy Karpiński. Zarząd krajowy zmieni listy

Bielan o słowach Bukiewicz: Tak wygląda dzisiejsza Platforma

Śledzińska o listach PO: Sami “nowi” tego nie pociągną. Nie widzę osoby, która by mnie przewyższała

TVP1 szykuje debatę przed referendum

Pahl dziękuje za wsparcie. “Jeszcze raz informuję, że rezygnuję ze startu”

Szydłobus jutro w województwie łódzkim. Tematem – rolnictwo

Zwolennicy Kukiza rozdają porzeczki i zachęcają do udziału w referendum

IBRIS dla RZ: PiS utrzymuje przewagę, Kukiz tuż nad progiem, ZL 7%, Petru w Sejmie

Mucha: Nie należy się przywiązywać do decyzji regionów. Ostateczny kształt list pokaże nowe otwarcie

“JOW-y to nie wszystko. Tylko nowoczesna gospodarka”. Petru startuje z kampanią referendalną

Gawłowski: “Za nagraniami stoi PiS”. O sobie: „Czy osoba zgwałcona ma się tłumaczyć?”

https://300polityka.pl/live/2015/08/03/

— WRZEŚNIOWA PREMIERA KSIĄŻKI KRZYSZTOFA GAWKOWSKIEGO WPISZE SIĘ W KAMPANIĘ LEWICY – piszemy na 300POLITYCE: “Na początku września w księgarniach ukaże się książka Krzysztofa Gawkowskiego. “Obudzić państwo” – bo tak będzie się nazywać – ma być swego rodzaju propozycją dla lewicowych wyborców. Jak to ujął prof. Kik, ofertą reformowania III RP – ale w duchu ewolucji, a nie rewolucji (…) Przyznaje także – pytany o to, czy książka jest wydana na potrzeby kampanii wyborczej – że w jakimś stopniu wpisze się w kampanią, ale z drugiej strony – twierdzi, że projekt książki powstał w 2012 roku, a premierę pierwotnie planowano na pierwszą połowę roku”. https://300polityka.pl/news/2015/08/03/obudzic-panstwo-wrzesniowa-premiera-ksiazki-gawkowskiego-wpisze-sie-w-kampanie-lewicy/

*****

#FPF:

— ANDRZEJ BIERNAT O UKŁADANIU LIST: Procedura jest jasno określona, i dotrzymujemy tej procedury. Najpierw są propozycje regionów, następnie listy zostają wysyłane na poziom centralny. Pani przewodnicząca ma swój głos, może zaproponować zmiany, które przegłosowuje zarząd i Rada Krajowa.

— BIERNAT JESZCZE: Pracuję już od kilku tygodni nad tym, by te listy były jak najbardziej optymalne. To, co idzie z regionów, nie jest bytem ostatecznym.

— O JEDYNKACH: Myślę, że większość “starych” jedynek – umownie mówiąc – ustąpi nowym twarzom. “Starych”, czyli tych, które były w poprzednich wyborach.

— “MOGĘ NIE BYĆ JEDYNKĄ”: Powiedzmy, że nie będę [jedynką], i nie mam z tego powodu zamiaru cierpieć. Ja wystartuję z każdego miejsca, by wspomóc Platformę. Region ocenia, co polityk zrobił dla danego regionu, a co nie. I myślę, że to będzie ostateczna weryfikacja wiarygodności polityka w jego regionie.

— O DECYZJI ŚLEDZIŃSKIEJ-KATARASIŃSKIEJ: Rozmawiałem z panią poseł i wydawało mi się, że doszliśmy do porozumienia. To była wykładnia dyskusji wewnątrz Łodzi. Propozycja 4. miejsca na liście. Pani poseł Śledzińska-Katarasińska zapowiedziała, że absolutnie 4. miejsce jej nie interesuje. Powiedziała, że nie będzie się odwoływała i nie będzie startować, podziękowałem jej za taką postawę i tyle. Dzisiaj słyszę, że będzie się odwoływała. Będzie to przedmiotem dyskusji na zarządzie krajowym.

— BIERNAT O ŚLEDZIŃSKIEJ DALEJ: Doświadczenie pani Iwony bardzo szanuję, bardzo ją lubię, to była moja pierwsza szefowa w Platformie, w regionie. Dużo razem zrobiliśmy dobrego. Myślę, że zmieni jeszcze zdanie.

— O STARCIE ZDYMISJONOWANYCH MINISTRÓW Z PO: W innych partiach – jeśli prześledzimy rządy innych ekip – też było mnóstwo zdymisjonowanych ministrów i nikt nie mówił, żeby nie startowali w kolejnych wyborach. Proszę mi powiedzieć, co nagle się zadziało, żeby ci zdymisjonowani [ministrowie rządu PO-PSL] nie mieli dziś startować?

— O RADOSŁAWIE SIKORSKIM: Zrezygnował z różnych powodów, tak naprawdę nie wiemy, z jakich. Jeszcze kilka tygodni temu był gotów startować, nawet nie z jedynki. Ale coś się stało, być może jakieś osobiste względy, inny sposób na karierę.

— JESZCZE O LISTACH: Każdy poseł chciałby być jedynką, bo to ułatwia kampanię. Ostateczne listy na pewno będą trochę różne [od tych, które zaproponowały regiony]. Platforma jest partią demokratyczną, listy są ustalane oddolnie.

*****

FAKTY TVN

— BITWA W PO O MIEJSCA NA LIŚCIE – zapowiedź Justyny Pochanke: W Platformie Obywatelskiej bitwa o miejsce na liście. Doskonale znana posłanka walczy z równie znanymi posłami. Wpisali się na jedynki, a jej dali czwórkę. A czwórki Iwona Śledzińska-Katarasińska – po tylu latach w polityce – nie zniesie.

— MACIEJ KNAPIK: Poseł Katarasińska żartuje, poseł Grabarczyk też w świetnym nastroju. Ale to tylko pozory. Posłanka z 20-letnim stażem rezygnuje z kandydowania, chce, aby PEK zmieniła decyzję lokalnych struktur i tu uśmiech Grabarczyka nieco przygasa.

— CEZARY GRABARCZYK: Przewodnicząca Ewa Kopacz przedstawi swoje propozycje. Będą się one różniły od tych wstępnych.

— DALEJ KNAPIK: Zaledwie 3 miesiące temu odszedł z rządu po niejasnościach związanych z uzyskaniem pozwolenia na broń, teraz wraca do gry. Wśród jedynek: Tomczykiewicz, Gawłowski, Arłukowicz, Biernat. Odeszli by nie obciążać PO. To było w czerwcu, ale w sierpniu mają być lokomotywami.

— WALDY DZIKOWSKI: Te listy nie są opytymalne, a dziś to dla nas wielkie wyzwanie.

— DALEJ KNAPIK: W rodzinnej Warszawie MKB znajduje się Ewa Kopacz, więc pojawia się możliwość objęcia listy krakowskiej.

— GRZEGORZ LIPIEC: W Krakowie niespecjalnie kocha się Warszawę.

— KOZIEJ VS. GLIŃSKI – zapowiedź Justyny Pochanke: Mocny policzek i głośne żądanie przeprosin. Profesor Piotr Gliński oskarżył generała Stanisława Kozieja o to, że był szkolony przez GRU, czyli sowiecki wywiad. Generał twardo zażądał przeprosin, więc profesor przeprasza.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: U boku Jarosława Kaczyńskiego na Powązkach był przyszły wicepremier. Piotrowi Glińskiemu nie przeszkodzi oskarżanie generała Kozieja o bycie szkolonym przez GRU. Gdyby to była prawda, to pewnie Gliński w internecie nie przepraszałby Stanisława Kozieja.

— STANISŁAW KOZIEJ: To przeprosiny niehonorowe.

— SOBIENIOWSKI O POLITYKACH ZWIĄZANYCH Z PIS A WCZEŚNIEJ Z PZPR Jasińskim i Kryże oraz o Kozieju jako wiceszefie MON w rządzie PiS.

— PBK POWOŁUJE RADĘ DIALOGU SPOŁECZNEGO.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— KAMIL DZIUBKA O PONIEDZIAŁKU PBK: To jedno z ostatnich takich wydarzeń. I ostatnich takich podpisów. PBK złożył je pod ustawą o Radzie Dialogu Społecznego, która zastąpi Komisję Trójstronną. Jeszcze jutro prezydent weźmie udział we wręczeniu nagrody Solidarności.

— DZIUBKA O PODRÓŻY ANDRZEJA DUDY PO POLSCE: Krótko po zaprzysiężeniu PAD ma wyruszyć w trasę po Polsce, to ma być podziękowanie za wybór.

— ANDRZEJ ADAMCZYK: Ta peregrynacja, ten objazd, to kontynuacja wizyt, które realizował od początku 2015 roku.

— DZIUBKA: Wiadomo, że wizyta w południowo-wschodnich regionach Polski nie będzie jednostkowa. Dudzie pozostało do odwiedzenia 100 powiatów, walcząc o urząd zapowiedział, że odwiedzi wszystkie.

— JOANNA MUCHA: Wszyscy wiedzą, że to jest włączenie się de facto w kampanię wyborczą.

— JAROSŁAW GOWIN: Zarzuty, że to będzie element kampanii są pełne hipokryzji. Duda nie będzie prezydentem partyjnym.

— DZIUBKA: W ciągu ostatnich kilka tygodni prezydent-elekt unikał publicznych wystąpień, przygotowywał się do objęcia urzędu. Ostatni raz wszedł mocno w polityczny spór w czerwcu, gdy doszło do serii dymisji w rządzie.

— W MATERIALE PRZYPOMNIENIE WYPOWIEDZI DUDY I PBK.

— DZIUBKA: Wtedy wydawało się, że takich politycznych spięć będzie więcej, nic takiego jednak nie nastąpiło. Uroczystości [zaprzysiężenia] są dopięte na ostatni guzik, ale ich przygotowywanie wciąż trwa.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— TRUDNA UKŁADANKA – zapowiedź Jarosława Gugały: PEK zapowiedziała, że przedstawi w najbliższych dniach listy kandydatów PO, którzy wystartują w październikowych wyborach do Sejmu. W rządzącej partii dochodzi jednak do sporów. Kontrowersje budzą nazwiska polityków, które pojawiają się w doniesieniach o aferze podsłuchowej.

— GRZEGORZ KĘPKA: Takiego sporu o sposób układania list wyborczych do Sejmu chyba w polskiej polityce jeszcze nie było. Iwona Śledzińska-Katarasińska jest w Sejmie od 24 lat. Gdy zaproponowano jej teraz czwarte miejsce na łódzkiej, chce zrezygnować z kandydowania.

— KĘPKA: Spór dotyczy przede wszystkim polityków, którzy zostali nielegalni nagrani i uwikłani w aferę podsłuchową. PEK usunęła ich z rządu, niektórzy politycy PO nie chcą też, by kandydowali. Ale decyzja niektórych regionów jest inna. Bartosz Arłukowicz jest jedynką w Szczecinie, Andrzej Biernat w Sieradzu, Stanisław Gawłowski w Koszalinie, a Tomasz Tomczykiewicz w Katowicach. Do tego Cezary Grabarczyk w Łodzi, który nagrany nie został, ale wątpliwości prokuratury budzi procedura, dzięki której załatwił sobie pozwolenie na broń.

— MARCIN MASTALEREK: To test wiarygodności dla PEK, czy bohaterowie wszystkich afer będą na listach, czy nie.

— KĘPKA: Zadecyduje formalnie zarząd krajowy partii. Rada Krajowa miała się zebrać w czwartek, ale odbędzie się prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia.

— JAROSŁAW GOWIN: Jest bunt przeciwko PEK i coś w rodzaju dyktatu miernot – próba narzucenia kształtu list przez polityków, którzy uosabiają to, co najgorsze – nie tylko w PO, ale w polskiej polityce.

— KĘPKA: To niejedyny kłopot PEK. Nadal nie wiadomo, gdzie wystartuje nadzieja PO – Rafał Trzaskowski i przede wszystkim Małgorzata Kidawa-Błońska. Dotąd startowali z Warszawy. Teraz nie ma tu dla nich miejsca.

— BOGDAN KLICH: Klasa przede wszystkim predestynują do kandydowania z każdego miejsca w Polsce.

— KĘPKA: Ale czy marszałek Sejmu i rodowita warszawianka zechce kandydować skądkolwiek? Nie wiadomo.

— KĘPKA DALEJ: Demokracja, także w partii, oznacza spory, ale toczący się od kilku dni na oczach wyborców konflikt na pewno nie pomaga Platformie. Czy i jak szybko PEK go zakończy, będzie testem jej przywództwa.

— RADA ZAMIAST KOMISJI – zapowiedź Gugały: PBK podpisał ustawę, która powołuje do życia Radę Dialogu Społecznego. Rada ma zastąpić Komisję Trójstronną. Zadaniem rady będzie rozwiązywanie sporów, które powstają między pracownikami, pracodawcami a rządem. Rada będzie mogła zgłaszać projekty ustaw dot. tych kwestii.