— ABGAROWICZ ODDAJE POLE GIERTYCHOWI I STARTUJE DO SEJMU, KIDAWA NIE STARTUJE Z WARSZAWY – ZNAMY WARSZAWSKĄ LISTĘ PO I INNE PROPOZYCJE: “Według rozmówców 300POLITYKI, Trzaskowski może zostać jedynką w Krakowie. Jak słyszymy, listę w tym mieście otworzy albo on, albo Małgorzata Kidawa-Błońska”. https://300polityka.pl/news/2015/07/30/abgarowicz-oddaje-pole-giertychowi-i-startuje-do-sejmu-kierwinski-dwojka-w-warszawie-kidawa-poza-stolica/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:

Tomasz Cimoszewicz wystartuje do Sejmu z listy PO

Palikot: Na przełomie sierpnia i września złożę mandat poselski, by lider Wolnych Konopii wszedł do Sejmu

Pierwsza trójka na liście PO w Krakowie: Lipiec, Raś, Gądek

Petru przedstawi jutro dwie “jedynki” w wyborach do Sejmu

Szydło zaprosiła dzieci z domu dziecka w Kętach na obchody rocznicy Powstania Warszawskiego

Estymator: Kukiz poniżej 10%, PiS z 14-punktową przewagą nad PO, Lewica poniżej progu

Duda na Pl. Piłsudskiego w sobotę będzie śpiewać powstańcze piosenki z Warszawiakami

Szydło na rynku w Żarach: Upominam się o małe miejscowości

Sikorski: Przepraszam za wniosek o uhonorowanie największego prywatnego pracodawcy

PBK na spotkaniu z powstańcami nawiązuje do PiS: “Głoszą politycznie motywowaną tezę o Polsce w ruinie”

“Wybierz dla Polski!” – pojawiły się billboardy Giertycha w ramach kampanii referendalnej

https://300polityka.pl/live/2015/07/30/

*****

#FPF:

— ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI O JANIE KULCZYKU: Wydawało się, że był wręcz nieśmiertelny. I mając najlepszą opiekę medyczną, zdarzyło się to, co się zdarzyło. W wymiarze polskim, to wielka strata. Odcisnął mocne piętno na przekształceniach ostatnich 25 lat. Człowiek wielce utalentowany.

— O UDZIALE BYŁYCH PREZYDENTÓW NA ZAPRZYSIĘŻENIU PAD: To obowiązek byłych prezydentów, by pokazać się na Zgromadzeniu Narodowym. No i ja tam będę, mam nadzieję, że spotkam i Lecha Wałęsę, i Bronisława Komorowskiego.

— O TYM, CZY TO WZRUSZAJĄCY MOMENT: Miałem 41 lat, Andrzej Duda – 43. Tak czujemy instynktownie, że to wielka zmiana, że wszystko, co będzie po tej przysiędze, będzie zupełnie inne. Więc jest takie poczucie nowych obowiązków, odpowiedzialności. Zmiany życia, właściwie wszystkiego.

— O FUNKCJI PREZYDENTA: Trzeba szybko wejść w tę rolę. To naprawdę wielka władza. To nieprawda, że to tylko żyrandol, że w naszym systemie politycznym prezydent ma słabą rolę. Jeśli jest aktywny, jeżeli ma ciekawe idee, to naprawdę może świetnie z tego skorzystać i to wielki plus. Bycie prezydentem w Polsce – to naprawdę coś.

— DALEJ O FUNKCJI: To władza jednoosobowa. To odpowiedzialność jednoosobowa. I to jest takie narastające poczucie osamotnienia. Ilu by nie było doradców, ilu by nie było kolegów, przyjaciół…

— O DUDZIE: Zaczyna z pozycji odległej, ale ma wielki atut – ma 43 lata. To wiek, w którym można góry przenosić.

— O PIS I PO: Wydaje się, że tendencja jest zarysowana. Odebranie zwycięstwa PiS-owi jest niemalże niemożliwe. Natomiast zmniejszyć przewagę w stosunku do PiS – to ciągle zadanie realne. Wejście PSL i lewicy do Sejmu jest trudne, ale nie niemożliwe. Ugrupowanie Kukiza traci walor świeżości. Jeszcze wiele rzeczy może się wydarzyć. Ale powtórzę – tendencja się zarysowała.

— GRZEGORZ KAJDANOWICZ: Bardzo boją się w Europie zwycięstwa PiS-u?

— KWAŚNIEWSKI: To część demokracji, przecież nie sposób kwestionować tego [werdyktu wyborców]. Natomiast zmiana pozycji Polski, z pozycji euroentuzjastycznej czy europozytywnej na eurosceptyczną, to to jest wielki problem.

— O ZJEDNOCZENIU LEWICY: “TO SOJUSZ SŁABY”: To się powinno udać, to i tak jest spóźnione. Ja temu środowisku proponowałem to zawsze. Zmarnowaną szansą była koalicja Europa Plus. Dziś to jest sojusz słaby, tych, którzy ze strachem patrzą na październik. Ale dobrze, że on jest. Trafnie mówią o 8 procentach, bo to pokazuje, że oni czegoś chcą. Niech oni nam, lewicowym wyborcom, dadzą jakąś szansę.

*****

#DZIŚ WIECZOREM:

— CEZARY TOMCZYK O PERSPEKTYWIE RZĄDÓW PIS: To naprawdę zatrważające. Ten sondaż, który pokazuje, że PiS jest na granicy przekroczenia progu samodzielnej większości. I może być tak, na koniec tego 25 lecia wolnej Polski, możemy mieć taką sytuację, kiedy jedna partia będzie miała absolutną większość w Sejmie, będzie miała swojego prezydenta i będzie mogła zrobić wszystko. Osobą, która za to wszystko będzie odpowiadała, będzie Jarosław Kaczyński. I od Bugu po Odrę, od Tatr po Morze Bałtyckie, będzie rządzić tak naprawdę jeden człowiek. I nie będzie nad tym żadnej kontroli. Dlatego, że w Sejmie większość tworzyć będzie nie koalicja, a jedna partia.

*****

FAKTY TVN

— POWSTANIEC: DAJEMY PANU PREZYDENTOWI URLOP NA 5 LAT – bez materiału, zapowiedź Justyny Pochanke: Przejmujący głos powstańca tuż przed rocznicą pierwszego sierpnia 1944 roku i godziny “W”. Generał Zbigniew Ścibor-Rylski zawsze mówi mocno. I zawsze się z nami żegna, mówiąc – może to już ostatni rok.

— ZMIANA WARTY – zapowiedź Justyny Pochanke: Za tydzień polityczna zmiana warty – Bronisław Komorowski ustąpi, a Andrzej Duda zacznie pięcioletnią kadencją. O szóstym sierpnia wiemy coraz więcej. Rośnie polityczny apetyt na tę datę. Czy będzie ważną datą w kampanii – tym razem parlamentarnej?

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Nie wiadomo czy Donald Tusk przyjedzie, ale PiS nie marzy o jego obecności. Współpracownicy PAD nie chcieli, by Fakty zadały mu to pytanie.

— WYPOWIEDŹ PAWŁA GRASIA W MATERIALE SOBIENIOWSKIEGO: Jeszcze mamy trochę czasu, na razie pan premier pracuje w Brukseli, więc jak będzie decyzja, to o niej poinformujemy.

— MARIUSZ BŁASZCZAK: Wszystko jedno, sam zdecyduje czy będzie obecny, lepszym adresatem pytania jest prezydent-elekt.

— SOBIENIOWSKI: Współpracownicy PAD postawili warunek Faktom, by nie padło pytanie o PDT, na taki warunek nie możemy się godzić.

— SOBIENIOWSKI DALEJ: SLD rezygnuje z miejsc na te uroczystości. PiS czuje się urażone, że tego dnia PO zwołuje swoją radę krajową.

— BEATA SZYDŁO: Co by było,gdyby 5 lat temu PiS zwoływał swoją radę na ten dzień.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— ZGODNIE Z OBIETNICĄ – zapowiedź Beaty Tadli: Obniżenie wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku jeszcze przed wyborami? Prezydent elekt Andrzej Duda nie wyklucza. W rozmowie z Telewizją Polską twierdzi, że to dla niego najważniejsze teraz projekty i zależy mu na czasie. Jak miałyby wyglądać – jeszcze nie zdradza. Platforma odpowiada, że ten Sejm reformy emerytalnej na pewno nie cofnie.

— KAMIL DZIUBKA: Na wyborczej trasie Beaty Szydło, dziś nieco inaczej, niż zwykle [incydent po wiecu]. Te oskarżenia dotyczyły wyborczych propozycji PiS. Zbieżnych z tymi, jakie w kampanii prezydenckiej składał Andrzej Duda. Jego sztandarowa obietnica to obniżenie wieku emerytalnego.

— DZIUBKA DALEJ: W najnowszym wywiadzie dla TVP Kraków Duda też dużo mówi o wieku emerytalnym. Szczegółów jednak nie znamy. Sam prezydent elekt tłumaczy, że trwa dyskusja na ten temat. Wiadomo, kto będzie miał dużo do powiedzenia przy konstruowaniu projektu.

— PIOTR DUDA: Dzisiaj pracują eksperci prezydenta, eksperci także “Solidarności”. Nałożymy później te dwa projekty na siebie. Jeżeli będą zgodne z tym, o czym rozmawiamy z panem prezydentem, to taki projekt prezydent złoży do Sejmu.

— DZIUBKA: Wiadomo, że będzie to prosty powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. “Solidarność” proponuje opcję przejścia na emeryturę po 40 latach płacenia składek. Co ciekawe, zwolennikiem takiego wariantu był również PBK. Po porażce wycofał się z tego pomysłu.

— MICHAŁ SZCZERBA: Proponuję panu prezydentowi przede wszystkim szklankę zimnej wody. Zanim będzie coś podpisywał, a szczególnie kierował do parlamentu, niech spojrzy na prognozy demograficzne w naszym kraju.

— DZIUBKA: Nie ma wątpliwości, że pomysł nie ma szans, dopóki większość ma obecna koalicja. Sprawa mogłaby się jednak stać ważnym elementem kampanii wyborczej.

— DARIUSZ JOŃSKI: Przypomnę PiS-owi i prezydentowi Dudzie, że nasz projekt leży od kilkunastu miesięcy i nie trzeba składać nowego, tylko wystarczy poprzeć nasz.

— CISZA WYBORCZA – zapowiedź Tadli: Kampania wyborcza trwa w najlepsze, a co z kampanią referendalną? Odpowiadać na trzy pytania mamy przecież wcześniej niż wybierać Sejm, bo już za nieco ponad miesiąc, ale nawoływania, edukowania, tłumaczenia – ani widu, ani słychu – poza pojedynczymi głosami, które jednak w głośnej kampanii parlamentarnej – nikną. Co oznacza ta przedwyborcza cisza?

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: na razie to pierwsza w historii kampania widmo. Wyścig przedwyborczy wyparł referendum. Nie ma próby sił między zwolennikami czy przeciwnikami zmian ustrojowych. I to niezależnie od tego, czy debata jest im, czy nie jest na rękę.

— MARIUSZ BŁASZCZAK: Po prostu nas nie stać na kolejną kampanię. Całe to referendum to można by nazwać ściemą.

— MARCIN ŚWIĘCICKI: Nie jest to kukułcze jajo, bo jest szansa na to, żeby ludzie się wypowiedzieli, np. w sprawie JOW-ów. Uważam, że to byłaby ważna reforma.

— DOBROSZ-ORACZ: Ofensywy na razie nie widać wśród największych zwolenników wrześniowego głosowania. Komitety na rzecz JOW-ów powstają, ale sam Paweł Kukiz, który lansował hasło “JOW-y lekarstwem na wszystko”, na razie bardziej jest zajęty budową swojego ruchu w ramach obecnego systemu. Jego współpracownicy zapewniają, że niedługo skończy się ta przedreferendalna cisza.

— DOBROSZ-ORACZ DALEJ: W PO coraz mniej osób wierzy, że referendum pozwoli na odbicie młodych wyborców. PO nie straci jednak okazji, by mówić o powrocie do źródeł. Ma się zaangażować w kampanię na 3 tygodnie przed wrześniowym głosowaniem.

— JOANNA MUCHA: To nasze DNA. To coś, co jest bardzo głęboko w nas. Teraz jest szansa na to, żeby te postulaty zrealizować. Będziemy bardzo mocno pracować nad tym, żeby to referendum doprowadziło właśnie do takiego wyniku.

— DOBROSZ-ORACZ: Pewną blokadą jest stanowisko PKW. Ostrzegła, że nie można łączyć obu kampanii. Głosowania na pewno nie zbojkotuje prezydent elekt. W wywiadzie dla TVP Kraków unikał jednoznacznej deklaracji, czy będzie przeciwko wprowadzeniu JOW-ów, ale wysłał sygnał.

— DOBROSZ-ORACZ DALEJ: Już widać, że ta sprawa [finansowania partii z budżetu] będzie bardziej eksponowana niż JOW-y.

— BŁASZCZAK: Jeżeli by nie było finansowania partii z budżetu, to dzisiaj prezydentem z całą pewnością byłby Bronisław Komorowski.

— MUCHA: Obawiam się, że jest jakiś brak logiki w tym sformułowaniu.

— DOBROSZ-ORACZ: Na braku kampanii wielkich partii próbują skorzystać politycy indywidualni, wchodząc w lukę. Takie spoty finansuje Łukasz Gibała.

— ŁUKASZ GIBAŁA: Ta dyskusja wokół finansowania partii politycznych jak na razie jest bardzo anemiczna. Brakuje tej dyskusji w mediach i chciałem ją rozruszać, bo uważam, że to jeden z fundamentalnych problemów, przed jakim stoi Polska.

— DOBROSZ-ORACZ: Swoją kampanię referendalną – a precyzyjnie mówiąc, swojego Instytutu Myśli Państwowej – zapowiedział też Roman Giertych. Nie kryje, że to ma mu pomóc w powrocie. Startuje do Senatu.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— KTO PIERWSZY, KTO OSTATNI – zapowiedź Jarosława Gugały: Zaczynamy od kampanii wyborczej, bo w niej nadchodzi moment wyłożenia na stół list kandydatów. Od tego, kto wystartuje, w i jakim okręgu oraz z jakiego miejsca, zależy nie tylko los poszczególnych polityków, lecz także wynik poszczególnych ugrupowań. Skomplikowane historie kandydatów utrudniają proces tworzenia list. Liderzy wcale nie mają gwarancji startu ze swoich okręgów. Najlepsi wystartują z pierwszych, albo ostatnich miejsc.

— DARIUSZ OCIEPA: Po gorącym sezonie politycznym, czas na wietrzenie. I to – jeśli wierzyć sondażom – gruntowne. Po 25 października w sejmowych ławach zasiądą nowi posłowie. Być może w nowych konfiguracjach. Partie przystąpiły właśnie do kluczowej rozgrywki.

— OCIEPA DALEJ: Ani Jarosław Gowin, ani Zbigniew Ziobro, nie dostaną w Krakowie jedynki. Gowin wystartuje z ostatniego miejsca na liście. Z kolei Ziobro pożegna się z Krakowem. Rozdający karty na prawicy dał byłemu ministrowi wybór: albo start do Senatu z Nowego Sącza, albo do Sejmu, z ostatniego miejsca w świętokrzyskim.

— OCIEPA: Jak wynika z naszych informacji, jedynkę PiS w Krakowie dostanie Małgorzata Wassermann albo Andrzej Adamczyk. Po sąsiedzku, w okręgu chrzanowskim, wystartuje Beata Szydło. Tu, podczas nie do końca udanego spotkania w Żarach. Były kandydat na premiera prof. Gliński dostanie jedynkę w Białymstoku albo Łodzi. Do jednego z ciekawszych pojedynków dojdzie w stolicy. Jarosław Kaczyński zmierzy się z Ewą Kopacz. Na start w Warszawie miała też ochotę Małgorzata Kidawa-Błońska. Ostatecznie wystartuje z innego okręgu, być może z okolic Warszawy.

— OCIEPA DALEJ: Żeby zoptymalizować wynik, ludowcy namówili na start w wyborach byłego szefa policji Marka Działoszyńskiego. Generał ma być jedynką PSL w Łodzi.

— JAN BURY: Takich pomysłów w czasie kampanii będzie więcej. Nie tylko obecni posłowie, senatorowie. Jest Erwina Ryś-Ferens w okręgu podwarszawskim. Jest Dorota Stalińska, w okręgu podwarszawskim planowana.

— OCIEPA: Ludowcy tracą jednak wyborczą lokomotywę w wyborach do Sejmu w Płocku. Waldemar Pawlak oficjalnie ogłosił, że wybiera Senat.

— WALDEMAR PAWLAK: Czasy się zmieniają. Trzeba też zmieniać swoje zaangażowanie i życie. Myślę, że Senat będzie takim miejscem, gdzie doświadczenie będzie można dobrze wykorzystać.

— OCIEPA: Listy muszą być zamknięte do połowy września, ale większość partii – jak Platforma – zrobi to znacznie wcześniej.

— OCIEPA DALEJ: Dobre miejsce na liście to dla polityka bardzo często być albo nie być w Sejmie. To ten moment, w którym nawet największy polityczny przeciwnik jest mniej groźny, niż kolega z partii.