— 29. URODZINY TELEEXPRESSU: 26 czerwca 1986 na antenie TVP1 wyemitowano premierowe wydanie Teleexpressu.

— POCZĄTEK WAKACJI, W FAKCIE PROGNOZA POGODY NA LIPIEC: http://www.fakt.pl/wydarzenia/prognoza-pogody-na-poczatek-wakacji-jaki-bedzie-lipiec-,artykuly,554836.html

— UBER, ODDAJ PRACE – na jedynce GW o protestach taksówkarzy we Francji: http://jedynki.press.pl/2015-06-26/wyborcza.jpg

— KILIAN I DEC-KRUCZKOWSKA W RADZIE NADZORCZEJ PKO – pisze GW: “Pierwsza z nich to doktor nauk ekonomicznych Małgorzata Dec-Kruczkowska. Od sześciu lat pracuje w Ministerstwie Skarbu Państwa jako dyrektor Departamentu Analiz. Od listopada 2014 r. była przewodniczącą rady nadzorczej Kompanii Węglowej, a wcześniej m.in. pełniła obowiązki prezesa Ruchu oraz była przewodniczącą spółek Agencji Rozwoju Przemysłu. W ramach tych obowiązków prowadziła m.in. działania w zakresie audytu finansowego, inwestycji strategicznych i renegocjacji umów handlowych. Do rady nadzorczej PKO BP powołano także Krzysztofa Kiliana”.

***

— REKLAMA W STANIE GRY: Kampania „wyborcza” INP UW. Studia licencjackie i magisterskie w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Rekrutacja na rok 2015/2016. Politologia, Bezpieczeństwo Wewnętrzne i Studia Euroazjatyckie. INP UW – mój i Twój wybór! http://www.inp.uw.edu.pl/?q=kandydaci

***

— JUNCKER W SPORZE Z TUSKIEM – jak pisze POLITICO: “Juncker clashed openly with European Council President Donald Tusk, who along with many member states proposed keeping the quota system voluntary. But when the summit ended at 3 am Brussels time, they focused on the fact that Europe was taking action”. http://www.politico.eu/article/greece-eu-council-migration-grexit-tusk-commission-renzi/

— TOMASZ BIELECKI NA WYBORCZA.PL O SYTUACJI TUSKA PO SZCZYCIE: “Jak „dzielić” uchodźców? Jak utrzymać Londyn w Unii? Jak ratować Grecję przed bankructwem? W Brukseli padło wiele pytań bez odpowiedzi. A na Donalda Tuska spadły zarzuty, że promuje stanowisko grupy wyszehradzkiej, choć nie jest już premierem Polski”.

— KUKIZ PRZESTAJE BYĆ ULUBIEŃCEM TABLOIDÓW – JEDYNKA FAKTU: KUKIZA OTACZA SITWA!

— DALEJ FAKT: KUKIZA OMOTAŁA SITWA: “Piotr Rybak, lider ruchu Oburzonych, założonego razem z Pawłem Kukizem, ma dziś dla niego wiele gorzkich słów. Wzywa do opamiętania i zarzuca Kukizowi, że dał się omotać sitwie.
Fakt: Czego się pan spodziewa po sobotniej konwencji Pawła Kukiza?
Piotr Rybak, były współpracownik Pawła Kukiza: Niczego! To zwykły spęd i niepotrzebne ściąganie ludzi z całej Polski. Sztab Pawła Kukiza nie ma nic do zaoferowania społeczeństwu polskiemu”.

— PO WYKONAŁA SKOK NA TRYBUNAŁ – jak pisze Ewa Siedlecka w GW: “To, co zrobiono z prezydencką ustawą o Trybunale Konstytucyjnym w Sejmie, jest żenujące. (…) reszcie: obecna rządząca koalicja zrobiła skok na Trybunał, zawłaszczając obsadzenie dwóch miejsc przypadających przyszłemu Sejmowi. To pokazuje, jak ważny dla polityków jest Trybunał. Ale też obnaża motywy, jakimi kierują się przy jego obsadzaniu”.

— W FAKCIE – MECHANIK DO PO: Co przez 8 lat dla mnie zrobiliście? Obietnice PEK są dla niego spóźnione”.

— OBNIŻĘ PODATKI, OGRANICZĘ “ŚMIECIÓWKI” – tytuł wywiadu RZ. Z Ewą Kopacz rozmawiają Paweł Jabłoński, Jacek Nizinkiewicz i Michał Szułdrzyński.

— PEK O NAJWAŻNIEJSZYM SPORZE KAMPANII: “Najważniejszym sporem tej kampanii nie będzie podział PO-PiS, tylko to, czy uda nam się obronić Polskę przed koalicją wielkiego zamętu. Bronimy 25-letniego dorobku naszego kraju i każdego Polaka. Dzisiaj, wraz z Platformą Obywatelską, składam Polakom bardzo konkretną ofertę. Skoro budowaliśmy wspólnie przez osiem lat nasz kraj, to teraz musimy go wspólnie urządzić. PO chce Polski, która będzie domem szczęśliwych ludzi, w którym będą panowały dostatek i bezpieczeństwo”.

— WYNIK WYBORÓW BYŁ DLA NAS NAUCZKĄ – mówi dalej PEK: “Przez osiem lat zrobiliśmy wiele, by ułatwić życie Polakom, poprawialiśmy standard ich życia. Budowaliśmy drogi i autostrady, Orliki i infrastrukturę lokalną. To już Polakom nie wystarcza. Wynik wyborów prezydenckich był dla nas nauczką. Spełniam swoje obietnice wymienione w exposé 1 października 2014 r. Mogę dzisiaj stanąć przed Polakami i powiedzieć, że w osiem miesięcy zrealizowałam już 80 proc. obietnic. Przez cztery następne miesiące będę kontynuować ten program”.

— O PROPOZYCJI DLA FRANKOWICZÓW: “Niedługo też przedstawimy propozycję dla osób, które mają problemy ze spłatą kredytów hipotecznych, nie tylko zaciągniętych we frankach”.

— O MODZIE NA KRYTYKOWANIE PLATFORMY: “ – To skoro jest tak dobrze, dlaczego jest tak źle? W ocenach Platformy nie widać zachwytu nad tymi zmianami.
– Mam wrażenie, że zapanowała moda na krytykowanie Platformy i jej działań.
– Skąd się bierze?
– PO jako pierwsza partia rządząca po 1989 r. dwa razy z rzędu wygrała wybory parlamentarne. Przez lata pojawiły się rysy na naszym wizerunku, ale nie mogą one przesłonić naszych dokonań przez te wszystkie lata”.

— O OGRANICZENIU ŚMIECIÓWEK: “ – W jaki sposób chce pani zwiększyć szacunek dla pracownika?
– Chodzi mi o czas pracy, wynagrodzenie, elastyczność.
– A jak chce pani ograniczyć “śmieciówki”?
– Szczegóły przedstawię w naszym jesiennym programie. Znaleźliśmy na to bardzo dobre rozwiązanie. Jednym z kluczy będzie staż pracy”.

— PEK ZAPOWIADA OBNIŻKĘ PODATKÓW: “Zamierzam obniżyć podatki, szczególnie te osobiste. Przedstawię projekt jesienią razem z całym programem. Przypomnę, że gdy ogłaszałam, iż na czele zespołu pracującego nad podatkami postawiłam Janusza Lewandowskiego, powiedziałam, że jest zwolennikiem prostych i niskich podatków. Dziś mogę tylko powiedzieć, że jedna z propozycji rozwiązań podatkowych będzie alternatywą dla kwoty wolnej od podatku”.

— ZAGŁOSUJĄ ZA JOW-AMI – mówi dalej PEK: “ – 6 września w referendum zagłosuje pani za jednomandatowymi okręgami w wyborach do Sejmu?
– Oczywiście.
– I przeciwko finansowaniu partii politycznych z budżetu?
– Tak. JOW i zniesienie finansowania partii politycznych z budżetu państwa to postulaty PO. Dwukrotnie w Sejmie próbowaliśmy znieść finansowanie, ale nasi oponenci głosowali inaczej”.

— O WSPÓŁPRACY Z ANDRZEJEM DUDĄ: “Stosunki między rządem a prezydentem zostały szczegółowo opisane w konstytucji. Będziemy przestrzegać tych zapisów i mam nadzieję, że relacje będą dobre”.

— WOLTA PLATFORMY W SPRAWIE RPO – pisze w RZ Wiktor Farfacki: “Decyzja o wystawieniu Bodnara spowodowała bunt konserwatystów w PO. Partyjne władze zaczęły się zastanawiać nad zmianą kandydatury głównie za sprawą sytuacji w Senacie. Do wyboru RPO potrzebna jest decyzja obu izb. Jednak w Senacie, w odróżnieniu od Sejmu, głosowania w sprawach personalnych są tajne. Klubowym władzom trudniej tam pilnować dyscypliny. – Do odratowania jest więc kandydatura Sławomira Piechoty – mówi jeden z polityków Platformy”.

— SONDAŻ POLSKA PRESSE: “Jak wynika z najnowszego sondażu, zrealizowanego przez 18 największych dzienników regionalnych wchodzących w skład Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia”, w Sejmie przyszłej kadencji znajdą się tylko trzy ugrupowania. Na największe poparcie może liczyć formacja Jarosława Kaczyńskiego, którą wskazało blisko 40 proc. respondentów. Chęć głosowania na Platformę Obywatelską zadeklarowało niecałe 26 proc. ankietowanych. W Sejmie znalazłby się jeszcze tylko Ruch Pawła Kukiza z wynikiem 19,3 proc”.
http://www.polskatimes.pl/artykul/3913933,sondaz-polska-press-grupy-pis-wyraznie-przed-platforma-tylko-trzy-partie-w-sejmie,id,t.html

— W KUJAWSKO-POMORSKIM PIS MIAŁBY 11 POSŁÓW, 8 PO I 6 KUKIZ: http://jedynki.press.pl/2015-06-26/gpomorska.jpg

— W SOBOTĘ PAWEŁ KUKIZ CHCE SKUPIĆ UWAGĘ NA JOW, ALE WCIĄŻ GŁOŚNIEJ O SPORACH W JEGO OTOCZENIU – pisze w RZ Paweł Majewski: “Kukiz zapowiada aktywną kampanię w tej sprawie, ale nie to wydaje się w tej chwili być jego największym problemem. Kolejne pracownie pokazują spadek sondaży jego ruchu, który wciąż się nie uformował. Do opinii publicznej zaś trafia coraz więcej informacji o konfliktach w jego otoczeniu.Wciąż nie wiadomo, kto Kukiza reprezentuje. Opóźnia się ogłoszenie koordynatorów regionalnych”.

— PIS SOCJALNO-LIBERALNY – pisze w GW Agata Kondzińska: “Gowinowcy kłócą się z PiS o trzecią stawkę podatkową. Ziobryści z gowinowcami – o reformę wymiaru sprawiedliwości. Zjednoczona prawica szykuje się do konwencji programowej za tydzień”.

— KONDZIŃSKA O SPORZE O PODATKI: “PiS nie chce też ustąpić w kwestii trzeciej stawki podatkowej, której przeciwni są gowinowcy. W programie PiS z 2014 r. jest obietnica: „Wprowadzimy trzecią stawkę w podatku PIT – 39 proc. od dochodów powyżej 300 tys. zł rocznie”. Nieoficjalnie wiemy, że PiS, targując się z gowinowcami, podwyższył już próg do 400 tys. zł rocznie”.

— KONWENCJA NA WZÓR BRYTYJSKI – pisze Kondzińska: “Konwencja ma być robiona na wzór brytyjski. – Chcemy, żeby padły propozycje, które zostaną poddane krytyce. Będziemy wiedzieli, co zmieniać, będziemy mieli na to czas. Chcemy też, żeby eksperci, którzy pracowali nad programem w różnych dziedzinach, poznali się, wymienili wizytówkami. W końcu mamy być jedną drużyną – opisuje kulisy konwencji polityk PiS”.

— MONIKA OLEJNIK W GW O DZIENNIKARZACH NIEPOKORNYCH: “Jak można żyć z marszałkiem Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską? Toż to prawnuczka prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i premiera Władysława Grabskiego. Czy więc wypada odbierać prawo do patriotyzmu osobie, która ma takich przodków?”

— CZY KOMOROWSKI ZDĄŻY PODPISAĆ IN VITRO? – pisze w GW Ewa Siedlecka: “Teraz ustawa pójdzie do Senatu. Ten ma 30 dni na wniesienie – lub nie – poprawek. Jeśli ich nie wniesie – ustawa pójdzie do prezydenta, a ten ma 21 dni na podpisanie. Jeśli Senat wniesie poprawki – musi je rozpatrzyć Sejm. I tu jest luka prawna, bo Sejm nie ma na to terminu. Następne posiedzenie Senatu jest wyznaczone na 8-10 lipca. Sejmu – na 9-10 lipca, a potem 21-24 lipca. A więc wydaje się pewne, że decyzję w sprawie podpisania ustawy podejmie prezydent Bronisław Komorowski, którego kadencja kończy się 6 sierpnia”.

— STOŁECZNA O RÓŻNICY ZDAŃ W RATUSZU NT. TĘCZY: “Zdania w stołecznym ratuszu w sprawie Tęczy są jednak podzielone. 18 czerwca wiceprezydent Jacek Wojciechowicz (PO) na swoim profilu na Facebooku zareklamował inicjatywę „Prosimy, zostawcie nam Tęczę na pl. Zbawiciela”. Mimo to jej rozbiórka wydaje się przesądzona. Idą wybory do Sejmu, a Platforma sporów ideologicznych nie lubi. Podobnie – jak przekonują politycy PO – sprawę postrzega jej wielkomiejski elektorat. Tęczy nie będzie więc już na trasie marszu narodowców, którzy świętują w ten sposób 11 Listopada”.

— CZYSTKĘ W CENTRALI NFZ – opisuje w GW Judyta Watoła: “Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że relacje między prezesem Jędrzejczykiem a jego zastępcami od dawna nie układały się dobrze. Konflikt narastał, ale póki ministrem zdrowia był Bartosz Arłukowicz, Jędrzejczyk miał związane ręce, zwłaszcza jeśli chodzi o Jaśkiewicz, która tak jak Arłukowicz pochodzi ze Szczecina. Po dymisji ministra Jędrzejczyk może sobie pozwolić na więcej swobody w doborze współpracowników. Z tego powodu jedną z pierwszych jego decyzji było zwolnienie narzuconej mu przez Arłukowicza rzeczniczki Agnieszki Gołąbek”.

— NA ILE ZDAŁA SZEFOWA MEN – zastanawia się w GW Justyna Suchecka: “Minister grała też w interesie rodziców, gdy przypominała, że szkoły mają być czynne w czasie przerw świątecznych. Ale to, co w tym roku ucieszyło rodziców, zdołało też wkurzyć sporą część nauczycieli. Rządowy podręcznik nie wszystkim się podoba. ZNP wystawił mu tróję. Ci nauczyciele, którzy z nim pracują i są zadowoleni, raczej się z tym nie obnoszą. Bo klimat wokół minister wśród nauczycieli najlepszy nie jest, choć wciąż powtarza, że ich szanuje, a do dyskusji z nimi i rodzicami uruchomiła portal Naszaedukacja.men.gov.pl.

— JESZCZE SUCHECKA O KLUZIK: “Wyraźnie było widać w tym roku, że Joanna Kluzik-Rostkowska potrafi liczyć – wybrała głosy kilku milionów rodziców, a nie ok. 600 tys. nauczycieli”.

— STONOGA KOLEJNY DZIEŃ NA JEDYNCE SE. DZIŚ: “Lepper został zamordowany”.

— W GW CZUCHNOWSKI O STONODZE: “Skazany w dwóch procesach na dwie kary bezwzględnego więzienia Zbigniew Stonoga nie pójdzie do celi, bo sąd potrzebuje prawie trzech miesięcy na uzupełnienie jego dokumentacji medycznej. A on sam publicznie kpi z prawa, znieważając i wyzywając sędziów”.

— DWIE TWARZE DUDY – pisze w GW Wojciech Czuchnowski: “Andrzej Duda ma dwie twarze: pierwsza to pełen empatii fajny facet po czterdziestce, którego każdy chciałby mieć za sąsiada. „Duda to PiS-owiec, ale inny. Nie ma w nim tego, co w PiS-ie irytuje, wiecznej pretensji, lamentu, oskarżeń o spiski i retoryki pomówień” – pisałem po pierwszej turze.
Dziś zaczynam się obawiać, że „fajna twarz” Dudy była tylko maską na potrzeby kampanii. A twarz prawdziwa to Żaryn, Karnowscy i lustratorzy z „Gazety Polskiej””.

— SYN SZYDŁO CHCIAŁ ZRZUCIĆ SUTANNĘ – tytuł w SE.

— SŁAWOMIR SIERAKOWSKI O JACKU KURONIU W GW: “Na koniec pytanie jak z akademii, ale i tak je ktoś zada: Gdzie byłby Kuroń dziś? Gdyby nie palił tyle i dożył naszych czasów, to pewnie ostro by zrugał rząd polski za brak solidarności z państwami Południa i imigrantami, których Polska nie chce przyjąć, choć dla siebie domaga się solidarności we wspólnym opanowaniu konfliktu na Ukrainie”.

— TREND: GWARANCJĄ UMOWY O PRACĘ reklamuje się McDonald’s w SE.

— URODZINY: Paweł Wojtunik, Krzysztof Ziemiec, Nelli Rokita, Aleksandra Klimont, Alicja Zając, Ilona Antoniszyn-Klik, Szymon Moś, Joanna Matyjek, Jacek Wojciechowicz, Piotr Wertenstein-Żuławski, Natalia Radulska, Anna Popek, Marcin Przydacz.

— URODZINY DZIŚ obchodziłby Jerzy Eysymontt.