— LIVEBLOG 300POLITYKI:

PEK: Zamierzam obniżyć podatki. Projekt jesienią

PAD: Chciałbym wspólnoty, w której rządzący mają do ludzi szacunek

IBRIS dla Radia ZET: Ponad 10 pp. przewagi PiS nad PO, PSL i SLD poza Sejmem

SLD apeluje: Niech PBK nie zwleka ws. in vitro

Sejm przyjął projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej

Sejm przyjął III transzę deregulacyjną

PEK o przyjęciu ustawy o in vitro: To wielki sukces polskiej wolności

Sejm nie zajmie się wnioskiem o skrócenie kadencji

Tomczyk: Za chwilę mogą rządzić ludzie, którzy Polski nie akceptują

http://300polityka.pl/live/2015/06/25/

— PLATFORMA BLIŻEJ POLITYCZNEGO ODBICIA – piszemy na 300POLITYCE: “Trudno jeszcze mówić o przełomie, ale kilka wydarzeń w tym tygodniu przybliża Platformę do politycznego odbicia. Przyjęcie pakietu ważnych ustaw, nieco lepsze sondaże, koniec zmian w rządzie i Sejmie, kłopoty Pawła Kukiza – to wszystko sprawia, że tworzą się warunki, w których premier Kopacz i jej doradcy mogą myśleć o przyszłości z nieco większym optymizmem. Po bardzo trudnych tygodniach, już wkrótce w mediach może pojawić się teza, że PO najgorsze ma już za sobą, a wynik wyborów parlamentarnych może wcale nie być taki oczywisty”. http://300polityka.pl/news/2015/06/25/platforma-blizej-politycznego-odbicia-5-aspektow/

— WICEWOJEWODA ŚLĄSKI ODWOŁANY: “Piotr Spyra został wczoraj odwołany ze stanowiska wicewojewody śląskiego. – Otrzymałem akt odwołania od premier Ewy Kopacz. Powody? Nie zostały podane – powiedział nam Spyra. O powodach szybko zaczęto publicznie spekulować. Jak można się łatwo domyślić, dymisję Spyry wiązano z nową koalicją w sejmiku województwa, do której przystąpił Ruch Autonomii Śląska”. http://dziennikzachodni.pl/artykul/3913705,wicewojewoda-slaski-piotr-spyra-zostal-odwolany-ze-stanowiska,id,t.html

*****

#FPF:

— JACEK KURSKI O MAŁGORZACIE KIDAWIE-BŁOŃSKIEJ: Nie podoba mi się [wybór marszałka]. To łamanie zasad kultury demokratycznej. Nie jest eleganckie, kiedy rzecznik rządu, ciała wykonawczego, zostaje marszałkiem izby ustawodawczej (…) Są pewne kanony, jednak rząd to rząd. Rząd podlega Sejmowi.

— KURSKI DALEJ O WYBORZE KIDAWY: Na mój polityczny nos chodzi tu o jedynkę w Warszawie. Premier Kopacz boi się stanąć w szranki z Jarosławem Kaczyńskim.

— JAKUB RUTNICKI: Jeśli ktoś unika konfrontacji, to Jarosław Kaczyński. Premier Kopacz zaprosiła Jarosława Kaczyńskiego na debatę o przyszłości Polski.

— KURSKI: Kuriozalne zaproszenie. Dlatego, że pokazujące, że PO nie ma innego patentu, niż polaryzacja z Jarosławem Kaczyńskim. Zaproszenie na debatę Jarosława Kaczyńskiego, godzinę po tym, jak on wskazał kandydata na premiera, panią Beatę Szydło, to niedorzeczność. Rozpaczliwa próba polaryzacji ze strony PO, ale to se ne vrati.

— RUTNICKI: Czy rozpaczliwą jest próba rozmowy dwóch partyjnych liderów o tym, jakiej Polski chcemy, jak ją widzimy? Myślę, że to powinno być naturalne, taka debata powinna mieć miejsce. Kulturalne zaproszenie, do rozmowy o przyszłości. Pani Szydło unika takiej debaty.

— KURSKI: Nikt się nie boi, ani nikt nie unika. Dobrze by było, gdyby do czasu debaty pani premier nauczyła się podstawowych kanonów kultury. Powiedzenie, że “jak nie możecie się dogadać, to przyjdźcie oboje…”, no to jest tak naprawdę niskie…

— RUTNICKI: To znowu próba ataku w stosunku do pani premier.

— RUTNICKI DALEJ: To naturalne, że szef partii powinien być kandydatem na premiera. To normalne standardy. Dziś to operacja na potrzeby kampanii wyborczej. Po wyborach pani Szydło będzie musiała opuścić te stery i wróci Jarosław Kaczyński.

— KURSKI: Powrót do zdartej płyty. Gdyby Jarosław Kaczyński został kandydatem na premiera, byłaby jedna wielka histeria straszenia PiS-em. Gdy Kaczyński nie kandyduje – źle. Gdy Kaczyński mówi – straszymy mówiącym Kaczyńskim. Gdy milczy – milczy nienawistnie. No to jest naprawdę histeria. Odczepcie się od Jarosława Kaczyńskiego. Narracja straszenia Kaczyńskim zbankrutowała.

— KURSKI O “MECZU ŻYCIA PRAWICY”: Jarosław Kaczyński byłby naturalnym kandydatem na premiera, gdyby doszło do spodziewanej reelekcji Bronisława Komorowskiego. Zwycięstwo Andrzeja Dudy – znakomite, cudowne, Bogu dziękować – zmieniło zasadniczo sytuację w Polsce w taki sposób, że dzisiaj jest mecz życia prawicy. Szansa na wielkie zwycięstwo. Jarosław Kaczyński jest ojcem tego zwycięstwa.

— RUTNICKI O PO: Przez kolejne ponad 100 dni będziemy walczyć, by ludzie dali nam szansę. Jesteśmy po nowym otwarciu, zwieramy szyki. Samolot miał pewne turbulencje, ale nasz pilot, nasza pani premier, wyrównała ten lot. Będziemy walczyć o to, by pokazać, że PO ma pomysł na rządzenie i jest gwarantem stabilizacji.

— KURSKI WYŚMIEWA SŁOWA RUTNICKIEGO O “GWARANCIE STABILIZACJI”.

— KURSKI O SWOIM EW. STARCIE: Jak Bóg da, a prezes zaprosi, to będę [startował].

****

#DZIŚ WIECZOREM:

— CEZARY TOMCZYK: Mam dobrą wiadomość dla kierowców, kilkanaście minut temu Senat zakończył debatę nad ustawą, która umożliwia otwarcie bramek na autostradach. Chodziło o to, aby zdążyć przed pierwszym weekendem wakacji.

— O KOLEJNYCH 4 MIESIĄCACH: Z tych zapowiedzi z expose udało się zrealizować 80%. Moim zdaniem, Polacy nie oceniają nas też tylko przez pryzmat tego co się udało zrobić, ale tez [przez] pryzmat styl. Chcę pokazać, ze w polityce chodzi o coś więcej. Ja bym chciał, aby te 4 miesięcy były też dla mnie [takim zadaniem] – żeby ta debata była o czymś.

— TOMCZYK ODPOWIADA MARCINOWI MASTALERKOWI: Wczoraj w jednym z programów rzecznik PiS zapytany o to, jaka rolę będzie pełnił Kaczyński odparł, że ten będzie kingmakerem. Tego w Konstytucji nie ma. Kto bierze odpowiedzialnosć? To niedookreślone. Tu chodzi o wpływ, odpowiedzialność.

— O DEBACIE: Konkretna propozycja padła na konwencji.

— O POSIEDZENIU RZĄDU W KATOWICACH: To też wyciągnięcie wniosku. To widać. Dlaczego patrzeć na Polskę tylko z perspektywy Warszawy? Przez ten dzień ministrowie będą pracować w swoich środowiskach na Śląsku.

*****

FAKTY TVN

— ZIELONE ŚWIATŁO DLA IN VITRO – zapowiedź Anity Werner: Zielone światło dla in vitro – posłowie głosują, Sejm przyjmuje ustawę, premier pęka z dumy. “Dotrzymałam słowa” – mówi Ewa Kopacz, a pierwsza Polka poczęta metodą in vitro płacze w Sejmie ze szczęścia. Ta ustawa to dobra wiadomość nie tylko dla małżeństw, ale potrzebna jest jeszcze zgoda Senatu i podpis prezydenta.

— MAGDA ŁUCYAN: Matki dzieci z in vitro nigdy nie zaakceptują tego, co słyszą o swoich dzieciach. To był naczelny postulat PO obiecywany od lat. Prawica twierdzi, że to rozwiązania skrajnie lewicowe.

— NAWET WYBORCY PO NIE WIERZĄ W ZWYCIĘSTWO PLATFORMY – zapowiedź Anity Werner: Nowa marszałek, ale stary problem – jak wygrać wybory, jak wyprzedzić Prawo i Sprawiedliwość? Platforma Obywatelska w sondażach daleko za swoim głównym konkurentem i szans na zwycięstwo nie dają jej nawet jej wyborcy. W sondażu dla Faktów ponad połowa pytanych uważa, że jesienią wygra PiS.

— SONDAŻ, KTO WYGRA WYBORY: 51% PIS 9% PO 5% KUKIZ. Nawet wyborcy PO nie wierzą w sukces.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Pierwsze godziny po wyborze MKB wyglądały, jak rzadko w polskim sejmie, spokojnie. SLD liczył na poparcie PiS, ale ten był w stanie zgodzić się na taki gest tylko wobec PSL, żeby poróżnić koalicjantów. Koalicja odniosła w parlamencie sukces.

— JOANNA MUCHA: Na komisjach posłowie PiS mówią: na jesieni to zmienimy, na jesieni to uchylimy. To triumfalizm.

— LESZEK MILLER: To pierwsza od lat kampania, w której do końca nic nie będzie wiadomo.

— DROGOWY TRÓJPAK – zapowiedź Anity Werner: Drogowy “trójpak” – premier ogłasza w środę, że na drogach będzie bezpieczniej i to szybko, więc mówimy “sprawdzam”. Przyglądamy się ekspresowym rządowym planom i widzimy pomysły na ronda i równorzędne skrzyżowania. Drogowa, obyczajowa rewolucja czeka też parlamentarzystów, gminną straż i jej mobilne fotoradary.

— PROSIECKI: Ma być szybciej, lepiej i bezpieczniej, będą remonty i inwestycje.

— PAWEŁ OLSZEWSKI: Bezpieczne przejścia, ronda, jesteśmy w stanie całą Polskę pokryć.

— DALEJ PROSIECKI: Poza technicznymi zmianami, będzie więcej bezpieczeństwa dla pieszych. Drogowa rewolucja dotknie też parlamentarzystów.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Małgorzata Kidawa-Błońska ma zawsze widzieć opozycję. Już zapowiedziała spotkania z klubami, ale nie obiecywała, że odmrozi wszystkie projekty.

— GRZEGORZ SCHETYNA: Jestem w procesie przygotowania do wyborów. odnowy… odbudowy wiarygodności, dobrej reprezentacji na wybory parlamentarne. Na pewno Małgosia jest takim symbolem.

— DOBROSZ-ORACZ: Kidawa-Błońska ma dopilnować legislacyjnego przyspieszenia.

— BEATA SZYDŁO: To zmiana, która jest powodem tego, że PO się skompromitowała.

— RADOSŁAW SIKORSKI W ODPOWIEDZI NA PYTANIE, CZY MA JAKIEŚ PLANY: Pozdrawiam serdecznie.

— RAFAŁ GRUPIŃSKI: Nie skreślałbym go zupełnie z polityki, to oczywiście kwestia znalezienia i przez niego samego pomysłu jak dalej i w jakim zakresie ma działać.

— DOBROSZ-ORACZ: PO wstrzymuje się z decyzją, czy nagrani w aferze podsłuchowej politycy będą mogli startować do Sejmu. Każdy przypadek ma być rozpatrywany osobno. Najpierw zarząd ma uchwalić regulamin doboru kandydatów.

— PAWEŁ KUKIZ W MATERIALE KAMILA DZIUBKI: Programu nie mam, nie zamierzam mieć. Mamy strategię.

— KUKIZ O RACZYŃSKIM: Jest jednym z podmiotów i to wcale nie najważniejszym.

— KAMIL DZIUBKA: Raczyński sprawiał wrażenie, że jest jednym z liderów ruchu.

— WSPÓŁPRACOWNIK RACZYŃSKIEGO: Proszę o to pytać Kukiza.

— SŁAWOMIR NEUMANN: Pod tym dekielkiem bulgocze bardzo mocno.

— JAROSŁAW GOWIN: Mimo tych konfliktów, Kukiz jest w stanie dowieźć wynik dwucyfrowy.

— DZIUBKA: Kukiza można najczęściej spotkać w internecie, gdzie odpowiada na treści medialne na swój temat.

— PRZEMYSŁAW WIPLER: Paweł Kukiz powiedział po wyniku wyborów, że królem jest on w tym projekcie.

— PEK W MATERIALE O IN VITRO: Dotrzymałam słowa, in vitro jest. To zwycięstwo polskiej wolności.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— ZDĄŻYMY ZROBIĆ WIELE DOBRYCH, POTRZEBNYCH USTAW – wypowiedź Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na czołówce.

— CHCIAŁBYM, ŻEBY BYŁA RZECZNIKIEM CAŁEGO PARLAMENTU – wypowiedź Dariusza Jońskiego na czołówce.

— DOTRZYMAŁAM SŁOWA. USTAWA O IN VITRO JEST – wypowiedź Ewy Kopacz na czołówce.

— UDERZA JEDNAK W ŁAD MORALNY I W SZACUNEK DLA ŻYCIA LUDZKIEGO – wypowiedź Marzeny Wróbel na czołówce.

— NA JEDYNCE: Pani Marszałek.

— DARIUSZ OCIEPA: Z punktu widzenia sejmowej arytmetyki, wybór marszałka był tylko formalnością, a jednak dostarczył wielu zaskakujących i momentami zabawnych sytuacji. Mimo wyboru drugiej osoby w państwie, atmosfera na sali była letnia. Swoimi sprawami zajęci byli przede wszystkim posłowie opozycji.

— OCIEPA DALEJ: Marszałek senior długo celebrował procedurę wyboru. Tak, jakby nie mógł rozstać się ze swoją funkcją. Małgorzata Kidawa-Błońska jest trzecim marszałkiem w tej kadencji. Jedno z pierwszych głosowań, które przeprowadziła nowa marszałek, dot. uzupełnienia porządku obrad o uchwałę ws. skrócenia kadencji Sejmu.

— OCIEPA: Na briefingu obok PEK stał już Cezary Tomczyk.

— MARIUSZ BŁASZCZAK: [MKB] była rzecznikiem rządu, dziś jest rzecznikiem PO w Sejmie. Wszystko wskazuje na to, że przekształci Sejm w maszynkę do głosowania.

— OCIEPA: Jako marszałek poprowadzi 5 posiedzeń. Tyle pozostało do końca kadencji.

— NA DWÓJCE: Sejm o in vitro.

— GRZEGORZ KĘPKA: Koalicja rządowa i lewica rzeczywiście mają powody do zadowolenia. Ustawa regulująca procedurę in vitro została przegłosowana zdecydowaną większością głosów.

— BARTOSZ ARŁUKOWICZ: Ludzie maja prawo mieć dzieci, a politykom nic do tego, czy żyją w małżeństwie, czy nie.

— KĘPKA: Emocje tradycyjnie puszczały też politykom. Spór dotyczy tego, czy zarodek jest już człowiekiem, czy nie.

— TOMASZ LATOS: Nie może być zgody na wytwarzanie zarodków dodatkowych.

— SŁAWOMIR NEUMANN: Przy tworzeniu 6 zarodków skuteczność jest tak naprawdę 50%, czyli powstają 3 zarodki, a skuteczność metody in vitro jest około 30%. Tak naprawdę 1 z tych 3 zarodków daje dopiero życie.

— KĘPKA: Polska jest jedynym krajem w UE, który nie ma przepisów dot. in vitro. Kilka dni temu przegrała proces przed unijnym sądem.

— KĘPKA DALEJ: Rzutem na taśmę koalicji rządowej udało się ustawę zapowiadaną od 8 lat. To prawdziwy sukces last-minute.