— LIVEBLOG 300POLITYKI:
PAP: Karczewski szefem sztabu PiS
Dziś drugie w tym tygodniu posiedzenie rządu. Tematem – drogowy pakiet Olszewskiego
O 12:00 konferencja Kaczyńskiego
Palikot: Będę namawiał lewicę do kandydatury Nowackiej na premierkę
Mastalerek: Dziś szef sztabu PiS w wyborach. To nie będę ja
Miller: Nie ma pośpiechu przy wyborze marszałka
http://300polityka.pl/live/2015/06/24/

— 52 LATA KOŃCZY >>NOWA TWARZ<< W POLITYCE – PAWEŁ KUKIZ.

— CZAS STRZYŻENIA BANKÓW I SUPERMARKETÓW – na jedynce DGP o planach PiS. http://jedynki.press.pl/2015-06-24/dziennik.jpg

— NOWACKA ROŚNIE – pisze w GW Robert Walencik: “Córka Izabeli Jarugi-Nowackiej rośnie politycznie z tygodnia na tydzień. I ma coraz większe szanse stać się twarzą nowej lewicy w nadchodzącej kampanii. Godzi się na to Palikot, pewnie zgodzi się też Leszek Miller. Będziemy więc mieli w kampanii wyborczej nową lewicę, bez szyldu SLD, z trzydziestolatkami na czele? Już nie „facelifting”, ale coś zupełnie nowego? Nie mówię hop, ale zdaje się, że w tym kierunku to zmierza”.

— GOWIN MA BYĆ WICEPREMIEREM U SZYDŁO – pisze Fakt: “Co prawda PO nadal rządzi i szykuje ofensywę wyborczą, ale Beata Szydło już dobiera sobie rząd! Znamy pierwszego asa w talii kandydatki PiS na premiera. Według naszych informacji Szydło zdecydowała już o obsadzie stanowiska ministra sprawiedliwości”.

— ZARZĄD POLSKIEGO RADIA BEZ ZMIAN – tytuł w GW.

— SYN BEATY SZYDŁO ZOSTANIE KSIĘDZEM – NA JEDYNCE SE.

— PRZYJACIÓŁKA PEK ZAMIAST SIKORSKIEGO – pisze w GW o listach PO Renata Grochal: “Nie wiem, czy jest to rzeczywisty pogląd posłanki PiS, czy element kampanii wyborczej polegającej na straszeniu Polaków polityką proeuropejską. Oba warianty źle świadczą o Beacie Szydło. Albo jej wiedza o gospodarce jest niewystarczająca, by kierować krajem, albo świadomie wprowadza wyborców w błąd i przedkłada doraźne korzyści polityczne nad interes Polski”.

— MUCHA JEDYNKĄ W LUBLINIE, TOMCZYK W SIERADZU – pisze dalej Grochal: “Według naszych rozmówców ostatnie decyzje personalne Kopacz sugerują, że zastąpi nagranych ministrów nowymi twarzami. Awans Joanny Muchy na rzeczniczkę sztabu PO w kampanii parlamentarnej odebrano jako sygnał, że będzie jedynką w Lublinie, skąd poprzednio kandydował Włodzimierz Karpiński, odwołany w związku z aferą podsłuchową minister skarbu. Również nowy rzecznik rządu Cezary Tomczyk może kandydować z jedynki w Sieradzu, gdzie cztery lata temu listę otwierał odwołany minister sportu Andrzej Biernat. Kopacz zapowiedziała parytet wieku na listach PO”.

— KIDAWA A NIE KOPACZ JEDYNKĄ W WARSZAWIE? – jak pisze Renata Grochal: “w kancelarii premiera mówi się, że skoro Kaczyński zadeklarował, że premierem być nie zamierza, to Kopacz może kandydować z rodzinnego Radomia lub z Pomorza, gdzie kupiła mieszkanie. W tej sytuacji ze stolicy mogłaby startować Małgorzata Kidawa-Błońska, rzecznik rządu, która ma być marszałkiem Sejmu”.

— WYBORY MOŻLIWE 25 PAŹDZIERNIKA – pisze jeszcze Grochal: “Z sobotniego przemówienia premier Kopacz wynikało, że wybory odbędą się 18 października, ale ważny polityk PSL mówi nam, że możliwy jest także termin 25 października”.

— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA W ROZMOWIE Z RENATĄ GROCHAL W GW O PROGRAMIE PO: “Ale co powiedział teraz PiS na swojej konwencji? Nic. Beata Szydło powtórzyła tylko to, co w kampanii mówił Andrzej Duda. Puste słowa. Spełnienie tych obietnic jest nierealne, bo zawaliłby się budżet. Jeżeli to jest program polityczny, to ja takich programów nie chcę. My chcemy przedyskutować nasze propozycje z Polkami i Polakami, ale także z ekspertami. Potem przedstawimy konkrety: ile co będzie kosztowało i kiedy to zrealizujemy”.

— KIDAWA O SZYDŁO: “Ewa Kopacz była ministrem zdrowia, marszałkiem Sejmu, ma więc dużo większe doświadczenie i wiedzę o funkcjonowaniu państwa czy prowadzeniu rozmów międzynarodowych. Beata Szydło dopiero zaczyna”.

— KIDAWA O MIEJSCU PEK NA LISTACH PO: “Jeszcze nie wiadomo. Premier Kopacz może kandydować z każdego regionu, będzie wartością dodaną każdej listy. Donald Tusk kandydował z Warszawy, bo to było takie symboliczne starcie Tusk – Kaczyński, gdy prezes PiS miał być premierem. Teraz Kaczyński nie będzie premierem, więc starcia dwóch przyszłych premierów też nie będzie”.

— KIDAWA-BŁOŃSKA DORÓWNA PRADZIADKOM – pisze Artur Kowalczyk w Fakcie: “Drzewo genealogiczne Małgorzaty Kidawy-Błońskiej to dla niej niewątpliwie powód do dumy. Niewiele osób wie, że pojawiają się w nim wybitne postaci historyczne polskiej polityki. Pradziadek Władysław Grabski (†74 l.) był przed II wojną światową dwukrotnie premierem Polski, a jako minister skarbu autorem reformy monetarnej, która zahamowała hiperinflację i ustabilizowała kurs złotówki aż do 1939 roku. Dzięki temu przeszedł do historii. Drugi z pradziadków to Stanisław Wojciechowski (†84 l.) – najpierw minister spraw wewnętrznych i znany działacz społeczny, a po zamordowaniu Gabriela Narutowicza (†57 l.) także prezydent Rzeczypospolitej Polskiej”. http://www.fakt.pl/polityka/kidawa-blonska-to-prawnuczka-prezydenta-i-premiera,artykuly,554226.html

— KAMPANIA PLATFORMY POWINNA ROZPOCZĄĆ SIĘ W LIPCU, NIE WE WRZEŚNIU – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “Najważniejszym testem dla liderów partyjnych jest zawsze kampania wyborcza. PiS już rozpoczął kampanię. Platforma również powinna. Czekanie na wrzesień to błąd. Andrzej Duda wygrał również dzięki wczesnemu rozpoczęciu kampanii. Kampania PO powinna się rozpocząć w lipcu i powinna być bardzo ofensywna. Kampania PSL rozpoczyna się już dzisiaj”.

— OD JESIENI POLSKĄ MOŻE RZĄDZIĆ MARSZAŁEK SEJMU – mówi dalej Kosiniak-Kamysz: “PiS chciał wcześniej systemu prezydenckiego, a teraz może chcieć marszałkowskiego, kiedy Jarosław Kaczyński zostanie marszałkiem Sejmu. Od jesieni Polską może rządzić marszałek Sejmu. Ale do jesieni dużo może się wydarzyć. Trudno skrywana pycha może zgubić PiS. Jeśli Platforma zrozumie, że silne PSL to silny rząd i dobry wynik wyborczy, jesienią czekać nas może duża niespodzianka”.

— SIKORSKI ZA CHLEBEM JEDZIE DO AMERYKI, BĘDZIE DORADCĄ W USA – pisze Mikołaj Wójcik w Fakcie: “Radosław Sikorski (52 l.) jest już jedną nogą poza polską polityką – ustalił Fakt. Bliski znajomy marszałka potwierdził nam informację, że na byłego szefa MSZ czeka posada w słynnym amerykańskim think tanku Atlantic Council. – Tu byłby szeregowym posłem, tam zacierają ręce, że mogą korzystać z wiedzy polityka z takim doświadczeniem – mówi nasz rozmówca”. http://fakt.pl/polityka/radoslaw-sikorski-bedzie-pracowal-dla-atlantic-council,artykuly,554228.html

— SE O SIKORSKIM: UPADEK JAŚNIE PANA

— PAWEŁ WROŃSKI O RADOSŁAWIE SIKORSKIM: “Według nieoficjalnych informacji takie stwierdzenia spowodowały, że Sikorski zaczął się poważnie zastanawiać nad startem z listy PO do Sejmu. Powodem miał być „brak wsparcia ze strony kolegów partyjnych”.

— AGATA KONDZIŃSKA W GW: KACZYŃSKI, ZOSTAWIAJĄC SOBIE PARTIĘ UCZYNI Z SZYDŁO WODZA BEZ INDIAN: “Jeśli PiS wygra jesienne wybory parlamentarne, ośrodki władzy będą trzy: prezydencki, premierowski i partyjny w siedzibie przy Nowogrodzkiej, w którym będzie urzędować prezes Kaczyński. Ten ostatni może być jednak najsilniejszy. Bo to stąd wyszły nominacje do dwóch pozostałych ośrodków. I to tu nadal będzie się mieścić centrum dowodzenia partią, której głosy w sejmowej arytmetyce będą wiążące dla premier Szydło. Jarosław Kaczyński, zostawiając sobie partię, robi z Szydło wodza bez Indian”.

— WITOLD GADOMSKI O BEACIE SZYDŁO I STOSUNKU DO EURO: “Nie wiem, czy jest to rzeczywisty pogląd posłanki PiS, czy element kampanii wyborczej polegającej na straszeniu Polaków polityką proeuropejską. Oba warianty źle świadczą o Beacie Szydło. Albo jej wiedza o gospodarce jest niewystarczająca, by kierować krajem, albo świadomie wprowadza wyborców w błąd i przedkłada doraźne korzyści polityczne nad interes Polski”.

— JEDNOŚĆ W PSL TO TYLKO POZORY – pisze w RZ Marcin Pieńkowski: “Po nieudanej rewolucji przekaz wychodzący z PSL jest jasny: “Rada się skończyła, jesteśmy teraz jednym frontem i skupiamy się na wyborach”. Tak oficjalnie mówią wszyscy partyjni liderzy. Nieoficjalnie ludowcy przyznają jednak, że kurz po bitwie jeszcze nie opadł. Brak jedności można też dostrzec w komentarzach do ewentualnego wystawienia Józefa Zycha jako kandydata na marszałka Sejmu. Zdaniem Sawickiego PSL powinien się dostosować do propozycji PO. Szef klubu ludowców zastrzega jednak, że decyzja nie została jeszcze podjęta, a PSL ma prawo do swojego kandydata”.

— SZTABEM PSL POKIERUJE ILONA ANTONISZYN-KLIK – pisze dalej Pieńkowski: “Te spory mogą być sporym obciążeniem w trakcie kampanii wyborczej. W niej PSL chce postawić na nowe, młodsze i medialne twarze. Sztabem wyborczym – jak wynika z naszych informacji – najprawdopodobniej pokieruje obecna wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik. – Jest wiernym człowiekiem Piechocińskiego. I już się zachowuje, jakby tę rolę dostała – przyznaje nam jeden z ludowców”.

— LIDER PRAGMATYCZNY – pisze w RZ Paweł Majewski: “Wystawienie Szydło jako liderki kampanii wyborczej oceniany jest jako posunięcie pragmatycznego lidera. Trudno przesądzać, czy prezes PiS faktycznie usuwa się w cień, przekazując stopniowo swoje plenipotencje, czy też wymyślił sprytny manewr marketingowy, gdy się okazało, że postawienie na Dudę było skuteczne. Ale jest dużo przesady w zarzutach formułowanych przez komentatorów o maskach, które przybiera Kaczyński na czas kampanii. Jedną z bardziej naciąganych jest teza o ukrywaniu tematu katastrofy smoleńskiej”.

— KACZYŃSKI WYGRAŁ ZE SOBĄ – pisze w RZ Marek Migalski: “Wygrana Andrzeja Dudy jest więc, co oczywiste, osobistym sukcesem, ale także wygraną Jarosława Kaczyńskiego. Wygraną z samym sobą. Prezes PiS się samoograniczył, powściągnął swój publicystyczny temperament, zaufał ludziom ze swego otoczenia i pozwolił im na odrobinę niezależności. Wiedząc o tym, jak on i jego towarzysze z zakonu PC są odbierani w elektoracie, postawił na nowe twarze i na nowy sposób komunikowania się ze społeczeństwem. Duda pokonał Komorowskiego, bo wcześniej Kaczyński pokonał… Kaczyńskiego. Prezes PiS zrobił dokładnie to, co wielu polityków jego partii doradzało mu już przed laty. Autor tych słów był wśród nich”.

— JACEK HARŁUKOWICZ W GW O SYNU RYSZARDA CZARNECKIEGO: “Kilka tygodni temu Wrocław zalała fala plakatów. Nieco tajemniczych, sygnowanych wyłącznie podpisem: „Poseł Czarnecki”. Bez imienia. Na części z nich hasło: „Przyszłość w młodych rękach”. Na innych: „Dziękuję za chęć zmian”. – To moja inicjatywa konsultowana z tatą – przyznaje Czarnecki junior, w Sejmie od roku. Gdy zwracamy mu uwagę, że to niezgodne z prawem, kampanii wyborczej nie można jeszcze prowadzić, bo prezydent nie ogłosił daty wyborów Czarnecki junior próbuje tłumaczyć: – Owszem, to kampania, ale informacyjna. Jestem parlamentarzystą dopiero od roku, może nie wszyscy wiedzą, że istnieje ktoś taki jak ja, więc postanowiłem przypomnieć się wyborcom”.

*****

– DZISIEJSZY STAN GRY POWSTAŁ PRZY WSPARCIU INSTYTUTU NAUK POLITYCZNYCH UW: Kampania “wyborcza” INP UW. Studia licencjackie i magisterskie w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Rekrutacja na rok 2015/2016. Politologia, Bezpieczeństwo Wewnętrzne i Studia Euroazjatyckie. INP UW – mój i Twój wybór! http://www.inp.uw.edu.pl/?q=kandydaci

*****

— URODZINY: Jan Kulczyk, Jolanta Szczypińska, Paweł Kukiz, Elżbieta Glapiak, Katarzyna Szwarc, Łukasz Jakóbiak, Wojciech Borowik, Łukasz Chatys.

*****

— REKLAMA NA 300POLITYCE I W STANIE GRY: redakcja@300polityka.pl