— LIVEBLOG 300POLITYKI:

PEK jutro rano w Polskim Radiu

Mastalerek rzecznikiem prasowym kampanii PiS

PEK: W przyszłym tygodniu posiedzenie rządu w Katowicach i przyjęcie programu dla Śląska

PEK: Nie będę naciskać na Pawła Wojtunika

PEK: Jeszcze w tej kadencji posłowie z immunitetem będą płacić za swoje wykroczenia drogowe

Kukiz odcina się od Raczyńskiego. “Ewidentnie nasz Ruch jest rozgrywany”

http://300polityka.pl/live/2015/06/24/

*****

#GOŚĆ WYDARZEŃ:

— MARCIN KIERWIŃSKI: Mamy bardzo jasno przygotowany plan tej kampanii, rozpoczęliśmy na ostatniej konwencji prace programowe, które będą się toczyły mniej więcej 6-7 tygodni. We wrześniu pokażemy całościowy program na kolejne 4 lata. Bo ten program, który realizujemy w tej chwili, jest powszechnie znany, a zapowiedziany wcześniej w expose premier Kopacz.

— DALEJ O PROGRAMIE: Rozbudowywanie infrastruktury to był nasz obowiązek, nie mamy zamiaru się szczególnie tym chwalić. Polacy wynajęli nas wówczas o tej pracy, wtedy, gdy wygrywaliśmy wybory. Czas zaproponować nowy program. On również w dużej mierze będzie kontynuował to, co rozpoczęło się w ostatnich latach.

— O WYCIĄGANIU WNIOSKÓW: Pewnie jest wiele niedociągnięć w naszej pracy, na pewno jest wiele rzeczy, które moglibyśmy robić lepiej. Z tego wyciągniemy wnioski. To będzie miało odzwierciedlenie w naszej pracy i programie wyborczym.

— O STARCIE “Z PRZYTUPEM”: Też wystartowaliśmy z przytupem, rozpoczęliśmy od konwencji. PiS zaproponowało wielkie widowisko, my bardziej kameralne i chyba bardziej naturalne spotkanie, na którym rozmawialiśmy o ważnych dla Polaków sprawach. Konwencja PiS była imponująca, jeśli chodzi o rozmiar – wielkie telebimy, wszystko na tej konwencji było duże. To nigdy nie jest styl Platformy, zresztą nigdy nie był. My zawsze woleliśmy rozmowy, spotkania z Polakami. Tą konwencją tę rozmową rozpoczęliśmy.

— O AKTYWNOŚCI PEK: Premier będzie aktywna, ale nie będziemy ścigać się na aktywość. Premier Kopacz ma codziennie obowiązki wynikające z jej funkcji jako szefa rządu. Ale premier każdego dnia stara się spotykać z Polakami. Pani premier jest bardzo, bardzo aktywna, nie boi się nawet trudnych spotkań. Dzisiaj miała np. spotkanie z młodymi liderami ze Szkoły Liderów, tam nie było wyborców PO.

*****

#DZIŚ WIECZOREM:

— BEATA SZYDŁO O DECYZJI RZĄDU DOT. BRAMEK NA AUTOSTRADACH: Wolałabym aby rząd stworzył takie warunki, żeby polscy kierowcy mieli przez cały rok, normalne warunki jazdy.

— O DEBACIE: Pani premier musi się zdecydować: czy ze mną, czy z Jarosławem Kaczyńskim. Najważniejsza dla mnie debata to debata z Polakami. Sadzę, że kampania wyborcza dopiero przed nami. Zobaczymy które partie, nowe siły polityczne pojawią się. Im więcej debat, tym lepiej.

— O KONWENCJI NA ŚLĄSKU: To nie kongres partii, to konwencja zjednoczonej prawicy. My chcemy wypracować dobre rozwiązania wspólnie. Mamy wielu nowych ekspertów, będą dyskutowane najważniejsze propozycje programowe. Platforma nie ma programu, my mamy. I mamy ludzi, którzy mogą go zrealizować.

— O GRECJI: Dobrze ze nie spełnił swoich obietnic Donald Tusk, gdyby Polska weszła do strefy euro – jak zapowiadał w Krynicy – to Polska byłaby drugą Grecją.

— O KARCZEWSKIM: Ta kampania jest nieco inna, niż Dudy. To marszałek Karczewski jest szefem kampanii PiS, a nie Beaty Szydło. To była nasza wspólna decyzja. Na początku kampanii Dudy też nie byliśmy znani, a kampania okazała się skuteczna. Zespół jest bardzo dobry. Z Panem marszałkiem mam zaszczyt pracować wiele lat.

— O GABINECIE CIENI: Trzeba najpierw wybory wygrać, aby najpierw tworzyć rząd. O personaliach będziemy mówić po wyborach. W przyszłym tygodniu pokażemy zaplecze eksperckie.

— O TYM, ŻE JAKO POTENCJALNY PREMIER NIE BĘDZIE SZEFEM PARTII: Nie trzeba być szefem partii, żeby być premierem. Szefem partii nie był Tadeusz Mazowiecki, a był przecież człowiekiem wielkim.

*****

#TBD:

— GRZEGORZ SCHETYNA O JERZYM WENDERLICHU: Uwierzył w siebie i w swoją rolę. Te jego 5 minut mogło trwać 4 miesiące przy złym układzie rzeczy i zdarzeń. Ale zreflektował się.

— O KONWENCJI W SOBOTĘ I ZATRZYMYWANIU PIS: Była początkiem nowego etapu. Była momentem po trudnym momencie personalnym [po dymisjach – red.]. To był swojego rodzaju restart. Ważne, co będzie w następnych dniach i tygodniach, czy będziemy w stanie udowodnić, że PO odmienia tendencję z ostatnich miesięcy. Że jesteśmy w stanie zatrzymać PiS, mówiąc wprost, i nie oddać mu władzy w Polsce.

— O OBIETNICACH: Nam nie jest łatwo tak obiecywać wszystkiego, jak Andrzejowi Dudzie, czy obecnie – Beacie Szydło. My nie możemy obiecywać. Nikt nie pyta dziś prezydenta Dudy o jego obietnice za 300 mld zł. My jesteśmy partią poważną i nie będziemy zrywać gruszek z wierzby.

— O MARCINIE KIERWIŃSKIM: Bardzo wysoko oceniam jego kwalifikacje (…) Powiem wprost: mimo że bardzo dobrze znam Marcina Kierwińskiego i bardzo go cenię, to była osobista decyzja premier Kopacz [by mianować go szefem sztabu PO – red.].

— O GRZE ZESPOŁOWEJ: Po pierwsze zrobię wszystko, by wygrać tę kampanię. Po drugie nie pójdę do nikogo, by mieć do kogoś pretensje. Polityka to jest gra zespołowa. Wszyscy wygrywają albo wszyscy przegrywają. Wszyscy musimy stanąć jeden przy drugim.

— O PODRÓŻACH BUSAMI W KAMPANII: Autobus jest pewnym pomysłem na kampanię wyborczą, dziś nie ma kampanii wyborczej. Chcemy być obecni w Polsce lokalnej, by móc rozmawiać z ludźmi. Jak będzie w ostatnim etapie kampanii? To świetne pytanie, ale do Marcina Kierwińskiego, bo to on będzie odpowiedzialny za strategię kampanii w ostatnich jej tygodniach.

— DARIUSZ OCIEPA WRĘCZA SCHETYNIE KSIĄŻKĘ “KU SŁOŃCU” – z okazji imienin “ojca polskiej literaury”, Jana Kochanowskiego.

— OCIEPA DO SCHETYNY: Chcielibyśmy, by to stało się zwyczajem 24 czerwca, obdarowywać się książkami.

— SCHETYNA: Dziękuję, książka zawsze dużym, największym prezentem.

*****

#PO PRZECINKU:

— PAWEŁ SZEFERNAKER O SWOIM UDZIALE W KAMPANII PiS: Zostałem poproszony przez kierownictwo partii i będę w tej kampanii uczestniczył, razem z całym zespołem. Zwycięskiego składu się nie zmienia.

*****

FAKTY TVN

— POLITYCZNE TARGI – zapowiedź Anity Werner: “Już w czwartek nowy marszałek Sejmu z PO – pomoże PSL, ale za jaką cenę? Czas na marszałka – kandydaci już są, głosowanie będzie w czwartek. O fotel marszałka Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska powalczy z Jerzym Wenderlichem, ale niespodzianki raczej nie będzie, bo Platformie Obywatelskiej pomoże Polskie Stronnictwo Ludowe. W tej grze o drugą osobę w państwie swoje ugrali i ludowcy, i Sojusz Lewicy Demokratycznej”.

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA O WYBORZE MARSZAŁKA: Ustawa o obrocie ziemią kluczowa dla PSL-u i warunek poparcia dla Kidawy-Błońskiej, mimo, że PiS deklarowało poparcie dla Zycha. Akcja zmiękczania PSL mogła się udać, gdyby nie twarda postawa Zycha. Krótkotrwałe rządy Wenderlicha wykorzystało SLD, które wpisało prosocjalne projekty lewicy. Z punktu widzenia polityki to zrozumiałe, jak zgłoszenie Wenderlicha na marszałka jak i samorozwiązanie Sejmu.

— KKZ: Kidawa zostanie jutro marszałkiem, ale nie należy się spodziewać, że wszystko pójdzie jak z płatka, bo każdy będzie chciał zaistnieć przed wyborami.

— DRUŻYNA NA WYBORY – zapowiedź Anity Werner: “Jarosław Kaczyński wychodzi na pierwszy plan i wskazuje liderów kampanii – Stanisław Karczewski będzie szefem sztabu, Joachim Brudziński jego prawą ręką. Prezes Prawa i Sprawiedliwości chce zwycięstwa i premier Beaty Szydło na czele rządu. A w sondażu dla Faktów zdecydowanie więcej jest tych, którzy uważają, że Szydło będzie lepsza niż Ewa Kopacz”.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: PEK próbowała zwiększać popularność zgłaszając ustawy drogowe i powtarzając zaproszenie do debaty. I PO i PEK muszą zmierzyć się z wynikami sondażu: 43% uważa, że Szydło byłaby lepszym premierem niż PEK. PiS z kolei musi się zmierzyć z wynikami sondażu, że 50% uważa, że Szydło będzie sterowana przez JK. JK tak samo jak dziś Szydło, kiedyś polecał Marcinkiewicza. 49% wyborców uważa że premierem powinna być Szydło, 12%, że JK.

— DROGA WOLNA – zapowiedź Anity Werner: “Autostradą nad morze bez płacenia. “Zrobimy tak, jak rok temu” – ogłasza pani premier i w weekendy otwiera bramki na A1. Wakacyjne korki na A1 zapowiedział już długi czerwcowy weekend, a kierowcy pytają: co z pozostałymi autostradami? Samochodów jest coraz więcej i już wyrobiliśmy normę na 2030 rok”.

— DARIUSZ PROSIECKI: W te wakacje ma być mniej nerwowo. GDDiK jednak bez zmiany ustawy nie może zadecydować o podniesieniu bramek. Ze strony rządu za każdym razem padają deklaracje, że problemy będą rozwiązanie, niestety ciągle tylko tymczasowo.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: SLD wyraźnie próbowało wykorzystać swoje 5 minut. Z naszych informacji wynika, że Wenderlich był przeciwnikiem rozbujania Sejmu.

— DARIUSZ JOŃSKI: Wykorzystujemy moment, ale przecież nikt nie kazał rezygnować Sikorskiemu.

— LESZEK MILLER: To nie był żaden szantaż, to wynikało z przekonania, że Sejm powinien zajmować się sprawami socjalnymi.

— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA: Mam nadzieję, że nowy rzecznik będzie łagodniejszy.

— DOBROSZ-ORACZ: Do ostatniej chwili trwały tarcia w PSL [nt. marszałka]. Część ludowców twierdzi, że partia musi demonstrować odrębność, bo skończy się wyniesieniem sztandar u.

— JÓZEF ZYCH: Miałem być kartą przetargową między PSL a PO. Poprosiłem kolegów, aby nie głosowano tej uchwały.

— KAMIL DZIUBKA O STANISŁAWIE KARCZEWSKIM: Prezes PiS chce przy okazji kampanii wypromować nową polityczną twarz.

— BEATA SZYDŁO: Bardzo go cenię. To naprawdę doskonały marszałek… wicemarszałek, świetny polityk, wspaniały człowiek.

— DZIUBKA O LISTACH PIS: PiS chce na dobre ruszyć z kampanią Beaty Szydło. W PO jest jakby odwrotnie, PO kampanii nie rozpoczyna. Dyskusja o listach już się rozpoczęła na dobre.

— TOMASZ LENZ: Część z tych osób, która zrezygnowała ze stanowisk uzyskiwała ogromne poparcie, kilkanaście tysięcy głosów.

— DZIUBKA: Pierwsza większa bitwa tej kampanii o Śląsk – będzie wyjazdowe posiedzenie rządu w Katowicach, a kilka dni później – kongres PiS.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— Z TEJ STRONY NIE POWINIEN BYĆ MARSZAŁKIEM SEJMU NIKT – wypowiedź Marka Kuchcińskiego na czołówce.

— MARSZAŁEK SENIOR WENDERLICH POCZUŁ, ŻE MOŻE NIECO DŁUŻEJ – wypowiedź Ireneusza Rasia na czołówce.

— NIE WYDAJE MI SIĘ, ŻEBY BYŁO REALNE, ŻEBY TEN PARLAMENT TO UCHWALIŁ – wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego na czołówce.

— CHCIAŁABYM USŁYSZEĆ OD JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO, KOMU ZABIERZE, ŻEBY SPEŁNIĆ TE OBIETNICE – wypowiedź Ewy Kopacz na czołówce.

— NA JEDYNCE: Jutro wybór.

— KĘPKA: Wiele, by nie powiedzieć wszystko, zależało od decyzji Jerzego Wenderlicha, który – zgodnie z regulaminem Sejmu – mógł opóźniać powołanie nowego marszałka i w tym czasie pełnić tę funkcję.

— ZBIGNIEW GIRZYŃSKI: Przypuszczałem, że dociągnie do października. Jednak nie odważył się.

— KĘPKA: SLD uważa jednak, że niespełna 3-dniowa misja Wenderlicha zakończyła się sukcesem. Marszałek senior, za zgodą koalicji, wprowadził do porządku obrad projekty dot. dziedziczenia części emerytur przez wdowy i wdowców, czy podwyższenie dodatku pielęgnacyjnego. To prawdopodobnie cena za zgodę na szybki wybór nowego marszałka.

— KĘPKA DALEJ: Ludowcy mieli wątpliwości do ostatniej chwili. Zadecydowało spotkanie posłów PSL i wypowiedziane kolejny raz mocne “nie” Józefa Zycha, który nie zgodził się kandydować. Podział w koalicji byłby nieunikniony, bo Zycha chciało poprzeć PiS.

— PiS zaprezentowało szefa sztabu wyborczego – Stanisława Karczewskiego.

— KĘPKA: Wybór marszałka Sejmu wydawał się formalnością, ale nie na 4 miesiące przed wyborami, które – zwłaszcza dla mniejszych ugrupowań – mogą oznaczać być albo nie być.

— NA DWÓJCE: Jak spełnić obietnice?

— AGNIESZKA MOSÓR: W siedzibie prezydenta-elekta, w pałacyku MSZ, spotkanie za spotkaniem. Od tych mniej formalnych, z koleżankami z klubu, do rozmów z szefem NBP i liderem Solidarności. Piotr Duda przyszedł po konkrety. W kampanii “S” podpisała z kandydatem PiS-u umowę programową, a w niej obniżenie wieku emerytalnego. PAD obiecał, że to będzie pierwszy projekt, jaki złoży w Sejmie.

— MOSÓR DALEJ: Obniżenia wieku emerytalnego chce tylko PiS i SLD. Projekt jest więc bez szans.