— 1 MAJA NA KAMPANIJNYM LIVEBLOGU 300POLITYKI. https://300polityka.pl/live/2015/05/01/

— NOWY KLIP ANDRZEJA DUDY O PRACY NA 1 MAJA: “Drugi internetowy klip Andrzeja Dudy w ostatnich dniach dotyczy pracy i jest powiązany zarówno z nowym hasłem ‘Godne życie w bezpiecznej Polsce’, jak i przekazem całej kampanii na 1 maja”. https://300polityka.pl/news/2015/05/01/nowy-klip-dudy-o-pracy-na-1-maja-odbudowa-gospodarki-to-wielkie-zadanie/

— GŁOS NA NICH TO III WOJNA ŚWIATOWA – JANUSZ KORWIN-MIKKE W NOWYCH SPOTACH UDERZA W BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO I ANDRZEJA DUDĘ: “ – Jak wybierzecie państwo pana Dudę i pana Komorowskiego, to macie III wojnę światową praktycznie jak w banku – mówi Janusz Korwin-Mikke w jednym z nowych spotów. Sztab kandydata opublikował ich dzisiaj 5. JKM w klipach porusza tematy Ukrainy, biurokracji, wieku emerytalnego, emigracji oraz przepełnionych więzień”. https://300polityka.pl/news/2015/05/01/korwin-w-nowych-spotach-uderza-w-pbk-i-dude-glos-na-nich-to-iii-wojna-swiatowa/

— TNS POLSKA DLA WIADOMOŚCI TVP: Bronisław Komorowski – 39% (-7), Andrzej Duda – 25% (+1), Paweł Kukiz – 11% (+5), Magdalena Ogórek – 4% (+1), Janusz Korwin-Mikke – 4% (bz), Janusz Palikot – 2% (bz), Adam Jarubas – 2% (+1).

— IBRIS DLA POLSKIEGO RADIA: Komorowski – 39,2% (-3), Duda – 26,8% (-2), Kukiz – 8% (+1), Jarubas – 2,6% (+2), Ogórek – 2,4%, Palikot – 1,9%.

— NOWY SPOT ADAMA JARUBASA: JEST ALTERNATYWA MIĘDZY KOMOROWSKIM I DUDĄ: “10-sekundowy klip nawiązuje do układu nazwisk na karcie do głosowania. Krzyżyk z nazwiskiem kandydata PSL znajduje się bowiem między Andrzejem Dudą i Bronisławem Komorowskim. W ten sposób Jarubas jeszcze raz uderza w kandydatów dwóch największych partii”. https://300polityka.pl/news/2015/04/30/nowy-spot-jarubasa-jest-alternatywa-miedzy-pbk-i-duda/

— WEEKEND PAWŁA KUKIZA: WYWIADY DLA FT I AP, SPOTKANIE Z KUKIZOMANIAKAMI I WIZYTA NA POMORZU: “ – Spokojnie i z rozwagą planujemy dalsze posunięcia, sondaże i ekspertyzy nas cieszą, ale nie wpływają na kampanię. My ufamy Polakom i w nich wierzymy, nie sondażowniom. Paweł ma być prezydentem kraju, a nie statystyk – słyszymy z otoczenia Pawła Kukiza”. https://300polityka.pl/news/2015/05/01/weekend-kukiza-wywiady-dla-financial-times-i-assiociated-press-spotkanie-z-kukizomaniakami-wizyta-na-pomorzu/

— 5 SŁABOŚCI KAMPANII PREZYDENTA NA 10 DNI PRZED I TURĄ: “39% w sondażu TNS dla ‘Wiadomości’ – sztab Bronisława Komorowskiego na pewno wyobrażał sobie dużo lepszy poranek 1 maja. Na 10 dni przed I turą ponownie może wrócić temat słabości kampanii prezydenta. I to nie tylko w mediach, ale też w Platformie. Chociaż ani sztabowi, ani kandydatowi nie można odmówić wielkiej determinacji i zaangażowania, to ostatnie kilka dni kampanii ujawniło jej słabości”. https://300polityka.pl/news/2015/05/01/5-slabosci-kampanii-pbk-na-10-dni-przed-i-tura/

*****

#FPF – TVN24:

— RYSZARD PETRU O NOWEJ INICJATYWIE POD PATRONATEM BALCEROWICZA: Na tym etapie jest to stowarzyszenie. W ciągu trzech, czterech tygodni zapadnie decyzja o ewentualnym przekształceniu w partię.

— O SWOIM PRZEKAZIE: W tym stowarzyszeniu chodzi o to, aby zmienić poziom dyskursu w Polsce. Wszyscy mówią wyłącznie o tym, jak wydawać pieniądze. Chciałbym mówić o tym, jak te pieniądze zarabiać, żeby później móc je wydawać. To nie tak, że nie dostrzegam problemów zwykłych ludzi. Trzeba im dawać wędkę, a nie jałmużnę. Wydaje mi się, że w Polsce w ogóle o tym nie myślimy.

— PETRU NAWIĄZUJE DO HASŁA DUDY?: W Polsce nie myślimy, jak rozwiązywać problemy. Pojawiło się hasło “Polacy potrzebują godności”. Godności nie daje pierwszy maja, tylko dobra płaca. A skąd bierze się dobra płaca? Ona będzie wtedy, kiedy my w Polsce będziemy tworzyć rzeczy, które mają wartość dodaną. O tym nie ma debaty.

— O POLSCE SOLIDARNEJ I LIBERALNEJ: Mam inny podział: na tych, którzy chcą zarabiać i w związku z tym, żeby ten tort do podziału był większy i na tych, którzy mówią tylko jak wydawać.

— DALEJ PETRU: W Polsce mamy dominację poglądów etatystycznych. W Polsce nie ma wizji, dokąd zmierzamy. Potrzeba czegoś takiego, jak odświeżenie modernizacyjne. Musimy być państwem bogatym. Musimy zmniejszać różnice między Polską A a Polską B, poprzez dawanie szansy osobom mieszkającym w małych miejscowościach.

— O “ODŚWIEŻENIU MODERNIZACYJNYM”: Potrzebujemy odświeżenia modernizacyjnego – żeby ludziom się chciało.

*****

FAKTY TVN

— NA DWÓJCE: Kampania pierwszomajowa.

— PIOTR MARCINIAK: W kampanii wyborczej 1 maja kandydaci nawiązują bardziej do rocznicy naszego wejścia do UE, niż do Święta Pracy.

— PAWEŁ PŁUSKA: Zamiast unijnego pikniku, JKM wybrał turniej rycerski w Malborku. Dyskutował z poprzebieranymi za rycerzy młodymi ludźmi, którzy wprawdzie towarzyszyli i byli mili, ale później gdzieś ten kwiat zgubił odwagę i zażądał, żeby nie pokazywać ich twarzy.

— Sztab Janusza Palikota rozpoczął akcję przemianowywania skweru im. Lecha Kaczyńskiego na UE.

— JANUSZ PALIKOT: Te nadzieje i te marzenia sprzed 10 lat wciąż nie zostały zrealizowane. W Polsce bardzo mało się zarabia – połowę tego, co w Niemczech i 60 proc. tego, co w UE. Jest bardzo mało miejsc pracy.

— PŁUSKA: Andrzej Duda na Śląsku nie tylko nawoływał, ale i planował po przejęciu władzy odbudowę polskiego przemysłu.

— ANDRZEJ DUDA: Tak dla UE, ale przede wszystkim tak dla tego, aby wreszcie Polacy mogli żyć tak, jak żyją ludzie w państwach na Zachodzie, tzw. starej UE.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI: Chciałbym przekazać moje głębokie przekonanie, że i następne lata polskiego członkostwa w UE to także będzie umiejętność zagospodarowania gigantycznych środków finansowych, które Polsce przypadną.

— MAGDALENA OGÓREK: Jako jeszcze całkiem niedawno młoda studentka, osoba, która także tej pracy szukała, i z którym tym wszystkim się borykała, rozumiem problemy młodych.

— ADAM JARUBAS: Pozdrawiam serdecznie, dzielimy się my, ludowcy, pokojem z wszystkimi Polakami.

— PŁUSKA: W ostatnim tygodniu kampanii trudno wyobrazić sobie pokój w polityce.

— OSTATNI MATERIAŁ: Lewica bez pochodu na 1 maja. Koniec tradycji?

— LESZEK MILLER: Nie ma w Warszawie centralnych uroczystości, no to SLD się dostosowuje.

— MACIEJ MAZUR: Działacze i weterani lewicy nie kryli rozczarowania.

— JAN GUZ: GUZ: 1 maja to także święto, w związku z tym trzeba grillować.

— MILLER: Skoro jest takie powszechne oczekiwanie, to w przyszłym roku weźmiemy to pod uwagę.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— DZIELMY SIĘ DZIŚ MY, LUDOWCY, POKOJEM ZE WSZYSTKIMI POLAKAMI – Adam Jarubas na początku materiału Justyny Dobrosz-Oracz o kampanii.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Gołąbek nie jest wyrazem sondażowego niepokoju. W sztabie Adama Jarubasa oficjalnie paniki nie ma. Nikt nie wierzy, że podzielił los poprzedników, by poniósł porażkę. W finale kampanii kandydat PSL nie wykona wolty.

— OBRAZEK SPOD SIEDZIBY PSL I AWANTURY SZTABOWCA JARUBASA ZE SZTABEK PALIKOTA: [Jarubas] nie będzie zaklejał biur Janusza Palikota.

— ADAM JARUBAS: To żałosne. Rekomendowałbym zajęcie się czymś innym niż polityką.

— DOBROSZ-ORACZ: Paweł Kukiz ma szansę na wejście smoka. Pierwszy raz przekracza magiczne 10 proc. poparcia. Gdyby ten wynik się potwierdził [11 proc.] to byłaby sensacja.

— PAWEL KUKIZ KOMENTUJE WYNIKI SONDAŻU: Tak po ludzki to oczywiście, że się cieszę. Ten duch [wśród społeczeństwa] coraz bardziej się budzi.

— DOBROSZ-ORACZ: Z najnowszego sondażu dla “Wiadomości” wynika, że muzyk zabiera część poparcia obecnemu prezydentowi. To znaczy, że Kukiz zaczyna przekonywać nie tylko elektorat antyestablishmentowy.

— DALEJ: Mimo ukłonów w stronę centrolewicowego elektoratu prezydent traci najwięcej. Ale jego główny rywal, Andrzej Duda, wcale na tym nie zyskał. Jakby stanął w miejscu.

— PAWEŁ OLSZEWSKI: Im bliżej wyborów, to ta polaryzacja między Andrzejem Dudą a prezydentem Komorowskim będzie zauważalna.

— DOBROSZ-ORACZ: Na razie prezydent nie wykonuje nerwowych ruchów.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI O UE: Polska mądrze potrafiła wykorzystać członkostwo w Unii Europejskiej, łącząc środki z UE z polską pracą.

— DOBROSZ-ORACZ: W ostatnim czasie główna linia podziału została jakby przyćmiona.

— DALEJ DOBROSZ-ORACZ: W opozycję uderzyła premier, przy okazji wręczenia milionowej Karty Dużej Rodziny.

— EWA KOPACZ: Jak słucham swoich oponentów politycznych, którzy mają swoje obietnice z kosmosu bez podania źródła finansowania, to traktuję to wyłącznie jako obietnicę przedwyborczą.

— ANDRZEJ DUDA NA ŚLĄSKU: Potrzeba jest zmiana władzy po to, żeby można było Polskę zacząć naprawiać. Ta zmiana zacznie się już mam nadzieję niedługo, już 10 maja.

–DOBROSZ-ORACZ: Na ostatniej prostej swój eksperyment próbuje ratować Leszek Miller. Wezwał do głosowania na Magdalenę Ogórek.

— LESZEK MILLER: Nie wybierajcie tych, którzy chcą strzelać do robotników. Jak Janusz Korwin-Mikke.

— DOBROSZ-ORACZ: Odcinanie się od lewicy nie przynosi kandydatce spodziewanych zysków.

— MAGDALENA OGÓREK W WIELKOPOLSCE: Nie umiem przegrywać, nie lubię przegrywać, dlatego walczę do samego końca.

— DOBROSZ ORACZ: Rywalizujący o trzecie miejsce Paweł Kukiz i Korwin-Mikke nawet się nie podszczypują.To efekt niepisanej umowy jeszcze sprzed kampanii.

— JANUSZ KORWIN-MIKKE: Myślę, że w II turze wygram, ale zobaczymy…

— DOBROSZ-ORACZ: Paweł Kukiz trzyma się jednego przekazu: “Rozwalić system”. Unika personalnych ataków a takim stylu:

— KORWIN-MIKKE: Ten łajdak, jak on tam się nazywa… Piotr Duda…

— DOBROSZ-ORACZ: Unika [Kukiz] jednoznacznych deklaracji. Wręcz irytują go pytania o in vitro czy związki partnerskie.

— KUKIZ: Macie jakiś taki dziwny zwyczaj w tej “demokratycznej” Polsce do odwracania kota ogonem.

— NA DWÓJCE: Święto pracy.

— MARCIN SZEWCZAK: Lewica nie zorganizowała dziś pochodu, zorganizowała pikniki.

— LESZEK MILLER: Dla nas 1 maja od 11 lat ma podwójne znaczenie. Raz to tradycyjne Święto Pracy, a dwa – wejście Polski do UE. A to dzieło SLD.

— JOANNA SENYSZYN: Polacy chcą odpocząć, nie mają entuzjazmu do świętowania.

— MAGDALENA OGÓREK: Serdecznie pozdrawiam ludzi pracy. Życzę jak najbardziej owocnej, jak najlepszej pracy, godnych zarobków.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— NIE ZNAM, JEST TO DLA MNIE NOWE, NIEZNANE NAZWISKO – wypowiedź Zbigniewa Ziobry o Borysie Budce na czołówce.

— POLSKA ODNIOSŁA WIELE SUKCESÓW – wypowiedź Bronisława Komorowskiego na czołówce.

— TO DZIEŃ, W KTÓRYCH WARTO DYSKUTOWAĆ O PROBLEMACH PRACY – wypowiedź Andrzeja Dudy na czołówce.

— NA JEDYNCE: Gorąco krzesło ministra sprawiedliwości.

— MAGDA SAKOWSKA: To resort, którego szef tylko podczas rządów PO-PSL zmienił się aż 7 razy.

— GRZEGORZ KĘPKA: Cezary Grabarczyk wczoraj przestał być ministrem. Odwołanie wręczył mu PBK, bez udziału mediów.

— JOANNA TRZASKA-WIECZOREK: Wpłynął także do prezydenta wniosek o uzupełnienie składu RM.

— KĘPKA: Żeby była zachowana rzetelność, stanie się to we wtorek. Nominacja dla Borysa Budki jest zaskoczeniem, bo przyszły minister nie jest szerzej znany. Także PEK przekręciła imię.

— KĘPKA DALEJ: Odejście Grabarczyka w atmosferze skandalu może zaszkodzić kampanii PBK. Szybka nominacja ma temu zapobiec.

— MICHAŁ KABACIŃSKI: To nie polityk, to prawnik. To faktycznie osoba, która jest mocno zaangażowana w prace.

— ZBIGNIEW ĆWIĄKALSKI: Bycie ministrem sprawiedliwości to powinny być 3-4 lata spokojnej pracy.

— KĘPKA: Nowy minister będzie miał trudne zadanie – w lipcu wchodzi najpoważniejsza od prawie 20 lat reforma prawa.

— NA DWÓJCE: Pierwszomajowa kampania.

— SAKOWSKA: Notowania PBK raz pierwszy spadły poniżej 40 proc.

— LESZEK MILLER: [Magdalena Ogórek] to symbol zmiany i symbol nowej nadziei.

— DARIUSZ OCIEPA: Z tłumu padło pytanie: a gdzie ona jest? Planowano, że kandydatka wystąpi wspólnie z Millerem, ale ta wybrała pochód w Lesznie. Sztabowcy zapewniają, że nie ma konfliktu, a na dowód ma pojawić się wspólny spot.

— JADWIGA STANISZKIS: Jest usztywnioną lalką Barbie, nie ma w niej tajemnicy, nie ma momentów zaskoczenia, nowych wątków.

— PBK 11. rocznicę wejścia Polski do UE świętował w Łazienkach Królewskich.

— OCIEPA: W trakcie zdjęć i rozmów PBK otrzymał wsparcie, którego chyba się nie spodziewał [Andrzeja Hadacza].

— Andrzej Duda na Śląsku.

— Kandydatów PBK i Dudę chciałby pogodzić Adam Jarubas – nowy spot.

— NA TRÓJCE: Zaharowany jak Polak.

— DOMINIKA DŁUGOSZ: Manifestacja OPZZ to kilkuosobowa atrakcja turystyczna – wiece partyjne też nie cieszą się wielkim zainteresowaniem.

— JAN GUZ: Jak można uznać za cywilizacyjne stawki wynagrodzenia 2 czy 5 zł?

— DŁUGOSZ: Polski rynek pracy to wciąż dużo pracy i mało płacy.

— WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ: Płace muszą rosnąć, to wynika z kilku rzeczy: rozwój gospodarczy to powoduje, zmiany demograficzne – mniej osób wchodzących na rynek pracy, dostępna mniejsza pula pracowników.