— MARCIN KIERWIŃSKI W KONTRWYWIADZIE RMF FM SCEPTYCZNIE O WYPOWIEDZI PREZYDENTA WS. ZMIAN W EMERYTURACH: Myślę, że jest na to za wcześnie, żeby na ten temat rozmawiać. Dwa lata temu zmieniliśmy czas pracy. ja rozumiem, że jest przestrzeń na taką debatę, natomiast ja osobiście wyrażam swój osobisty pogląd – byłbym bardzo ostrożny, aby tego typu zmian dokonywać już teraz.

— KIERWIŃSKI DALEJ: Na pewno przez kilka lat ten system musi podziałać. Natomiast tego typu rozmowy zawsze warto prowadzić, ale tak jak mówię – ona musi być oparta na twardych wyliczeniach. Ja rozumiem, że taka jest też rola prezydenta, aby skłaniać do debaty na ten temat. Natomiast na samym końcu tę decyzję podejmuje parlament.

— O USTAWIE O ZWIĄZKACH PARTNERSKICH: Bardzo ciężko, aby w tej kończącej kadencji ten projekt przeprowadzić przez Sejm. Tak jak mówię – rozpoczyna się debata na temat in vitro. Trudna debata, rozgrzewająca opinię publiczną. Pewnie potrwa miesiąc, dwa. Trudno te dwa projekty dyskutować razem.

masta

— MARCIN MASTALEREK W POLITYCE PRZY KAWIE TVP1 W ODPOWIEDZI NA TEKST MARKA MIGALSKIEGO NA 300: Pan Migalski nie mówi tego jako analityk, tylko jako sfrustrowany, były polityk do PE z list PiS. Ostatnie sondaże dają wzrost Andrzejowi Dudzie, jest pewna tendencja. Od początku nie przejmowaliśmy się głosami analityków i innych polityków, gdybyśmy się w grudniu czy styczniu zastanawiali nad tym, co mówią komentatorzy [a Andrzeju Dudzie i jego szansach], od razu pewnie dalibyśmy sobie spokój. Oni nie mieli racji.

— O KORWINIE: Ciężko robić z ludźmi tak niepoważnymi jakiekolwiek koalicje, to jest po prostu niemożliwe. Ten człowiek wygaduje bzdury. To jest człowiek, który mąci w głowach młodych ludzi. To taki Żyrinowski. A słowa o strzelaniu do górników to jest hańba. A on się jeszcze nakręca.

— JANUSZ KORWIN-MIKKE W TOK FM: Jeżeliby to samo zrobili brydżyści, a jestem brydżystą, gdyby wyszli na ulice i paląc samochody, domagali się przymusowej nauki brydża w szkołach, też trzeba by do nich strzelać. Jestem jedynym chyba człowiekiem w Polsce, który walczy z walką z globalnym ociepleniem, żeby górnicy mieli robotę. Ale jeśli górnik przyjeżdża do Warszawy i domaga się czegoś, przestaje być górnikiem, staje się bandytą. Zawód człowieka, który chodzi i pali samochody, jest mi obojętny.

— NA PYTANIE, CZY STRZELAŁBY Z NABOJÓW „OSTRYCH”: A po co policja ma ostre naboje, pytam się grzecznie? Ludzie nie rozumieją jednej rzeczy. Jeżeli wiedzą, że policja będzie strzelała, to się rozejdą. A jak rząd jest łagodny i miły, ofiar jest więcej w sumie.

— O EWENTUALNEJ KOALICJI Z KACZYŃSKIM: Czy ja proponowałem kiedykolwiek sojusz z socjalistą? Wszyscy mówią, że PiS to partia socjalistyczna. PiS ma program na lewo od SLD, a nazywacie go prawicowym. Macie schizofrenię. Cały kraj jest w stanie schizofrenii.

Bez tytułu

— PAWEŁ KUKIZ W JNJ TVN24: Nie tylko byłem w komitecie poparcia Donalda Tuska, ale z całych swoich sił przyczyniałem się do zwycięstwa PO. Dlaczego? Bo jako pierwsza partia Platforma miała w swoim programie zapisane JOW. Ja też miałem w tym swój udział. To były dyskusje przede wszystkim z Grzegorzem Schetyną.

— O GRZEGORZU SCHETYNIE: Pamiętam go jako charyzmatycznego, bezkompromisowego, antysystemowego chłopaka. Dziś to nie jest już ten sam Grzegorz. Ale kto z kim przystaje…

— O POZYCJI POLSKI W EUROPIE: Trudno nazwać Polskę podmiotem (…). Polska istnieje tylko teoretycznie.

— O SOLIDARNOŚCI: Dawno Platformy Oburzonych nie ma. Solidarność jako całość jest upartyjniona. Kapitalnie pracuje mi się z Dominikiem Kolorzem, to już Solidarność jako całość składa się w wielu miejscach z baronów walczących o miejsce w parlamencie. Rozczarował mnie związek zawodowy.

— O LIŚCIE DO WYBORÓW PARLAMENTARNYCH: Z całą pewnością [będzie]. Całe to zdarzenie to jeden z etapów. To nie będzie partia polityczna, tylko ruch obywatelski. Szeroki front od lewicy do prawicy.

tn

— TOMASZ NAŁĘCZ W TVP INFO NA PYTANIE, CZY PO ZWRACA SIĘ KU LEWICY: Pewne takie wrażenie można odnieść. Ale to jest naturalne. Ludzi o lewicowych poglądach jest ponad 20 proc., jeśli oni czują się osamotnienia, to Platforma proponuje im pójście razem (…).

— O MAGDALENIE OGÓREK: Jestem zdziwiony. Jestem bardzo dobrego zdania o pani dr Ogórek jako specjalistce od życia zakonnego. Pamiętam ją jako bardzo dobrą publicystką, komentatorką. Ale się rozczarowałem, chociaż tak naprawdę to ona się rozczarowała. Myślałem, że będzie takim uśmiechem polskiej polityki. To był eksperyment, widać, jakie to było ryzykowne.

— O LESZKU MILLERZE: Jeden z najsprawniejszych, najwybitniejszych polskich polityków. Poradzi sobie z tą sytuacją. Myślę, że Leszek Miller stanie się patronem nowego projektu [na lewicy].

— O PRZEJEŹDZIE „NOCNYCH WILKÓW”: Jeśli ci ludzie mają wieloletnie wizy schengeńskie, to nie można im tego zabronić (…). Nie bójmy się wilków! Mamy wiele możliwości, by wilki zamienić w baranki.

januszpalikot

— JANUSZ PALIKOT W RADIU ZET O KORWINIE: Złożę do Komendy Głównej Policji wniosek o wycofanie pozwolenia na posiadania broni przez Janusza Korwin-Mikkego. On jest człowiekiem niebezpiecznym, wypowiedzi na granicy niepoczytalności psychicznej, to rodzaj świra. Jest świrem i stanowi zagrożenie dla porządku społecznego. Jego wypowiedzi wskazują na jego psychopatyczną osobowość.

— O PRZEWIDYWALNYM WYNIKU JKM: Nie będzie miał więcej niż 2,8-3,2, mogę się z panią o to założyć.

— O SWOICH WYNIKACH W SONDAŻACH: Mam 7-8 proc., ale to jest poniżej moich oczekiwań. Ale aż 17 proc. ludzi podejmuje decyzję nad kartą wyborczą.

— „APELUJE DO ROZCZAROWANYCH”: Apeluję do rozczarowanych wyborców PO, którzy uważają, że Komorowski jest zbyt konserwatywny, żeby zagłosowali w I turze na mnie – w II turze, która jest pewna, będą mogli i tak odeprzeć Andrzeja Dudę.

— O KACZYŃSKIM I MACIEREWICZU: Zrobię porządek z Kaczyńskim i Macierewiczem. Skandalem jest, że ci ludzie nie ponoszą odpowiedzialności za te bzdury, które mówią (…). Dlaczego tyle lat trwa postępowanie przed Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej? Kaczyński i Macierewicz rozgrywają Platformę jak dziecko.

— O ANDRZEJU DUDZIE: Nie wyciągnie pani z niego żadnej głębszej opinii. To jest niemerytoryczny królik z kapelusza, wystawiony przez Episkopat. Żeby zapewnić wpływy tej instytucji na budżet państwa.

— O WYPOWIEDZIACH MAGDALENY OGÓREK: Rodzaj bełkotu, który trudno skomentować. Miller z Czarzastym zrobili sobie cyrk, wystawiając tę kandydaturę.

— O KOMOROWSKIM: To przyzwoity człowiek. Te oszczerstwa wobec niego są podłe i nikczemne. Znam go osobiście, mogę dać tego typu świadectwo. Jego problemem nie jest etyczność, ale to, że jest uzależniony od PO. Dał sobą pomiatać, to co robi PO z Kartą Dużą Rodziny czy ordynacją podatkową, pokazuje że PO nie szanuje prezydenta. Komorowski Polsce krzywdy nie zrobi, ale nie zrobi z niej także kraju świeckiego.

— NA PYTANIE, CZY ANDRZEJ DUDA JEST POLSKIM UNDERWOODEM: (śmiech) To zestawienie pokazuje właśnie kabaretowość naszego kraju.

— OLEJNIK DO PALIKOTA: Gdzie pan zamieszka: w Belwederze czy Pałacu prezydenckim?

— PALIKOT: Na zamku.

1cd322d5-94d3-4534-bc8c-44e59d74924f

— JACEK KURSKI W SALONIE POLITYCZNYM TRÓJKI NA PYTANIE, CZY CHCIAŁBY BYĆ NA LISTACH PIS: Oczywiście, że bardzo bym chciał, ale to będzie decyzja Jarosława Kaczyńskiego.

— O NOWYCH ODCZYTACH ZE SMOLEŃSKA: W tej sprawie wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu i Antoniemu Macierewiczowi. Nawet „Wyborcza” uznała ten nowy odczyt z taśm za niewiarygodny, przytaczając wypowiedź brytyjskiego eksperta. [O nowych stenogramach] To była brzydka wrzutka (…). Nie wiem, kto za tym stoi [za przeciekiem], wiem natomiast, komu to służy. Platformie.

— O SKOK I SMOLEŃSKU: Sprawa SKOK-ów miała „zabić” PiS, okazało się, że większy problem z tym ma pan prezydent. Smoleńsk miał być kolejnym elementem polaryzacji. Chcą wrócić do polaryzacji i nienawiści smoleńskiej.

— O KOMOROWSKIM I SPRAWIE MAREK: Jest wiele pytań, na które Bronisław Komorowski musi odpowiedzieć. Nie wiem, skąd można mieć 260 tys. marek będąc nauczycielem historii, w 1990 r., czyli 750 średnich pensji, mając pięcioro dzieci.

— O PORÓWNANIACH HGW POMNIKA ŚWIATŁA DO POMNIKA NAZISTÓW: Komiczne, żałosne (…). Celem jest odsunięcie Smoleńska jak najdalej, „najlepiej” zamknąć do na cmentarzu (…). Decyzję Rady Warszawy należałoby uchylić.

— O ATAKACH PSL NA DUDĘ: Jeżeli 30-kilka procent poparcia Andrzeja Dudy jest bajkowe, to nie wiem, czym są 2 proc. Jarubasa. To PSL jako „Dżepetko” wystrugało sobie Jarubaska, zostawmy to.

— TOMASZ KALITA U JACKA PRUSINOWSKIEGO W SEDNIE SPRAWY RADIA PLUS: Pani Magdalena Ogórek nie kandyduje na posła, na urząd premiera. Kandyduje na urząd prezydenta, gdzie powinno się schować legitymacje partyjne. Przypominam, że pani Ogórek startowała z list SLD do parlamentu w 2011 r. Myślę, że inni kandydaci także starają się adresować swój program do szerszych grup wyborców. Prezydent powinien łączyć różne środowiska, różne światopoglądy. Pani dr Ogórek jest jedyną kandydatką, która nie nosi legitymacji partyjnej. To duża zaleta. Jest kandydatką niezależną, wspieraną przez Sojusz.

— O ATAKACH NA MAGDALENĘ OGÓREK: Wściekły atak ze strony środowisk związanych z Bronisławem Komorowskim. Największym konkurentem dla tych środowisk – związanych z establishmentem, z pałacem prezydenckim – jest Magdalena Ogórek. Wiedzą, że nasza kandydatka obiera mu głosy w I turze. Będą robić wszystko, żeby uderzyć w naszą kandydatkę. W ostatnich tygodniach będą zdolni do wszystkiego. Teraz mamy drugą falę hejtu: pierwsza była na początku kampanii. Te same środowiska wyeliminowały 10 lat temu z gry Włodzimierza Cimoszewicza.

— O KRYTYCZNYCH SŁOWACH KRZYSZTOFA GAWKOWSKIEGO O KAMPANII OGÓREK: Ja to traktuję jako troskę o kampanię, jako motywację.

— MAREK SAWICKI W SYGNAŁACH DNIA PR1 O POSTULACIE PIECHOCIŃSKIEGO, ŻEBY ZAKAZAĆ PUBLIKACJI SONDAŻY PRZED WYBORAMI: Od wielu lat w Polsce sondaże częściej kształtują opinię publiczną, niż badają. Sondaże 2-3 dni przed wyborami to swoiste przygotowanie wyborcy: „zobacz, Twój głos może nie mieć sensu”. Sondaże mają swoją siłą rażenia.

— O KAMPANII ADAMA JARUBASA: Kampania podyktowana pewnymi warunki. Nie łożymy na tę kampanię dużych pieniędzy, jak PiS czy PO. Adam Jarubas postawił na kontakt bezpośredni, to jest mało spektakularne. Ale nie uczestniczy w regularnej bijatyce. Adam Jarubas nie włącza się w bijatykę, w której czasami nie wiemy o co główni rywale się spierają, ale spór jest.

Fot. TVP Info, Radio Zet, TVP1, TVN24, Polskie Radio