— AGORA JAK SKOKI – pisze w RZ Ryszard Bugaj: “„Gazeta Wyborcza” też na starcie otrzymała niewielkie środki pomocowe z zagranicy. Jednak z całą pewnością jej sukces był przede wszystkim następstwem statusu, jaki uzyskała: pierwszej legalnej w obozie komunistycznym codziennej gazety opozycyjnej. Powstała Agora, kompleks o ogromnej wartości rynkowej. Można z pewnością przyjąć, że i SKOK, i Agora to były przedsięwzięcia „z misją”. Ale po latach – dzięki przekształceniu w spółkę akcyjną – Agora (analogicznie do „instytutu spółdzielczego”) staje się własnością wpływowych przedstawicieli środowiska (bez Adama Michnika) związanych z „Gazetą” – dziennikarze i menedżerowie otrzymują zbywalne akcje za symboliczną złotówkę, a już na pierwszej sesji giełdy ich wartość jest wielokrotnie większa. Prawdopodobnie (uwzględniając inflację) ci pracownicy Agory, którzy dostali największe pakiety (a dystrybucja była skrajnie nierówna), wzbogacili się nie mniej niż o 65 mln zł przypisywanych Biereckiemu”.

— DALEJ BUGAJ O ANALOGIACH AGORY I SKOK: “Ale to nie koniec analogii. Otóż, w niejasnych nadal okolicznościach przez parlament przeprowadzona została zmiana przepisów podatkowych, w rezultacie czego sprzedaż otrzymanych za friko akcji została zwolniona z podatku. Gdy zdominowany przez AWS Sejm (po sygnałach „Rzeczpospolitej”) zorientował się, co się stało, w trybie awaryjnym nowy przepis usunął. Ale wtedy prezydent Kwaśniewski skierował tę ostatnią ustawę do Trybunału Konstytucyjnego”.

— LOGIKA GAZETY WYBORCZEJ W SPRAWIE SKOK W JEDNYM AKAPICIE: “Na rocznicach SKOK-u gośćmi byli też politycy spoza prawej strony sceny politycznej – m.in. Ryszard Kalisz, Dariusz Rosati, Janusz Piechociński czy Lech Wałęsa. Ale prawica zawsze stanowiła zdecydowaną większość zaproszonych”.

— TYTUŁ W GW: FAŁSZYWE ARGUMENTY PREZESA PIS

— OGÓREK CHCE OBNIŻAĆ KONCERNOM PODATKI – tytuł na 2. Faktu.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI BYŁ PZRECIW. PLATFORMA NIE CHCIAŁA KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO – tytuł na 2. SE.

— W PIERWSZEJ TURZE NIE BĘDĘ GŁOSOWAŁ – mówi Włodzimierz Cimoszewicz w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to w pierwszej turze chyba nie będę głosował. To będzie mój protest obywatelski, ponieważ nie czuję się poważnie traktowany jako wyborca. W drugiej zagłosuję na Komorowskiego, bo to będzie kwestia zdrowego rozsądku”.

— KOMOROWSKI ATAKUJE DUDĘ W SPOSÓB MAŁOSTKOWY – mówi Cimoszewicz: “Prezydent robi wrażenie obrażonego z tego powodu, że musi zabiegać o glosy. Atakuje głównego rywala w sposób małostkowy i kłótliwy – nazywa go smerfem, kramarzem – i przeczący własnemu hasłu, którym jest zgoda. Za swoje największe osiągnięcie uznał zaś w wywiadzie telewizyjnym to, że złożył więcej wizyt zagranicznych niż Kwaśniewski. Przemówienie programowe na oficjalnej konwencji przypominało bardzo stare czasy. Nikt zdrowy na umyśle tego nie słuchał. Parę dni temu był w mojej okolicy. Zamiast z mieszkańcami spotkał się z kolejarzami i z leśnikami. Fajni ludzie, ale dlaczego zwykli zjadacze chleba, którzy mają mu dać swoje głosy, nie mieli nawet najmniejszej szansy na spotkanie?”

— KLUCZE DO POLSKIEJ WOJNY POLITYCZNEJ MA W RĘKU PUTIN – pisze w RZ Andrzej Stankiewicz: “Trzeba być gotowym na to, że rosyjska prokuratura postawi zarzuty za Smoleńsk polskim obywatelom. Czy PiS jest gotowy bronić przed Rosjanami Tomasza Arabskiego?”

— STANKIEWICZ O DUDZIE I SMOLEŃSKU: “Smoleńsk jest dla Dudy delikatną politycznie kwestią. Po pierwsze, w momencie katastrofy był bliskim współpracownikiem Lecha Kaczyńskiego i pod lotniskiem Siewierny stracił wielu przyjaciół z Kancelarii Prezydenta. Po drugie, w młodszym pokoleniu polityków PiS jest jednym z niewielu, którzy dopuszczają, że mogło dojść do zamachu. Nawet jeśli Duda będzie wciąż unikał wypowiedzi dotyczących Smoleńska, wypomni mu to Platforma”.

— ŚLEDCZY BLIŻEJ WERSJI MAK – pisze w RZ Paweł Majewski: “Wersja polskich biegłych przypomina tę rosyjską, m.in. w opisie ostatniej fazy lotu tupolewa”.

— NIEMIECKI DZIENNIKARZ W ROZMOWIE Z SUPER EXPRESEM: “Tak, w raporcie Bundesnachrichtendienst (BND – Federalna Służba Wywiadowcza – przyp. red.) są komentarze i uwagi, że tragedia 10 kwietnia 2010 roku nie była zwykłym wypadkiem i że w użyciu były materiały wybuchowe. To bardzo szczegółowy i długi raport oparty na różnych źródłach, ale nie mogę o nim teraz otwarcie rozmawiać”.

— JUERGEN ROTH: POLSKIE MEDIA UZALEŻNIONE OD RZĄDU BĘDĄ MNIE ATAKOWAĆ: “Dziennikarze śledczy z całego świata pozostają w sieciach wzajemnych kontaktów, w grupach. Spotykam w nich wielu dziennikarzy z Europy Zachodniej, także ze Wschodniej. Nigdy nie spotkałem jednak kogoś z Polski. To zły sygnał. Spodziewam się zatem, że wielu dziennikarzy jakoś uzależnionych od rządu bądź kibicujących mu tak, jak kibicuje się sportowcom, zaatakuje mnie, nawet nie czytając książki. Choć zaczynałem prace nad nią, nie przesądzając o tym, jaka jest prawda”.
http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/niemiecki-wywiad-sugeruje-to-nie-by-zwyky-wypadek_570789.html

— WIELKA SMUTA NA LEWICY – pisze w RZ Michał Szułdrzyński: “gdy przyjrzeć się
bliżej, łatwo dostrzec, że partia Millera jest na krawędzi upadku. Po tym, gdy Miller
przeforsował kandydaturę Ogórek, część działaczy wypowiedziała mu posłuszeństwo. Lider zdecydował się na nadmiernie ryzykowny ruch – bo tak trzeba określić próbę wyrzucenia z partii jego poprzednika Grzegorza Napieralskiego”.

— LEWICA DZIŚ JAK KONWENT ŚW. KATARZYNY – konkluduje Szułdrzyński: “przypomina to Konwent Świętej Katarzyny – rozmowy, które 20 lat temu przypieczętowały rozpad prawicy.
Dziś na lewicy jest jeszcze gorzej: nie widać ani lewicowego Krzaklewskiego, ani Kaczyńskiego, ani Tuska. Podział PO–PiS będzie więc nadal porządkował scenę polityczną, zastępując klasyczny spór lewicy z prawicą”.

— BOR KUPIŁ NOWOCZEŚNIEJSZY SYSTEM ANTYPODSŁUCHOWY – piszą w RZ Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka: “Biuro Ochrony Rządu kupiło nowocześniejszy sprzęt antypodsłuchowy i zwiększyło liczbę funkcjonariuszy, w tym tajniaków, przy ochronie VIP-ów – ustaliła „Rzeczpospolita”. Zmiany wprowadzono trzema niejawnymi rozporządzeniami ministra spraw wewnętrznych. Politycy jednak dmuchają na zimne i unikają spotkań na mieście”.

— W SEJMIE POWSTANIE KOŁO POSELSKIE ROZENKA I NAPIERALSKIEGO – pisze Marcin Pieńkowski w RZ: “Z naszych informacji wynika też, że w Sejmie przygotowywane
jest dla Napieralskiego koło ratunkowe. Razem z Rozenkiem, Sławomirem Kopycińskim, Jackiem Najderem i Markiem Poznańskim miałby on założyć koło poselskie. – Na pewno tworzy się do tego pole. Ja od dawna deklaruję gotowość do rozmów o wspólnym projekcie – przyznaje otwarcie Rozenek”.

— WROBIENI W DIESLE – na jedynce GW: “Miały być mniej szkodliwe, okazały się bardziej rakotwórcze. Europa truje się samochodami z silnikami Diesla. Nas trują podwójnie. Wycinanie z nich filtrów stało się w Polsce masowe i bezkarne”.
http://wyborcza.biz/biznes/1,143682,17678047,Czarna_strona_Diesla__Kierowcy_nabici_w_podatki_i.html

— LISTONOSZ NA ORLENIE – na jedynce RZ: “Sojusz Poczty Polskiej z PKN Orlen może rozpocząć rewolucję na polskim rynku pocztowym”.

— GRAFIKA NEW YORK TIMESA: JAK ROK URODZENIA WPŁYWA NA POGLĄDY POLITYCZNE, LATA 14-24 NAJBARDZIEJ “FORMACYJNE” http://www.nytimes.com/interactive/2014/07/08/upshot/how-the-year-you-were-born-influences-your-politics.html

— FT: SARKOZY ZWYCIEZCĄ WYBORÓW LOKALNYCH WE FRANCJI: “The UMP, led by the former president Nicolas Sarkozy and in an election coalition with the centrist UDI party, won between 66 and 70 départements compared with 41 previously, according to projections from polling companies”. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/00134d4e-d653-11e4-b3e7-00144feab7de.html

— THE ECONOMIST O KOMUNIKATORACH: Messaging services are rapidly growing beyond online chat: http://www.economist.com/news/business/21647317-messaging-services-are-rapidly-growing-beyond-online-chat-message-medium

— NEW YORK TIMES O BILLU CLINTONIE W KAMPANII HILLARY: http://www.nytimes.com/2015/03/29/us/politics/to-avert-repeat-of-2008-clinton-team-hopes-to-keep-bill-at-his-best.html

— URODZINY: Mariusz Antoni Kamiński, Artur Zawisza.