— NOWY SONDAŻ GFK POLONIA: PO – 38,5 proc., PiS – 37,7, PSL – 8,3, SLD – 6,3, KNP – 2,2, TR – 1,5. https://300polityka.pl/news/2015/01/31/nowy-sondaz-gfk-po-nieznacznie-wyzej-niz-pis-psl-i-sld-zaliczaja-spadek-poparcia/

— 300POLITYKA: DLACZEGO WEJŚCIA ADAMA JARUBASA DO GRY ZMIENIA KAMPANIĄ PREZYDENCKĄ: “Podstawowym efektem jego wejścia do gry jest umocnienie w kampanii podziału na kandydatów reprezentujących zmianę pokoleniową i na kandydatów status quo. Ogórek (rocznik 79), Duda (rocznik 72) i Jarubas należą do tej pierwszej grupy. Ta trójka reprezentuje trzy silne partie polityczne, które nie wystawiły w tej kampanii liderów, inwestując w promocję mniej znanych polityków”. https://300polityka.pl/news/2015/01/31/jarubas-kandydatem-psl-dlaczego-jego-wejscie-do-gry-zmienia-kampanie-prezydencka/

— ANALIZA MIGALSKIEGO: CZY ODKURZACZ PSL OKAŻE SIĘ SKUTECZNY. https://300polityka.pl/blog/2015/01/31/analiza-migalskiego-czy-odkurzacz-psl-okaze-sie-skuteczny/

— LESZEK BALCEROWICZ POMOŻE UKRAINIE. ZOSTAŁ ZAPROSZONY DO PROCESU REFORM: “Według służby prasowej prezydenta, Poroszenko zauważył, że Ukraina potrzebuje wsparcia w ustabilizowaniu gospodarki. – Polska jest wzorem państwa, które z sukcesem zreformowało swoją gospodarkę i stało się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i OECD. Ukraina, która wkroczyła na drogę reform, jest zainteresowana doświadczeniami Polski, na przykład w dziedzinie samorządu lokalnego – powiedział Poroszenko podczas spotkania z przebywającym na Ukrainie Balcerowiczem”. http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/balcerowicz-pomoze-ukrainie-zostal-zaproszony-do-procesu-reform,510943.html

— ANDRZEJ DUDA O PRZYWRÓCENIU WIEKU EMERYTALNEGO I MILCZENIU PREZYDENTA – KLUCZOWE PUNKTY: “Duda w Grójcu zapewnił, iż jako głowa państwa przywróciłby obowiązujący wcześniej wiek emerytalny, a także stwierdził, że aktywnie działałby na forum europejskim, by pomóc poszkodowanym wskutek konfliktu na Ukrainie grupom społecznym w Polsce”. https://300polityka.pl/news/2015/01/31/andrzej-duda-o-przywroceniu-wieku-emerytalnego-i-milczeniu-prezydenta-kluczowe-punkty/

*****

#DZIŚ WIECZOREM:

— ADAM JARUBAS: Wolę jak osoby, które mnie nie znają, mówią do mnie Adam, a przyjaciele – “Adaś”.

— O SWOIM WYBORZE: Przyznam, że projekt nie powstał w mojej głowie. Jestem człowiekiem, który lubi sobie stawiać ambitne cele.

— O DECYZJI: Podjęliśmy tę decyzję prawie jednogłośnie. Jestem człowiekiem, który lubi sobie stawiać ambitne cele. Nie kryję, że byłem zwolennikiem autonomicznego scenariusza, wedle którego partia wystawia własnego kandydata.

— O PROCESIE WYBORU KANDYDATA: PSL potwierdza – przez tę długą dyskusję – demokratyczny charakter formacji. U nas można mieć własne zdanie.

— JARUBAS O ZMIANIE POKOLENIOWEJ W WYBORACH: Dzisiaj wydaje się, że powstaje swoista rywalizacja wśród kandydatów młodszego pokolenia. Jeśli chodzi o moją rozpoznawalność, to ta na pewno będzie rosła. Będzie rywalizacja między trójką kandydatów – Duda, Ogórek, Jarubas – o wejście do II tury. PSL musi uruchomić swoją machinę wyborczą.

— O ROZPOZNAWALNOŚCI: Kampania musi służyć zwiększeniu rozpoznawalności. Startuję z poziomu regionalnego, ale uważam, ze może być to atut w tej kampanii. Chcę być rzecznikiem Polski lokalnej.

— O ROZPOZNAWALNOŚCI DALEJ: Janusz Palikot ma 100 proc. rozpoznawalności, a poparcie ma rzędu 1 proc. Ja bym tak nie chciał.

— JARUBAS O PO: Partia ze 120 letnim stażem absolutnie ma prawo do tego, żeby w tak ważnych wyborach brać udział. Wymagania ze strony naszego młodszego brata – przypomnę, że Platforma ma 14 lat, my 120 – żebyśmy my nie wystawiali kandydata w wyborach prezydenckich, są obraźliwe.

*****

#FPF:

— JACEK PROTASIEWICZ O WYSTAWIENIU ADAMA JARUBASA PRZEZ PSL W WYBORACH PREZYDENCKICH: Akceptuję tę decyzję. PSL miał wybór między dwoma dobrymi rozwiązaniami: poprzeć prezydenta Komorowskiego – bliskiego też PSL – lub własnego kandydata. Trzeba ten wybór uszanować. Po stronie lewicy będzie nadmiar kandydatów, a więc ich rozproszenie. To może być naprawdę trzeci wynik [wynik Adama Jarubasa].

— ZBIGNIEW KUŹMIUK: Absolutnie nie sądzę, żeby tak było. To elementarz polityczny, że każda partia, która chce istnieć w parlamencie, wystawia swojego kandydata. Ma możliwość wówczas przedstawienia swojego programu i przypomnienia o sobie. Gdyby PSL poparło Komorowskiego, to popełniłoby samobójstwo. Jeśli chodzi o Adama Jarubasa, to sądzę, iż jego rozpoznawalność nie wykracza poza województwo świętokrzyskie.

— JANUSZ ZEMKE: To ma jednak wpływ na kampanię. PBK będzie od tej pory kandydatem partyjnym, a nie całego bloku rządowego. Po drugie: zmniejszone są szansę na to, że wybory rosztrzygną się w I turze. I po trzecie: myślę, że oprócz zderzenia na koncepcje i na poglądy, będziemy mieli zderzenie różnych generacji. Te wybory wykreują osoby, które być może nie teraz, ale za kilka lat będą odgrywać kluczowe role w naszym państwie.

— PROTASIEWICZ: Na pewno była próba jakiejś grupy działaczy, która bardzo chciała, żeby w tych wyborach wziął udział prezes Piechociński. Pewna logika za tym stała. Adam Jarubas nie będzie prezydentem RP. Mamy polityka wagi ciężkiej i kilku challenge’erów. Politycy PSL uznali, ze mogą ryzykować utratę elektoratu na rzecz PO lub PSL. Kiedy Unia Wolności nie wystawiła kandydata, źle się to dla niej skończyło.

— ZBIGNIEW KUŹMIUK O DEBATACH PREZYDENCKICH: Mam nadzieję, że Bronisław Komorowski nie uchyli się od debaty w I turze. Gdyby doszło do tej debaty, to ta trójka kandydatów [Magdalena Ogórek, Andrzej Duda i Adam Jarubas] wypadłaby dużo lepiej, niż prezydent Komorowski. Kandydat Duda będzie debatował w I turze, bo ma szacunek do każdego kontrkandydata. Moim zdaniem debata wszystkich kandydatów mogłaby dotyczyć mniej programów, a więcej – wizji prezydentury. Debata służyłaby temu, żeby powiedzieć Polakom, co jest istotą prezydentury. Później mogłaby być debata o programach.

— PROTASIEWICZ: Bronisław Komorowski nigdy nie unikał debat. Prawdopodobnie może być tak, że będzie 10 kandydatów [w wyborach prezydenckich] Janusz Palikot też będzie egzotycznym kandydatem. PiS się wydaje, że są główną siłą, ale ich kandydat ma poparcie niewiele większe, niż kandydatka SLD. Gdyby debata była w lutym, to ludzie tacy jak Duda i Ogórek mieliby problem, jak uzasadnić swoją kandydaturę.

*****

FAKTY TVN

— DARIUSZ PROSIECKI: To była burzliwa, dwudniowa dyskusja o tym, kto ma być kandydatem PSL w wyborach prezydenckich.

— ADAM JARUBAS: Byłem zwolennikiem scenariusza, wedle którego PSL wystawia własnego kandydata.

— JANUSZ PIECHOCIŃSKI O JARUBASIE: Mówcie mu “Adaś”, bo to wspaniały człowiek, trzeba mu oddać maksimum życzliwości.

— PROSIECKI: Nie wszyscy ludowcy z taką samą satysfakacją przyjęli tę kandydaturę. W partii pojawiały się głosy, że to polityk mało rozpoznawalny i nie dający gwarancji na dobry wynik partii. Nie brakowało też głosów, że start kandydata PSL zmniejsza szansę Bronisława Komorowskiego na zwycięstwo w I turze.

— JAROSŁAW KALINOWSKI: Ta dyskusja miała wiele wątków, to były niełatwe dyskusje. Ale teraz kończymy dyskusję i zaczynamy kampanię wyborczą.

— PROSIECKI: Komorowski ogłosi start swojej kampanii po tym, jak oficjalny termin wyborów poda marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

— PROSIECKI O RYSZARDZIE KALISZU: Miejsca cały czas szuka dla siebie Ryszard Kalisz. Miał być kandydatem całej lewicy, ale SLD postawiło na Magdalenę Ogórek. Kalisz zapowiedział, że swoją decyzję [ws. kandydowania] poda pod koniec lutego.

— PROSIECKI: Swój start ma zapowiedzieć Anna Grodzka.

— JANUSZ ZEMKE: Na lewicy pojawia się wielu kandydatów, ale pamiętajmy o tym, że ci kandydaci muszą zebrać 100 tys. podpisów, to nie takie proste.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— WYBITNY, PERSPEKTYWICZNY, SPRAWDZONY – wypowiedź Janusza Piechocińskiego o Adamie Jarubasie na czołówce.

— JESTEM DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI – wypowiedź Adama Jarubasa na czołówce.

— KANDYDAT PSL-U JUŻ NAMIESZAŁ – wypowiedź Ryszarda Czarneckiego na czołówce.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Nowy rozdział – teraz wszyscy będą grać na Adama Jarubasa, pierwszego kandydata ludowców nie prezesa.

— PIOTR ZGORZELSKI: Będę powtarzać, że Jarubas jest najlepszym kandydatem na prezydenta. Tak mówiłem [że należałoby poprzeć Bronisława Komorowskiego], ale NKW wskazał inaczej.

— DOBROSZ-ORACZ: Ostatecznie tylko jedna osoba głosowała przeciw, kilka się wstrzymało.

— JANUSZ PIECHOCIŃSKI: Apeluję, mówcie “Adaś”.

— ADAM JARUBAS: Jestem świadomy ogromnego wyzwania, ale wyobrażam sobie prezydenturę aktywną, opiniotwórczą.

— DOBROSZ-ORACZ: To kolejny reprezentant pokolenia młodych.

— FRANCISZEK STEFANIUK: Chcemy pokazać ładną wizytówkę PSL.

— JÓZEF ZYCH: Jest człowiekiem młodym, zdolnym. Problem tylko, na ile w tej kampanii uda mu się przebić.

— DOBROSZ-ORACZ: Piechociński miał grozić, że jeżeli konwencja nie zatwierdzi decyzji władz partii, to może wymienić cały skład NKW.

— ANDRZEJ HALICKI: Jeżeli słyszę “wiemy, że nie mamy szans, ale musimy się sprawdzić”, to trochę niedobrze wróży to jakości tej debaty.

— RYSZARD CZARNECKI: To nóż w plecy, które PSL wbił Platformie. PSL ukazał się Brutusem.

— JAROSŁAW GOWIN: Jarubas nie zamiesza w tych wyborach, ale w następnej dekadzie stanie się jednym z najważniejszych polityków.

— NA DWÓJCE: Zwolnienie byłego senatora Aleksandra Gawronika.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— Rząd jest jak Poncjusz Piłat, który umywa ręce – Ryszard Czarnecki na czołówce.

— PIERWSZY MATERIAŁ O STRAJKU ROLNIKÓW I PLANOWANYCH BLOKADACH.

— TO BĘDZIE PARALIŻ KRAJU – Sławomir Izdebski.

— MAREK SAWICKI: Problemy [rolnictwa] nie wynikają z tego, co dzieje się nad Wisłą.

— RYSZARD CZARNECKI: Rząd jest jak Poncjusz Piłat, umywa ręce od problemów.

— DRUGI MATERIAŁ: Zwolnienie byłego senatora Aleksandra Gawronika.

— JANUSZ PIECHOCIŃSKI W MATERIALE O JARUBASIE: Młody, wybitny, perspektywiczny, sprawdzony.

— ADAM JARUBAS: Ruch ludowy ma jednolity scenariusz dla Polski.

— LESZEK MILLER O INNYCH KANDYDATACH NA LEWICY: Dostaną śladowe poparcie.

— JANUSZ PALIKOT O MAGDALENIE OGÓREK: To wszystko jest z kapelusza.

— GRZEGORZ NAPIERALSKI O LESZKU MILLERZE: Wierzę głęboko, że się opamięta.

— LESZEK MILLER: Nie ma żadnej wojny.

— RYSZARD KALISZ O PRZESUNIĘCIU DECYZJI O STARCIE: To wyraz obawy, że lewicy w parlamencie nie będzie.