Monika Olejnik kontrowała Ewę Kopacz, że nie można zrzucać winy na poprzedników, gdy rządzi się 7 lat. „Pani nie naprawia, pani dosypuje pieniądze” – mówiła Olejnik. Premier Kopacz w Radiu ZET przekonywała, że zabrała się za problem w roku wyborczym, z którym nikt nic nie robił w ciągu 25 lat. Jarosław Gowin w Kawie na ławę stwierdził, że premier Tusk w 2012 roku mówił, że “to bagno” [górnictwo] trzeba zostawiać PSL.

Marcin Mastalerek zapowiedział, że zostanie zwołane posiedzenie sejmowej komisji spraw wewnętrznych o rzekomych prowokacjach policji, o których wspominał Piotr Duda. Z innych tematów – Ewa Kopacz mówiła o wątpliwościach w sprawie bezpieczeństwa i dostępności pigułki „dzień po” oraz deklarowała, że przekonała konserwatystów z PO do poparcia projektu Dunina ws. związków partnerskich.

*****

7 DZIEŃ TYGODNIA – RADIO ZET

— MONIKA OLEJNIK DO EWY KOPACZ: Pani nie naprawia polskiego górnictwa, pani dosypuje pieniądze z budżetu państwa do nierentownych kopalń.

— EWA KOPACZ: Górnicy będą fedrować, ale na normalnych warunkach ekonomicznych. Bez tej ustawy nie można byłoby restrukturyzować. Datą graniczną planu naprawczego był luty, nie było czasu.

— OLEJNIK: Ale PO rządzi od 7 lat… Donald Tusk powiedział, że nic nie będzie likwidowane.

— PEK: Chciałaby pani przez to powiedzieć, że lepiej byłoby, żebym wcześniej była premierem? Mój rząd miał odwagę zająć się tym, mimo, że jest rok wyborczy i w ciągu ostatnich 25 lat nikt tego nie robił. Moim sukcesem jest to, że przekonałam górników do tego planu.

— OLEJNIK: Czy w innych branżach jest gwarancja zatrudnienia? Ile z tych kopalni jest rentownych?

— PEK: Każda jest oceniona przez zespół. Te kopalnie, które rokują, że przy niskiej stracie będą fedrować i mają wieloletnie umowy, gwarantują, że polska energetyka będzie się opierać na polskim węglu. Żeby dla zdrowej i bilansującej się energetyki, było bilansujące się górnictwo.

— OLEJNIK: Czy Senat powinien przegłosować ustawę?

— PEK: Tak. Senat zajmie się tym 22 albo 23 stycznia.

— PEK O DUDZIE: Pan Duda mnie zachęca do zastanowienia się, jaka jest jego rola. Czy jest liderem opozycji, któremu chodzi o przejęcie władzy, czy jest liderem związkowym. Nie widziałam przy tym stole pana Dudy, to były twarde rozmowy z przewodniczącym Kolorzem.

— OLEJNIK: Jak twarde, skoro oni niczego nie zrezygnowali?

— OLEJNIK DO PEK: Ile rocznie Tusk dopłacał do górników?

— PEK: Około 7 miliardów dopłacał każdy rząd, nie tylko Tuska.

— OLEJNIK DO PEK: Nie można zwalać winy na poprzedników, jeśli się rządzi od 7 lat.

— PEK O SŁOWACH DUDY, ŻE CZEKAJĄ INNE GRUPY: Podpalenie Polski to sposób Dudy na przejęcie władzy.

— PEK O PIECHOCIŃSKIM: To nie mój zastępca, to wicepremier. Proszę mi wierzyć, że uczestniczył w każdym spotkaniu. Nie ugięłam się przed rokiem wyborczym i ten program będziemy wprowadzać, niezależnie jakie koszty poniosę.

— OLEJNIK: Kosztów to raczej pani nie poniesie, bo kopalnie mają nie być zamykane… Czuje się pani Margaret Thatcher?

— PEK: Nie, Ewą Kopacz.

— OLEJNIK: Ale jest pani w sytuacji, że nikt nie powie, że wygrał rząd, tylko wygrały związki.

— PEK: To prawda, bo wygrali górnicy.

— OLEJNIK DO KOPACZ: Czy Pani korzysta z agencji PR-owskiej?

— PEK: Przy tych negocjacjach? Nie, korzystam tylko z wiedzy, którą musiałam nabyć, żeby pójść i być równorzędnym partnerem. Na pewno nie dałam plamy.

— PEK O PIGUŁCE DZIEŃ PO: To nie jest sensu stricte środek wczesnoporonny. Jedynym krajem, który nie dopuszcza takich środków, jest Malta. Polskie prawodawstwo nie ma przepisów, które by to regulowały. Rozmawiałam z Bartoszem Arłukowiczem. Chodzi mi o to, żeby zabezpieczyć pacjentów, dla mnie w tej sprawie jest tylko dylemat: bezpieczne, albo niebezpieczne. Przeczytałam tę ulotkę, jest w niej napisane, że nie ma granicy wieku, tylko po osiągnięciu wieku dojrzałości. To zastanawiające. Chodzi o to, żeby ten lek nie był nadużywany.

— PEK O STANOWISKU EPISKOPATU: Każdy ma prawo do zajmowania stanowiska, nie będę się obrażać jeśli ma inne.

— PEK O DOSTĘPNOŚCI GINEKOLOGA DLA 16-LATEK: Jestem zwolenniczką pełnej dostępności takich specjalizacji. Na Boga, dlaczego ma nie iść do ginekologa? Nie możemy jej zabrać prawa żeby tam mogła pójść sama.

— PEK O KONWENCJI: Sprawdzian będzie wtedy, kiedy będzie głosowanie. Jestem do tej sprawy przekonana.

— A DO ZWIĄZKÓW PARTNERSKICH PO ma problem z tym projektem…

— PEK: Jestem przekonana, że projekt ustawy Dunina będzie bezdyskusyjnie przyjęty. Parta tak powinna wyglądać, że są różne skrzydła. Jest taka partia opozycyjna, która mówi nasz kraj ma być taki jak ona. Ale usiedliśmy do stołu, Dunin tłumaczył swoje stanowisko części konserwatywnej.

— OLEJNIK O ZSL: Czy Pani była w ZSL?

— KOPACZ: Dokumenty mówią o tym, że byłam. Pracowałam w wiejskim ośrodku zdrowia. Moja przynależność się tylko do tego ograniczała. Może mi pani rękę obciąć, nie pamiętałam o tym.

— OLEJNIK: Dziennikarze się z pani śmieją, że otacza się pani psiapsiółkami.

— PEK: Jeśli ktoś jest premierem mężczyzną i powołuje mężczyzn, to wtedy nie jest śmieszne, tak?

— OLEJNIK: A samoloty bezgłowe dla straży granicznej?

— PEK: A pani nigdy się nie zdarzyło przejęzyczyć?

— OLEJNIK: Żałuje pani, że stała się słupek reklamowym VIVY?

— PEK: Niedopatrzenie i wystawienie się na to, że znalazłam się w niezręcznej sytuacji.

— OLEJNIK: Ale nie będzie pani mówić o brzuszkach na podłodze…

— PEK: Odpowiadałam wtedy na pytanie…

*****

WYBORY W TOKU – TOK FM

#GÓRNICTWO:

— DOMINIKA WIELOWIEYSKA: Cała ta operacja miała jeden cel – przygotowanie nierentownych kopalni do prywatyzacji i zastosowanie tzw. metody kozy, czyli najpierw wysoko stawiamy poprzeczkę, a potem ją obniżamy, żeby zapobiec protestom.

— MAREK BOROWSKI: Nie sądzę, żeby taki zamiar był od początku. Negocjacje mają to do siebie, a opór górników był tak duży, że trzeba to było skorygować.

— RYSZARD CZARNECKI: Nie uważam, żeby w tym szaleństwie była metoda. Rząd zachowuje się jak w przypadku lekarzy. Jest strażakiem piromanem, który podpala, a potem gasi i wypina piersi do orderu.

— JOANNA MUCHA: Definicja problemu brzmiała: w lutym ludzie nie będą mieli pensji.

— WIELOWIEYSKA: Trzeba było myśleć o tym wcześniej.

— MUCHA: To prawda, ale ceny węgla w ostatnich miesiącach poleciały na łeb, na szyję. Dzisiaj komisja senacka będzie pracowała, nie są potrzebne większe poprawki.

— KATARZYNA PIEKARSKA: Działanie rządu jest działaniem doraźnym, bo ludzie w lutym nie dostaliby pensji. To, że udało się to wymusić, to także sukces samorządów.

— ADAM BIELAN: Pani redaktor przedstawiła korzystną interpretację dla rządu. Ostatnie tygodnie pokazują, że najczarniejsze scenariusze kreślone przez opozycję się spełniają. Rządzi nami chaos, nie ma wizji. Po co było przepychać ustawę w 72 godziny?

— MUCHA: Pan doskonale wie, dlaczego trzeba było tę ustawę przegłosować. Inaczej byśmy byli oskarżeni o niedozwoloną pomoc publiczną.

*****

WORONICZA 17 – TVP INFO

#GÓRNICTWO:

— WOJCIECH KOWALCZYK: Celem jest uratowanie miejsc pracy. W ramach spółki restrukturyzacyjnej chcemy ratować kopalnie i szukać inwestorów.

— TADEUSZ IWIŃSKI: Porozumienie przyjmuje zupełnie inną filozofią niż wcześniej, to bardzo dobrze, bo były duże błędy poprzedniego planu. Tam jest 17 punktów, pierwszy jest kluczowy. Widać nowe nastawienie. Rząd wystąpi do Komisji Europejskiej apel o pomoc publiczną dla polskich kopalń. To, co się stało, to wielki sukces górników i samorządowców. Dobrze, że pani premier Kopacz nie poszła drogą Margaret Thatcher.

— PAWEŁ KOWAL: Kończymy ten konflikt z samymi znakami zapytania: o węgiel, o atom, o łupki…

— MARIUSZ BŁASZCZAK: Władza po raz kolejny oszukała ludzi. Urlopy górnicze to jest zwolnienie z pracy. Ministra gospodarki nie ma, zniknął. On tu powinien siedzieć i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kłamał w maju zeszłego roku. Polską rządzą ludzie zupełnie niekompetentni. Po raz kolejny widać, że tylko nacisk społeczną na tę nieudolną władzę może wymusić jakieś zmiany. Pan Andrzej Duda rozmawiał z górnikami, w przeciwieństwie do prezydenta Komorowskiego, który stchórzył.

— EUGENIUSZ GRZESZCZAK DO BŁASZCZAKA: Kiedy nie było porozumienia, mówiliście, że jest dramat. Teraz jest porozumienie, a wy ciągle mówicie tak samo, to dla was paliwo polityczne. Porozumienie, które zostało podpisane wczoraj, chroni miejsca pracy.

— BARBARA NOWACKA: Najpierw wybuchł pożar, Ewa Kopacz ogłosiła likwidację miejsc pracy, a potem uratowała je przed samą sobą. Pani premier ma w rządzie takich wrogów, którzy celowo kierują ją na minę.

— IWIŃSKI: Postulujemy stworzenie ministerstwa górnictwa i energetyki. Błąd tego rządu polega na tym, że jak on zabiera się do spraw szczegółowych, nie biorąc pod uwagę całości, natyka się wciąż na problemy. Każda z tych kopalń powinna mieć indywidualny plan [na naprawę].

*****

KAWA NA ŁAWĘ – TVN24

#GÓRNICTWO:

— JAROSŁAW GOWIN: My wszyscy wrzucimy w niewydolne kopalnie 6 mld. Z dochodowych kopalni doprowadziliście je do ruiny.

— ADAM SZEJNFELD: Żyjemy w kulturze Zachodu. Kultura Zachodu charakteryzuje się tym, że nie ma wygranych i przegranych. Pani premier doprowadziła do sedna, właśnie do porozumienia.

— MARCIN MASTALEREK: Ewa Kopacz powinna powiedzieć: przepraszam, że chciałam zlikwidować kopalnie, to się nie powtórzy. To sukces ludzi pracy, od początku byliśmy z górnikami. W poniedziałek będzie spotkanie Andrzeja Dudy z uczniami technikum górniczego. My jak najszybciej będziemy chcieli komisję spraw wewnętrznych, by minister wytłumaczyła się z tego, co mówił Piotr Duda, że były prowokacje policji.

— MAREK SIWIEC: To zgoda na inny plan. Zostało wylansowane słowo wygaszanie. Skoro nie wygaszono żadnych kopalni, to co wygaszono?

— WŁODZIMIERZ CZARZASTY: W ustawie zostało 23 razy użyte słowo likwidacja. Jaka była skala nieprzygotowania tych wszystkich zmian? To niekonsekwentne. Piechociński powinien podać się do dymisji, został ograny.

— PIOTR DUDA LIVE Z KATOWIC: Z czego mam przepraszać? Posłowie przed wyborami chętnie pokazują swoje zdjęcia. Jeżeli posłowie śląscy uważają, że nadużyłem swoich słowa, to powinni przyjechać na kopalnie przekonywać.

— DUDA O PEK: Pozdrawiam panią premier, mam przesłanie dla pani premier: niech się zastanowi, czy jest premierem polskiego rządu, czy szefem PO, która chcę za wszelką cenę utrzymać władzę.

— DUDA O KOLORZU: Życzę PO takiej wspanialej atmosfery, jaka jest w “S”. Decyzje o pogotowiu strajkowym podjęły władze “S”, tam jest [też] Dominik Kolorz. Władza musiała się cofnąć. Jeśli widzę wpis na TT pana Kosiniaka-Kamysza, że to porozumienie jest podpisane w dialogu, to w jakim ja świecie żyje? Jaki dialog? Rząd negocjował, bo miał pistolet na skroni.

— SZEJNFELD: Duda myli Dudę z Dudą Andrzejem. Porozumienie de facto polega na tym, że strona związkowa zaakceptowała plan rządowy.

— MASTALEREK: Dialog nie polega na tym, ze górnik z telewizji dowiaduje się, że nie będzie mógł za miesiąc swojej rodziny utrzymać. Platforma próbuje skłócić społeczeństwo, a teraz chce skłócić „Solidarność”.

— GOWIN O TUSKU I GÓRNICTWIE: Pamiętam, jak w 2012 do premiera Tuska przychodził Janusz Steinhoff i mówił o restrukturyzacji górnictwa. A premier: Zostawmy to bagno PSL. Taka była intencja [jego słów]. Steinhoff to [co dzieje się teraz] przewidział.

— EUGENIUSZ KŁOPOTEK: Jednak pan Piotr Duda powiedział, że to dobre porozumienie. Problem górnictwa nie jest problemem jednego resortu. Nie można mówić, że nie było ministra gospodarki.

— SZEJNFELD DO JAROSŁAWA GOWINA: Ty Jarku starasz się bardzo prezentować jako człowiek wysokiej kultury. Dziś tego nie dotrzymałeś. Mało eleganckie jest mówienie o prywatnych rozmowach. To samo dotyczy wicepremiera Piechocinskiego. Powinien działać, a nie mówić. Dowiedzieliśmy się tylko jednostronnego przekazu.

— MASTALEREK: Pan premier Piechociński sam zrobił sobie kłopot.

— SIWIEC: Premier Tusk obiecywał, że żadna kopalnia nie będzie zamykana, i tak się stało.

— SZEJNFELD: Likwidacja oznaczała pojęcia prawne, a nie faktyczne. Ani premier Kopacz, ani premier Tusk nigdy nie okłamywali opinii publicznej.