— OBRAZ DNIA POWRACA PO ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNEJ PRZERWIE.

— JANUSZ PIECHOCIŃSKI KRYTYKUJE MARSZAŁKA SIKORSKIEGO: “ – Jestem zażenowany tym, że Radosław Sikorski nie tylko konsultował, ale ponoć, jak wieść donosi, także za te konsultacje było płacone – mówił dla Telewizji Republika Janusz Piechociński o konsultacjach Radosława Sikorskiego z Charlesem Crawfordem”. http://telewizjarepublika.pl/piechocinski-dla-telewizji-republika-jestem-zazenowany-zachowaniem-sikorskiego,15672.html

— JOHN KERRY I GRZEGORZ SCHETYNA NA WSPÓLNEJ KONFERENCJI POTĘPIAJĄ TERRORYSTÓW: “Kerry po angielsku i francusku potępił wydarzania w stolicy Francji. Mówił też o znaczeniu międzynarodowej solidarności, przypominając znaczenie tego słowa dla Polaków, a także podkreślając wydźwięk wspólnej konferencji z polskim ministrem spraw zagranicznych w tej właśnie chwili. Konferencja była transmitowana przez wszystkie amerykańskie stacje kablowe, jej fragmenty będą dziś powtarzane na całym świecie (i znajdą się w głównych amerykańskich serwisach informacyjnych)”. https://300polityka.pl/news/2015/01/07/schetyna-na-konferencji-z-kerrym-waszyngton-moze-liczyc-na-warszawe-warszawa-na-waszyngton/

— PRZEMYSŁAW WIPLER NA FB: “Zmiana prezesa dokonała się po to, by zmieniła się grupa osób decydująca o kluczowych dla KNP sprawach. Wszelkie inne podawane publicznie powody są niepoważne i nieprawdziwe. Prezes będący w delikatnej sytuacji nie komentował tego, ale ja mogę. Jeden z przedstawicieli ekipy robiącej tę zmianę napisał publicznie, że ‘liczy na rychły powrót (JKM) na funkcję Prezesa po trudach kampanii (liczba mnoga) wyborczych’. Czyli… po wyborach do sejmu i po obsadzeniu list w tych wyborach politycznymi rentierami. Wtedy JKM będzie mógł sobie ‘poprezesować’…”.

— WIPLER DALEJ: “Kluczowe działania, mające sprawić, że nasze środowisko polityczne i KNP będą szły do wyniku kilkunastoprocentowego, były z różnych powodów blokowane. Przede wszystkim część starych działaczy KNP, czyli partii chcącej bardzo konkurencyjnej gospodarki dla Polski, bała się konkurencji w partii. Działacze formacji mającej likwidować przywileje w państwie polskim nadużywali przywilejów wynikających ze statutu KNP”. https://facebook.com/wipler/posts/859134647471194

— EWA KOPACZ O 100 DNIACH SWOICH RZĄDÓW BEZ PRZEŁOMU I WYRAŹNEGO MOTYWU – piszemy na 300POLITYCE: “Konferencja premier Kopacz była bardziej mechanicznym wymienieniem częściowo realizowanych zapowiedzi z expose, niż spójnym podsumowaniem pierwszych trzech miesięcy sprawowania władzy przez następczynię Tuska. Publiczne wypomnienie Schetynie ‘ściągnięcia z urlopu’ w sprawie ewakuacji Polaków z Donbasu, zapowiedź projektu PO dotyczącego kwestii związków partnerskich i podanie terminu w sprawie gazoportu – to najważniejsze, choć podane dość mimochodem, konkrety z konferencji Ewy Kopacz podsumowującej 100 dni jej rządów. Nawet, jeśli w wystąpieniu pani premier pojawiły się kwestie istotne, to rozmyły się one w natłoku liczb i zbędnym szczególarstwie, trudnym do skonsumowania przez przeciętnego odbiorcę”. https://300polityka.pl/news/2015/01/07/konferencja-kopacz-o-100-dniach-rzadu-bez-przelomu-i-bez-wyraznego-motywu/

— 300POLITYKA: PROBLEM PEK Z ZAUFANIEM ELIT KLUCZOWY DLA MOBILIZACJI TWARDEGO ELEKTORATU PO: “W momencie zdiagnozowanej przez analityków demobilizacji tradycyjnego elektoratu, ostatnią rzeczą na jaką może sobie pozwolić Platforma, to zlekceważenie potrzeb elit i sprowadzenie przekazu politycznego do sielskich obrazków, jakie kojarzą się z premierostwem Kazimierza Marcinkiewicza (…) Donald Tusk, nawet w najsłabszych momentach swojego urzędowania nie ryzykował utraty poważania wśród elit. Nawet rozpoczynając populistyczne mini-kampanie, jak dopalacze, czy obowiązkowe alkomaty, starannie bilansował przekaz ludowy, z poważną treścią polityczną dla opiniotwórczych elit. I nawet krojąc OFE, Tusk miał za sobą silne głosy ekspertów i lewicujących publicystów”.

— KONKLUZJA 300: “Próbą odbicia od pustki, będzie zapewne wejście PEK w trudny program górniczy i mocniejsze wkroczenie w twardszy polityczny przekaz, czy zarysowanie horyzontu polityki rządu Kopacz do wyborów”. https://300polityka.pl/news/2015/01/07/problem-pek-z-zaufaniem-elit-kluczowy-dla-mobilizacji-twardego-elektoratu-po/

— OPOZYCJA PODSUMOWUJE 100 DNI RZĄDÓW KOPACZ – o kluczowych punktach konferencji Andrzeja Dudy i Leszka Millera pisaliśmy dziś na 300POLITYCE. https://300polityka.pl/news/2015/01/07/duda-o-zamknietych-gabinetach-lekarskich-jako-symbolu-100-dni-rzadu-miller-o-przewadze-telewizji-nad-wizja-kluczowe-punkty/

— ADAM HOFMAN MIAŁ BYĆ NA GROBACH, A POLECIAŁ DO MADRYTU – pisze Michał Krzymowski: “Szanse, by Adam Hofman kiedykolwiek wrócił do PiS, są bliskie zera. Jarosław Kaczyński ma mu za złe nie tylko aferę madrycką, ale także to, że poseł okłamał go w sprawach osobistych. Z naszych informacji wynika, że Hofman przed wylotem był u Kaczyńskiego i zapowiedział, że w najbliższych dniach będzie niedostępny w związku z wyjazdem na groby do rodzinnego Kalisza. Faktycznie był w Madrycie”. http://polska.newsweek.pl/czy-hofman-wroci-do-pis-szanse-na-to-sa-bliskie-zera,artykuly,354667,1.html

*****

#FPF:

— MICHAŁ KAMIŃSKI O RZĄDACH EWY KOPACZ: Rząd zbliżył się do ludzi, to się udało. To nie premierostwo tanich pijaroskiwch chwytów, tylko premierostwo rozwiązywania konkretnych problemów. Kwestia górnictwa, kwestia służby zdrowia – to konkretne, rozwiązywane przez panią premier problemy. Oceniajmy właśnie ją po konkretach, nie bawmy się w pijarowskie fajerwerki. Pani premier zmienia Polskę na lepsze. To pokazuje wynik sondażu w ‘Rzeczpospolitej’, który pokazuje dużą przewagą pani premier nad innymi. Kopacz wygrywa z Kaczyńskim 3:1.

— ZBIGNIEW ZIOBRO: Pani premier okazała się grabarzem polskiej służby zdrowia, teraz okaże się grabarzem polskiego górnictwa.

— KAMIŃSKI: Polskie górnictwo ma problemy dlatego, że część kopalni jest nierentowna, to fakt.

— KAMIŃSKI O ANDRZEJU DUDZIE: Nie sądzę, żeby mógł wygrać z Bronisławem Komorowskim.

*****

#KROPKA:

— BARTOSZ ARŁUKOWICZ: Musiałem odczekać z negocjacjami do momentu, aż pacjenci będą bezpieczni, aż nie będą zakładnikiem [czyli do dnia świątecznego]. Ostatnie, grudniowe spotkanie odbyło się 29, a ja już 28 otrzymałem dokument, w którym lekarze wzywali do zamknięcia gabinetów. Pod koniec grudnia kompromis był bardzo blisko. Wtedy pojawiły się nowe żądania. Ze spotkania na spotkanie rosła eskalacja żądań. W pewnym momencie musiałem powiedzieć „dość”. Musiałem zając się pacjentami i to zrobiłem. Nie było żadnego ultimatum ze strony pani premier.

— O NEGOCJACJACH Z LEKARZAMI Z PZ: To były wielogodzinne negocjacje, bardzo twarde. W godzinach nocnych oni wezwali “posiłki”, autobusy były w drodze do Warszawy, oni negocjowali jak tacy twardzi związkowcy.

— O SZACUNKU DLA LEKARZY Z POROZUMIENIA ZIELONOGÓRSKIEGO: Porozumieniu oddaję cały szacunek. Zorganizowanie tak twardej grupy zawodowej lekarzy jest trudne.

— O PAKIECIE ONKOLOGICZNYM: Jeszcze wczoraj w dzień lekarze mówili, że niemożliwie jest wprowadzenie tego pakietu, a po nocy negocjacji wielu z nich twierdzi dziś, że owszem, da się. Bez zwiększania nakładów finansowych.

*****

FAKTY TVN

— NA JEDYNCE atak na redakcję “Charlie Hebdo” w Paryżu.

— NA DWÓJCE porozumienie Bartosza Arłukowicza z lekarzami.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Lekarze z PZ nie dostali wszystkiego, czego przez ponad tydzień żądali.

— BARTOSZ ARŁUKOWICZ: Nie wydaliśmy ani złotówki więcej, niż zaplanowaliśmy.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Początek posiedzenia rządu nie wskazywał na zachwyt Ewy Kopacz dokonaniami Bartosza Arłukowicza. Później było lepiej.

— EWA KOPACZ: Minister Arłukowicz dzisiaj w obecności całej Rady Ministrów przyjął ode mnie podziękowania za swoją pracę, determinację i stanowczość.

— SOBIENIOWSKI: Wniosku o odwołanie Arłukowicza raczej nie będzie, bo w roku wyborczym tylko by wzmocniło ministra zdrowia.

— SOBIENIOWSKI DALEJ: Politycy PO nieoficjalnie nie chcą przesądzać, że Arłukowicz dotrwa na stanowisku do końca kadencji.

— MARCIN MASTALEREK: Nie jestem wróżbitą Maciejem, nie tylko dlatego, że nie nazywam się Maciej, ale także dlatego, że nie jestem wróżbitą. To patologiczny system zarządzania – z jednej strony minister, z drugiej pełnomocnik.

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: Opozycja była zdziwiona, że została oskarżona o odrzucenie wyciągniętej ręki, bo ręka została wyciągnięta tylko raz.

— KOLENDA-ZALESKA DALEJ: Kopacz nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie wyciągnęła ręki w innych sprawach niż budżet obywatelski.

— MASTALEREK: Kopacz szybko pokazała prawdziwą twarz, twarz rzecznika PRL-owskiego rządu Urbana. Po tym, jak w haniebny sposób zaatakowała lidera opozycji.

— KOLENDA-ZALESKA: Podsumowanie 100 dni było monotonne i bez fajerwerków, ale też bez żadnego mocnego przekazu.

— KAROLINA HYTREK-PROSIECKA: Na plan dla górnictwa czekał przede wszystkim Śląsk. Ten sam, któremu zawsze obiecywano, że węgiel zawsze będzie fundamentem polskiej gospodarki.

— WYPOWIEDŹ GÓRNIKA ZE ŚLĄSKA: Na Warszawę i to jak najszybciej! Sam bym tam jutro już pojechał i porządek z nimi zrobił.

— INNY GÓRNIK: To zarzewie powstania tu, na Śląsku. Jeśli dojdzie do wygaszenia kopalni w Bytomiu, to tu będzie wojna.

— HYTREK-PROSIECKA: Plan naprawczy zakłada wygaszenie maksymalnie pięciu nierentownych kopalń. Z dziewięciu pozostałych ma zostac utworzona nowa Kompania Węglowa. Zatrudni 6000 górników, tyle samo będzie musiało odejśc.

— HYTREK PROSIECKA DALEJ: Jeśli natychmiast nie zacznie się proces restrukturyzacji, ta największa w Europie spółka górnicza za miesiąc upadnie, a wraz z nią pracę straci 40 000 osób.

— JERZY POLACZEK: Plan pani premier jest desepracko-ratunkowy, którego efektem będą ciężkie skutki społeczne, zwiększenie liczby bezrobotnych.

— LESZEK MILLER: Pani premier obiecywała, że doprowadzi do sytuacji, w której do końca roku kopalnie deficytowe staną się rentowne. Mam wrażenie, że nic takiego się nie stało.

— HYTREK-PROSIECKA: Rządowy program dla górnictwa miał być długofalowym planem dla całej branży, okazał się być planem ratowania jednej spółki. Rząd zjechał dopiero pod ziemię, a w tej branży liczy się to, z czym wyjedzie się na powierzchnię.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— JEDYNKA: Atak na redakcję „Charlie Hebdo”.

— DRUGI MATERIAŁ: Otwarte gabinety PZ po 15 godzinach negocjacji.

— BARTOSZ ARŁUKOWICZ: Gabinety zostały otwarte bez jednej nowej złotówki.

— CYTAT Z FACEBOOKA PZ: Chyba byliśmy na innej konferencji.

— EWA KOPACZ: Minister Arłukowicz przyjął ode mnie podziękowania za pracę i stanowczość.

— LESZEK MILLER: Odnoszę takie wrażenie, że cała ta sytuacja została wyreżyserowana.

— MARCIN MASTALEREK: Nikt tu nie zyskał.

— KOPACZ: Ja robię swoje, nie mam całej kadencji.

— DALEJ PEK: Dla nas najważniejszą rzeczą jest to, by ci którzy pracują na dole byli najmniej dotknięci zmianami.

— MARIUSZ BŁASZCZAK O ZAGROŻENIU DLA POLSKIEJ POLITYKI ZAGRANICZNEJ.

— KOPACZ: Ręka została odrzucona, ale ja nadal wierzę we współpracę.

— MARCIN MASTALEREK: Po tych kalumniach pod adresem Jarosława Kaczyńskiego, mogę stwierdzić, że premier Kopacz jest niżej niż trzy poziomy.

— ANDRZEJ DUDA: Niech symbolem 7 lat PO, i 100 dni pani premier będą kolejki po najtańszego karpia.

— JANUSZ PIECHOCIŃSKI: Pani premier jest 100-procentową, pełnokrwistą panią premier.

— LESZEK MILLER: Dominacja telewizji nad wizją.

— LESZEK KRAWCZYK Z WASZYNGTONU O ROZMOWACH SCHETYNY Z KERRYM: Wszyscy myśleliśmy że będzie dużo więcej o Rosji i Ukrainie, akcent został nieco zmieniony na walkę z terroryzmem.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— NA JEDYNCE atak na redakcję “Charlie Hebdo” w Paryżu.

— NA DWÓJCE porozumienie Bartosza Arłukowicza z lekarzami.

— BARTOSZ ARŁUKOWICZ: Nie wydaliśmy ani jednej złotówki więcej, niż zaplanowaliśmy. To było dla nas kluczowe, aby lekarze wrócili do gabinetów.

— SŁAWOMIR NEUMANN: Pewnego kaca mają, więc to też nauczka dla wszystkich, że nie warto, że lepiej wcześniej szukać kompromisu.

— MARCIN MASTALEREK: Narobił problemów, później je rozwiązał i jeszcze kazał się ludziom cieszyć. Żenada.

— JANUSZ PIECHOCIŃSKI: Dobrze się stało, że mamy to porozumienie, ale fatalne wrażenie zostało.

— EWA KOPACZ: Dobrzy ministrowie nie potrzebują opiekunek.

— DOPIERO TRZECI MATERIAŁ o konferencji PEK.

— DARIUSZ OCIEPA: Premier Kopacz jest, i to w całkiem dobrym nastroju. 98 dni po wygłoszeniu expose podsumowała swoją pracę.

— KOPACZ: Robię swoje, bo taka jest moja rola. Nie mam całej kadencji.

— OCIEPA: Wśród rzeczy, które udało się załatwić, premier wymieniła Kartę Dużej Rodziny, 50 mln zł więcej na żłobki, wyższą ulgę na dzieci i wyprowadzenie jedzenia śmieciowego ze szkół.

— OCIEPA DALEJ: Kopacz apelowała do opozycji o 100 dni współpracy. Szef SLD wylicza więc, co z propozycjami lewicy – emerytur, podatku VAT czy związków partnerskich.

— LESZEK MILLER: 100 dni, gdzie było więcej telewizji niż wizji.

— OCIEPA: Kopacz zapowiada, że jeszcze w tej kadencji projekt PO ws. związków partnerskich trafi na salę plenarną.

— OCIEPA DALEJ: Zdaniem polityków PiS, deklaracja o współpracy była pusta. Świadczyć mają o tym późniejsza słowa premier, w tym rzekoma sugestia lojalki Jarosława Kaczyńskiego.

— ANDRZEJ DUDA: Czy to polityka spokoju, współpracy, jakieś kooperacji?

— JESZCZE OCIEPA: Pewnie to przypadek, ale wystąpienie Kopacz trwało 100 minut.

— MARIUSZ BŁASZCZAK: Pani Kopacz musiała długo mówić, bo mało przez te 100 dni robiła.