— 10 LAT TEMU Włodzimierz Cimoszewicz został marszałkiem sejmu. Dotychczasowy minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz został marszałkiem Sejmu, zastępując Józefa Oleksego, który podał się do dymisji po uznaniu go przez sąd za kłamcę lustracyjnego. Nowym ministrem spraw zagranicznych został Adam Daniel Rotfeld.

— ZDROWIE, TYTUŁY: FAKT: Arłukowicz wezwany na dywanik premier Kopacz, GW: Arłukowicz na dywaniku u premier Kopacz, RZ: Kopacz w grze o zdrowie.

— JACEK ŻAKOWSKI W GW MOCNO KRYTYKUJE RZĄD: “Rząd maskuje nieudolność, wcielając zapowiadany u Sowy scenariusz skoordynowanego polowania na „tłuste misie”. Padło na „białe misie”. Państwo prawa tak działać nie może. Nawet jeśli wierzy, że ma rację, i walczy w słusznej sprawie. Bo cele mające uświęcać środki zwykle znikają, a środki zostają”.

— ROZGARDIASZ W GAZIE – pisze Andrzej Kublik w GW: “Kontrolowane przez Ministerstwo Skarbu gazowe spółki zaczęły 2015 rok w zamęcie. Nie wiadomo, kiedy skończy się budowa gazoportu w Świnoujściu, a w PGNiG w aurze skandalu odwołano zasłużonego menedżera”

— KUBLIK O SKANDALICZNYCH DYMISJACH W PGNIG I WSPARCIU PRAWICOWYCH MEDIÓW: “Szkopuł w tym, że o losie Kurelli debatowano, gdy ten menedżer był w szpitalu, a rada nadzorcza ad hoc rozszerzyła program obrad o punkt dotyczący zmian w zarządzie na wniosek prezesa PGNiG Mariusza Zawiszy i jego kolegów. Minister skarbu słowem nie skomentował zaś takiego zaocznego wyroku. Z odsieczą pospieszył portal Wgospodarce.pl tworzony przez spółkę publicysty Michała Karnowskiego i firmę wywodzącą się z Media SKOK. Zwykle nie szczędzi się w nim krytyki rządowi PO-PSL, ale skandaliczne okoliczności odwołania Kurelli uznano za incydent i „wiele hałasu o nic”. Nowy rok w gazowych spółkach skarbu państwa zaczął się więc bez gazoportu, ale za to z błogosławieństwem prawicowej prasy dla skandalicznych dymisji w PGNiG”. http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,17210882,Rozgardiasz_w_gazie.html

— JANINA PARADOWSKA KRYTYKUJE ZAPLECZE KOPACZ I RZĄD- jak pisze w cotygodniowym komentarzu dla Polski the Times: “Bez względu jednak na stronnicze polityczne komentarze trudno nie zauważyć, że gabinet Ewy Kopacz jest właściwie niewidoczny – nie tylko dlatego, że przesłoniły go wizerunkowe błędy otoczenia pani premier.Jest rząd, a jakby go nie było”.

— PARADOWSKA O PUSTCE RZĄDZĄCYCH I BRAKU ŚWIEŻEGO POLITYCZNEGO PRZEKAZU: “Szefowej MSW w ogóle nie widać, zamieszanie w prowadza powoływanie resortowych pełnomocniczek, co musi być odbierane jako swoiste wotum nieufności do ministrów konstytucyjnych. Cała polityka w ostatnich tygodniach toczyła się wokół spraw drobnych, często zupełnie nieważnych i nie mieliśmy ani jednego świeżego politycznego przekazu, że rząd ma jakiś cel, o coś zabiega ,na czymś mu szczególnie zależy. Czy to tylko specyficzny urok świątecznych, przedłużonych weekendów,czy też rzeczywistej politycznej pustki po stronie rządzących? Czekamy coraz bardziej niecierpliwie na odpowiedź”.

— TYTUŁ TEKSTU PARADOWSKIEJ: STO DNI PUSTKI? http://www.polskatimes.pl/artykul/3704636,sto-dni-pustki,id,t.html

— POLSKA THE TIMES NA JEDYNCE O 100 DNIACH PEK: “Na razie nie ma czego świętować”

— TRUDNO O POZYTYWY – Andrzej Morozowski w SE o 100 dniach PEK: “Największy sukces Ewy Kopacz… Trudno jakiś znaleźć. (…) największa porażka? Chyba to, że nie jestem w stanie wymienić żadnego konkretnego sukcesu! Jakiejś sprawy, którą pani premier by załatwiła. Planu na przyszłość pokazującego, że w tym kierunku my, jako Polacy, zmierzamy. Nie ma takiego planu. Ja przynajmniej nie słyszałem czegoś, co by mnie porwało. Żebym mógł powiedzieć, o tak, to jest przywódca, za którym mógłbym pójść. W pierwszych stu dniach rządu u Ewy Kopacz tego zabrakło”. http://www.se.pl/wydarzenia/opinie/trudno-o-pozytywy_500819.html

— ZA TUSKA BYŁY CYGARA A ZA KOPACZ SĄ SŁODYCZE “NOWE PORZĄDKI W RZĄDZIE PEŁNYM KOBIET” – pisze Fakt cytując Newsweek.

— PREMIER POLSKI ZAGINĘŁA – tytuł w SE. “ostatnie znane zdjęcie” – z posiedzenia rządu.

— BIEŃKOWSKA JUŻ NIE REKLAMUJE UBRAŃ. SESJA PREMIER KOPACZ WYSTARCZYŁA – pisze Fakt.

— GRZEGORZ SCHETYNA U PIOTRA WITWICKIEGO W POLITYCZNYM GRAFFITI POLSAT NEWS O ROZPOCZYNAJĄCEJ SIĘ WE WTOREK WIZYCIE W USA: Będę tam rozmawiał o europejskim i światowym bezpieczeństwie. Wizyta jest poważna. Jadę na zaproszenie Johna Kerry’ego, będziemy rozmawiac i o Ukrainie, i o Bliskim Wschodzie. Głos amerykański, gdy idzie o utrzymanie sankcji wobec Rosji, jest niezbędny.

— SCHETYNA O KRYZYSIE ZDROWOTNYM: Na razie minister Arłukowicz daje sobie radę. Nie można się godzić na bycie obiektem szantażu. Wszyscy chcielibyśmy więcej zarabiać, ale trzeba potrafic liczyć. Pani premier wspiera ministra Arłukowicza, nie jest do niego odwrócona tyłem. Cały rząd stoi absolutnie murem za ministrem Arłukowiczem i wszyscy wierzymy, że mu się uda.

— SCHETYNA JEDZIE DO WASZYNGTONU – Fakt cytuje 300politykę: “Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (52 l.) jedzie z wizytą do Stanów Zjednoczonych. Schetyna spotka się z sekretarzem stanu Johnem Kerrym (72 l.), tak jak on fanem drużyny koszykówki Boston Celitcs. Głównym tematem rozmów szefa MSZ z Kerrym będą sprawy związane z Bliskim Wschodem oraz Ukrainą. Według portalu 300polityka.pl szybko zbudował znakomitą relację z Johnem Kerrym. W trakcie ich ostatniego spotkania – w Brukseli, na marginesie szczytu ministrów spraw zagranicznych NATO – szef polskiej dyplomacji otrzymał nawet od swego amerykańskiego odpowiednika piłkę z autografami zawodników ulubionej drużyny”.

— BLIŻEJ EWAKUACJI Z DONBASU – pisze w RZ Michał Szułdrzyński: “Wiadomo, że ewakuacja dbędzie się między 12 a 30 stycznia”.

— JEDYNKA DGP: Rząd zamyka kopalnie, ale daje odprawy.

— PLUSY I MINUSY KANDYDATURY ADAMA JARUBASA – opisuje w RZ Eliza Olczyk: “Minusy tej kandydatury przeważają jednak nad plusami. Jarubas zaledwie miesiąc temu został ponownie marszałkiem sejmiku świętokrzyskiego. Rzucenie go do walki o prezydenturę może być potraktowane przez lokalnych wyborców jako lekceważenie. Istnieje też obawa, że organizacje PSL z innych województw poza świętokrzyskim nie będą się specjalnie przykładały do kampanii Jarubasa, żeby dodatkowo nie wzmacniać pozycji i tak silnego wiceprezesa”.

— OLCZYK O WYKRĘCIE PIECHOCIŃSKIEGO: “Niewykluczone więc, że skończy się jak zwykle, czyli na kandydowaniu prezesa PSL. Janusz Piechociński dał co prawda do zrozumienia, że nie widzi możliwości porzucenia obowiązków rządowych na trzy miesiące i uczestniczenia w kampanii prezydenckiej. Jednak frakcja Waldemara Pawlaka, ciągle silna w Stronnictwie, nie pozwoli prezesowi na taki wykręt”.

— SIKORSKI DAŁ ZAROBIĆ KUMPLOWI 260 TYS. ZŁ – tytuł w SE.

— ADAM BIELAN O TWORZENIU BY-PASSÓW POZA KANAŁEM GŁÓWNYCH MEDIÓW mówi w rozmowie z Pawłem Majewskim w RZ: “ Moim zdaniem należy stworzyć by-passy, które uniezależnią decyzję wyborców w ostatnich dniach od przekazu medialnego. W Polsce na tle innych krajów jest wyjątkowo dużo wyborców, którzy podejmują decyzję w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Do nich trzeba dotrzeć poza kanałem głównych mediów”.

— BIELAN O KAMPANIACH MOBILZACYJNYCH JAKO O NOWYCH ŚRODKACH KAMPANII: “Kampania mobilizacyjna dała sukces republikanom w wyborach do amerykańskiego Kongresu już w 1994 r. Wtedy byli w sytuacji podobnej nierównowagi medialnej jak teraz PiS. Nie było jeszcze Fox News i całej prawicowej blogosfery. Od tego czasu doprowadzono te metody do perfekcji. Wystarczy sięgnąć po te rozwiązania, tak jak w 2005 r. skopiowaliśmy z USA wszystkie metody marketingu politycznego, czym wszystkich zaskoczyliśmy”.

— BIELAN: KACZYŃSKI JAK HIMALAISTA PRZED OSTATNIM PODEJŚCIEM: “Jarosław Kaczyński przypomina himalaistę, który rozbił obóz na wysokości 7 tys. metrów i zostało mu już tylko ostatnie podejście. Ono jest bardzo trudne, ale wydaje mi się, że wszystkie kluczowe warunki do tego, żeby wygrać wysoko, w tym roku zostały spełnione. Najpierw mamy wybory prezydenckie z prostym starciem wizerunkowym, w których wyborca nie musi oceniać, czy bardziej podoba mu się plan na służbę zdrowia PO czy PiS. W wyborach parlamentarnych zaś struktura wyborców jest inna niż w samorządowych. Frekwencja jest wyższa w mieście niż na wsi. Z tego też trzeba wyciągać wnioski”.

— BIELAN: KRÓTKIE KAMPANIE KORZYSTNE DLA PO, WYBORY BĘDĄ W 1 MOŻLIWYM TERMINIE: “Jestem przekonany, że PO zrobi wszystko, by wybory do Sejmu odbyły się w pierwszym możliwym terminie, czyli na początku października, by po wakacjach kampania była jak najkrótsza. W interesie prawicy jest proces zupełnie odwrotny”.

— BIELAN O DEMOBILIZACJI WYBORCÓW PBK – mówi jeszcze Pawłowi Majewskiemu w RZ: “W tej chwili panuje przekonanie, że Kaczyński sam nie wystartował i wystawił kandydata, który nie ma szans. To groźne również dla Komorowskiego, bo demobilizuje wyborców PO, ale również Duda musi to zmienić. Od ogłoszenia jego startu do dnia wyborów minęła już jedna czwarta kampanii. Trudno teraz przewidzieć wynik, ale jego wejście do drugiej tury dałoby nam paliwo w wyborach parlamentarnych”.

— KALISZ BĘDZIE MIAŁ DRUGIE DZIECKO – pisze Fakt na jedynce: http://www.fakt.pl/polityka/ryszard-kalisz-bedzie-mial-drugie-dziecko,artykuly,514603.html

— SE O MARKU BOROWSKIM – “To nie dzieci Brodzik! To moje wnuki”. http://www.se.pl/wydarzenia/politycy/to-nie-dzieci-brodzik-to-moje-wnuki_500493.html

— FAKT: Kurski miał operację kolana.

— URODZINY DZIŚ OBCHODZIŁBY JAN WEJCHERT

— URODZINY: Longin Komołowski, Maria Bnińska, Krzysztof Luft.

— URODZINY JUTRO: Elżbieta Radziszewska.