Polityczne programy w niedzielę niemal całkowicie zdominowała dyskusja na temat kryzysu zdrowotnego. W programie “Woronicza 17” przedstawiciele SLD i prawicy domagali się zabrania głosu przez prezydenta. Andrzej Rozenek stwierdził z kolei, że Ewa Kopacz milczy nie z braku odwagi, a z wyrachowania. Ryszard Czarnecki przypomniał natomiast o podpisanym porozumieniu z 2007 r. między PO a PZ.

W “Kawie na ławę” Włodzimierz Czarzasty przyznał, że cieszy go odejście Bartosza Arłukowicza z SLD. Andrzej Halicki przekonywał, że grupa lekarzy szantażujących ministerstwo i pacjentów topnieje.

*****

— PONIEDZIAŁKOWY WPROST NA OKŁADCE: Premier idzie na wojnę. 100 dni Ewy Kopacz. https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/t31.0-8/10520570_10152956719392118_2632823987429160077_o.jpg

— JAK PISZE TYGODNIK: Co teraz? A więc wojna! Czas na poważne zmiany w górnictwie – odpowiada jeden ze współpracowników Ewy Kopacz na pytanie o najbliższe plany szefowej rządu. Wszystko wskazuje na to, że w na najbliższym posiedzeniu rząd przyjmie kontrowersyjny dokument dotyczący przynoszących straty spółek węglowych. Zakłada on likwidację części kopalń. W kancelarii premiera wszyscy liczą się z protestami. Równocześnie próbują nawiązać dialog ze związkowcami. Przed świętami szefowa rządu spotkała się z Piotrem Dudą, przewodniczącym “Solidarności”. Ewa próbuje odbudować mosty, które spalił Donald – tłumaczy krótko współpracownik premier.

— O PLANIE DLA GÓRNICTWA I ZWROCIE KOPACZ DO PRAWDZIWEJ POLITYKI PISALIŚMY NA 300POLITYCE W PIĄTEK. http://300polityka.pl/news/2015/01/02/plan-dla-gornictwa-na-najblizszej-radzie-ministrow-zwrot-kopacz-do-prawdziwej-polityki/

*****

WORONICZA 17 – TVP INFO

#KRYZYS ZDROWOTNY:

— JULIA PITERA: Za każdych rządów od początku lat dwutysięcznych PZ robiło jedną, dwie akcje pod koniec roku. Polacy widzą grę ze strony PZ.

— RYSZARD CZARNECKI: Przypominam pani poseł, że przed wyborami w 2007 podpisaliście z PZ porozumienie, wtedy organizacja ta wam nie śmierdziała, dziś wam śmierdzi. Jak widać, w waszym przypadku jest tak, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Zdanie lekarzy zostało kompletnie zlekceważone przez rząd. Pakiet kolejkowy wydłuża kolejki i wszyscy o tym wiedzą. NIK już udowodnił, że jest zapaść w służbie zdrowia, za to odpowiada rząd – na czele z panią premier Kopacz i ministrem Arłukowiczem. My mieliśmy Zbigniewa Religę, wy macie Arłukowicza. Taka jest różnica między PiS a PO.

— ADAM STRUZIK: Jesteśmy świadkami – praktycznie co roku – negatywnie wpływającej na samopoczucie ludzi sytuacji. Problemy, które są w służbie zdrowia, przenosi się na ten element – czy jakaś grupa lekarzy kieruje się etyką, czy to są dorobkiewicze, czy nie. A moim zdaniem problem tkwi gdzie indziej. Składna zdrowotna powinna być wyższa. Powinna być na poziomie 11-13 proc., dziś mamy 8-9 proc.

— KAROLINA LEWICKA: Rządzicie z PO od prawie 8 lat, trzeba było podnosić.

— ANDRZEJ ROZENEK DO STRUZIKA: Jesteście po prostu pazerni, chcecie ludziom zabierać, nie chcecie reformować. Przez siedem lat nic nie zrobiliście. To nie jest demagogia, zacznijcie rządzić.

— JERZY WENDERLICH: W tych pierwszych dniach konfliktu 650 tys. pacjentów odczuło bałagan, którzy wywołali rządzący. Tę swoją niezdarność rządzący chcą zrzucić na barki ludzi. Co oni mówią? Że trzeba podnieść składki!

— PITERA: Ja nie mówiłam o podnoszeniu składek.

— ROZENEK: Ale pan marszałek Struzik mówił.

— WENDERLICH: Bałaganu winien jest Bartosz Arłukowicz, ale odpowiedzialność ponosi cały rząd. Dziwię się, że w tej sprawie nie wziął jeszcze głosu prezydent Komorowski. Powinien interweniować również Prokurator Generalny, bo mamy do czynienia z zagrożeniem zdrowia i życia ludzi.

— TADEUSZ CYMAŃSKI: Rząd mówi o “szantażowaniu”. Wychodzi na to, że co piąty lekarz to szantażysta! Gdzie my żyjemy?!

— PITERA: Nie wyobrażam sobie podniesienia składki, jeśli nie zostanie ujednolicony system zasad dla każdego pacjenta.

— WENDERLICH: Mamy rozłam w koalicji!

— PITERA: To premier Kopacz stoi na czele rządu, nie marszałek Struzik.

— CZARNECKI: Dziś się okazało, że ważna partia, która jest w rządzie – PSL – chce podniesienia podatku, za tą szczerość państwu dziękujemy. Ludzie cierpią, a państwo się kłócicie. Nie potraficie się dogadać, pan Struzik mówi coś innego, pani Pitera coś innego.

— STRUZIK: Możecie państwo zakrzyczeć rzeczywistość, że rządzący są za wszystko winni. Jest faktycznie rozbieżność co do wysokości składki zdrowotnej. Ja uważam, że powinna być wyższa.

— WENDERLICH: Czas Arłukowicza już się skończył, ale PO musi zbić na wszystkim kapitał. Więc pani Kopacz nie odwoła go teraz, tylko poczeka na najlepszy dla partii moment. Nie odwoła go po cichu, musi być fajerwerk. [Do Julii Pitery] Tolerujecie bałaganiarstwo w swoim rządzie! Przez infantylizm nie rozwiąże się problemów.

— CYMAŃSKI: Pani premier Kopacz – jako poseł opozycji – nie zostawiała suchej nitki na ministrze Zbigniewie Relidze. Dziś jej nie ma, dziś milczy.

— ROZENEK: Pani premier nie jest kobietą, której brakuje odwagi. Pamiętamy sytuację z zakupem szczepionek – to była bardzo odważna decyzja minister Kopacz. Ona nie milczy dziś z braku odwagi, milczy z wyrachowania.

— CYMAŃSKI: W takiej sytuacji – kiedy jest impas – powinny wchodzić autorytety. Kościół, prezydent, nauka. W sytuacjach kryzysowych zawsze wchodziły takie osoby. Milczenie prezydenta w związku z całą sprawą mnie zadziwia.

— STRUZIK: To wciąganie prezydenta w rozróbę. Jak słyszę wszystkich przy tym stole, to widzę jasno – opozycji chodzi wyłącznie o rozróbę polityczną.

— STRUZIK O ARŁUKOWICZU: Pomysł otwierania nowych przychodni jest absurdalny.

*****

KAWA NA ŁAWĘ – TVN24

#KRYZYS ZDROWOTNY:

— WŁODZIMIERZ CZARZASTY: To niechlujstwo systemowe, pakiet kolejkowy był na siłę wprowadzony. Od 7 lat nie ma dużych systemowych rozwiązań, trochę mnie denerwują wypowiedzi polityków PO, którzy mówią że to atak na państwo. To co robi PO, to taka arogancja: jak można lekarzom mówić – jak tego nie zrobicie, to Wam przystawimy pistolet do łba. Ciesze się, że Arłukowicz odszedł z SLD.

— MAREK SAWICKI: Od początku naszych przemian, od 1998 r. mamy nieustannie problemy. POZ ma charakter komercyjno-publiczny. Co roku następuje przeciąganie liny. Odpowiedzialne są obie strony. W mojej ocenie można było Sylwestra i Nowy Rok przeznaczyć na rozmowy. Przychodnie nie powinny być zamknięte.

— JAROSŁAW SELLIN O ARŁUKOWICZU: Arogancki, butny minister. Co roku mamy jakiś zawał w służbie zdrowia. System służby zdrowia pod rządami PO poszedł w takim kierunku: lekarze są biznesmenami, mówimy o kontraktach i papierkach, a nie służbie. PEK milczy, powinna zrobić porządek i odwołać ministra.

— ANDRZEJ HALICKI: Nie uważam, żeby PEK powinna interweniować. Mamy szantaż ze strony grupy lekarzy, grupy topniejącej zresztą. Myślę, że zwycięża rozsądek. To PZ wyszło z resortu mówiąc, że nie ma z kim rozmawiać.

— MAREK SAWICKI: To nie jest kwestia różnicy zdań w rządzie. Jeśli gabinety będą otwarte, to rozmowy powinny być kontynuowane.

— BARBARA NOWACKA: Oceany nieuczciowości były ze wszystkich stron zauważalne. To poważny problem systemowy. W pewny sposób współczuje ministrowi Arłukowiczowi. Społeczeństwo się starzeje, min. Arłukowicz się szarpie. Szlag mnie trafia, jak widzę zamknięte przychodnie.

— JAROSŁAW GOWIN: PZ wskazuje, że reforma jest źle przygotowana. Oczekiwałbym, że w roli arbitra usytuuje się pani premier. Ona chowa głowę w piasek, nie tylko w tej sprawie np. też o Donbasie. Przyczyną [kryzysu] nie jest brak pieniędzy, tylko fatalny sposób ich wydawania.

— MAREK SAWICKI: Mamy pretensje do min. Arłukowicza, bo za późno podjął reformę. Nie może być aż tak totalnej krytyki, jak to robi PiS.

— NOWACKA: Służba zdrowia w USA pokazuje, że w Polsce i Europie powinna byc służba zdrowia w jak największym stopniu publiczna.

— CZARZASTY: Kontrola NIK wykazała, że kolejki wzrosły, że cena leków wzrosła. [Do Halickiego] Cholera mnie bierze, czy Pan był kiedyś na SOR? Małecka-Libera udzieliła wywiadu “Super Expressowi”, w którym powiedziała, że w służbie zdrowia jest skandal. [Do Halickiego] Zamieniacie zdrowie Polaków na pieniądze. 7 proc. w Europie jest na służbę zdrowia, w Polsce 4,4 proc.

— JAROSŁAW GOWIN: Kluczowe jest to, że te pieniądze są marnotrawione na skutek polityki chowania głowy w piasek. Trzeba było zinformatyzować system, zdecentralizować NFZ ale nie, jest polityka ciepłej wody w kranie. Premier Kopacz powinna wezwać Arłukowicza i powiedzieć mu tak: Nie dasz lekarzom dodatkowych pieniędzy, ale uporządkujesz reformę tak, by nie było dodatkowej biurokracji. Masz na to dwa tygodnie.

— SAWICKI: Od poniedziałku powinny być przychodnie otwarte, na razie ten problem rozstrzyga min. Arłukowicz. PZ liczyło na to, że przy okazji tej reformy zostanie złożony minister Arłukowicz. Problem należy rozwiązać, a nie dokonywać zmian personalnych.

— CZARZASTY: Nie wiem czy pamiętacie, ale kiedyś na Waszym zjeździe premier Tusk wywołał ministra Arłukowicza i dał mu 100 dni. Nie wiem czy nie trzeba rozpocząć dyskusji o zwiększeniu składki.

— SELLIN: Milczenie PEK jest w tej sprawie kompletnie niezrozumiałe.

#DONBAS:

— SELLIN: Polacy z Donbasu dotarli do prawicowych mediów i zwrócili uwagę na ten problem. Państwo polskie zainteresowało się po pół roku. Mamy tu egzamplifikacje tezy, że państwo polskie istnieje tylko teoretycznie. Teraz odkłada się w czasie ewakuację, prawdopodobnie po to, by premier Kopacz mogła ich przywieźć.

— HALICKI: To bardzo bulwersująca wypowiedź.

— GOWIN: Separatystom trzeba zapłacić za bezpieczny przejazd.

— SAWICKI: 205 osób musi być bezpiecznie przewiezione. Nie można tego zrobić w tydzień. Oni nie są zainteresowani pośpiechem i na łapu-capu, przyjazdem bez pełnej dokumetancji w tym zdrowotnej. Ponad 2 tysiące Polaków nie było zainteresowanych.

— CZARZASTY: Chyba jaja sobie robicie, nie wiedzieliście że trzeba robić paszporty?

*****

WYBORY W TOKU – TOK FM

#KRYZYS ZDROWOTNY:

— DOMINIKA WIELOWIEYSKA: Jeżeli ktoś powie, że najważniejszy jest interes pacjentów, to zacznę krzyczeć histerycznie.

— JOANNA MUCHA: To, co mi się najmniej podoba, to to, że od żadnej ze stron – ministerstwa i lekarzy – nie dostaliśmy komunikatu. Drodzy państwo, dajemy wam więcej pieniędzy na POZ, nie jesteśmy w stanie sprawdzić, w jaki sposób system działa, więc poczekajmy kilka miesięcy, sprawdźmy, jakie są dodatkowe koszty i zdecydujemy, czy dokładamy czy odejmujemy.

— MAREK SIWIEC: Argumenty stały się wyjątkowe ohydne, z obu stron. To konflikt, który wyszedł poza sferę merytoryczną. To wierzchołek góry lodowej. Obu stronom jest na rękę utrzymywanie konfliktu. Wchodzi w życie nowa ustawa refundacyjna, ale nikt o tym nie mówi. Do pewnego momentu podziwiałem Arłukowicza za to, że był dobrze przygotowany i potrafił wziąć na twarz spór z lekarzami. Interwencja premiera jest niezbędna.

— KRZYSZTOF ŁAPIŃSKI: Jeżeli minister sobie nie radzi, to może jest czas, by premier wyszła i nakłoniła ministra do negocjacji. Może Ewie Kopacz będzie łatwiej, bo jeden z liderów Porozumienia Zielonogórskiego to jej były kolega z rządu. Na razie Kopacz się chowa.

— PAWEŁ KOWAL: Kopacz powinna wystąpić, jeżeli zależy jej na rozwiązaniu sprawy.

— MUCHA: Nie uważam, by Kopacz miała włączać się w tę sytuację. Nie wiem jakie słowa miałyby paść.

#100 DNI EWY KOPACZ:

— ŁAPIŃSKI: Sukcesem było sprawne zapewnienie sukcesji po Donaldzie Tuska. Kopacz, konstruując rząd, zaspokoiła wszystkie frakcje. Nie chciałbym pastwić się nad błędami wizerunkowymi, zaczynając od Igora Ostachowicza po nieszczęsną sesję dla Vivy. Nie ma konkretnych, realnych działań.

— SIWIEC: Jak patrzymy na 100 dni, to ja widzę więcej wpadek i niedotrzymanych obietnic. Wydawało mi się, że konwencja anyprzemocowa jednak trafi pod obrady Sejmu, a ws. związków partnerskich coś się uda wydusić. Wizerunkowo to fatalne 100 dni.

— TADEUSZ IWIŃSKI: Kopacz jest w trudnej sytuacji, bo po doświadczonym Tusku odziedziczyła schedę. PO została wyraźnie osłabiona i dobrała rząd według nie kompetencji, ale układu wewnętrznego sił.

— IWIŃSKI: W żadnym kraju nie ma pełnomocników.

— MUCHA: Ale to nie znaczy, że to jest złe.