— PREZYDENCKI IBRIS DLA DO RZECZY: Bronisław Komorowski 55,6 proc., Andrzej Duda 23,1, Wojciech Olejniczak 6,4, Janusz Korwin-Mikke 4,8, Jarosław Kalinowski 1,7, Janusz Palikot 1,3, Zbigniew Stonoga 1, Grzegorz Braun 0,7, Mirosław Piotrowski 0,4, trudno powiedzieć 5. Badanie przeprowadzono 4 grudnia.

— WE WTOREK rozpoczyna się ostatnie w tym roku posiedzenie Sejmu. Posłowie w Nowym Roku zbiorą się dopiero 13 stycznia. Będzie to jedyne posiedzenie w tym miesiącu.

— JUTRO RANO U MONIKI OLEJNIK W RADIU ZET prezydent Bronisław Komorowski.

— SŁAWOMIR NOWAK DZIŚ RANO NA TWITTERZE: “Dociekliwych inf.,że złożyłem Marszałkowi rezygnację z mandatu pos. ze skutkiem na koniec tego m-ca.Teraz zamykam spr.form.biura pos. Pozdr”.

— JANUSZ PALIKOT KANDYDATEM TWOJEGO RUCHU NA PREZYDENTA POLSKI – piszemy na 300polityce: “Główne hasło kampanii zostanie ogłoszono po Nowym Roku. Wtedy też poznamy szefa sztabu – ma być to nie polityczna, ale stricte techniczna osoba. Intensywna kampania rozpocznie się w połowie stycznia – polityk z otoczenia Palikota mówi nam o ‘pracy u podstaw’, czyli po prostu spotkań z wyborcami. Już teraz wiadomo, że jednym ze sloganów używanych w kampanii będzie ‘pozytywna zmiana’. Politycy TR na Twitterze publikują przygotowane wcześniej grafiki”. http://300polityka.pl/news/2014/12/14/palikot-kandydatem-tr-na-prezydenta-polska-potrzebuje-pozytywnej-zmiany/

— PIS WYGRYWA Z PO W NAJNOWSZYM TNS DLA WIADOMOŚCI: “PiS wyprzedził PO w badaniu TNS przeprowadzonym dla Wiadomości TVP. Partia Jarosława Kaczyńskiego ma teraz 34% (+6 w porównaniu z listopadem). PiS notowany jest razem z mniejszymi partiami prawicowymi. Platforma ma 31% (-1). Na trzecim miejscu PSL z wynikiem 8% (+3). SLD jest na granicy progu (5%, -2pp). W Sejmie byłoby też KNP z wynikiem 5% (bz). TR ma 3% (+1)”. http://300polityka.pl/news/2014/12/14/pis-wygrywa-z-po-w-najnowszym-tns-dla-wiadomosci-4-mandaty-dla-sld/

— MAREK MIGALSKI O MARSZU PIS NA 300POLITYCE: “Sobotnia demonstracja PiS nie przyniosła przełomu – uczestników było nie tak mało, by można było ogłosić ‘koniec PiS-u’, ale też nie tak dużo, by móc powiedzieć, że Jarosław Kaczyński wzbudził jakąś falę społeczną, która wyniesie go do władzy. Trwa więc pewien stan zawieszenia, z którego szef PiS chce wyjść podważając prawomocność obecnego systemu”. http://300polityka.pl/blog/2014/12/14/blog-migalskiego-po-sobotnim-marszu-pis-obopolne-dokladanie-do-pieca/

*****

#FPF:

— JANUSZ PALIKOT: Efekt nowości był pod koniec 2010 roku…

— GRZEGORZ KAJDANOWICZ: Był efekt nowości, dziś jest efekt rozczarowania.

— PALIKOT: Jestem absolutnie przekonany, że prezydent jest w stanie robić znacznie więcej, niż dziś się wydaje. Jako kandydat walczę o zwycięstwo. Muszę myśleć szerzej, wiem, że wszystko jest możliwe. Kto się spodziewał, że PSL prawie wygrał te wybory? [samorządowe]. Jest wielkim mitem, że prezydent nic nie może zrobić. Prezydent się musi o coś bić! Co Komorowski zrobił oprócz gwarancji ładu, spokoju? Chodziło tylko o drugą kadencję, choć ja to rozumiem. Ale ja chcę czegoś więcej. Monika [żona] będzie wspierała mnie w tej kampanii. Ona jest przekonana, że to jest moment, kiedy razem zdajemy sobie sprawę, żeby coś zmienić.

— O SWOICH SZANSACH W WYBORACH PREZYDENCKICH: Lepszych wyborów nie będę miał. 8 proc. To plan minimum. Moja prezydentura ma pokazać, że mimo błędów, mimo błędnych “koalicji”, nasz cel się nie zmienia. Celem jest nowoczesna Polska.

— O WPŁYWIE BISKUPÓW: Kościół nie może być szarą eminencją władzy. To też jeden z powodów, dla którego startuję. Oni nie mogą pociągać za sznurki. Polacy de facto nie będą głosować za Andrzejem Dudą, bo to Episkopat będzie decydował o tym, co będzie robił prezydent z PiS.

— O RYSZARDZIE KALISZU: Jego czas się w pewnym sensie skończył.

— O PIS: To partia, która chce wywrócić porządek demokratyczny w Polsce. Dla nich nie liczy się prawo, dla nich liczy się tłum na ulicach. My nie chcemy takiej Polski. Polski pełnej nienawiści.

*****

FAKTY TVN

— JEST ZE MNĄ MONIKA, KTÓRA BĘDZIE MNIE WSPIERAĆ W TEJ KAMPANII [całus] – wypowiedź Janusza Palikota na czołówce.

— GRZEGORZ KAJDANOWICZ: Kampania prezydencka Palikota to ostatnia szansa dołującej w sondażach partii.

— DARIUSZ PROSIECKI: Jak na inaugurację kampanii było raczej skromnie. Nie było konwencji ani fajerwerków. Nawet pogoda nie dopisała.

— JANUSZ PALIKOT: Zdecydowałem się kandydować na urząd prezydenta, bo Polska potrzebuje aktywnej prezydentury.

— PROSIECKI: Nie było żadnych pytań i żadnych odpowiedzi.

— PALIKOT: Spowodować, aby głos każdego człowieka był ważny.

— PROSIECKI: Palikot to drugi kandydat, który oficjalnie rozpoczął kampanię wyborczą.

— RYSZARD CZARNECKI: Mr. Two, czyli pan 2 proc., bo, zdaje się, takie ma poparcie. Jak ktoś ma 2 proc., to pewnie ciężko powalczy, by mieć 2,5.

— PROSIECKI: Największy kłopot ma SLD. Na 5 miesięcy przed wyborami wciąż szuka kandydata.

— WŁODZIMIERZ CZARZASTY: Jestem za kandydaturą, która da możliwość skupienia wokół tej kandydatury około 15-20 proc. głosów. Szukamy kandydata, który jest w stanie wokół siebie jak najwięcej środowisk lewicowych.

— RYSZARD KALISZ: Jeżeli nie uda mi się uzyskać poparcia decydującej części lewicy czy całej lewicy, wtedy powiem: ok, moja misja się nie udała.

— PROSIECKI: Dzisiaj Kalisz do swojej koncepcji przekonywał członków Unii Pracy. Najtrudniejszą misją będzie zdobycie poparcia w SLD.

— ADAM SZEJNFELD: Nie ma osobowości, bo osób jest wiele. Ale nie ma osobowości, która dorównywałaby prezydentowi Komorowskiemu.

— BARBARA NOWACKA W MATERIALE O JOACHIMIE BRUDZIŃSKIM NA MARSZU: Zrobił na mnie niesamowite wrażenie.

— STANISŁAW ŻELICHOWSKI: Widzę go jako jako wodzireja na wiejskim weselu. Zarobi ciężki pieniądz.

— JOACHIM BRUDZIŃSKI W ODPOWIEDZI: Uwielbiam wiejskie wesela. Nie przepadam za wiejskimi głupkami.

— RYSZARD CZARNECKI: Joachim Brudziński ma bardzo dużą charyzmę, ale ja mam tyle charyzmy, ile potrzebuje wiceprzewodniczący PE.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— MUSZĄ BYĆ LATARNIE – Artur Zawisza w TVP Info do Andrzeja Rozenka o losie Jerzego Urbana.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Awantura to być może zwiastun jeszcze większej polaryzacji.

— RYSZARD CZARNECKI: PiS ma po raz pierwszy szansę rządzić samodzielnie.

— JOACHIM BRUDZIŃSKI: Będziemy manifestować we wszystkich miastach naszego kraju.

— IWONA ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA: Zaczyna to wyglądać jak sprawa dla wymiaru sprawiedliwości.

— RYSZARD KALISZ O SONDAŻU: To już larum grają, lewicy może nie być w najbliższym parlamencie.

— DOBROSZ-ORACZ O PALIKOCIE: To [start w wyborach prezydenckich] być może dla niego ostatnia szansa.

— JANUSZ PALIKOT OGŁASZA START: Polska potrzebuje aktywnej prezydentury.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— ZDECYDOWAŁEM SIĘ KANDYDOWAĆ NA URZĄD PREZYDENTA RP – wypowiedź Janusza Palikota na czołówce.

— WŁADZA STAWIA WSZYSTKO NA JEDNĄ KARTĘ – wypowiedź Ryszarda Czarneckiego na czołówce.

— PADAŁO TAM TYLE KŁAMSTW, ŻE NAWET NIE WIEM, KTÓRE WYBIERAĆ – wypowiedź Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej na czołówce.

— BRUDNA GRA, KTÓRA NIE SŁUŻY ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA PAŃSTWO, A BUDOWANIU TAKIEJ WOJNY POLSKO-POLSKIEJ – wypowiedź Krzysztofa Gawkowskiego na czołówce.

— MAGDA SAKOWSKA: Przez rok będziemy mieli nieustającą kampanię i ostre ataki głównych politycznych graczy.

— JAROSŁAW GOWIN: Miała być garstka ludzi [na marszu 13 grudnia]. Było 50, może 80 tys.

— DOMINIKA DŁUGOSZ: Joachim Brudziński pokazał, że sprawdza się w zupełnie innych rolach.

— STANISŁAW ŻELICHOWSKI: Życzę mu dobrze, ale gdyby nie wygrał wyborów, to widzę go jako wodzireja na wielu wiejskich weselach. I zrobi ciężki pieniądz.

— KRZYSZTOF GAWKOWSKI: 2015 to będzie wojna polsko-polska, którą skrupulatnie wykorzysta PiS, ale dłużna nie będzie PO. Tu nie będzie litości. Jeńców ani PO, ani PiS nie będą zostawiały.

— DŁUGOSZ: Obie największe partie doszły do wniosku, że zgoda nikogo nie buduje.

— EWA KOPACZ W PIĄTEK: Jutro pan Kaczyński nie będzie musiał niczego podpisywać. Jutro pan Kaczyński po swojej demonstracji wróci do domu, by cieszyć się przywilejami posła na Sejm i lidera opozycji.

— DŁUGOSZ: To wyraźna sugestia, że Kaczyński w stanie wojennym podpisał lojalkę. Skąd ten pomysł? Nie wiadomo. Lider PiS już raz wygrał proces, udowadniając, że była to SB-cka fałszywka.

— JAROSŁAW GOWIN: Ta wypowiedź jest zapowiedzią bardzo brutalnej kampanii. Natomiast nie jest ani w interesie zjednoczonej prawicy, ani w interesie Polaków.

— DŁUGOSZ: Im większe emocje uda się wzbudzić w wyborach, tym większy zysk dla wszystkich.

— NA DWÓJCE materiał o starcie Janusza Palikota w wyborach prezydenckich.

— MICHAŁ STELA: Konferencja zwołana przed Pałacem Prezydenckim mogła dotyczyć tylko jednego.

— JANUSZ PALIKOT: Polska potrzebuje aktywnej prezydentury.

— STELA: Po wewnętrznym rozłamie i fatalnym wyniku w wyborach samorządowych to walka o przetrwanie.

— BARBARA NOWACKA: Nie wolno odpuścić sobie szansy dla pokazania tego, jakiej Polski chcemy.

— RYSZARD KALISZ: Cały czas apeluję do Janusza Palikota, żeby miał świadomość, iż to nie jest potrzebne polskiej lewicy, jeżeli dla niego lewica jest droga, to żeby jednak przemyślał swoją decyzję.

— WŁODZIMIERZ CZARZASTY: Ryszard wziął się do roboty. I słusznie.

— JOACHIM BRUDZIŃSKI W POLSAT NEWS: Premier Kopacz sięgnęła po metody rodem z szefy płk. Lesiaka.

— KALISZ: Jeżeli się okaże, że wszystkie środowiska mnie popierają, to się decyduje [na start w wyborach prezydenckich].

— STELA: Palikot zapowiedział start kampanii po Nowym Roku.