— TOMASZ SIEMONIAK W JNJ TVN24 O WIĘZIENIACH CIA: To, co zostało ostatecznie napisane w tym raporcie, nie jest dobre dla Polski. To nie jest przeciek prasowy, tylko oficjalny dokument parlamentarny. Z tego raportu płynie morał: najlepszym przyjaciołom nawet czasami trzeba powiedzieć “nie”. Aleksander Kwaśniewski i Leszek Miller sami przyznają, że mogli odmówić. Chciano dobrze, wyszło jak zwykle. Wolałbym, żeby panowie – jak wcześniej – milczeli i mówili, że to są tajne informacje, aniżeli podejmowali tę kwestię w mediach. Bardzo dobrym pomysłem Donalda Tuska było skierowanie tej sprawy w 2008 r. do prokuratury.

— O KWAŚNIEWSKIM I MILLERZE: Nie mam do nich żadnych pretensji. Działali w interesie Polski, zabrakło im wyobraźni.

— MARIUSZ KAMIŃSKI W POLITYCZNYM GRAFFITI O HOFMANIE: Nie wydaje mi się, by te tłumaczenia przekonały kolegów w PiSie. Zadziwia mnie postawa marszałka Sikorskiego, który zarządził audyt i w jego trakcie i robił konferencje.

— SŁAWOMIR NITRAS W KONTRWYWIADZIE RMF O KWAŚNIEWSKIM I MILLERZE: Ja chyba nigdy nie miałem takiego osobistego szacunku, z powodu odwagi osobistej również, do pana prezydenta Kwaśniewskiego i pana premiera Millera jak wczoraj, kiedy widziałem ich wspólną konferencję.

— O EW. POSTAWIENIU KWAŚNIEWSKIEGO I MILLERA PRZED TRYBUNAŁEM STANU: Ja nie widzę najmniejszej podstawy. Jeżeli pan taką podstawę widzi, albo ktoś taką podstawę widzi, to musiałby ten zarzut sformułować. Nie wiem, jak on miałby brzmieć. Wydaje mi się, że mówienie o trybunale, nawet o sądzie, bez jakichkolwiek podstaw, dowodów, jest niepotrzebne i tylko zaostrza atmosferę.

— O “AFERZE PALIWOWEJ” I MILCZENIU PANI PREMIER: Ta afera tak naprawdę rozpoczęła się od trzech panów nazywanych dzisiaj muszkieterami. Proszę pamiętać, że pani premier w ich sprawie również nie zabrała głosu. Nie mam zamiaru potępiać Adama Hofmana, ale on podpisał dokument, poświadczając nieprawdę, Radosław Sikorski tego nie zrobił i to jest kwestia zasadnicza (…). To jednak dotyczy parlamentarzystów, to jednak dotyczy procedur sejmowych i wydaje mi się, że to nie jest dobry zwyczaj, żeby szef rządu komentował parlament, czy oceniał pewne procedury w parlamencie. Wydaję mi się, że dzisiaj głos premiera, ale nie tylko premiera, głos prezydenta na przykład, którego też nie słyszałem w tej sprawie, tylko wzniesie pewien tumult, a nie rozwiąże sytuacji. My musimy kilka dni poczekać na to, żeby spokojnie zaproponować jakieś rozwiązanie tej sytuacji. Czy premier zaproponuje? Tego nie wykluczam.

— O SIKORSKIM: Radosław Sikorski się broni. Niewątpliwie od kilku dni jest on prześwietlany na wszystkie strony. I bardzo dobrze, że jest prześwietlany. Ale granica między prześwietlaniem a nagonką jest bardzo delikatna. Sikorski broni się, moim zdaniem, w miarę skutecznie, obserwujemy ten proces, państwo macie prawo kontrolować, on ma prawo się bronić.

— NITRAS DALEJ O AFERZE: Gdyby nie afera madrycka panów, nie byłoby dzisiaj kwestii paliwowej w Sejmie. Ten sam dzień, kiedy bracia Karnowscy bronią Hofmana, i ten sam dzień, kiedy inna gazeta atakuje polityków Platformy – to nie jest przypadek.

— ANDRZEJ BIERNAT W TVP INFO: Każdy polityk odpowiada za swoje czyny, również marszałek Sikorski. Jeśli są jakieś wątpliwości dotyczące ich działalności, to powinien się wytłumaczyć wyborcom i opinii publicznej. Ale z tego, co wiem, prokuratura zajmowała się tą sprawą i umorzyła to. W Polsce mamy zasadę domniemania niewinności.

— BIERNAT DALEJ: Wszystkie sprawy wątpliwe, wszelkie niepokoje, powinny być od A-Z wyjaśnione. Też, jako ewentualny wyborca, chciałbym usłyszeć szczegółowe wyjaśnienia. Partia zajmie się tym, kiedy zostaną postawione zarzuty, takie są standardy w Platformie. Zawsze pilnuję takich spraw.

— O WYPRAWIENIU URODZIN SIKORSKIEGO W PAŁACU MON: Zajmuję się zupełnie czymś innym, niż śledzeniem mediów.

— O TZW. “MADRYCKIEJ TRÓJCE”: Jeżeli ktoś mówi, że jedzie samochodem, a leci samolotem, to co tu tłumaczyć? Panowie chcą mocno wrócić, poczekajmy na finał.

— O WYNIKACH WYBORÓW: Każdy region ma swoją analizę i każdy region ma obowiązek ją przygotować.

— JÓZEF PINIOR W RADIU ZET NA PYTANIE, CZY USA ZDRADZIŁY POLSKĘ: Ameryka nie. To Polscy politycy zdradzili polską demokrację, to jest najważniejszy problem związany z tajnymi więzieniami CIA. Rozmawiamy o tym w tygodniu, kiedy przypada smutna data rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Nowy system powinny charakteryzować rządy prawa, a to zostało zdradzone. Przetrzymywano i torturowano ludzi.

— O TŁUMACZENIACH KWAŚNIEWSKIEGO I MILLERA: To jest mało poważne tłumaczenie, jestem zaszokowany konferencją panów Kwaśniewskiego i Millera. Kwaśniewski był jednym z symboli demokratycznego przełomu. Konferencja Kwaśniewskiego i Millera pokazała, że prezydent Kwaśniewski nie do końca rozumie, co znaczą rządy prawa i państwo demokratyczne. Złamano polską kontstytucję i zgodzono się na rzeczy, które wcale nie wynikają z walki z terroryzmem. Wielka Brytania i Hiszpania – państwa bezpośrednio zagrożone atakiem terrorystycznym – nawet nie zgodziły się na to, na co my się zgodziliśmy. Jeśli prawdą jest, że nasz wywiad nie miał orientacji, co się tam działo, to de facto oznacza, że nie mieliśmy wywiadu! To jest uwłaczające dla naszego wywiadu. Jak mogli nie wiedzieć, co dzieje się na polskim terytorium?! Straciliśmy suwerenność na pewnym terenie. Więznienia wysunęły Polskę na pierwszą linię wojny z terroryzmem. To paliwo dla terrorystów.

— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA W PR3: Co pani premier może tu powiedzieć? Stała się dla Polski rzecz bardzo niedobra. Straciliśmy w oczach opinii światowej. Ten raport spowoduje, mam nadzieję, to, że polskie śledztwo będzie przebiegać żwawiej. Trzeba sprawę wyjaśnić. Bardzo przykre, że w Polsce działy się takie rzeczy. Że prawdopodobnie torturowano u nas więźniów. Ale podkreślam, że ten raport amerykańskiego Kongresu nie wpłynie na relacje na linii USA-Polska. Prezydent Obama w rozmowie z premier Kopacz zapewniał, że jesteśmy ważnym sojusznikiem i że USA przestrzega wszystkich zobowiązań.

— O RADOSŁAWIE SIKORSKIM: Ma bardo trudny czas w polityce w tej chwili. Na pewno jest to sytuacja nieprzyjemna, choć Sikorski w przeszłości już ją wyjaśniał. Za czasów Tuska to było wyjaśnianie, sprawa była zamknięta, a dzisiaj wraca. Sikorski nie naruszył prawa, jako poseł musi rozdzielać obowiązki od innych funkcji, np. ministra. To bardzo trudna granica, ale politycy muszą zachować staranność.

— O WYPOWIEDZI NEUMANNA O WYKORZYSTYWANIU KILOMETRÓWKI PRZEZ JEGO WSPÓŁPRACOWNIKÓW: Nie wiem jak to rozliczał, ale kilometrówka przysługuje tylko posłom.

— O KONFERENCJI WYRZUCONYCH POSŁÓW PIS: Nie była to dobra konferencja, ich argumenty były sprzeczne z informacjami Kancelarii Sejmu. Nie byli wiarygodni.

— KIDAWA O URODZINACH SIKORSKIEGO W PAŁACU MON: Za 14 tys. można zrobić świetne spotkanie. Nie byłam na tych urodzinach, nie widziałam, jak wyglądały.

— JAN BURY W PR1 O WIĘZIENIACH CIA: Polska dziś jest narażona bardziej niż kiedykolwiek na ewentualne retorsje ze strony innych państw czy osób, które były związane z terroryzmem. Musimy mieć świadomość, że Polska może być celem. Ta sytuacja pokazuje też, że nie ma gwarancji, że inna umowa, nawet z najlepszym sojusznikiem, będzie chroniona, że nie ujrzy światła dziennego.

— O NIEWIEDZY KWAŚNIEWSKIEGO NA TEMAT TORTUR: Nie mam powodów nie wierzyć w słowa Aleksandra Kwaśniewskiego. Być może tak było, być może tak sformułowano umowę pomiędzy stroną polską a amerykańską. Sytuacja jest jednak anormalna. Nie może być tak, że w naszym kraju tworzy się eksterytorialne miejsce, gdzie nie mają dostępu organy państwowe polskie, władze polskie.

— O RELACJACH USA-POLSKA: Opublikowanie raportu w sprawie więzień #CIA maksymalnie nadwyrężyło stosunki polsko-amerykańskie.

— WITOLD WASZCZYKOWSKI W POLITYCE PRZY KAWIE TVP1 O WIĘZIENIACH CIA: Raport jest relatywnie pozytywny dla Polski. Nigdy żaden przywódca Polski nie podpisywał zgody na tortury. Wykazaliśmy się pewną doza naiwności w stosunku do USA, ale nie można oderwać się od atmosfery, która wtedy panowała. W tym jest także kontekst polityczny, starcia między Demokratami a Republikanami.

— JERZY WENDERLICH OSTRO O “OBROŃCACH TERRORYSTÓW”: Niech im jeszcze krótki i wafelki do więzień zanoszą. Prawo powinno być przestrzegane, a tym, którzy zaczynają płakać nad losem terrorystów, powiem: idźcie do diabła.

— ANTONI MACIEREWICZ W RADIU PLUS I WIĘZNIENIACH CIA: Wydaje mi się, że służby wojskowe nie były wprowadzone w tę sprawę. Wiem tyle, ile przyniosły media na temat tego raportu. Z zaskoczeniem słuchałem pana Kwaśniewskiego, który w swoich tłumaczeniach poszedł bardzo daleko. Jeśli to jest prawda, co on mówi, to jest to rzecz bardzo szokująca. Ale być może pan Kwaśniewski się zagalopował. Sprawa będzie miała wymiar prawny, zobaczymy.

— O TORTUROWANIU WIĘŹNIÓW: Czym innym jest walka z terroryzmem, czym innym wydawaniem zgody na tortury. Mam nadzieję, że nie było takiej zgody.

— O RADOSŁAWIE SIKORSKIM: Nie widzę żadnej nagonki wokół niego, raczej widzę wokół niego kordon ochrony.

— O WYRZUCONYCH POSŁACH PIS: Na razie niech walczą o dobre imię. Co będzie dalej zobaczymy, dla nas sprawa jest zamknięta.

fot. RMF