— PKW PODAŁA OFICJALNE WYNIKI WYBORÓW WÓJTÓW, BURMISTRZÓW I PREZYDENTÓW MIAST: http://wiadomosci.gazeta.pl/Samorzad2014/1,140990,16991913,Oficjalne_wyniki_wyborow_wojtow__burmistrzow__prezydentow_.html#MT

— WŁODZIMIERZ CZARZASTY W POLITYCE PRZY KAWIE TVP1:  Ja żądam w imieniu SLD, dziś będzie też konferencja Leszka Millera w tej sprawie, po pierwsze: określenia przez PKW ile błędów zostało popełnionych. My nie uważamy, że te wybory zostały sfałszowane, tylko przez głupotę PKW, przez dezynwolturę, niechlujstwo, zły system. Żądamy unieważnienia wyników wyborów do sejmików i do rad powiatów. Jest to nieuczciwe, niesprawiedliwe. Wy [do Hetmana] mieliście farta, bo byliście na pierwszym miejscu. Ja nie atakuje PSL.

— WŁODZIMIERZ CZARZASTY W SYGNAŁACH DNIA: Jeżeli będzie tak, że w dniu ogłoszenia wyników wyborów będą one odbiegały w sposób znaczny od tego, co się dzieje w polityce, tego co było w ostatnich wyborach, co było w różnych sondażach to chcę jasno zapowiedzieć, że my jako SLD zażądamy powtórzenia tych wyborów. Wybory należy powtórzyć na poziomie sejmików i powiatów, ponieważ w przypadku głosowania na władze miast głosowanie było łatwiejsze dla wyborców.

— O WYNIKU SLD: Wyniki wyborów w Polsce są zafałszowane, więc rozliczanie partii, że mają lepszy albo gorszy wynik jest śmieszne

— JACEK SASIN W KONTRWYWIADZIE RMF O DEBACIE Z HGW: Dzisiaj spotykają się nasze sztaby, bo trzeba ustalić wszystkie szczegóły. Ja się dziwię pani Hannie Gronkiewicz-Waltz, że z jednej strony mówi, że wszystkie szczegóły mają uzgodnić nasze sztaby, a z drugiej strony próbuje narzucić termin i zawężenie tematów. Pani prezydent chce rozmawiać o funduszach europejskich, chce rozmawiać w związku z tym o przyszłości Warszawy… Jeśli to ma być tylko jedna debata, to ona musi być o wszystkim. To nie może być tak, że my ograniczamy dzisiaj nasze starcie w Warszawie do problemu funduszy europejskich.

— SASIN O KŁOPOTACH PKW: Ja mam bardzo duże wątpliwości co do tego, szczególnie jestem przerażony tymi informacjami, które są w mediach, że każdy, kto tak naprawdę trochę się zna na informatyce, mógł sobie wejść na stronę PKW i mógł dopisać głosy temu lub tamtemu kandydatowi.

– CEZARY GRABARCZYK W JNJ O WEZWANIACH GOWINA DO POWTÓRZENIA WYBORÓW: Jako urzędujący minister sprawiedliwości poleciłbym byłemu ministrowi sprawiedliwości, aby uszanował obowiązujące prawo, w tej sprawie decyduje bowiem kodeks wyborczy i sąd. Trochę to święto demokracji zostało zepsute. Na pewno będą protesty. Jest powód do niepokoju, że przedłuża się czas liczenia głosów i ogłoszenia ostatecznych wyników. Nie wykluczam powtórzenia wyborów, ale musi się to odbywać po kolei.

– O NIESPRAWNYM SYSTEMIE: Nie zdecydowałbym się na zastosowanie systemu, który jeszcze na tydzień przed wyborami nie był sprawny.

– RED. RYMANOWSKI: Ten system był dziurawy jak sito!

– GRABARCZYK: Pochopnie zdecydowano się na wdrożenie tego mechanizmu informatycznego. Nie mam jednak kompetencji, by stwierdzić, czy członkowie PKW powinni podać się do dymisji, jako minister sprawiedliwości muszę zachowywać wstrzemięźliwość. Ale to prawda, powodów do niepokoju nie jest bardzo dużo. Wszystkie wątpliwości powinny być wyjaśnione.

– O POMYŚLE PIS: Nie ma możliwości, aby sprawę tę badała sejmowa komisja śledcza, komisja może zajmować się sprawami i podmiotami kontrolowanymi przez Sejm, a PKW skonstruowana jest tak, by być organem niezależny.

– O ŚLEDZENIU WYNIKÓW CZĄSTKOWYCH: Tak, śledzę, nie spałem tej nocy.

– O ZARZĄDZIE PO: Pilnowałem, aby wszystko odbywało się zgodnie z liderem prawa. Funkcja sekretarza generalnego oznacza de facto drugą po liderze ważną osobę w partii. Kilka podróży do Brukseli Pawła Grasia zdecydowało, że złożył rezygnację. Nie da się łączyć tej bardzo odpowiedzialnej funkcji sekretarza generalnego z misją w sercu Europy. A Andrzej Biernat już zapowiedział tournée po Polsce, po strukturach, będzie bardzo dynamicznym sekretarzem, bardziej dynamicznym niż Paweł Graś.

– GRZEGORZ NAPIERALSKI W TVP INFO: Tam [w PKW] powinien już dawno być prokurator, a nie NIK czy ABW. To jest wielki skandal, ja nie wiem, czy ci ludzie nie powinni siedzieć. O tym, że będą wybory samorządowe, wiedzieliśmy od dawna. Wiedzieliśmy, że są bardzo skomplikowane. A ci panowie nie potrafią sobie poradzić w nowej rzeczywistości, systemy informatyczne są im zupełnie obce. Stworzono warunki do fałszowania wyborów. Być może ci panowie [z PKW] powinni siedzieć w więzieniu.

– O WYNIKU WYBORÓW: To wielki cios. Musi zmusić nas do refleksji i zadumy. Dla nas ten wynik jest bardzo niedobry, jeśli teraz nie zastanowimy się, co dalej, źle skończmy. W swoim życiu poznałem smak zwycięstwa i smak przegranej. Dziś jestem ostatnim, który będzie mówił o rozliczeniach, jestem jak najdalej od tego. Ale trzeba przyznać, że pogubiliśmy ciekawych ludzi. W różnych miejscach. Olejniczak, Guział. Liczę na dyskusję wewnętrzną. Jeśli będzie bolesna, ale szczera, to widzę szansę, bo jak będziemy coś pudrować, to będzie porażka. Na pewno, jak się zbierzemy, zaproponuję zmianę pewnego kursu.

– NA PYTANIE, CZY LESZEK MILLER ZA BARDZO ZBLIŻYŁ SIĘ DO PO: Nie mnie to oceniać, czy Leszek Miller rządzi dobrze Sojuszem. Jestem za tym, żeby trzymać równy dystans do wszystkich partii.

– MAREK SAWICKI W RADIU ZET: Powinien zająć się tym sąd, będą zapewne różnego rodzaju odwołania, zawiadomienia, że zostało naruszone prawo. Jest generalny problem informatyzacji polskich instytucji. Jeśli PKW w ostatniej chwili dla tak skomplikowanych wyborów, wprowadza na tydzień przed nimi wprowadza niesprawny system kosztujący kilkaset złotych, to jest to odpowiedzialność tych ludzi, którzy taką decyzję podejmowali. Oczywiście wina Państwowego Biura Wyborczego. Pewnie efekt ostateczny będzie taki, że członkowie PKW podadzą się do dymisji. Bo sposób liczenia głosów nie kompromituje tylko ich, ale także całe państwo. Eksperci NIK za późno zajmują się tą sprawą.

– RED. OLEJNIK: Ale to władza jest odpowiedzialna za to, co dzieje się w państwie polskim!

– SAWICKI O GOWINIE: Dziwią mnie jego wypowiedzi o unieważnieniu wyborów, to jest daleko niepoważne. Jako minister sprawiedliwości Gowin nie miał żadnych zastrzeżeń, przecież sprawa nie jest nowa.’

– O WYNIKU PSL: To nie jest kwestia wiary w zwycięstwo PSL. Poczekajmy na ostateczny wynik.

– OLEJNIK: Na razie cała Polska jest zielona.

– SAWICKI: Faktycznie może być tak, że wygramy w kilku województwach.

– O POMYŚLE PIS WS. KOMISJI ŚLEDCZEJ: Chcą gonić króliczka, nie rozwiązywać problemy. Żadna komisja śledcza w Polsce jeszcze nic nie wyjaśniła.

– OLEJNIK: Może pan minister Sienkiewicz miał rację, mówiąc, że polskie państwo istnieje teoretycznie.

– WŁODZIMIERZ CIMOSZEWICZ W PR3: Według mnie członkowie PKW powinni zostać odwołani. Pełne ustalenie okoliczności, win, wymaga jednak trochę czasu. Komisja śledcza? Jeszcze żadna nigdy nic nie wyjaśniła, zostawmy to. PKW ponosi największą odpowiedzialność, to ta instytucja decydowała o przyjęciu niesprawnego systemu.

– O EW. INGERENCJI PROKURATURY: Moim zdaniem prokuratura nie powinna się tym zajmować, bo musiałoby być wiadome, że ktoś celowo chciał fałszować wybory, a tak nie było, chodzi o wielki bałagan po prostu. W moim przekonaniu nie ma co mówić o powtórzeniu wyborów, ja rozumiem, że SLD to podnosi, patrząc na wynik wyborczy Sojuszu. Jest podstawa do zadawania pytań, ale nie ma podstaw do powtarzania wyborów! Oczywiście wynik Sojuszu jest klęską. Ale nie moja sprawa, czy Miller powinien zrezygnować. Wyrzucili mnie, niech się teraz sami bawią. Przez wiele lat próbowałem tam coś zmienić, nie słuchano mnie. Jeśli chciano popełnić samobójstwo polityczne, to właśnie to zrobiono.

— O SCHETYNIE: Jako szef MSZ ma jedną zaletę – nie tweetuje.

– ZBIGNIEW ZIOBRO W RADIU PLUS: System był źle przemyślany. Czytam, że w wielu miejscach 20-25 proc. głosów jest nieważnych. Jeśli to prawda, to jest to taki pierwszy przypadek w historii wyborów. Rezultaty wyborów mogą być wypaczone całkowicie przez działanie hakerów.

— ZIOBRO ŻARTUJE Z WYNIKU PSL: Okazuje się, że zwycięzcą wyborów jest PSL, słyszał Pan o tym?

— O KOMISJI: Jeśli okazałoby się, że problem zafałszowania jest poważny, to trzeba się nad tym pochylić. To wszystko trzeba sprawdzić. Jeżeli okaże się prawdą, że hakerzy mogli ingerować, to trudno mi będzie uznać te wybory sa wiarygodne.

— ROBERT TYSZKIEWICZ W TOK FM: Intensywna rozmowa, dobre planowanie, przed nami II tury. W 39 miastach prezydenckich są II tury, 28 kandydatów jest z komitetu wyborczego PO – mamy robotę do wykonania. Partia jest skoncentrowana na pracy do wykonania. Przyjmujemy werdykt wyborców z pokorą. Platforma się wyjątkowo zmobilizuje, po to by pokazać, że potrafimy wygrywać. Nie chcielibyśmy prowadzić teraz jakichś wewnętrznych debat i sporów.

— TYSZKIEWICZ O TYM JAKA MUSI BYĆ PO: Musimy być bardziej wyraziści, bardziej intensywni, bardziej zmobilizowani.

— TYSZKIEWICZ O POWTÓRZENIU WYBORÓW: Wybory samorządowe są skomplikowane, nietrudno się dziwić, że wyborcy mieli z nimi kłopot. Jest pytanie o to, później analizy, czy karty były najszczęśliwiej sformułowane etc. Ale warunki były równe dla wszystkich. Politycy nie powinni podważać pracy niezależnej instytucji państwa. Nie ma żadnych podstaw, by wątpić w uczciwość i rzetelność tych wyborów. Można złościć się na tempo pracy. Niech oceni to NIK, Sąd Najwyższy.  Parlament, Sejm, partie powinny zachować pewną wstrzemięźliwość.

— TYSZKIEWICZ O GRASIU: Byłbym bardziej wstrzemięźliwy przed oceną całości wyborów. Paweł Graś złożył rezygnację, bo zmienia miejsce pracy. Jest potrzeba intensywnego wsparcia ze strony sekretarza generalnego. Ja nie mam takiego wrażenia, by był jakiś inny powód, niż przyczyna, którą było przejście do Brukseli.

fot. TVP1