— 146 ZA, 240 PRZECIW, 48 WSTRZ- WYNIK GŁOSOWANIA NAD WNIOSKIEM O ODWOŁANIE MARSZAŁKA SIKORSKIEGO. Wymagana większość wynosiła 218.

— DZIŚ O 13:00 PROTEST PRZEDSIĘBIORCÓW POD SEJMEM: http://www.mmwarszawa.pl/495239/przedsiebiorcy-beda-palic-opony-przed-sejmem–listopada-protest

— SCHETYNIE ZABRAKŁO PRECYZJI – WITALIJ PORTNIKOW, UKRAIŃSKI ANALITYK POLITYCZNY O SŁOWACH SCHETYNY mówi Super Expressowi: “pojawia się ten oto problem, że pan minister Schetyna nie mówi do profesorów, ekspertów czy studentów historii i jego słowa są słyszane nie tylko w Polsce. Docierają do szerokich mas społecznych na Ukrainie i zostaną zrozumiane tak, jak one brzmią. Dlatego warto, żeby pan minister publicznie sprecyzował, o co mu chodziło, by nie było niedomówień. Niestety, po głośnym wywiadzie Radosława Sikorskiego, w którym wspominał o propozycji rozbioru Ukrainy złożonej przez Władimira Putina polskiemu rządowi, mamy do czynienia z drugą dyskredytującą wypowiedzią, która wychodzi z kręgów polskiej dyplomacji. Nie jest to przyjemne ani dla Polaków, ani dla Ukraińców. Co więcej, podobne wypowiedzi dają ogromne pole do popisu rosyjskiej propagandzie. Aby nie dawać jej takich prezentów, warto trzymać się dyplomatycznego ABC i wypowiadać się precyzyjniej i w sposób bardziej przemyślany”.
http://www.se.pl/wydarzenia/opinie/schetynie-zabrako-precyzji_455243.html

— KONRAD PIASECKI DO SCHETYNY W KONTRWYWIADZIE O WYPOWIEDZI W WYWIADZIE DLA “GW”: Miał pan okazję przeprosić za swoje słowa Ukraińców?

— GRZEGORZ SCHETYNA: Zareagował tylko jeden człowiek. Jego słowa nie mają znaczenia, są prowokacją. Cały wywiad został bardzo dobrze przyjęty przez Ukraińców, za co jestem im bardzo wdzięczny.

— JEDYNKA GPC: “Schetyna zdemolował polską politykę. (…) Zdaniem Ryszarda Czarneckiego, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, taka wypowiedź to woda na młyn prorosyjskich i proniemieckich środowisk na Ukrainie. – Jest oczywiste, że słowa będą wykorzystywane do tego, aby budować niechęć wobec Polaków – podkreśla Ryszard Czarnecki i przestrzega Grzegorza Schetynę przed tym, aby „nie szedł drogą Radosława Sikorskiego”.

— JERZY HASZCZYŃSKI W RZ: BEZ POMYSŁU NA UKRAINĘ: “Najmniej przekonująco wypowiedział się Schetyna o Ukrainie. Może to skutek krytyki, którą od polityków ukraińskich i polskich usłyszał po wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. Wywołało ją zdanie: „Rozmawiać bez Polski o Ukrainie to tak, jakby w sprawach Libii, Algierii, Tunezji, Maroka rozmawiać bez Włoch, Francji, Hiszpanii”. Nie było zręczne, ale przesadą jest twierdzenie, że Schetyna traktuje Ukrainę jak ekskolonię. To jest zdanie o polityce prowadzonej wobec sąsiadów UE – jedni są bliżsi Francuzom, inni – Polakom. Niezręczne zdanie padło też we wczorajszym exposé: „Nie chcemy nowej żelaznej kurtyny – nawet przesuniętej na Bug czy Dniepr”. Dniepr przepływa przez środek Ukrainy, wypowiedź sugeruje, że Schetyna liczy się z podziałem tego kraju na dwie wielkie połowy, a ta wschodnia jest znacznie większa niż opanowana obecnie przez rosyjskich separatystów część Donbasu. Jednocześnie Schetyna – poza pomocą dla uchodźców i szkoleniami dla Ukraińców – niewiele Kijowowi obiecał, by do takiego podziału nie dopuścić. Widać, że Polska po porażce idei bezkonfliktowego przeciągnięcia Ukrainy na Zachód nie ma nowego pomysłu na ten kraj”.

— SCHETYNA POTRAKTOWAŁ UKRAINĘ JAK KOLONIĘ – pisze Fakt: “Potworna wpadla szefa dyplomacji”.

— ANDRZEJ STANKIEWICZ O EXPOSE SCHETYNY pisze w RZ: “Jednak opozycja – w przeciwieństwie do exposé Sikorskiego – zlekceważyła wystąpienie Schetyny. Ławy PiS, SLD i Twojego Ruchu świeciły pustkami”.

— PAWEŁ WROŃSKI W GW: “Exposé Sikorskiego w minionych siedmiu latach były publicystyczne i ostro polemiczne, szczególnie wobec opozycji. Apelował do PiS, aby nauczył się kochać Polskę, twierdził, że polityki zagranicznej nie da się opierać na martyrologii, wskazywał, by politycy tej partii zerwali z działaniami szkodliwymi dla kraju. Wczorajsze wystąpienie Schetyny miało bardziej techniczny charakter i obniżoną temperaturę. Zakończyło się apelem do opozycji o współpracę. Według klubu PO obszarem ponadpartyjnej współpracy mogłaby się stać sprawa Ukrainy”.

— PLATFORMA MOŻE ODZYSKAĆ RADOM – pisze Paweł Majewski w RZ: “Prawica może stracić Radom, największe z miast, w których rządzi. Dlatego właśnie tam skoncentruje się w przyszłym tygodniu wyborcza batalia. Z sondażu, który Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził na próbie 614 mieszkańców miasta, dobranych tak, by byli reprezentatywni dla ogółu mieszkańców, wynika, że w pierwszej turze na urzędującego prezydenta głosowałoby 34 proc. radomian. Drugi jest poseł PO Radosław Witkowski, którego popiera 22 proc. badanych”.

— SYMULACJA DRUGIEJ TURY W RADOMIU wg RZ: “Cztery lata temu w drugiej turze Kosztowniak pokonał kandydata PO znaczną prze- wagą głosów (60 do 40 proc.). Teraz badanie IBRiS zapowiada wyrównaną walkę. Obecnego włodarza w po- wtórnym głosowaniu poparłoby 45 proc., a Witkowskiego 42 proc. radomian. Pozostali nie mają jeszcze zdania. (…) z badań IBRiS wynika, że w ciągu dwóch miesięcy kampanii Platforma odrobiła znaczną część strat. Jeszcze we wrześniu w pierwszej turze na Kosztowniaka chciało głosować 37, a na Witkowskiego 17 proc. ankietowanych”.

— ZŁAMALI PAŁKĘ NA PIJANYM POŚLE – SE na jedynce.

— FAKT NA JEDYNCE: Policjantka ściągnęła spodnie posłowi!

— RAFAŁ ZIEMKIEWICZ O SPRAWIE WIPLERA w Fakcie: Mechanizm jak w sprawie Grzegorza Przemyka.

— MICHAŁ KARNOWSKI W FAKCIE: Jeśli taśmy są prawdziwe, to obóz władzy kłamał.

— WIDEO Z WIPLEREM NA TYDZIEŃ PRZED WYBORAMI – tytuł w GW.

— LEKCJA Z WIPLERA – pisze w GW Ewa Siedlecka: “Trudno nie zauważyć, że zaprezentowany przez tabloidy film jest materiałem promującym posła Wiplera w toku kampanii wyborczej. Dostały go albo od posła Wiplera – co jest najbardziej prawdopodobne – albo kupiły od właścicieli kamer. Jeśli mają go od posła Wiplera, to znaczy, że świadomie dają się przez niego wykorzystać w kampanii wyborczej. Jeśli kupiły od właścicieli kamer – to pokazuje, jak bardzo brak jest prawa, które nakłada na właścicieli monitoringu obowiązek ochrony nagranego materiału”.

— JESZCZE SIEDLECKA: “Bywa, że policjanci nadużywają prawa do kontroli czy zatrzymania, a także do użycia siły. Ale jedyną zgodną z prawem reakcją na to jest skarga na czynności policjantów czy doniesienie o przestępstwie – gdyby je popełnili. Niepodporządkowanie się poleceniom jest wykroczeniem, a atak – przestępstwem”.

— KONKLUZJA SIEDLECKIEJ O WIPLERZE: “Odpowiedzialność funkcjonariuszy za nadużycie władzy to zupełnie inna historia. Prawdą jest, że trudno ją wyegzekwować, a tylko promile skarg – i to poważnych, na pobicie – są w jakikolwiek sposób uwzględniane. Prawdą jest też, że wielokrotnie zwracał na to Polsce uwagę komitet stojący na straży europejskiej konwencji przeciw torturom. Ale to nie uprawnia nikogo – w tym posła – do zaprowadzania własnej sprawiedliwości i porządku”.

— TAJEMNICE POBICIA WIPLERA – pisze RZ: “Nagrania monitoringu rzucają na sprawę posła nowe światło”.

— MONIKA OLEJNIK W GW O SPRAWIE WIPLERA: “Pan poseł pewnie sądzi, że warszawiacy zlitują się nad nim, bo – jak wiadomo – policję mało kto lubi, i chyżo pobiegną do urn głosować na niego. Pan poseł jest bardzo zabawowy, zna kluby na Mazowieckiej, domaga się ożywienia Starego Miasta, bo tam wedle niego jest zbyt spokojnie. Co może zrobić prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz? Pójść na Mazowiecką, napruć się, założyć czapkę niewidkę, ponieważ jest znana, i czekać na interwencję policji. Wtedy wybory byłyby sprawiedliwe”.

— NA WYBORCZA.PL AGATA KONDZIŃSKA I AGNIESZKA KUBLIK O MACIEREWICZU W KAMPANII PIS: “Kaczyński w rozjazdach po całej Polsce, Macierewicz krąży tylko pod Warszawą. Razem się nie pokazują. Bo Macierewicz jest niewyborczy. (…) Jeździ nie dalej niż kilkadziesiąt kilometrów od stolicy. Radomsko, Marki, Konstancin-Jeziorna, Warka, Łomianki, te miejsca Macierewicz odwiedził w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Na stronach PiS o tych spotkaniach ani słowa. Zupełnie jakby Macierewicz nie był w partii PiS, ale w partii KGP”.

— WIWAT BAZAR NA PLACU KONSTYTUCJI – pisze w Stołecznej Grzegorz Piątek.

— GW O WYBORACH W SZCZECINIE: “W Szczecinie ośmiu kandydatów na prezydenta. II tura niemal pewna. W Szczecinie może być druga tura, w której z urzędującym prezydentem Piotrem Krzystkiem zmierzy się prawdopodobnie niezależna Małgorzata Jacyna-Witt albo kandydat PO Łukasz Tyszler”.

— GW O POZYCJI PO W SZCZECINIE: “Tym razem Platformie raczej nie uda się powtórzyć tak dobrego wyniku, klub PO w tej kadencji był mało aktywny. Niewiadomą są mandaty dla komitetów lokalnych. Liczą się dwa: Bezpartyjni Piotra Krzystka (obecnie ma dwa mandaty) oraz Jacyny-Witt (jeden). Teraz ich kampania jest bardziej widoczna niż cztery lata temu i mogą odebrać miejsca w radzie partiom”.

— SONDAŻ IBRIS W KRAKOWIE: MAJCHROWSKI FAWORYTEM: “Na dziewięć dni przed głosowaniem zdecydowanym faworytem wyborów prezydenckich w Krakowie jest prof. Jacek Majchrowski. Popiera go 44,1 proc. wyborców. W drugiej turze głosowania obecny prezydent Krakowa zmierzy się prawdopodobnie z kandydatem PiS dr. Markiem Lasotą (19 proc.). Na trzeciej pozycji uplasowała się kandydatka PO radna Marta Patena (12,5 proc.) http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3635930,sondaz-majchrowski-faworytem-wyborow-nie-obejdzie-sie-jednak-bez-drugiej-tury-wykresy,id,t.html

— SONDAŻ W LUBLINIE: Żuk z PO w pierwszej turze z 52,3% http://jedynki.press.pl/2014-11-07/klub.jpg

— SONDAŻ W KOSZALINIE- Kandydat PO Piotr Jedliński 50,4% http://jedynki.press.pl/2014-11-07/gkosz.jpg

— SONDAŻ W OPOLU: Kandydat niezależny z przewagą nad Jarmuziewiczem z PO, ale będzie druga tura: http://jedynki.press.pl/2014-11-07/nto.jpg

— RZ O KAMPANII W WIELKOPOLSCE: “Platforma może w Wielkopolsce tracić głosy na rzecz komitetów lokalnych, ale koalicja z PSL raczej nie jest zagrożona”.

— GW O KANDYDACIE PO NA POMORZU: “Polityk Platformy Obywatelskiej Marcin Skwierawski kandyduje obecnie na radnego Sopotu. Cztery lata temu kandydował na radnego Gdańska. Skwierawski poszedł więc na skróty – i wykorzystał swój materiał wyborczy sprzed czterech lat w obecnej kampanii, tyle że tam, gdzie wcześniej pisał „Gdańsk”, teraz wstawił „Sopot”. Wyszło zabawnie, bo można odnieść wrażenie, że radny na przykład nie do końca wie, gdzie poznał swoją żonę”.

— BĘDZIE NOWY PRAWICOWY TABLOID?: “W dziennikarskim środowisku Warszawy mówi się od kilku tygodni o nowym projekcie medialnym, który ma się pojawić na rynku w przyszłym roku, a za którym miałyby stać Skoki oraz bracia Jacek i Michał Karnowscy. Jak podał wczoraj Presserwis miałby być to tabloid o prawicowym nachyleniu, w powstawaniu którego uczestniczyć ma były redaktor naczelny „Faktu”, Grzegorz Jankowski” http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/prawicowy-tabloid-sciaga-do-redakcji-dziennikarzy-faktu-przedwyborcza-hucpa

— URODZINY OBCHODZIŁBY DZIŚ TOMASZ MERTA.

— 53 lata kończy dziś Robert Kwiatkowski. Urodziny mają także dziś: Adam Halber i Anita Błochowiak.

fot. /Michał Dukaczewski /RMF FM