— DZIŚ MIJA ROK OD ŚMIERCI TADEUSZA MAZOWIECKIEGO. W Gazecie wspomina go – jako szefa – Andrzej Brzeziecki: “Jednocześnie to wtedy, gdy „Solidarność” próbowała się porozumieć z władzą, zaprezentował pełnię swych zdolności negocjacyjnych – umiejętność wysłuchiwania, spokojnego argumentowania i czekania. Jego wzorem był rosyjski dowódca Kutuzow, który pokonał Napoleona, zwlekając z wydaniem mu bitwy i wciągając go w głąb Rosji”.

— KPRM NA TWITTERZE: “Mija 1. rocznica śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Wspominamy dziś premiera, a przede wszystkim wyjątkowego człowieka”.

— DZIŚ OTWARCIE MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH. Jak pisze GW: “- Co żydowska młodzież widziała wcześniej w Polsce? Niemieckie obozy śmierci, kropka. Teraz to się zmieni. Tutaj będzie nowy portal, od którego zaczną zwiedzać kraj – mówił wczoraj Zygmunt Rolat, darczyńca otwieranej dziś wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich”.

— 25 LAT TEMU ZAŁOŻONO ZCHN!

— 25 LAT TEMU, W DZIENNIKU TELEWIZYJNYM JOANNA SZCZEPKOWSKA WYPOWIEDZIAŁA HISTORYCZNE SŁOWA: “Proszę Państwa, czwartego czerwca osiemdziesiątego dziewiątego roku skończył się w Polsce… komunizm”. http://www.youtube.com/watch?v=JkuYYu8PL_I

— TADEUSZ IWIŃSKI kończy 70 lat.

— DZIŚ: o 11 posiedzenie rządu o ustawach okołobudżetowych, o 15 w Lublinie konferencja prasowa Jarosława Kaczyńskiego, o 18 we Wrocławiu konwencja PiS z JK.

— STRAJK NA KOLEI W POŁOWIE LISTOPADA – na jedynce DGP.

— TYTUŁ W SE NA TEMAT SMOLEŃSKICH ZARZUTÓW NA SPOTKANIU WYBORCZYM PEK: KOPACZ NIE DAŁA SIĘ ZAKRZYCZEĆ

— JACEK SASIN W KONTRWYWIADZIE RMF O KOPACZ: Ewa Kopacz ma problem ze sprawą smoleńską. W ewidentny sposób kłamała w tej sprawie. Nie wiem. Świadomie czy nieświadomie.

— SASIN O SPRAWDZANIU WYBORÓW: Będzie akcja [PiS] sprawdzania wyborów samorządowych. Ci, którzy chcieliby dopuścić się nieprawidłowości, muszą wiedzieć, że patrzymy im na ręce

— GAZETA STOŁECZNA O EKSMISJI STARUSZKI W WARSZAWIE: “W asyście policji i ochroniarzy komornik wyrzucił z domu staruszkę. Eksmitowano ją do lokalu socjalnego, w którym nie będzie w stanie skorzystać z łazienki. (…) ZGN zapewnił, że mieszkanie jest przystosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej. – Nieprawda! – mówi Joanna Szwarc, córka eksmitowanej. – W łazience są zamontowane poręcze, ale znajdują się w nieodpowiednich miejscach. Równie dobrze można by je powiesić na suficie. Przy toalecie i prysznicu są podwyższenia przekraczające te, które dopuszczają przepisy. Rzeczniczka dzielnicy przyznaje: – Nikt z urzędu nie był w tym mieszkaniu”.

— FAKT: “Korespondent, któremu odebrano akredytację, ujawnia, że pomagał wielu polskim politykom organizować wyjazdy do Rosji”. Na zdjęciu z Leszkiem Millerem. Tytuł: “Rosyjski dziennikarz złożył pocałunek śmierci”.

— DZIŚ mija tydzień od sejmowego kryzysu Sikorskiego.

— CEZARY GRABARCZYK W JNJ TVN24 O GŁOSOWANIU WS. SIKORSKIEGO: Nie ma znaczenia, kiedy będzie głosowanie, PO będzie go bronić, nie popełnił takiego błędu, aby zasłużył na odwołanie.

— GRABARCZYK DALEJ: Im szybciej odbędzie się głosowanie, tym lepiej. Premier Kopacz nie ma intencji grillowania Sikorskiego. Sprawę zamknie głosowanie w Sejmie, macie [media] jeszcze trochę czasu, aby się nad nim poznęcać.

— RAFAŁ GRUPIŃSKI W TOK FM: Premier Kopacz postępuje w bardzo zdecydowany sposób, pokazując, że prezes RM jest tylko jeden, wkrótce przejmuje też partię. Musi porządkować sprawy, które są skutkiem pewnych zaniedbań czy błędów członków partii. Myślę, że to daje dobry sygnał na zewnątrz, że nie wiemy czego premier Kopacz chce. To jest też dobry sygnał do wewnątrz.

— BOGDAN ZDROJEWSKI ZNÓW KRYTYKUJE DUTKIEWICZA – jak pisze Gazeta Wrocławska: “Europoseł PO Bogdan Zdrojewski, były prezydent Wrocławia, znów krytykuje Rafała Dutkiewicza. Tym razem Zdrojewski źle ocenia politykę miasta związaną z komunikacją. – Tramwaje, które obecnie jeżdżą po Wrocławiu, to katastrofa. To wozy z XX wieku – twierdzi były prezydent. Tą wypowiedzią Zdrojewski po dwóch miesiącach przerywa milczenie na temat pracy Dutkiewicza. Przypomnijmy, że od sierpnia miał zakaz krytykowania prezydenta wydany przez ówczesnego premiera Donalda Tuska. Dutkiewicz w zbliżających się wyborach jest bowiem popierany przez Platformę Obywatelską”.

— DUTKIEWICZ I RESZTA. NA DOLNYM ŚLĄSKU BEZ ZMIAN – Jacek Harłukowicz w GW o scenie politycznej Dolnego Śląska przed wyborami: “

— FAKT O INTRYDZE U WAŁĘSÓW: “Z jednej strony Maria Wiktoria (32 l.) – skandalizująca córka byłego prezydenta Lecha Wałęsy (71 l.) i jej mama Danuta (65 l.). Z drugiej Piotr Gulczyński (39 l.) – od lat szef Instytutu Lecha Wałęsy. W centrum: pieniądze i urażona duma. Jak ustalił Fakt, to nie Lech Wałęsa wymyślił, by Mieczysław Wachowski (63 l.) został szefem instytutu. To była intryga… jego córki!”

— JEŚLI DERA WYGRA WYBORY W OSTROWIE, ROZPADNIE SIĘ KLUB SPRAWIEDLIWEJ POLSKI – pisze w RZ Paweł Majewski: “Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że szef klubu Jarosław Gowin rozmawiał o powyborczych scenariuszach z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Ponieważ obie partie tworzą wyborczą koalicję, zależy im, by klub dalej funkcjonował. By to się stało, mieliby do niego dołączyć były poseł PO Andrzej Smirnow i były poseł PiS Jarosław Jagiełło. Ten drugi budzi jednak kontrowersje, bo w 2012 r. rozstał się z partią w złej atmosferze”.

— POSŁOWIE ZDRADZAJĄ SWOICH WYBORCÓW – pisze w RZ Tomasz Krzyżak: “Na rok przed wyborami parlamentarnymi aż kilkudziesięciu posłów zdecydowało, że pójdzie drogą Donalda Tuska. Zamierzają uciec z Sejmu i przejść do samorządu. (…) próba ucieczki z Sejmu na rok przed wyborami to nic innego jak zdrada. Może to mocne słowo, ale niestety tak jest”.

— PAWEŁ MAJEWSKI O WYBORACH DO SEJMIKU MAZOWSZA: “Wybory w największym sejmiku powinien wygrać PiS, ale przetrwanie koalicji PO–PSL nie jest zagrożone”.

— WSZYSCY SIĘ ZNAJĄ NA WSZYSTKIM – pisze w GW Katarzyna Kolenda-Zaleska: “Słucham wypowiedzi polityków na temat efektów posiedzenia Rady Europejskiej w sprawie klimatu i przecieram oczy ze zdumienia, jak wielu mamy wybitnych specjalistów od CO2, globalnego ocieplenia i energetyki. Gdzie oni byli do tej pory? Czemu się ukrywali? To, że wszyscy znają się na polityce, religii, telewizji, to już wiadomo. Ale że tak nagle wszyscy się wyspecjalizowali w klimacie, to duże zaskoczenie”.

— JESZCZE KOLENDA: “Skromność i pokora to z pewnością przymioty ludzi naprawdę wielkich. Nasi politycy mają o sobie zgoła inne mniemanie. Ale może czasem, zamiast paplać bez sensu, powinni odpowiedzieć: „W tej kwestii mam niewiele do powiedzenia. Proszę poszukać ludzi mądrzejszych ode mnie”.

— EWA SIEDLECKA W GW O USTAWIE O DOŚWIADCZENIACH NA ZWIERZĘTACH: “Posłowie pracujący nad nową ustawą dotyczącą doświadczeń na zwierzętach odrzucili poprawki polepszające los zwierząt laboratoryjnych. Obrońcy zwierząt zapowiadają protest pod Sejmem”.

— GAZOWA WOLNOŚĆ LITWY – na jedynce RZ. “Polska uniezależni się od Rosji dopiero w połowie 2015 r. Nasi sąsiedzi już to zrobili”.

— TOMASZ SIEMONIAK W SYGNAŁACH DNIA PR1 O PRZERZUCENIU ŻOŁNIERZY NA WSCHÓD: Plan jest rozłożony na długie lata, zakłada zwiększenie liczby żołnierzy, inwestycje w sprzęt i infrastrukturę, garnizony.Tytuł [depeszy AP] spowodował trochę zamieszania, bo czytelnicy mogli pomyśleć, że tysiące żołnierzy już wsiadają do pociągów.

— MIROSŁAW CZECH W GW O WYBORACH NA UKRAINIE: “W polityce ukraińskiej definitywnie skończył się czas balansowania między Zachodem a Rosją, które w istocie było krążeniem na zacieśniającej się orbicie rosyjskiej. Ukraińcy nie pozwolą politykom na kontynuowanie takiego kursu, gdyby komuś przyszła na to ochota”.

— JEDYNKA FAKTU: NFZ fałszuje długość kolejek.

— W SE o 50. urodzinach Janusza Palikota.

— NA ZAKOŃCZENIE KADENCJI PREZYDENT BARDZO HOJNY – pisze Kurier Poranny o nagrodach Truskolaskiego dla jego zastępców http://jedynki.press.pl/2014-10-28/poranny.jpg

— Urodziny: Tadeusz Iwiński, Andrzej Piłat, Krzysztof Materna.