STAN GRY I WYPOWIEDZI PORANKA

— MICHAŁ KAMIŃSKI PARTNEREM I SZEFEM BRUKSELSKIEGO BIURA PRISM- DUŻEJ MIĘDZYNARODOWEJ FIRMY PR-owskiej- piszemy na 300polityka: “Prism zaangażowana jest też w wiele kampanii wyborczych – senackich w USA oraz parlamentarnych i prezydenckich w Europie (w tym na Ukrainie) i Azji”. http://300polityka.pl/news/2014/10/13/michal-kaminski-partnerem-i-szefem-biura-w-brukseli-miedzynarodowej-firmy-pr-owskiej/

— 44 lata kończy dziś Piotr Gursztyn.

— PEK dziś na Podlasiu. Leszek Miller w Koszalinie.

— EWA KOPACZ BLIŻEJ BERLINA NIŻ KIJOWA- pisze w PTT Witold Głowacki: “Pierwsze kroki Ewy Kopacz w europejskich stolicach wskazują, że w polityce zagranicznej przyjmie ona linię ostrożnej kontynuacji. Berlin zaś pozostanie głównym partnerem Warszawy”.

— MOŻEMY SIĘ SPODZIEWAĆ ZMIĘKCZANIA POLSKIEJ LINII W SPRAWIE KIJOWA- pisze dalej w swojej analizie Witold Głowacki: “Sytuacja wygląda więc tak, że dla Angeli Merkel wetujący czy blokujący pakiet klimatyczny polscy politycy to sojusznik idealny – niezależnie od tego, czy chodzi o Donalda Tuska, czy o Ewę Kopacz. Podobnie mile widziani w Berlinie będą zaś polscy politycy, którym nie spieszy się do Kijowa. Możemy być pewni, że podczas rozmów o pakiecie klimatycznym w ramach najbliższego szczytu Unii nie usłyszymy z ust Ewy Kopacz niczego, co różniłoby ją tu od Donalda Tuska. Warto natomiast przyglądać się wszelkim jej deklaracjom w kwestiach dotyczących Wschodu i Ukrainy. Tu bowiem możemy obserwować stopniową zmianę dotychczasowych priorytetów i zmiękczenie polskiego stanowiska”.

— CZY PRAWICA MOŻE NADA LEKCEWAŻYĆ NOWĄ PREMIER, wzmocnioną dodatkowo sukcesami sportowymi?- pytał Konrad Piasecki Jacka Kurskiego w Kontrwywiadzie RMF.

— KURSKI ODPOWIADAŁ: Odradzam ten język, powinno się skupiać na twardych faktach, spektakularnych porażkach w Europie. PO przegrała wszystkie ważne dla Polski sprawy w Brukseli.

— KURSKI O KACZYŃSKIM: Dzisiaj się wyleczyliśmy z tego, że ktokolwiek inny niż Jarosław Kaczyński może być liderem prawicy. Jak się okazuje, można być młodym, przystojnym, można mieć żonę, można mieć dzieci, można mieć wiele innych umiejętności nowoczesnego obsługiwania różnych sprzętów, kart kredytowych, praw jazdy. Ale jak się nie ma charyzmy i wizji to nie będzie się liderem prawicy.

— PLATFORMA PRZEJMUJE METODY PIS- pisze w RZ Paweł Majewski: “Jarosław Kaczyński obiecuje zmiany po przejęciu władzy. Ewa Kopacz przekonuje, że one już się zaczęły.

— POTRZEBNA NAM OBYWATELSKA WARSZAWA- w Stołecznej list otwarty publikuje Andrzej Wielowieyski.

— KATASTROFA LEWICY W ŚRÓDMIEŚCIU WARSZAWY. NIE WYSTARTUJE W WYBORACH? Jak pisze Iwona Szpala w Stołecznej GW: “Komitet Andrzeja Rozenka nie zebrał wystarczającej liczby podpisów, by wystawić swoich kandydatów do rady dzielnicy Śródmieście. A Sojuszowi Lewicy Demokratycznej nie udało się zarejestrować listy w okręgu obejmującym Stare Miasto i Muranów. Tego nikt się nie spodziewał. Śródmieście przez lata uchodziło za bastion lewicy”.

— TO SZANSA DLA RUCHÓW MIEJSKICH- pisze Szpala w Stołecznej: “Krach tych dwóch list daje nieoczekiwany bonus ruchom miejskim. Do rady Śródmieścia startuje stowarzyszenie Miasto Jest Nasze z Janem Śpiewakiem na czele. To ugrupowanie ostro krytykuje rządzącą Platformę Obywatelską. Teraz będzie mu łatwiej przedstawiać się jako licząca się opozycyjna alternatywa w Śródmieściu” http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,16793024,Katastrofa_lewicy_w_Srodmiesciu__Maja_problem_z_listami.html

— STARA LEWICA SZUKA MŁODEGO RYWALA DLA KOMOROWSKIEGO- pisze w GW Agata Nowakowska: “- Partia wybierze sześć osób: trzy kobiety i trzech mężczyzn, a potem każdy, kto się zarejestruje na stronie internetowej i wpłaci datek na cel charytatywny, będzie mógł wskazać, kto jego zdaniem najbardziej się nadaje na naszego kandydata w wyborach prezydenckich – mówi Krzysztof Gawkowski, sekretarz Sojuszu. Katarzyna Piekarska z SLD uważa, że prawybory powinny mieć szerszą formułę: – To świetna okazja na wyłonienie kandydata całej lewicy, bo głosować mogliby także ludzie spoza SLD”.

— NOWAKOWSKA O POTENCJALNYCH KANDYDATACH W PRAWYBORACH SLD: “Chętkę na kandydowanie ma Ryszard Kalisz, jednak w wyborach do Parlamentu Europejskiego osiągnął słaby wynik. Nie jest już w SLD, startował w eurowyborach w koalicji z Palikotem, ale jego Dom Wszystkich Polska idzie do wyborów samorządowych z SLD. – Kandydatem może być też Wojciech Olejniczak. Przegrał eurowybory, wycofał się na chwilę z polityki, ale to wciąż obiecujący pretendent – mówi jeden z posłów SLD. Piekarska kilka tygodni temu zaproponowała kandydaturę Krystyny Łybackiej, dziś europosłanki: – Była najlepszym ministrem edukacji ostatnich 25 lat, a lewica powinna stawiać właśnie na edukację – uzasadnia”.

— LOS ŁÓDZKIEJ PLATFORMY W RĘKACH JOHNA GODSONA- pisze w RZ Paweł Majewski: “PO próbuje oczyścić pole. Z wyścigu o prezydenturę wycofał się w ostatnich dniach kandydat Twojego Ruchu Krzysztof Makowski. Z informacji „Rz” wynika, że PO chciałaby też, by ze startu zrezygnował jej były poseł John Godson. Najpierw związał się z partią Jarosława Gowina, ale został z niej usunięty po tym, jak poparł rząd Donalda Tuska. Ostatnio wysyła więcej ugodowych sygnałów do kolegów z dawnego obozu. – Dostałem propozycję od pani Zdanowskiej, bym się wycofał, ale się na nią nie zgodziłem – zapewnia Godson w rozmowie z „Rz”, dodając, że nie chce zawieść kandydatów na radnych”.

— UNIKAJĄ DEBATY Z KOPCIŃSKĄ- DALEJ MAJEWSKI O KAMPANII ZDANOWSKIEJ: “Sondaże, według naszych informacji, wywołują w PO niepokój o los drugiej tury. – Sztab przyjął strategię unikania debaty z Kopcińską – twierdzi jeden z naszych rozmówców z otoczenia Zdanowskiej. – W drugiej turze już nie da się tego uniknąć – tłumaczy polityk PO”.

— LEWICOWA POLITYK I BYŁA SENATOR ZDZISŁAWA JANOWSKA POPARŁA W ŁODZI KANDYDATKĘ PIS- pisze jeszcze Paweł Majewski: “– Postawił zaporowe warunki. Jego start od początku był obliczony na podniesienie swojej ceny. Chce wejść do Sejmu za rok, a w łódzkiej PO na to zgody nie będzie – mówi polityk PO. Godson nie kryje, że z PiS rozmawiał o poparciu Kopcińskiej w drugiej turze. – Na razie udało nam się zbudować wystarczająco szeroki front – mówi „Rz” szef łódzkich struktur PiS Marcin Mastalerek. I przypomina, że jego kandydatkę poparł prawicowy były wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski i związana z lewicą Zdzisława Janowska, jedna z liczących się kandydatek w ostatnich wyborach”.

— PSL KUSI EMIGRANTÓW- pisze w RZ Eliza Olczyk: “Jak dowiedziała się „Rz”, posłowie PSL przygotowali projekt ustawy dla przedsiębiorczych Polaków, którzy wyjechali za granicę do pracy. Ludowcy proponują emigrantom, którzy wrócą do kraju i założą własne firmy, szereg ulg i odpisów podatkowych. Warunkiem skorzystania z nich jest trzyletnia praca za granicą, a po powrocie do Polski założenie własnej firmy, w którą powracający zainwestowałby minimum 20 tys. euro i zatrudniałby cztery osoby na umowę o pracę”.

— O USTAWIE O RAJACH SZEF RCL MACIEJ BEREK w rozmowie z GW: “Nie stwierdziłem w RCL żadnego podejrzenia korupcyjnego. Ale ponieważ taki zarzut był formułowany w przestrzeni publicznej, zdecydowałem się przekazać szefowi CBA to, co zebrałem podczas wewnętrznego wyjaśniania sprawy. Poprosiłem CBA o weryfikację”.

— BEREK NA PYTANIE CZY PEK ZAŻĄDAŁA JEGO DYMISJI: “- To pozostawię między mną a panią premier”.

— RAFAŁ TRZASKOWSKI W POLITYCE PRZY KAWIE TVP1 O WIZYCIE KOPACZ W BERLINIE I SYTUACJI NA CZERWONYM DYWANIE: Ta była pierwsza wizyta, to było całkowicie naturalne. Być może lepiej byłoby to krok po kroku prześledzić, w samolocie czytaliśmy plan jak to mniej więcej ma wyglądać.

— TRZASKOWSKI O PRZYGOTOWANIACH PRZED SZCZYTEM: W czwartek i piątek jedziemy na szczyt UE-Azja. Będziemy na marginesie szczytu rozmawiać m.in. z Brytyjczykami. Jeśli się nie uda, to będziemy dawać znać, żeby tej sprawy [pakietu klimatycznego] nie było w agendzie szczytu. Staramy się wypracować kompromis, jeśli to się nie okaże możliwe, to o tym nie będziemy rozmawiać. Ale to nie znaczy, że sprawa zniknie, jak myśli opozycja. To nie jest tak, że jak powiemy “weto”, to wszyscy powiedzą, “przepraszam”. Sprawa powróci później. Te negocjacje są naprawdę bardzo trudne, zobaczymy czy nasi partnerzy będą chcieli uwzględnić nasze stanowisko.

— TRZASKOWSKI O POLITYCE UE WOBEC ROSJI: Ja nie widzę odpuszczania, może poza zapraszaniem Putina na różne spotkania, ale sankcje trzeba było wprowadzić wcześniej.

— TRZASKOWSKI O WIZYCIE KOPACZ W KIJOWIE: Po wyborach 26 października.

— MARIUSZ BŁASZCZAK W SALONIE POLITYCZNYM TRÓJKI O AUDYCIE: Przygotowujemy ten raport, gotowa jest już część ekspercka, właśnie jest uzupełniany o przykłady lokalne, np. o to jak ta polska lokalna jest likwidowana przez koalicję PO-PSL. Raport będzie zaprezentowany przed wyborami samorządowymi.

— BŁASZCZAK O USTAWIE SMOLEŃSKIEJ: Uznaliśmy, że ze względu na opór koalicji przedstawimy ten projekt w Sejmie dopiero po zdobyciu większości.

— FAKT CHWALI KLUZIK: Tak minister edukacji wyręcza szofera. Szefowa MEN siada za kółkiem sama. Taki szef to skarb.

— KLUZIK O KRYTYCE BISKUPÓW mówi w rozmowie z RZ: “Dziwi mnie też, dlaczego akurat pierwszy podręcznik, który nie powoduje wyrwy w skromnych budżetach domowych, spotyka się z taką krytyką biskupów. Nie przypominam też sobie, aby równie gorliwie przyglądali się ofercie wydawców komercyjnych”.

— JESZCZE KLUZIK: “Nie wiem, jak to rozumieć. Czy zdaniem biskupów świat stanął na głowie, bo w elementarzu pokazujemy ojca, który nie dość, że pomaga dziecku w odrabianiu lekcji, to jeszcze sprząta?”

— FAKT: ABSURDALNY POMYSŁ PLATFORMY. Będziemy pracować 6 dni w tygodniu.

— RYSZARD BUGAJ W SE O 6 DNIOWYM TYG. PRACY: “W tych warunkach dalsze uelastycznianie czasu pracy wydaje się niebezpieczne i mało skuteczne. Do tego dochodzi sprawa cywilizacyjna. Jednym z jej fundamentów jest dwudniowy odpoczynek po 5-dniowym tygodniu pracy. Jeżeli ktoś się na to porywa, to musi być albo szaleńcem, albo musi mieć bardzo ważne powody. Nie widzę takich powodów”.

— RAFAŁ GRUPIŃSKI W SYGNAŁACH DNIA PR1 O 6-DNIOWYM TYGODNIU PRACY: To jest jakaś bzdura, wystarczy przeczytać ustawę: jeśli nie ma możliwości oddania wolnego dnia za pracę w sobotę, to żeby pracodawca mógł mu zapłacić ekwiwalent za nadgodziny. To jest poprawienie prawa.

— POMNIK, KTÓRY POWINIEN STANĄĆ- pisze w PTT jej naczelny Paweł Siennicki: “Nie ma raczej większych szans, żeby pomnik stanął w piątą rocznicę katastrofy. Ale on powinien stanąć, niezależnie od okrągłych rocznic. To jest zobowiązanie całej Rzeczypospolitej do upamiętnienia swojej elity, która zginęła, reprezentując państwo polskie. Mądra władza potrafi wywiązać się z tego zobowiązania. Tym bardziej że jak dotąd historyczna waga tej tragedii była bagatelizowana”.

— DOROTA KOWALSKA O LOKALIZACJI POMNIKA pisze w PTT: “– Moim zdaniem najlepszą lokalizacją byłby plac Józefa Piłsudskiego, taka lokalizacja pogodziłaby różne osoby – zauważa Małgorzata Szmajdzińska. PiS będzie zapewne nalegać, aby pomnik stanął na Krakowskim Przedmieściu. Prof. Nałęcz w rozmowie z „Polską” stwierdził, że nie ma jeszcze precyzyjnie zaproponowanej lokalizacji. Na pewno jednak musi to być miejsce godne. A co do samego projektu… – Nie znam oczekiwań rodzin, nie wiem, jakie konkretne są ich propozycje. Ale też wydaje mi się, że naturalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłby konkurs na projekt – mówi prof. Nałęcz”.

— WYPOWIEDŹ MAŁGORZATY SZMAJDZIŃSKIEJ w tekście Doroty Kowalskiej w Polsce the Times: “– Szkoda, że ta inicjatywa ruszyła tak późno – wzdycha Małgorzata Szmajdzińska. – Byłoby dobrze, aby pomnik stanął na 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej, ale to chyba mało prawdopodobne. Zostało zbyt mało czasu – dodaje posłanka Szmajdzińska”.

— PAWEŁ WROŃSKI O HGW I POMNIKU pisze w GW: “prezydent Warszawy jeszcze niedawno mówiła, że pomnika nie chcą sami warszawiacy. Z jakich więc powodów poprze jego budowę teraz? Opinia warszawiaków się zmieniła? Widać, że prezydent chce rozwiązać problem przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi, ale może utrudnić życie kandydatce na trzecią kadencję prezydenta Warszawy w listopadowych wyborach samorządowych”.

— TOMASZ NAŁĘCZ W TOK FM O POMNIKU SMOLEŃSKIM: To nie jest tak, że prezydent sobie o tym przypomniał. Część rodzin nie angażowała się w sprawie pomnika, ta właśnie część zwróciła się [teraz] do prezydenta z listem. Prezydent nie jest dobrym adresatem by mówić o lokalizacji pomnika, o tym trzeba rozmawiać z władzami Warszawy, z konserwatorem.

— NAŁĘCZ O SONDAŻU W WARSZAWIE: To był sondaż, w którym odpowiedź na pytanie oznaczała: czy chcesz tego pomnika, który ma być ulokowany przed Pałacem Prezydenckim, czyli jak ja mówię, tego pisowskiego pomnika.

— NAŁĘCZ O PIOTRZE DUDZIE: Urzędujący prezydent na całym świecie o kandydowaniu informuje ostatni. Ja oceniam szefa “Solidarności” bardzo dobrze. Jestem o nim bardzo wysokiego zdania, wierzę w te badania, ale nie chce mi się wierzyć, aby chciał kandydować. Wejście do rzeki politycznej oznaczałoby koniec z rzeką związkową.

— GRUPIŃSKI TYPUJE 1:0 DLA POLSKI W MECZU ZE SZKOCJĄ – mówił w Sygnałach Dnia PR1.

— JEDYNKA FAKTU: Rzuciliśmy mistrzów świata na kolana!

— JEDYNKA RZ: Piłkarz to znów brzmi dumnie.

— JEDYNKA GW: SZCZĘSNY DZIEŃ.

— STADION NARODOWY ODCZAROWANY- tytuł w PTT.

— EUROPA DWÓCH PRĘDKOŚCI MOŻE SIĘ OPŁACIĆ- pisze na opiniach RZ Ryszard Bugaj: “W polskim interesie nie jest dalsze zacieśnianie integracji. Poszerzenie kompetencji Brukseli jest bowiem równoznaczne z dodatkowym pomniejszeniem katalogu kwestii rozstrzyganych w kraju w ramach systemu demokratycznego”.

— POLSKA RYNKIEM DRUGIEJ KATEGORII- pisze RZ jedynce: “Wielkie międzynarodowe koncerny często traktują nas jak Trzeci Świat. Premiery telefonów, filmów czy płyt są u nas opóźnione, a ich ceny wyższe niż na Zachodzie”.

— RZESZOWSKA GW: Wysyp młodych działaczy PiS w wyborach samorządowych

— POWRACAJĄCA OLSZTYŃSKA SEKSAFERA- pisze GW: “Teraz Małkowski wydaje się być bardziej pewny siebie. Przedstawia swój długotrwały proces jako dowód na kruchość oskarżeń. Liczy na poparcie wielu środowisk, które obłaskawiał w latach swojej prezydentury dotacjami. Także na poparcie hierarchów kościelnych, z którym ten były działacz PZPR i cenzor zawsze się świetnie dogadywał. Jednak to obecny prezydent miasta uważany jest za faworyta i tego, który może powstrzymać Małkowskiego. Problemem Grzymowicza jest jego wizerunek. Dał się poznać jako bezbarwny i dość jednowymiarowy technokrata, któremu daleko do znanych polskich liderów samorządowych. Na dodatek nie wszystkie z wielkich inwestycji idą zgodnie z harmonogramami i właśnie w okresie wyborczym główne ulice Olsztyna stały się placem budowy pod torowiska dla reaktywowanych tramwajów”.

— ŚLĄSKA GW: “”Zielone ludziki” w Katowicach? Arkadiusz Godlewski: Ktoś przewiesza plakaty PO”.

— 5 lat temu Grzegorz Schetyna, Andrzej Czuma i Mirosław Drzewiecki odeszli z pierwszego rządu Donalda Tuska. Mariusz Kamiński został odwołany z funkcji szefa CBA.