Jacek Sasin w Radiu ZET o słowach Andrzeja Halickiego o wiceministrze Królikowskiego: To była skandaliczna wypowiedź Andrzeja Halickiego, zgadzam się z listem pani Sobeckiej. Jak można domagać się odwołania ministra, tylko dlatego, że jest katolikiem, że nie wstydzi się swojej wiary, swoich poglądów. W każdym normalnym demokratycznym państwie dyskwalifikowałoby to posła Halickiego. (…) Polityka realizowana przez ten rząd jest polityką wspierania prądów światopoglądowych, które nie mają wspólnego z nauczeniem Kościoła. Np. nie odrzucanie takiej możliwości, by były zalegalizowane związki partnerskie.

O polityce rodzinnej premiera Tuska: Premier Tusk uderza w rodzinę. (…) Z takimi skutkami jak samobójstwo młodego człowieka w ostatnich dniach, a wcześniej bulwersująca sprawa zabójstw dzieci w rodzinie zastępczej w Tczewie. To jest wina Donalda Tuska, konkretnych rozwiązań prawnych, które ta koalicja przeprowadziła. (…) Może pani epatować swoim oburzeniem, ale fakty mówią same za siebie. Ustawy nie spadają z nieba. Kto przegłosował ustawę o zapobieganiu przemocy w rodzinie, która wprowadziła mechanizm odbieranie dzieci rodzinom tylko dlatego, że one są biedne. Nie dlatego, że jest przemoc i dzieci są maltretowane, ale dlatego, że rodziny są biedne i nie stać ich na utrzymanie dzieci.

Jan Bury w TOK FM o bojkocie Tesco: Premier Wielkiej Brytanii nie pierwszy raz zaczął stosować pogróżki wobec Polski. Zaatakował polską społeczność i polskie dzieci. Nie wiem, dlaczego… Może za to, że polscy lotnicy ginęli w czasie II wojny światowej nad Wielką Brytanią? Dzwonienie nic nie daje. Jeśli premier innego kraju sobie pozwala na takie wycieczki, to trzeba mu od razu powiedzieć: panie premierze Wielkiej Brytanii – to nie tak. (…) To pomysł, który mi przyszedł odruchowo gdy Cameron zaczął stosować pogróżki wobec Polski. (…) Chodziło o zwrócenie uwagi – Cameron nie tędy droga.

Andrzej Biernat w TOK FM o wiceministrze Królikowskim: W rządzie Tuska ministrowie mają dużą swobodę w doborze swoich pracowników. Nie sądzę, żeby premier ingerował, a wicepremiera będzie oceniał minister Biernacki. (…) Siłą PO zawsze było, że po lewej był Arłukowicz, a po prawej -ja bym powiedział – bardziej Raś niż Gowin. Nikomu to dotychczas nie przeszkadzało. Po incydentalnych nerwowych zachowaniach wewnętrznych wracaliśmy do współpracy.

Biernat o Schetynie: Doceniam go za spryt polityczny i za cały historię przy tworzeniu PO. Teraz przeszedł do działania pragmatycznego. To jego wybór czy będzie chciał przejść do europarlamentu.

Janusz Piechociński w Sygnałach Dnia PR1 o ustawie ws. łupków: Ja myślę, że w Sejmie zrobimy to w dwa miesiące. Jestem przekonany, że wokół tych spraw znajdziemy konsensus ponad partyjnymi podziałami, chociaż kiedy patrzyłem i brałem udział w dyskusji w sprawie wiatraków w piątek w Sejmie, to było widać, że co niektórzy uczestniczy tej debaty bardzo emocjonalnej przede wszystkim chcą potęgować problem, a nie rozwiązywać problemy.

O Kaczyńskim: Ja wyrosłem w chłopskim podwarszawskim gospodarstwie, spłacam całym swoim życiem dług wobec tego środowiska, mam liczną rodzinę, pracowałem sam bardzo ciężko i dlatego przyjmuję z wielkim bólem takie wezwania do wojny. A w tym obszarze Jarosław Kaczyński ciągle z kimś chce walczyć. To jest dramatyczne. (…) Otóż za chwilę w sobotę Jarosław Kaczyński kolejny raz po paru latach nieobecności pojedzie do miejsca dla ruchu ludowego świętego, do Wierzchosławic, i tam będzie wydawał z siebie pewnie te kolejne wojenne pienia. Proszę zwrócić uwagę, jak potęguje się konfrontacja polskiej debaty publicznej, prosta pozornie sprawa: solidna akcja pobudzania ludzi ku dobremu Jerzego Owsiaka, ile wywołuje emocji i agresji, niepotrzebnych.

Janusz Piechociński w Polityce przy kawie TVP1: Delegacja PSL do europarlamentu powinna być profesjonalna, kompletna i liczniejsza niż 4 mandaty.

Krzysztof Kwiatkowski w Salonie politycznym Trójki o systemie wsparcia rodzin i samobójstwie 16-latka: Nie mam żadnych wątpliwości, że w tej sprawie trzeba rozmawiać i poprzez rozmowę wpływać na taką refleksje sędziów. Jeżeli ja słyszę, że uzasadnieniem do podjęcia decyzji o odebraniu dziecka jest sytuacja, w której samotna matka nie radzi sobie, ale wyłącznie pod względem finansowym, bo nie pod względem sposobu wychowania dzieci, to warto takim osobom powtórzyć, ile tysięcy złotych kosztuje dziecko odebrane rodzinie (ta suma jest większa w domu dziecka, mniejsza w rodzinie zastępczej). Warto tym, którzy mają takie pomysły: zastanówcie się. Lepiej wesprzeć matkę, niż uruchamiać cały aparat administracyjny.

O kontrolach w 2014: My w sposób szczególny przyglądamy się systemowi wsparcia polskich rodzin. I to różnych rodzin, także tych gdzie jest rodzina zastępcza, funkcjonowaniu systemu pieczy zastępczej, takie kontrole są zaplanowane na ten rok. Bo 2014 będzie stał pod znakiem dwóch największych kontroli – z jednej strony kontroli przygotowania Polski do wydatkowania funduszy z nowej perspektywy budżetowej UE, a z drugiej strony wszystkim instytucjom wspierającym polską rodzinę. (…) Będziemy badać, jak państwo wspiera polską rodzinę.

Mariusz Kamiński w Kontrwywiadzie RMF FM o pośle Kaczmarku: Myślę, że powinien teraz skoncentrować się na uporządkowaniu swoich spraw osobistych i nie powodować, żeby jego życie osobiste i problemy z tym związane stały się przedmiotem debaty publicznej. (…)  Starał się być aktywny, ale ta fala, jaka zalała media związana z jego życiem osobistym nie służy jemu, ani na pewno ugrupowaniu, z którego li został wybrany. Stąd też właściwa jest jego decyzja o wystąpieniu z PiS-u. Niech ma czas na uporządkowanie swoich spraw osobistych.

O zapowiedziach Donalda Tuska ws. umów śmieciowych: Tych zapowiedzi Donalda Tuska na przestrzeni ostatnich lat było cały szereg, w większości niezrealizowanych. W tej chwili mówimy tylko o ogólnych hasłach, a te w niektórych momentach są bliskie temu co Prawo i Sprawiedliwość od wielu lat głosiło. (…) To jest po prostu naturalny postulat, to jest kwestia naszej wrażliwości społecznej i oceny tego, co się dzieje wśród ludzi. To jest więc krok w dobrym kierunku i my już w lutym przedstawimy konkretną ustawę, zobaczymy jak zareaguje Platforma i rząd – czy poprze, jesteśmy gotowi. Wtedy zobaczymy, jakie są prawdziwe decyzje polityczne Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej, czy poprą nasz projekt czy nie.

O WOŚP: Wydaje mi się, że tego typu akcji jest za mało. Dobrze, że są one również wspierane przez media. Absolutnie uważam, że jest to dobra akcja. Tego typu akcje są akcjami, które wymagają wsparcia i takiego bezpośredniego z portfela, ale również pozytywnego nagłośnienia. Niepotrzebnie Jerzy Owsiak wygłasza pewne bardzo ostre poglądy polityczne. To rzeczywiście nie buduje atmosfery sympatycznej wokół tej akcji, ale to jest inna kwestia. Należy oddzielać, czasami, Jerzego Owsiaka od tej rzeszy wolontariuszy i celu, któremu służy ta akcja.

Marek Sawicki w TVP Info: Przekazy medialne, jakoby Waldemar Pawlak uchylał się są nie do końca prawdziwe. Myślę, że źle, że nie kandyduje do PE. Doświadczenie Pawlaka i jego wiedza z pewnością przydałyby się w Parlamencie Europejskim.

O koalicji z PiS: Przy takim Jarosławie Kaczyńskim, przy Antonim Macierewiczu, który niesiony fobiami wprowadza coraz to nowe sensacje do życia politycznego, koalicja jest raczej niemożliwa.

fot. tokfm