STAN GRY: Protasiewicz szefem MSZ? Graś nie będzie rzecznikiem? RZ stawia tezę, że Tusk się może odbić, Marczuk-Pazura i Hermaszewski na listach SLD

— GAZETA WROCŁAWSKA: PROTASIEWICZ MOŻE ZOSTAĆ MINISTREM SPRAW ZAGRANICZNYCH- jak pisze Marcin Torz: „Jacek Protasiewicz, szef dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskiej, może objąć tekę ministra spraw zagranicznych. Na taką nominację wskazują wydarzenia z ostatnich miesięcy. – Jacek sam nigdzie się nie pcha, ale jeśli dostanie propozycję, to nie odmówi – słyszymy od jego bliskiego współpracownika. – Obecnie polska dyplomacja jest w dobrych rękach. Jeśli jednak okazałoby się, że minister Sikorski trafiłby na unijne stanowisko, to niczego wykluczyć nie mogę – mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Jacek Protasiewicz.”
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/1064930,jacek-protasiewicz-moze-zostac-ministrem-spraw-zagranicznych,id,t.html

— GRAŚ NOWYM SEKRETARZEM GENERALNYM, SCHETYNA POZA ZARZĄDEM PO- pisze na wprost.pl Agnieszka Burzyńska: „Jak dowiaduje się Tygodnik Wprost, Donald Tusk nie zgłosi podczas Rady Krajowej obecnego pierwszego wiceprzewodniczącego PO. Zamiast niego zgłoszona zostanie kandydatura Ewy Kopacz. Oprócz Marszałek Sejmu, szef rządu zaproponuje czterech wiceprzewodniczących: Hannę Gronkiewicz-Waltz, Bogdana Borusewicza, Cezarego Grabarczyka i Radosława Sikorskiego. Tusk wskaże również pięciu kandydatów na członków zarządu. Będą to Tomasz Siemoniak, Urszula Augustyn, Jacek Rostowski, Jadwiga Rotnicka oraz Danuta Pietraszewska.”

— BĘDZIE ZMIANA NA FUNKCJI RZECZNIKA RZĄDU?- jak pisze dalej Burzyńska: “Nowym sekretarzem generalnym partii zostanie Paweł Graś, który przestanie pełnić funkcję rzecznika rządu. Nowym rzecznikiem ma zostać osoba spoza polityki.”
http://www.wprost.pl/ar/429086/Pawel-Gras-nowym-sekretarzem-generalnym-Schetyna-poza-zarzadem-PO/

— CZY SCHETYNA ZOSTANIE W ZARZĄDZIE PO? TO MAŁO REALNE- tytuł w Gazecie Wrocławskiej.

— SCHETYNY WALKA O PRZETRWANIE- jak pisze dolnośląska Gazeta Wyborcza: “Jeśli za probierz nastrojów w partii brać wypowiedzi jej obecnych liderów, raczej nie ma co liczyć na fotel wiceprzewodniczącego. Nie tylko pierwszego, ale żadnego. Zresztą to byłoby wbrew jakiejkolwiek logice: po co było Schetynę tak osłabiać, by ostatecznie uratować mu stanowisko w prezydium partii?”

— PO PRZEGRANYCH WYBORACH SCHETYNA MOŻE BYĆ KANDYDATEM NA ODNOWICIELA PARTII- pisze dalej wrocławska GW: “Pierwsza może się trafić szybko, już po przyszłorocznych wyborach – europejskich i tych do samorządu. Jeśli Platforma je przegra, pozycja Tuska się zachwieje. A Schetyna będzie naturalnym kandydatem na odnowiciela partii. Jeśli zaś trzeba będzie czekać dłużej, to co za problem? W tym roku skończył 50 lat. Dla polityka to wiek co najwyżej średni. A po ostatnich wydarzeniach motywacji z pewnością mu nie zabraknie. Wszak ogłosił już za Miłoszem, że „spisane będą czyny i rozmowy”.
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,15134865,Schetyny_walka_o_przetrwanie__Przed_wyborami_wladz.html

— RZEŹNIA TUSKA- pisze na swoim blogu Janusz Palikot: “Dziś Donald Tusk poderżnie gardło Grzegorzowi Schetynie. To koniec pewnej epoki. I jak zawsze oznacza początek nowej. Ta nowa epoka oznacza, że trzeba być jeszcze bardziej za, a nawet przeciw żeby dać radę! Taki w gruncie rzeczy jest sens zmiany. A zatem nic się nie zmieni!
Niestety!”

— ANDRZEJ HALICKI NA TWITTERZE: “Wrocław – Warszawa – wspólna sprawa :)”

— TUSK. JESIEŃ ŁEZ KRÓLA LWA- jak pisze w RZ Oskar Górzyński: “Tusk w Pułtusku, Barbórka z Bieńkowską… Nowa ofensywa PR szefa rządu bywa wyszydzana, ale jego urok nadal może działać na wyborców.”

— CZY PREMIER POPŁYNIE POD PRĄD?- pyta w RZ Tomasz Krzyżak: “ Eksperci od marketingu twierdzą, że ogłaszanie śmierci szefa rządu jest przedwczesne. Dotychczas wiele razy udowodnił bowiem, że potrafi wyjść z opresji. To prawda. Patrząc jednak na obecne działania premiera można odnieść wrażenie, że uchodzący jeszcze do niedawna za mistrza PR polityk stracił swój impet i dziś zachowuje się trochę jak słoń w składzie porcelany. W którąkolwiek stronę się ruszy, to coś potłucze. Pewną pociechą dla Donalda Tuska może być fakt, że nie jest osamotniony. Angela Merkel na kilka miesięcy przed wyborami w Niemczech też miała rekordowo niskie poparcie, a jednak udało się jej zostać kanclerzem po raz trzeci. Czy Tusk również popłynie pod prąd?”

— SUPER EXPRESS NA JEDYNCE BIJE W MAŁGORZATĘ TUSK: “ŻYJE W LUKSUSIE A NARZEKA NA RACHUNKI. Żona premiera ma wszystko. I nic nie wie o prawdziwym życiu.” oraz na dwójce: “Ma wszystko a marudzi, że jej zimno”

— HERMASZEWSKI I MARCZUK-PAZURA NA LISTACH SLD- jak pisze Agata Nowakowska w Gazecie: “Celebrytka Weronika Marczuk i kosmonauta Mirosław Hermaszewski wystartują z list SLD do Parlamentu Europejskiego. Aktor Daniel Olbrychski odmówił. Były premier Włodzimierz Cimoszewicz ciągle nie podjął decyzji. Sojusz przedstawi swoje listy 25 stycznia, będzie na nich 130 nazwisk, po połowie kobiet i mężczyzn.
Marczuk kandyduje w Łodzi, Hermaszewski na Mazowszu. Wystartują też wszyscy dzisiejsi europosłowie Sojuszu. Ważą się losy Joanny Senyszyn – o jedynkę w Krakowie rywalizuje z politykiem SLD Andrzejem Szejną.”

— POLSKA: KURS NA ZMIANĘ – tak wygląda sala, gdzie dziś odbędzie się konwencja SLD https://www.facebook.com/photo.php?fbid=780689521957229&set=a.513194562040061.134378.100000485649407&type=1&theater

— TEN WEEKEND JEST ZAPOWIEDZIĄ PRZYSZŁEGO SEZONU POLITYCZNEGO- piszemy an 300: http://300polityka.pl/news/2013/12/13/ten-weekend-jest-zapowiedzia-przyszlego-sezonu-politycznego/

— TYTUŁ W GW: NIEMRAWY MARSZ PIS. Jak pisze Agata Kondzińska: “W taki oto sposób Jarosław Kaczyński tłumaczy sobie i swoim zwolennikom niepowodzenia PiS w polityce: – Dzisiaj mamy terror poprawności wewnątrzpolskiej, która każe być po stronie PO albo SLD, a jak ktoś jest po naszej stronie, spotyka go ostracyzm i represje.”

— ŁUKASZ WARZECHA O BILIONIE pisze w Fakcie: “Suma zrobiła na wszystkich wielkie wrażenie. Zwłaszcza na nowym rzeczniku PiS Andrzeju Dudzie, który w licznych mediach musiał dokonywać egzegezy słów swojego szefa i kombinować, skąd by tu ten bilion wytrzasnąć. Szczęśliwie bilionowa zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego padła w Pszczynie. Spotkanie z prezesem PiS w tej pięknej miejscowości odbywało się w tym samym czasie, gdy w Warszawie trwała konwencja założycielska Polski Razem Jarosława Gowina i to ona przykryła częściowo rewelacje finansowo-matematyczne Kaczyńskiego. I jak tu zaprzeczyć, że jeden Jarek trzyma z drugim?”

— MAMY DZIŚ TRZY POLSKI- mówi w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ prof. Edmund Wnuk-Lipiński: “Mamy trzy Polski. Nie hierarchizując, pierwsza Polska to Polska zainteresowana sprawami publicznymi, której obywatele zachowują się w swoich rolach racjonalnie. Druga Polska to Polska również zainteresowana sprawami publicznymi, ale zachowująca się w swoich rolach obywatelskich raczej jak sekta, organizacja quasi-religijna. Trzecia Polska nie korzysta z postaw obywatelskich i w ogóle nie jest zainteresowana życiem publicznym, jest zagłębiona w życiu prywatnym.”

— DONALD TUSK SIĘ SIĘ GDZIEŚ POGUBIŁ. Ulotnił się gdzieś słynny pragmatyzm premiera- mówi w RZ Wnuk-Lipiński: “Trzecia kadencja rządów PO coraz mniej prawdopodobna”.

— GOWIN BĘDZIE MUSIAŁ ZMIERZYĆ SIĘ Z PIS- mówi w RZ Wnuk: “Wyborca PO nie wyjdzie z poczekalni, żeby zagłosować na partię Gowina. Kaczyński z Gowinem walczą o tego samego wyborcę”.

— AGATA NOWAKOWSKA W GW O EUROPIE PLUS: “A na horyzoncie nowe kłopoty. Przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego Europa Plus powinna wskazać swojego kandydata na szefa Komisji Europejskiej. – SLD popiera Martina Schulza, a Europa Plus chce poprzeć lidera frakcji liberałów Guy Verhofstadta. Ciekawe, jak to strawi Aleksander Kwaśniewski? Moim zdaniem z tego powodu cała inicjatywa Europa Plus może się za chwilę rozpaść – spekuluje jeden z polityków SLD.”

— EUROPA PLUS NIE CHCE JUŻ PALIKOTA- jak pisze Nowakowska: “Na najbliższym spotkaniu z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim lider SdPl Wojciech Filemonowicz zaapeluje do Janusza Palikota, aby… opuścił Europę Plus. Inni działacze liczą, że taki wniosek podziała wychowawczo. W poniedziałek w siedzibie fundacji Kwaśniewskiego zbiera się komitet polityczny Europy Plus.”

— JANUSZ LEWANDOWSKI W ROZMOWIE Z GW: “Prawdziwy liberał nie godzi się na rynek pozbawiony przejrzystych reguł. Gotów jest natomiast cierpliwie znosić intelektualne wybrzydzanie na kapitalizm, bo na to chyba nie ma sposobu. Niesmak klerków towarzyszy gospodarce rynkowej od momentu jej narodzin. Tyle że wcześniej zbrzydzenie łączyło się z utopijnymi projektami. Doświadczenia XX wieku sprawiły, że dziś pozostał niesmak – bez utopii.”

— NARODOWCY ZAKŁÓCILI WIECZÓR PAMIĘCI TADEUSZA MAZOWIECKIEGO WE WROCŁAWIU- pisze Gazeta Wrocławska online: “Narodowcy zakłócili wieczór pamięci zmarłego premiera Tadeusza Mazowieckiego organizowany 13 grudnia przez Klub „Tygodnika Powszechnego” we Wrocławiu na Uniwersytecie Wrocławskim.”

— RZĄD UCHYLA SIĘ OD POLITYKI ZDROWOTNEJ, SZPITALE JAK FABRYKI- pisze w GW Elżbieta Cichocka: “Brak polityki zdrowotnej zaowocował nierównym dostępem do leczenia. W województwie opolskim do endokrynologa czeka się 169 dni, a w lubelskim trzy razy krócej. Do okulisty mieszkaniec kujawsko-pomorskiego musi czekać dwa miesiące, choć w podlaskim pacjenci przyjmowani są na bieżąco. Na rehabilitację po urazie trzeba czekać pół roku. Pacjent musi zatem zapisać się na nią długo przed złamaniem ręki. Absurdy i utrudnienia stają się prawdziwą zmorą pacjentów. Ale ministrowi zdrowia wniosek o odwołanie tym razem też nie zaszkodzi. Polityka zdrowotna to obowiązek całego rządu. Skoro rząd się od niej uchyla, to minister Arłukowicz wypełnia obowiązki w sposób dla rządu wygodny. Choć wypełnia je źle.”

— KOMERCJALIZACJA GROZI TYM, ŻE SZPITALE UPODOBNIĄ SIĘ DO FABRYK- pisze dalej Cichocka: “Tyle że w efekcie powstają bez ładu i składu nowe placówki, które wydzierają pieniądze już istniejącym. Wiceminister przekonuje, że szpital to nie fabryka gwoździ, ale obecna przyspieszona komercjalizacja na tym ułomnym rynku grozi właśnie tym, że szpitale upodobnią się do fabryk. „Gdy coraz więcej szpitali przekształca się w spółki kapitałowe, niektóre mogą podejmować działania zmierzające do udzielania jedynie opłacalnych świadczeń, niezależnie od potrzeb ludności” – obawia się NIK. To już się dzieje. Ograniczane są oddziały deficytowe, rozbudowują się te przynoszące dochód. A pacjenci stają się zbiorem procedur, którym udziela się świadczeń, zamiast ich leczyć.”

— KOLEGA MINISTRA POPIERA MORZE WODY NA KASPROWYM- pisze GW: “Po artykule „Gazety” o pomyśle nowego ministra sportu Andrzeja Biernata, by dośnieżać Kasprowy Wierch, poseł PO Ireneusz Raś, szef sejmowej komisji sportu i dobry znajomy ministra, zamówił ekspertyzę na ten temat.”

— NAJLEPSZE, CO ZNALEŹLIŚMY W INTERNECIE- SERWIS POLSKIEGO RADIA O STANIE WOJENNYM: http://www.polskieradio.pl/101/

— STAN GRY WITA NA ŚWIECIE Antoniego Dowgielewicza!

— URODZINY: Joanna Kluzik-Rostkowska, Michał Szczerba

— URODZINY JUTRO: Stanisław Szuszkiewicz, Jerzy Dziewulski, Agnieszka Odorowicz, Jagna Marczułajtis

Pozostałe z : Stan gry

STAN GRY: Zaremba: Część obozu rządowego próbuje kokietować radykałów, Mucha o stosunku PiS do referendum: Jak słyszeliśmy ostatnio vox populi, vox Dei, Obajtek o projektach wzmacniania bezpieczeństwa

— WIĘKSZA SPRZEDAŻ I REKORDOWY RYNEK DETALICZNY – prezes Orlenu Daniel Obajtek o wynikach firmy: “Biorąc pod uwagę warunki makroekonomiczne w I kwartale, Grupa ORLEN wypracowała bardzo dobre wyniki, Koncern wchodzi więc w kolejny kwartał utrzymując silną pozycję finansową. Jesteśmy gotowi do realizacji intencji zadeklarowanych Ministerstwu Energii w sprawie Grupy LOTOS Czytaj więcej →

Polityczna ramówka czwartkowego poranka: Ziobro, Szydło, Lubnauer, Mucha, Rosa, Gryglas, Dworczyk, Jakubowska, Siemoniak i Kamiński

7:10 Leszek Miller – PR24 7:15 Paweł Mucha – Sygnały dnia PR1 7:20 Joanna Scheuring-Wielgus – Poranek TOK FM 7:30 Katarzyna Lubnauer – Jeden na jeden TVN24 7:37 Ryszard Czarnecki – 24 pytania w PR24 7:40 Izabela Leszczyna – Poranek TOK FM 7:40 Zbigniew Ziobro – Sygnały dnia PR1 8:02 Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Suski: Ja słyszałem od PO, że “piniendzy” nie ma, Wydarzenia o Szydło: Wielka nieobecna, Wiadomości: Przed Sejmem zwolennicy aborcji i uczestnicy antyrządowych manifestacji

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Łapiński: Przyjdzie taki moment, kiedy pan prezydent porozmawia z panem prezesem o referendum Łapiński: Prezydent będzie przekonywał każdego senatora. Każdy obywatel będzie mógł sprawdzić, jak głosowali ws. referendum Rząd jutro o Centralnym Porcie Komunikacyjnym Ziobro: Nie wydawali apeli, nie protestowali, gdy ich koledzy z Platformy przejmowali kontrolę Czytaj więcej →

STAN GRY: wPolityce: Czy ministerstwo kultury będzie wspierać stanowisko Berlina ws podatku od linków? Fakt o kierowcy Glińskiego, Karnowski: Opozycja naiwnie testuje wariant socjalny

— PREZYDENT W PONIEDZIAŁEK PONAD DWIE GODZINY ROZMAWIAŁ Z MINISTER RAFALSKĄ – NEWS 300: http://300polityka.pl/news/2018/04/25/news-300-prezydent-w-poniedzialek-ponad-dwie-godziny-rozmawial-z-rafalska/ — 300LIVE: ROZMOWY MINISTRÓW Z PROTESTUJĄCYMI:http://300polityka.pl/live/2018/04/25/ — NIEMCY IDĄ PO JESZCZE WIĘKSZĄ DOMINACJĘ NA RYNKU MEDIÓW A RZĄD IM PRZYKLASKUJE – WPOLITYCE: “Sam koncern Springera jest niesłychanie aktywny w lobbowaniu na rzecz korzystnych dla siebie Czytaj więcej →