Tabloidy na jedynkach o arogancji Gronkiewicz-Waltz, PiS na czele w kolejnym sondażu, Posłanka PO o pochoeniach niesionych przeciwko ludziom

— SUPER EXPRESS NA JEDYNCE O HGW: „Skąpiradło! Narobiła wstydu za 5 zł!”

— FAKT NA JEDYNCE: “GRONKIEWICZ-WALTZ POŻAŁOWAŁA 5 ZŁ NA BILET! TOTALNA AROGANCJA WŁADZY”

— SONDAŻ MILLWARD BROWN: PiS 30 (+3), PO 26 (-5), SLD 13 (+3), Ruch Palikota 10 (+5), PSL 5 (+1), Kongres Nowej Prawicy JKM 5 (+2), Solidarna Polska 2, PJN 1. Badanie zrealizowano 28-29.05, próba 1001

— SONDAŻ WS HANDLU W NIEDZIELĘ: 30% ZA ZAKAZEM, RACZEJ ZA 17%, 30% PRZECIW, RACZEJ PRZECIW 17%.

— FRAGMENT ROZMOWY NACZELNEGO GAZETY WYBORCZEJ JAROSŁAWA KURSKIEGO Z PREZYDENTEM KOMOROWSKIM:
„- W Polsce wzbiera brunatna fala. Białystok, Wrocław, bojówki na wykładach Środy, Hartmana, Michnika, seanse nienawiści na Krakowskim Przedmieściu. To przestaje być margines.
– Tak, ale Polska nie jest wyjątkiem. Na Węgrzech jest Jobbik, we Francji partia Le Pen, w Finlandii partia prawdziwych Finów, w Holandii antyimigrancka partia Wildersa. U nas dostrzegam niebezpieczną mieszaninę populizmu i nacjonalizmu, ale na szczęście daleko nam jeszcze do ultrasów z niektórych krajów starej, dojrzałej demokracji.”

— PREZYDENT W GW O WEJŚCIU DO STREFY EURO: “Przeszkodą we wstąpieniu do strefy euro oprócz zapisów polskiej konstytucji jest niepewność co do przyszłości strefy. Zgadzamy się wszyscy, że przyjęcie euro wzmocniłoby polską pozycję polityczną. Chodzi jednak o to, by mieć pewność, że jednocześnie nasza gospodarka się wzmocni, a nie osłabi. W tej sprawie ekonomiści toczą dziś spór. (…) Nie musimy wybierać między silną pozycją w UE a silną gospodarką. Musimy mieć jedno i drugie. Musimy dobrze wybrać termin wejścia do strefy euro, gdy zostanie ona uzdrowiona. Ale już dzisiaj trzeba wypełniać wszystkie kryteria z Maastricht, abyśmy mogli w ogóle rozważać członkostwo w strefie. Już teraz możemy zabiegać o jakąś formę stowarzyszenia ze strefą euro. Przecież Polska dysponuje poważnym potencjałem i ma w sobie europejski entuzjazm. O takim rozwiązaniu jest już w Europie głośno. Rozmawiałem o tym ostatnio z prezydentem Francji François Hollande’em. To właściwy kierunek. Ponadto należy zbudować poparcie Polaków w sprawie wejścia Polski do strefy euro, aby wchodząc do niej, czuli się bezpiecznie.”

— SUPER EXPRESS O NOWYM MIESZKANIU MICHAŁA TUSKA: „4 pokoje, przy tej samej ulicy trzeba było zapłacić 770 tys. zł. Za bardzo podobne – 4 pokoje, z kominkiem, blisko stumetrowe – 780 tys. zł. A za 137 metrów (4 pokoje) kilkaset metrów dalej trzeba byłoby zapłacić 680 tys. zł. Rzadko kiedy cena schodzi poniżej 500 tys. zł. Z takim szczęściem do interesów syn premiera powinien chyba zacząć grać w lotka!”

— ZA RZĄDÓW PO WOLNOŚC WS OBYCZAJOWYCH SIĘ SKURCZYŁA- pisze Ewa Siedlecka w GW: “Przez sześć lat rządów Platformy wolność w tzw. sprawach obyczajowych się skurczyła. Polska cofnęła się w rozwiązaniu problemu związków partnerskich czy zapłodnienia in vitro. W zeszłej kadencji Sejm pracował nad projektami ustaw w tych sprawach. W tej – wszystkie odrzucił. Rządzących terroryzuje „sumienie” polityków konserwatywnego skrzydła. Przedkładają je oni nad problemy społeczne, nad godne życie sporej części obywateli. To nie dobro rządzonych, ale siebie i swoje sumienie dopieszczają, obnoszą, afirmują. Staliśmy się ich sumienia zakładnikami.”

— DALEJ SIEDLECKA W GW: “Dowartościowujący swoje sumienia posłowie i ministrowie mają udział – przez słowa, czyny i zaniechania – w ksenofobii, nietolerancji i wykluczeniu. Wybierają sobie – jak na niedawnej konferencji posłowie Godson i Gowin – część społeczeństwa wartą ich zachodu: „zwykłych ludzi” – czytaj: nie pedałów czy inne dziwolągi. I warte zainteresowania tematy: „wolność gospodarczą”, a nie związki partnerskie. Odpowiedzialni są jednak za całe społeczeństwo i za wszystkie jego problemy. Jeśli sumienie im w tym przeszkadza, to powinni wycofać się z polityki albo zrewidować sumienie. Nie mają prawa używać nas jako narzędzi własnego zbawienia.”

— PROF. RYSZARD LEGUTKO, EUROPOESEŁ PIS ZW ROZMOWIE Z ELIZĄ OLCZYK W RZ: „arosław Kaczyński kilkakrotnie mówił, że interesuje go funkcja premiera, więc pewnie o prezydenturę nie będzie się ubiegał. (…) Wydaje mi się (…) mało prawdopodobne, żeby Jarosław Kaczyński, budując od lat program naprawy państwa, w ostatniej chwili zrezygnował z jego realizacji i wycofał się do Pałacu Prezydenckiego.”

— PAWEŁ PISKORSKI W ROZMOWIE Z SUPER EXPRESSEM O SCHETYNIE: “Grzegorz Schetyna przez długi czas był egzekutorem wyroków, które wydawał Donald Tusk – był jego prawą ręką w usuwaniu niewygodnych ludzi z PO. Ani nie ma czystego sumienia, ani nie powinien mieć złudzeń, że skoro Tusk teraz wydał wyrok na niego, to zmieni zdanie. Widocznie jednak ma takowe złudzenia, bo wygłasza te wiernopoddańcze teksty. A przecież wie, że jego szef jest osobą bardzo pamiętliwą i zaciętą. Poza tym Tusk jest inteligentny i zdaje sobie sprawę, że w końcu nastanie kres jego epoki. Nie widzi w roli swojego następcy Schetyny, więc nie ma po co się z nim dogadywać.”

— JESZCZE PISKORSKI O PO: “W PO trwa wojna wyniszczająca. Gdy tylko się pojawi jakaś kandydatura, to natychmiast druga strona daje przecieki do mediów, ujawnia kompromitujące rzeczy. Z kolei inne kandydatury odpadają w sposób naturalny, np. Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ze względu na jej – mówiąc delikatnie – bardzo skromne sukcesy w Warszawie i bardzo prawdopodobne odwołanie ze stanowiska w wyniku referendum nie jest dobrym kandydatem na następcę. Zatem kto jeszcze? Ewa Kopacz? No, być może. Jednak ona z kolei jest oceniana jako słaby minister. Choć na bezrybiu i rak ryba.”

— PROF. JAROSŁAW FLIS W SE O RELACJACH W PO: “Wiadomo też, że Donald Tusk jest dość chwiejny – raz ma przypływy złości, a kiedy indziej jest do rany przyłóż. Schetyna być może liczy na to, że trafi na dobre dni Tuska, który być może zechce wrócić do czasów, kiedy wszyscy go kochali i występował w roli rozjemcy różnych frakcji.”

— PROF. KRYSTYNA PAWŁOWICZ NA PYTANIE ELIZY OLCZYK W RZ CZY JEJ WYPOWIEDZI SZKODZĄ PIS: “Różnie można to oceniać. Wiem, że PiS walczy o środek sceny politycznej, nie o skrzydła. I gdy pojawia się osoba taka jak ja, która wypowiada się w sposób barwny i stawia sprawy dwubiegunowo, to może to być pewien problem dla partii. Ale potrafię wyciągać wnioski z takich sytuacji. Nie jestem w Sejmie w swoim imieniu, tylko mojej grupy politycznej. Chcę, żeby PiS jako projekt polityczny zwyciężyło, dlatego postaram się powściągnąć język w Sejmie. Na pewno nigdy już nie pójdę do TVN. W Telewizji Trwam, Telewizji Republika czy w TV Niezależna można więcej powiedzieć. A o elektorat centrowy niech walczą koledzy, którzy są bardziej obyci medialnie i łatwo jest im ukryć emocje.”

— POSEŁ PAWŁOWICZ NA PYTANIE OLCZYK JAK TRAFIŁA DO POLITYKI: “Właściwie to zostałam do tego zmuszona przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Myśmy się kiedyś kolegowały. To ja ją zarekomendowałam Leszkowi Falandyszowi, gdy Lech Wałęsa szukał kandydata na prezesa NBP spoza Unii Demokratycznej. Dzięki mnie dostała tę funkcję. U mnie w domu robiła sobie kampanię. A gdy po 12 latach wróciła na wydział prawa, uznała, że moje poglądy jej nie odpowiadają, i jako kierownik zakładu po kolei odbierała mi wykłady, ćwiczenia, aż wreszcie zostałam z jedną grupą seminaryjną. Tak mi się odwdzięczyła. Akurat wtedy prezes Kaczyński zaproponował mi kandydowanie do Sejmu. I dobrze się stało, ponieważ czuję się tu jak ryba w wodzie. Tylko muszę uważać, żeby nie wpadać w medialne zasadzki.”

— PROF. PAWŁOWICZ NA PYTANIE CZY POLSKA POWINNA BYĆ W UE: “W obecnym kształcie nie przynosi nam to nic dobrego. Zniszczyła tylko nasz język prawa. Weźmy pojęcie wolności gospodarczej, które jest fundamentalne. Unia zupełnie go nie respektuje. Jest gorsza od komunizmu, wszystko chce kontrolować, ma policzoną każdą krowę, kozę i kurę. Nawet cukier w spiżarce zważy. To jest system totalny, w którym uczestniczymy za względnie niewielkie pieniądze pomocowe. Tyle że to nie jest żadna pomoc, tylko pułapka kredytowa, o czym się przekonała Grecja, która najpierw wydawała unijne pieniądze, a dziś ma długi do spłacenia. Jestem z gruntu przeciwna Unii. Czekam i modlę się, żeby to się po prostu samo rozwaliło.”

— OSTATNIE ZDANIE PAWŁOWICZ W ROZMOWIE OLCZYK: “Uważam zresztą, że Polski już nie ma. Polacy są wykorzeniani, niszczony jest polski Kościół. Została tylko nazwa.”

— FRAGMENT ROZMOWY ROBERTA MAZURKA Z LIGIĄ KRAJEWSKĄ, POSŁANKĄ PO (PLUS MINUS RZ):
[MAZUREK}- Mam przed sobą program PiS, który obiecuje wielką modernizację Polski: 50 nowych mostów…
-[KRAJEWSKA]… A trzy miliony mieszkań też dołoży? I jeszcze prezes obiecał, że urodzi się 200 tysięcy dzieci. Te wszystkie obietnice są na takim poziomie, że brakuje słów. To kpiny z ludzi!
-[MAZUREK]… Na samej Wiśle powstanie 15 mostów.
-[KRAJEWSKA](śmiech) I gdzie oni je wszystkie postawią?
-Zmodernizują 11 lotnisk, wybudują dziewięć nowych…
-A może od razu 49 lotnisk? W każdym byłym mieście wojewódzkim po jednym.
– … Powstaną między innymi lotniska w Olsztynie i Białymstoku.
– Jakie uzasadnienie ekonomiczne ma port lotniczy w Olsztynie i Białymstoku? I proszę mi powiedzieć, jak oni chcą te wszystkie lotniska utrzymać, z czego je zbudować?
– „Środki będą pochodzić z budżetu (32 proc.), pieniędzy unijnych
(39 proc.) i kapitału prywatnego
w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (29 proc.)”.
– Życzę PiS powodzenia w realizacji tych cudów, ale to się nie nadaje do poważnej rozmowy.
-Dlaczego?
– Bo to zupełnie nierealne pomysły. Czyste chciejstwo. Człowiek składający takie obietnice okłamuje Polaków!
– Ten człowiek to Donald Tusk.
– Słucham?
– Zanim pani powie za dużo i napyta sobie biedy, przyznam się do manipulacji. Cytowałem „Narodowy program wielkiej budowy” Platformy Obywatelskiej z 2007 roku.
– No tak… (cisza). Przyzna pan, że w odniesieniu do PiS te plany brzmią bardzo nierealnie, a dokument, na który się pan powołuje, prezentował całość, czyli projekty i sposób ich finansowania. Tym różnimy się od PiS. Poza tym powstał w innej sytuacji gospodarczej.”

— INNY FRAGMENT ROZMOWY MAZURKA Z POSŁANKĄ PO:
– Bardzo źle pani oceniała marsze z pochodniami.
– Tak, zupełnie nie rozumiem tego chodzenia z pochodniami, tak jak nie rozumiem, czemu przed Pałacem Prezydenckim ciągle składa się znicze i wieńce. Dlaczego tam? Przecież tam nikt nie zginął!
– A jak składano przed ambasadą Japonii czy Rosji, to Straż Zniczowa nie protestowała, choć tam też nikt nie zginął.
– Ale to było co innego! To było w ramach solidarności z ofiarami katastrof. Przypominam, że po katastrofie smoleńskiej byliśmy wszyscy zjednoczeni i przed pałacem paliły się znicze.
– Wróćmy do tych pochodni…
– Mnie się to nie podoba.
– A marsze Platformy z pochodniami się pani podobały?
– Platforma maszerowała z pochodniami? Jest pan tego pewien?! Kiedy?
– Kilka lat temu.
– Ja tego nie widziałam. Nie podobają mi się marsze narodowców z pochodniami.
– Proszę, tu ma pani zdjęcie. Rok 2004: narodowcy Iwona Śledzińska i Cezary Grabarczyk, wielki transparent z napisem „Platforma Obywatelska”, pochodnie…
– No rzeczywiście… Ale to był marsz proeuropejski, a pochodnie mogą być też niesione przeciwko ludziom…”

— FRAGMENT ROZMOWY JACKA NIZINKIEWICZA Z PAPCIEM CHMIELEM, TWÓRCĄ KOMIKSÓW TYTUS, ROMEK I ATOMEK:
“- Ale podobno Papcio wspiera PiS i był nawet w honorowym komitecie wsparcia partii Jarosława Kaczyńskiego?
– Dzisiaj nie popieram żadnej partii politycznej. Informacje o moich kontaktach z PiS wzięły się stąd, że jako były uczestnik Powstania Warszawskiego żywiłem wdzięczność do Lecha Kaczyńskiego za budowę Muzeum Powstania Warszawskiego. Narysowałem Lechowi Kaczyńskiemu rysunki, popierając go w wyborach na prezydenta Warszawy. Również Marcie Kaczyńskiej podarowałem obrazek. Córka Lecha Kaczyńskiego w dzieciństwie miała pieska, szkockiego czarnego teriera, którego nazwała Tytus. Narysowałem pani Kaczyńskiej jej psa tańczącego z Tytusem de Zoo.”

— URODZINY DZISIAJ: Ewa Wolak (posłanka PO), Anita Czupryn (Polska The Times), Kamila Baranowska (Do Rzeczy), Grzegorz Pietruczuk (SLD),

— URODZINY JUTRO: Sławomir Jastrzębowski (naczelny SE)