— PREMIER WYBRAŁ WARIANT KONFRONTACYJNY- pisze w Gazecie Renata Grochal: „Według kilku rozmówców do partyjnej konwencji 29 czerwca (wprowadzi bezpośrednie wybory szefa partii) premier będzie analizował, czy opłaca mu się porozumienie ze Schetyną. Powrót do funkcji sekretarza generalnego oznaczałby, że Schetyna nie wystartuje na szefa PO, a wybory przebiegną w spokojnej atmosferze. – Pytanie, czy premier byłby w stanie uwierzyć, że Schetyna nie wykorzysta funkcji sekretarza generalnego przeciwko niemu – mówi jeden z ludzi szefa rządu. Dodaje, że powrót do tandemu Tusk – Schetyna wydaje się mało realny. Na razie premier wybrał scenariusz konfrontacyjny. W wyborach władz Platformy postanowił zagrać o pełną stawkę – będzie chciał zmarginalizować Schetynę, wycinając jego ludzi w powiatach i regionach. Dlatego proponuje, by władze w terenie zostały wybrane dopiero po wyborze nowego przewodniczącego, aby to od niego zależał ich skład.”

— SCHETYNA MOŻE PRÓBOWAĆ ZERWAĆ ZJAZD PO- pisze Grochal: “Schetyna chce ogłosić, czy startuje w wyborach, dopiero po czerwcowej konwencji. W PO nie brakuje głosów, że jeśli zasady wyborów nie będą dla niego korzystne, może próbować nawet zerwać zjazd, by opóźnić wybory i zyskać czas na wewnętrzną kampanię. Nowy szef PO ma być wybrany latem.”

— JESTEM GOTOWY WSPIERAĆ PiS- mówi Jacek Żalek w rozmowie z Super Expressem: „Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość będzie siłą, która będzie zdolna udźwignąć ciężar koniecznych zmian, to jestem gotów takie wsparcie w realizacji tych rozwiązań popierać i przyjmować. Natomiast przesądzanie dziś o przynależności partyjnej, kiedy jestem członkiem PO i jestem za nią odpowiedzialny, byłoby przedwczesne i byłoby przejawem kierowania się partykularnym interesem. To nie licuje z poczuciem odpowiedzialności.”

— JACEK ŻAKOWSKI O PO W FAKCIE: „Dziś, jakbym głowował na PO , tobym nie wiedział czy jest za in vitro, czy przeciw. To jest nieopuszczalne, to rodzaj wyłudzenia. Projekt Platformy od morza do morza miał sens, spełnił swoją rolę, a teraz sytuacja się zmieniła i politycy PO muszą szukać innego modelu.”

— DO POGRZEBU PO JESZCZE DALEKO- mówi dr Rafał Chwedorku Faktowi, który wprowadził rubrykę opinii pt. „Czy to już koniec Platformy”.

— CO MOŻNA PRZYNIEŚĆ DO KANCELARII PREZYDENTA- pisze Andrzej Stankiewicz w Rzeczpospolitej: „Jeszcze nigdy wniesienie materiału wybuchowego do Kancelarii Prezydenta nie było tak łatwe. Przekonał się o tym niedawno dziennikarz „Rz”, który odwiedzał budynek Kancelarii Prezydenta przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Okazało się, że bramka do wykrywania materiałów wybuchowych – podobna jak na lotniskach – jest bezużyteczna. Nie była nawet włączana. Nikt nie sprawdzał, czy odwiedzający wnoszą niebezpieczne substancje. Dlaczego? Bo ochroniarze z chroniącej budynek firmy ochroniarskiej Kowalczyk nie mają do tego uprawnień.”

— DALEJ STANKIEWICZ: “Mało rozmowny jest też rzecznik BOR Dariusz Aleksandrowicz. – Mamy tam wciąż stanowisko pirotechniczne kontrolujące przychodzącą korespondencję – mówi „Rz”. Według naszych to po prostu jeden funkcjonariusz, który kontroluje listy i paczki.
Kancelaria Prezydenta nie komentuje sprawy. Jeden z urzędników powiedział nam: – Najważniejsze, że udało się utrzymać zasadę, że ochrona BOR jest tam, gdzie najczęściej bywa prezydent: w Pałacu Prezydenckim, gdzie pracuje, oraz w Belwederze, gdzie mieszka..”

— 4 CZERWCA ORĘDZIE PREZYDENTA KOMOROWSKIEGO- pisze Michał Szułdrzyński w RZ: “We wtorek prezydent wygłosi specjalne orędzie – dowiedziała się „Rz”. Prezydent Bronisław Komorowski planuje 2014 uczynić całorocznym świętem wolności.”

— EWA SIEDLECKA W GW O UBOJU RYTUALNYM CYTUJE PROF. ŁĘTOWSKĄ: “Premier, ogłaszając, że rząd przyjął projekt dopuszczający ubój zwierząt bez ogłuszania, obiecał, że będą to przepisy najostrzejsze w Europie. Tymczasem ustawa, która jest teraz w Sejmie, pozwala na dowolność zabijania rytualnego. – Wystarczy, że jakaś grupa oświadczy, że religia nakazuje jej podrzynać gardło stłuczoną butelką, by taki „ubój religijny” był legalny – ocenia prof. Ewa Łętowska z Instytutu Nauk Prawnych PAN.”

— DALEJ PROF. ŁĘTOWSKA W TEKŚCIE SIEDLECKIEJ: “Czy pozostawienie dowolności nie narusza także art. 2 konstytucji, który zawiera zasadę określoności przepisów prawa? Przecież każdy ubój nadzorują, także pod kątem dobrostanu zwierząt, funkcjonariusze państwa: weterynarze wyznaczeni przez Inspekcję Weterynaryjną. Ubój z ogłuszeniem polskie prawo opisuje. Ale jak mają kontrolować ubój rytualny, który nie jest opisany? – Podejrzenie naruszenia art. 2 konstytucji jest poważne – zgadza się prof. Łętowska. – Tym bardziej że dobrostan zwierząt jest wartością chronioną przez Unię. A polskie prawo trzeba interpretować w zgodzie z prawem Unii. Te wątpliwości najlepiej rozstrzygnąć, pytając Komisję Europejską. Powinien to zrobić rząd, zanim posłał ustawę do Sejmu. Mogą to też zrobić obrońcy zwierząt.”

— KRYZYZS BIJE W LUDZI- pisze RZ na jedynce: “Bieda, bezrobocie, niższe pensje, minorowe nastroje – taką cenę płacimy za spowolnienie. Gospodarka w I kw. tego roku była w ciut lepszej formie niż w I kw. 2009 r., gdy najmocniej uderzyła w nas pierwsza fala światowego kryzysu. Jak podał właśnie GUS, PKB wzrosło w tym roku o 0,5 proc., cztery lata temu – o 0,4 proc. A jednak dla zwykłych ludzi obecna odsłona kryzysu jest znacznie bardziej dotkliwa.”

— POLITYKA CIEPŁEJ WODY W KRANIE ZBANKRUTOWAŁA- pisze w komentarzu RZ Bartosz Marczuk: “O rozczarowaniu faktem niepodejmowania przez rząd wyzwań mówi wprost nawet polityk Platformy Obywatelskiej Jarosław Gowin. Zarzuca on premierowi Donaldowi Tuskowi trwanie zamiast działania. I ma 100 procent racji. Można jeszcze trochę pościubić, pouśmiechać się, pokłócić o związki partnerskie czy in vitro, otworzyć jakiś kawałek autostrady czy sfotografować się na tle pociągu Pendolino. Ale to strategia na krótką metę.”

— BARTOSZ WIELIŃSKI W GW ZA ZAKAZEM HANDLU W NIEDZIELĘ: “Jestem zdania, że sklepy – te małe i te wielkie – w niedzielę powinny być zamknięte. Człowiek ma po prostu prawo do wolnego dnia od pracy i nie można go tego pozbawiać. Tym bardziej że w naszej kulturze niedziela ma specjalne znaczenie. Wyjątki powinno się robić tylko w szczególnych wypadkach.”

— SUPER EXPRESS NA JEDYNCE: SYN PREMIERA KUPIŁ MIESZKANIE ZA PÓŁ MILIONA: “Jak ustalił „Super Express”, nowe lokum ma 130 mkw. i znajduje się w bardzo malowniczej części Gdańska. Państwo Tuskowie zajmą całe piętro zabytkowego domu. Mieszkanie ma trzy pokoje, łazienkę, kuchnię, WC i garderobę. Syn premiera będzie miał również do dyspozycji poddasze, które można zaadaptować na biuro bądź pracownię. Do mieszkania przynależą również ogród (250 mkw.), garaż i piwnica. Dom, w którym Michał i Ania kupili mieszkanie, jest w bardzo dobrym stanie, a kilka kroków od niego stoi las, który aż zaprasza do długich spacerów. – Akt notarialny został podpisany na początku tygodnia. Mieszkanie pierwotnie kosztowało 550 tys. zł. Tuskom udało się utargować 50 tys. zł. W sumie zapłacili gotówką pół miliona złotych – mówi nam osoba znająca kulisy transakcji. A co z poprzednim mieszkaniem? Zostało sprzedane. Według oświadczenia majątkowego premiera, który razem z żoną pomagał Michałowi w jego zakupie, kosztowało 450 tys. zł. Syn szefa rządu i jego żona musieli zatem dopłacić do nowego lokum około 50 tys. zł. Michałowi Tuskowi chcieliśmy pogratulować zakupu. – Nie będę rozmawiał na ten temat – skwitował wczoraj.”

— GPC NA JEDYNCE: DOWÓD NA MANIPULACJE CZARNYMI SKRZYNKAMI: “Kopia nagrań z rosyjskich czarnych skrzynek rządowego tupolewa, którą z Moskwy przywiózł Jerzy Miller w 2010 r., jest o 76 sekund dłuższa niż kopia będąca w kwietniu 2010 r. w dyspozycji rosyjskiej prokuratury – wynika z analizy biegłych Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Co więcej, w poufnej opinii dla rosyjskiego Komitetu Śledczego FR biegli FSB nie wykluczyli, że doszło do ingerencji w nagranie.”

— GW: MINISTER SIENKIEWICZ PRZECIW WIELKIEMU BRATU, GPC: SIENKIEWICZ BIERZE ABW

— FAKT: PROKURATURA SPRAWDZAŁA: CZY KWAŚNIEWSCY MAJĄ WILLĘ W SZWAJCARSKIM KURORCIE [DAVOS]. Fakt o wątkach śledczych dawnej operacji CBA.

— FAKT O POŚLE SZCZERBIE: Obłudnik! Udawał, że jeździ tramwajem [„a wydał w ciągu roku z sejmowej kasy na twksówki 24 tys. zł”]

— URODZINY dziś: posłanka Renata Butryn, Maciej Wewiór z KPRM