— PIS UCIEKA PLATFORMIE- pisze w RZ Eliza Olczyk: „Partia Jarosława Kaczyńskiego wyprzedza ugrupowanie Donalda Tuska już o 5 punktów procentowych. Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych pokazuje, czym kierował się premier Donald Tusk, decydując o przyspieszeniu wyborów na szefa partii, i dlaczego zapowiedział je już na lato. Wewnętrzny kryzys w Platformie Obywatelskiej już odbija się na sondażach. PiS nie tylko wysunęło się na pierwsze miejsce pod względem poparcia, ale na dodatek wyraźnie oddaliło się od partii Tuska.”

— Dane podane przez RZ na wykresie: Homo Homini dla RZ: PiS 32 (+3) PO 27 (-2), SLD 14 (+1), PSL 6 (-1), RP 6 (+1), SP 3 (-1), Nowa Prawica JKM 2 (-1), Ruch Narodowy 2 (+1)

— Sondaż przeprowadzono w piątek,24 maja. Błąd pomiaru +/- 3 pkt. RZ podaje, że w badaniach HH, od marca poparcie dla PO spadło o 5 pkt.

— SIEDMIU POSŁÓW PALIKOTA CZEKA NA PRZYJŚCIE DO PO- pisze Renata Grochal w GW: “Również współpracownicy Gowina uważają, że po wyborach szefa Platformy może dojść do ostatecznej rozprawy z nim i wiernymi mu konserwatystami. Tym bardziej że – jak mówi polityk z zarządu PO – odejście kilku konserwatystów wcale nie oznaczałoby utraty większości w Sejmie, bo w kolejce czeka siedmiu posłów Ruchu Palikota chętnych do przejścia do Platformy.”

— GROCHAL O SCENARIUSZU AWARYJNYM GOWINA: “ma scenariusz awaryjny. Zakłada on budowę nowej partii, która byłaby taką „umiarkowaną prawicą niesmoleńską” (tak nazywa ją jeden z ludzi Gowina). Mogłyby do niej wejść tzw. sieroty po PO-PiS, m.in. politycy PJN z Michałem Kamińskim, poseł PiS Przemysław Wipler, posłowie PO Godson i Jacek Żalek, a także Roman Giertych. Gowin liczy, że nowa partia zepchnie PiS do prawej ściany, a Platformę w lewo, w czym pomoże forsowanie ustawy o związkach partnerskich, której konserwatywny elektorat jest niechętny. I właśnie tę przestrzeń między PO i PiS miałoby zagospodarować nowe ugrupowanie.
Pierwszym celem Gowina byłyby wybory samorządowe w 2014 r. – i start z niezależnego komitetu na prezydenta Krakowa. Były minister już dziś przedstawia taki scenariusz w rozmowach ze swoimi krakowskimi stronnikami.”

— NIE SPOTKAŁEM SIĘ Z KACZYŃSKIM- mówi Gowin w SE:
„Wbrew doniesieniom mediów, nieprawdą jest, że otrzymałem jakieś propozycje ze strony PiS. Nie spotkałem się też z Jarosławem Kaczyńskim.
– A to wstyd spotkać się z Kaczyńskim?
– Nie wstyd. To po prostu plotki. Uważam PiS za normalną, demokratyczną partię, ale pozostaję z nią w sporze programowym. Im chodzi o Polskę, Platformie też. Spieramy się.”

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZECZPOSPOLITEJ: “„Zrobił prezent PiS”, 
„niszczy atmosferę dialogu”, „odjechał” – politycy PO ostro zareagowali na list otwarty byłego ministra sprawiedliwości.”

— FRAGMENT TEKSTU SZUŁDRZYŃSKIEGO W RZ: “A jak mieliśmy inaczej przyjąć jego list? – oburza się w rozmowie z „Rz” jeden z polityków PO. – Z częścią jego zarzutów można by się nawet zgodzić. Ale wychodząc z tak gruntowną krytyką, Gowin zrobił po prostu wielki prezent PiS. A to już gruba nielojalność – tłumaczy.”

— TYTUŁ W RZ: CZY GOWIN CHCE WYGRAĆ W INNEJ PARTII?

— TYTUŁ W GW: O KTÓRĄ PARTIĘ CHODZI GOWINOWI

— JAROSŁAW GOWIN W SUPER EXPRESSIE: „Przed wyborami prezesa PSL też nikt nie stawiał na zwycięstwo Janusza Piechocińskiego. Pomysł, żeby wybierali wszyscy członkowie, jest bardzo dobry. Szkoda tylko, że reguły zmienia się, utrudniając to, na czym najbardziej mi zależy – prowadzenie debaty programowej.”

— IRENEUSZ RAŚ W ROZMOWIE Z SUPER EXPRESSEM: „- Trzeba powiedzieć jasno, że jest w PO bardzo popularny. Platforma kocha Jarosława Gowina, ale bez wzajemności.”

— JOHN GODSON W SE NA PYTANIE CZY WIDZI SIĘ POZA PO: “Za wcześnie na takie dywagacje. Na razie walczę o Platformę. Wierzę, że można ją jeszcze uratować. Nie można jednak udawać, że nic się nie stało. Na „Titanicu” orkiestra też grała do końca, ale nie uratowało to statku przed zatonięciem.”

— MONIKA OLEJNIK W FAKCIE: „Gowin zachowuje się jak żona, która wychodzi z domu i obgaduje męża. (…) Jako ministra obchodziły go głównie zarodki i geje,a nie jak sprawić, żeby PO znów zwróciła się do obywateli, jak zmniejszyć bezrobocie i pobudzić gospodarkę”

— SONDA NA STRONACH FAKTU- JAKI RZĄD JEST LEPSZY DLA POLSKI: PO: 26%, PIS 74%

— POSEŁ WYDAŁ 24 000 NA TAKSÓWKI- pisze Fakt o pośle PO Michale Szczerbie. „Nawet tyle nie zarabiam”- mówi Faktowi kelnerka z Wrocławia.

— GAZETA STOŁECZNA: „Przed nami największe cięcia w komunikacji. 1 czeraca ZTM zlikwiduje 12 linii, inne zmiany obejmą przeszłó 50 kolejnych. Przybywa autobusów kursujących tylko raz na pół godziny”.

— ELŻBIETA CICHOCKA W GW O MITACH DODATKOWYCH, PRYWATNYCH UBEZPIECZEŃ ZDROWOTNYCH: „Nie życzę sobie, by w dalszym ciągu epatowano społeczeństwo mitycznymi 30 mld. To iluzja. Jak spoty sprzed lat z polskim emerytem spędzającym wakacje na Hawajach dzięki OFE.”

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA W GW O STOCZNI GDAŃSKIEJ: “Czy właśnie dlatego ma ocaleć, bo krzyżują się tam polityczne interesy PiS? Dziś, gdy stocznia stoi przed widmem upadku, już słyszymy głosy, że rząd nic nie robi i świadomie godzi się na jej upadek, że to wbrew racji stanu, wbrew patriotyzmowi. Tylko czy bardziej patriotyczne jest dać zarobić zagranicznym inwestorom i pompować państwowe pieniądze w wątpliwy ekonomicznie interes? Może więc czas, by na sprawę spojrzeć inaczej. Agencja Rozwoju Przemysłu i Ministerstwo Skarbu już pracują nad programem, który da zatrudnienie stoczniowcom w innych – radzących sobie zdecydowanie lepiej – stoczniach Trójmiasta.”

— TYTUŁ W GW: “PKW nie przywiozła z Moskwy instrukcji, jak fałszować wybory”

— RZĄD SYPNĄŁ DROGAMI NA DŁUGI WEEKEND- pisze Andrzej Kublik w GW: “Na święta Bożego Ciała i drugi w maju długi weekend drogowcy otworzą w całym kraju ok. 70 km nowych autostrad i dróg ekspresowych. (…)Dla przeciętnego kierowcy bardziej jednak liczą się nowe drogi niż wewnętrzne rozgrywki w rządzącej partii. Politycy zdają sobie z tego sprawę i na ten tydzień rządowa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała prawdziwy wysyp nowych dróg przed wyjazdami na długi weekend pod koniec maja.”