Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim trzydniowe posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie zajmą się projektem noweli ws. zmniejszenia kworum w TK, zmianami w Konstytucji oraz projektem ws. darmowych autostrad. Donald Tusk wraz z politykami KO będzie kontynuował objazd po kraju, ponadto do Polski z wizytą przybędzie przewodniczący Rady Naczelnej Ukrainy, a prezydent Duda uda się z wizytą do Wielkiej Brytanii.

*****

Morawiecki w trasie. W poniedziałek rano premier Mateusz Morawiecki będzie przebywał z wizytą w Morskim Porcie Gdynia, gdzie z Polski eksportowane jest zboże. Następnie szef polskiego rządu weźmie udział w uroczystości podpisania umowy dotyczącej budowy Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu.

Tusk i KO w warmińsko-mazurskim. W poniedziałek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w ramach akcji #TuJestPrzyszłość rozpocznie wizytę w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie zaplanowano otwarte spotkanie w Lidzbarku Warmińskim. Razem z liderem opozycji, do regionu udadzą się inni politycy KO.

Sejm o noweli ws. TK. We wtorek po południu sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpatrzy zgłoszony przez PiS projekt nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. W praktyce chodzi o zmniejszenie pełnego składu TK. II czytanie ma odbyć się na tegotygodniowym posiedzeniu – o ile komisja zakończy prace i przedstawi sprawozdanie.

Sejm o zmianie Konstytucji. Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejm zajmie się, w ramach II czytania, zgłoszonym przez PiS projektem zmiany Konstytucji – w skrócie chodzi o możliwość przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji, a także niewliczanie wydatków na obronę ojczyzny do długu publicznego.

Sejm o darmowych autostradach i 14. emeryturze. Sejm najpewniej zajmie się także rządową propozycją w sprawie darmowych autostrad – projekt kilka dni temu został skierowany do I czytania w komisji infrastruktury, a to dla partii rządzącej jeden z priorytetowych tematów. Jak słyszymy, Sejm ma zająć się także projektem ws. 14. emerytury.

Wizyta przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy. Od środy z wizytą w Polsce będzie przebywał przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. W czwartek jest zaplanowane wystąpienie Stefanczuka przed polskim parlamentem.

Duda w Anglii. We wtorek i środę prezydent Andrzej Duda złoży wizytę roboczą w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Dokładny harmonogram wizyty nie został jeszcze opublikowany.

Konwencja programowa Lewicy. Mamy plan dla mam – to hasło konwencji programowej Lewicy, która odbędzie się w sobotę. Wydarzenie rozpoczną wystąpienia liderek i liderów: Magdalena Biejat, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Joanna Scheuring-Wielgus, Włodzimierz Czarzasty, Krzysztof Gawkowski, Adrian Zandberg, po których odbędą się dwa panele dyskusyjne – Zdrowie Mamy i Bezpieczna Mama – z udziałem posłanek Lewicy oraz przedstawicielek organizacji pozarządowych. Konwencję prowadzić będzie Katarzyna Kotula.

Fot. PO/Twitter