Można przypuszczać, że polityka – wraz z końcem długiego weekendu – mocno przyspieszy. W nadchodzącym tygodniu odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu, poświęcone tematom rolnictwa, Senat zajmie się ustawą o komisji weryfikacyjnej, która – według opozycji – ma “dopaść Tuska”, a RPP zbierze się na dwudniowym posiedzeniu.

Ważnym politycznym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie także kongres Impact, na którym – oprócz najważniejszych osób w państwie. na czele z premierami Morawieckim i Sasinem – pojawi się najbliższa współpracowniczka Baracka Obamy.

Ponadto TK zajmie się sporem kompetencyjnym – sprawa ta ma być rozpatrzona w pełnym składzie, co jest ważne szczególnie z uwagi na nadchodzącą rozprawę ws. ustawy o SN. Z kolei w weekend odbędzie się konwencja programowa PiS.

*****

Dodatkowy Sejm. We wtorek odbędzie się jednodniowe, dodatkowe posiedzenie Sejmu, poświęcone tematom rolnym. Oprócz informacji ministra rolnictwa nt. sytuacji w polskim rolnictwie, posłowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej oraz projektem ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa.

TK o sporze kompetencyjnym. We wtorek ma odbyć się – na wniosek marszałka Sejmu – rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a Sądem Najwyższym. Sprawą ma zająć się pełny skład orzekający TK.

Morawiecki, Valerie Jarret, Sasin na Impakcie. Jednym z akordów nadchodzącego tygodnia będzie po raz drugi odbywający się w Poznaniu kongres Impact, na którym oprócz Valerie Jarrett, najbliższej współpracowniczki Baracka Obamy, czy twórcy pojęcia czarnych łabędzi – Nassima Taleba, wystąpią też premier i wicepremier, ministrowie oraz szefowie największych firm technologicznych jak Google, Dell czy Mastercard. W środę na pytania dziennikarza FT będzie odpowiadał premier Mateusz Morawiecki, który odniesie się do podobnej rozmowy FT z Talebem.

Także w środę na scenie Impact wystąpi wicepremier, szef MAP Jacek Sasin, który będzie mówił o perspektywie polskich projektów atomowych. Kolejnego dnia – w czwartek – wystąpią m.in. ministrowie: cyfryzacji, zdrowia i spraw europejskich oraz była doradczyni prezydenta Obamy, a obecnie szefowa jego fundacji – Valerie Jarrett. W kongresie wezmą udział także samorządowcy – m.in prezydent Poznania Jacek Jaskowiak czy marszalek Wielkopolski.

Senat o komisji weryfikacyjnej. W środę rozpocznie się dwudniowe posiedzenie izby wyższej, podczas którego zostanie rozpatrzona ustawa o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 – to tzw. ustawa o komisji weryfikacyjnej.

Duda w Albanii. W środę i czwartek prezydent Andrzej Duda i małżonka Agata Kornhauser-Duda złożą oficjalną wizytę oficjalną w Albanii. Dokładny harmonogram wizyty nie został jeszcze opublikowany.

Posiedzenie RPP. We wtorek rozpocznie się dwudniowe majowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Najpewniej tradycyjnie dzień po, w czwartek, odbędzie się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Konwencja PiS. W sobotę i niedzielę odbędzie się konwencja programowa PiS. – To [efekty rozmów z Polakami] chcemy zaprezentować niedługo na takiej może konwencji programowej, tak bym to nazwał bardziej niż na konwencji PiS – mówił Krzysztof Sobolewski w Radiu Zet.

Fot. Facebook PiS