Nie ma w Polsce obcych panów, jakże znamienny fragment trzeciomajowej pieśni historycznej, starej, z tamtych czasów. Fragment okazujący istotę tego, o co walczono wówczas. Tamte 232 i więcej lata temu. Dlaczego w ogóle przyjęto tamtą Konstytucję, czemu wypracowano to rozwiązanie? Śmiało można powiedzieć, od stuleci powtarzamy, że jesteśmy z niego dumni, my jako Polacy, wielkiego, wspaniałego dzieła, myśli politycznej, polskiej myśli politycznej, a przecież na wskroś nowoczesnej na skalę wówczas światową. Przecież z dumą mówimy: to druga na świecie po amerykańskiej, zaledwie 4 lata starszej, Konstytucja, amerykańska 1787, Polska 1791. Pierwsza w Europie, pierwsza tak rewolucyjna, niezwykła, o tak głębokiej myśli politycznej, tak nowoczesnej, na nowy sposób de facto ustanawiająca ustrój państwa w skali ówczesnej Europy i świata – stwierdził prezydent Andrzej Duda na placu Zamkowym, w trakcie obchodów 3 maja.

Tak, kto wie, czy z punktu widzenia naszej suwerenności, niepodległości, możliwości jej zachowania na długie lata, nie były to jedne z najbardziej fundamentalnych decyzji [o wejściu do UE i NATO], jakie w ogóle zostały na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, mam nadzieję na przyszłość stuleci, podjęte. Żeby stać się polityczną częścią wolnego Zachodu, militarną częścią wielkiego, potężnego Zachodu. Mieliśmy historyczne, fatalne doświadczenia. Głęboko w to wierzymy i wszystko wskazuje na to, że to się zmieniło i miejmy nadzieję, nigdy więcej nie wróci.

Artykuł 5 NATO gwarantuje bezpieczeństwo

Dzisiaj artykuł 5 NATO gwarantuje bezpieczeństwo, bo gwarantuje sojusznicze wsparcie. Jego uzewnętrznieniem jest obecność sił NATO w Polsce dzisiaj. Armia amerykańskiej, USA i armii innych państw NATO w tych miejscach, które są najbardziej wrażliwe, w okolicach przesmyku suwalskiego, dzisiaj także i w okolicach polsko-ukraińskiej granicy, za którą Rosja toczy brutalną, agresywną wojnę przeciwko niepodległej, suwerennej Ukrainie.

Jesteśmy Zachodem

Tak, jesteśmy dzisiaj z USA, z Zachodem, bo jesteśmy Zachodem. Także i politycznie. Coś nas z tymi USA łączy. Może właśnie od tamtego czasu, od tamtych dwóch Konstytucji należy patrzeć przez pryzmat, dlaczego one zostały w ogóle uchwalone, wtedy, przez naszych rodaków. Dla wolności, której chcieli Amerykanie, której chcieliśmy i my, Polacy. Ten złoty klucz ustrojowy wolności, jaką były nasze Konstytucje, dla Ameryki okazał się kluczem do wielkiego rozwoju, do wzrostu na skalę światowego mocarstwa.

Albo kolejne pokolenia bedą budowali RP silną, niepodległą, suwerenną, albo nie będzie to w istocie nasza Polska

Albo kolejne pokolenia i kolejni politycy przychodzący prowadzić sprawy RP bedą budowali RP silną, niepodległą, rzeczywiście suwerenną, albo nie będzie to w istocie nasza Polska. Albo będzie to Polska, gdzie są inni panowie. Właśnie nie zaproszeni, nie wezwani, nie przybywający tutaj na naszą prośbę, na mocy zawartych przez nas sojuszy, kiedy my domagamy się wsparcia. Ale nieproszeni goście, obcy panowie.

Uczestniczcie w wyborach, to prawdziwy probierz demokracji

Na szczęście jesteśmy dzisiaj krajem demokratycznym i to w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Krajem, gdzie władza zależy od decyzji społeczeństwa, narodu właśnie, tego upodmiotowionego w tamtej Konstytucji 3 maja. Tego, który jest zapisywany w każdej kolejnej Konstytucji wolnej, suwerennej, niepodległej Polski jako suweren RP. Ten, który decyduje. No więc niechże decyduje. O to do was apeluję, byście faktycznie realizowali naszą demokrację. Byście brali udział w wyborach wszystkich, poszczególnych, od tych wyborów lokalnych, samorządowych, poczynając od wyborów do swoich rad, także dzielnic, osiedli, poprzez miasta, wioski, gminy, powiaty, województwa, aż do wyborów państwowych, parlamentarnych i prezydenckich. Uczestniczcie w wyborach, to prawdziwy probierz demokracji. Jest demokracja wtedy, kiedy ludzie korzystają ze swojego prawa do oddania głosu i współdecydowania o sprawach. Tylko wtedy ona jest prawdziwa.