Można przypuszczać, że najbliższy weekend – początek długiego weekendu – przyniesie pewne rozprężenie w polityce. Wcześniej jednak należy spodziewać się kilku ważnych politycznych wydarzeń. Rząd przyjmie kolejne projekty ustaw rolniczych.

Donald Tusk powróci na prekampanijny szlak, swoją trasę będzie kontynuowała także Lewica. Premier Morawiecki spotka się z beneficjentami obniżek podatków, a prezydent Duda uda się z wizytą do Mongolii. Ponadto sejmowa komisja znów zajmie się sędziami pokoju, a senacka komisja – tzw. komisją weryfikacyjną.

*****

Morawiecki z beneficjentami obniżek podatków. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Ząbkach spotka się z beneficjentami obniżki podatków i rodzinami, które zaoszczędziły dzięki obniżeniu PIT. W planie jest także wystąpienie minister finansów.

PJK i Błaszczak na konferencji o ustawie o obronie ojczyzny. W poniedziałek wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak wspólnie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim otworzą konferencję „Rok od ustawy o obronie Ojczyzny – Rok ważnych zmian”.

Tusk na Podkarpaciu. W poniedziałek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w ramach akcji #TuJestPrzyszłość rozpocznie wizytę w województwie podkarpackim. W planie jest otwarte spotkanie w Tarnobrzegu. Tradycyjnie wraz z liderem opozycji, do tego województwa udadzą się inni politycy KO na spotkania z wyborcami.

Duda w Mongolii. W poniedziałek Para Prezydencka rozpoczyna trzydniową wizytę w Mongolii. W planie od wtorku do środy są m.in. rozmowy z prezydentem i premierem tego kraju, udział w polsko-mongolskiego Forum Biznesu oraz spotkanie z absolwentami polskich uczelni – uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych obywatelom Mongolii

Rząd o ustawach rolniczych. Jak słyszymy, we wtorek rząd zajmie się kolejnymi projektami tzw. ustaw rolniczych, konsumujące tzw. Konkrety Kaczyńskiego. Z kolei w środę szef rządu uda się do Katowic na Europejski Kongres Gospodarczy.

Sejmowa komisja o sędziach pokoju. W środę i czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka powróci do rozpatrywania zgłoszonego przez prezydenta projektu ustawy o sędziach pokoju wraz z przepisami wprowadzającymi. W przypadku zakończenia prac w komisji, projektami mógłby zająć się Sejm na majowym posiedzeniu.

Lewica w trasie. W najbliższym tygodniu Lewica – w ramach trasy „Bezpieczna rodzina” – odwiedzi Małopolskę i województwo śląskie. Spotkania otwarte odbędą się m.in. w Krakowie – w środę i w Katowicach – w czwartek. Polityczki i politycy Lewicy tradycyjnie będą też spotykać się z mieszkańcami miast powiatowych na lokalnych rynkach i targowiskach.

Senacka komisja o komisji weryfikacyjnej. W środę senacka komisja ustawodawcza rozpatrzy ustawę o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, czyli tzw. komisję weryfikacyjną. Senat propozycją zgłoszoną przez PiS zajmie się na posiedzeniu w maju.

Fot. KPRM