W najbliższym tygodniu nie ma posiedzeń Sejmu ani Senatu, co nie znaczy, że w polityce nic będzie się nic działo. Po weekendowej konwencji PiS, rząd ma skupić się na wprowadzeniu tzw. konkretów Kaczyńskiego, a Donald Tusk powróci na prekampanijną trasę, udając się do województwa lubelskiego.

Swoje propozycje dot. wsi przedstawi w weekend Lewica, wcześniej PSL zorganizuje posiedzenie parlamentarnego zespołu, a prezydent Duda spotka się z prezydentami Włoch, Izraela i Niemiec – dwaj ostatni wezmą udział w 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

*****

Rząd o “konkretach Kaczyńskiego”. Jak słyszymy od współpracowników premiera, partia rządząca w nadchodzącym tygodniu ma skupić się na wprowadzeniu tzw. konkretów Kaczyńskiego, czyli propozycji dla rolnictwa zapowiedzianych w kończący się weekend. To dla polityków PiS ma być w najbliższych dniach dominujący temat.

Tusk w lubelskim. W poniedziałek przewodniczący PO Donald Tusk w ramach akcji #TuJestPrzyszłość rozpocznie wizytę w województwie lubelskim, gdzie spotka się z mieszkańcami w Białej Podlaskiej. Ponadto wraz z liderem opozycji, do tego województwa udadzą się politycy KO na spotkania z wyborcami.

Lewica o kondycji samorządu. W poniedziałek w Sejmie odbędzie się spotkanie Uniwersytetu Samorządowego Lewicy i prezentacja raportu o “kondycji polskiego samorządu po latach rządów PiS”. W planie są także wystąpienia liderów Lewicy i panele dyskusyjne. Z kolei we wtorek odbędzie się uroczyste spotkanie Lewicy przed 80. rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, gościem specjalnym posiedzenia będzie Marian Turski.

PSL o zbożu. W tym tygodniu prace rozpoczyna organizowany przez klub PSL-KP Parlamentarny Zespół ds. Zbadania Afery Zbożowo-Drobiowej. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek, kolejne w następnych dniach. Ponadto w środę o prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz spotka się z mieszkańcami Wołomina.

Wizyta prezydenta Włoch. W nadchodzącym tygodniu wizytę w Polsce złoży prezydent Włoch Sergio Mattarella wraz z córką. W planie są m.in. rozmowy z prezydentem Dudą, premierem Morawieckim, marszałkami Witek oraz Grodzkim, a także wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau, udział w ceremonii zakończenia „Marszu Żywych”, a także spotkanie z Senatem Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykład dla studentów.

Prezydenci Izraela i Niemiec na 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W środę, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wizyty w Polsce złożą prezydent Izraela Isaac Herzog oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, którzy spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą i wspólnie wezmą udział w głównych obchodach rocznicy na pl. Bohaterów Getta Warszawskiego w Warszawie.

Lewica o propozycjach dla wsi. W sobotę Lewica organizuje konwencję programową “Polska wieś – wspólne dobro”, podczas której przedstawi swoje rozwiązania dla polskiej wsi, którą – jak twierdzą politycy Lewicy – “PiS oszukał i porzucił”.

Fot. PiS